Luxman PD-171A

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Luxman PD-171A

#1

Post autor: zelazny »

Już od dobrych paru lat obserwuję rynek sprzętu hi-fi. Ostatnio odwiedziłem stronkę Luxmana, no i zakochałem się w gramofonie Luxman PD-171A.
Wspaniały sprzęt, myślę że w połączeniu z dobrą wkładką LO otrzymalibyśmy piorunujący efekt. :) Co sądzicie o firmie Luxman? Może któryś z forumowiczów posiada gramofon Luxman?
Załączniki
lux00047_20140820032416_409.jpg
Ostatnio zmieniony 26 lut 2016, 19:40 przez zelazny, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Luxman PD-171A

#2

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:myślę że w połączeniu z dobrą wkładką LO otrzymalibyśmy efekt piorunujący
Ramię to Jelco SA-250. Niski model. Do spotkania w wielu starszych i sporo tańszych konstrukcjach.
Tak czy siak, MC LO można na nim powiesić, jasne.
zelazny pisze:Co sądzicie o firmie Luxman?
Jest fajna. Nieszablonowy design, konstrukcje zazwyczaj bezkompromisowe, generalnie przez większość czasu reprezentuje bardziej górną niż dolną czy średnią półkę sprzętów audio.
Ten akurat sprzęt nie jest produkcją Luxmana. Luxman z tego co pamiętam zawsze zlecał produkcję swoich gramofonów innym japońskim firmom (tj. Micro Seiki).
zelazny pisze:Może któryś z forumowiczów posiada gramofon Luxman?
Posiadają. Rozejrzyj się albo sami się odezwą ;)

Swoją droga, nawet nie wiedziałem że wprowadzili to do sprzedaży w 2011 :)
Niemniej, ile on kosztuje? 6500 dolców lub ojro? :morda: Bez sensu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Luxman PD-171A

#3

Post autor: Myszor »

Wygląda jak siedem tysięcy dolców :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Luxman PD-171A

#4

Post autor: Wojtek »

Wygląda jak remake jednego z ich starszych modeli, tj. seria z systemem VDS, tyle że... bez VDS, więc suma sumarum ubogi krewny :morda:

Ciekawostka:
Od 2013 jest też dostępny PD-171AL, który różni się tym, że jest sprzedawany bez ramienia, czyli jako sam napęd.
Problem w tym, że kosztuje niewiele mniej od wersji z ramieniem Jelco :morda: A może to Jelco akurat tyle warte w paczce? :morda: :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Luxman PD-171A

#5

Post autor: zelazny »

Wojtek, fajnie i miło mi, że i w nowszym sprzęcie orientujesz się i wiesz co jest grane. Zgadza się, to jest ramię Jelco SA-250, odwiedziłem stronkę producenta w zasadzie to firma ma obecnie 4 ramienia w swojej ofercie.
Czy jest jakaś znacząca różnica w jakości dźwięku między ramieniem prostym a w kształcie litery S? Bliźniaczo podobny jest Micro-Seiki BL-71 chyba także z ramieniem od Jelco. Co do Luxmana to fakt jest sprzedawany także bez ramienia.
Sam gramofon Luxmana wydaje się taki ciężki (23kg), sam talerz waży pewnie dobrych parę kilo. Wojtek, rozumiem że w Luxmanie można dobrać jakieś inne ramię. Micro-Seiki ma sporą gamę ramion do wyboru.
Na przykład tu jest spory wybór. http://www.turntableworld.co.uk/departm ... zone-c3#c4

Jaka jest różnica między ramieniami DYNAMIC a STATIC? Micro-Seiki tak je podzieliło.

Szukam ile kosztuje sam gramofon Luxmana bez ramienia - 5395 funtów. Z ramieniem - 6195 funtów.
Rozumiem, że Luxman zlecał tylko produkcję ale cały projekt gramofonu leży po stronie Luxmana?
Talerz waży 5 kg, no i trochę czasu zajmuje złapanie obrotów.

Załączniki
db13f8a6d.jpg
Ostatnio zmieniony 11 sie 2022, 13:32 przez zelazny, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Luxman PD-171A

#6

Post autor: Myszor »

Zelazny jesli polujesz w tym segmencie cenowym to rzuć też okiem na firmę bauer audio. Słuchałem DPS u dealera we Wro i naprawdę robił wrażenie.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Luxman PD-171A

#7

Post autor: zelazny »

Zapoznam się Myszor, dzięki. Ale nie przepadam za akrylowymi talerzami. Ciekawy ten bauer, fajne ramię. Co jest w nim takiego wyjątkowego, co cię urzekło Myszor? Tutaj znalazłem ramiona SME. http://www.stoneaudio.co.uk/?manufacturer=sme
Panowie czy to http://www.stoneaudio.co.uk/?product=sm ... 29+tonearm jest to słynne ramię od SME?
Co tak naprawdę wpływa na dźwięk, jakość talerza, czy może rodzaj ramienia, jego budowa, materiały użyte do jego produkcji. No i wkładka plus phono stage.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2016, 18:03 przez zelazny, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Luxman PD-171A

#8

Post autor: Myszor »

Dzwięk mnie urzekł. Mega naturalny. Pełny. Nie pamiętam jaka tam była wkładka no i reszta toru zacna ale naprawdę dzwięk robił wrażenie. Zresztą - w tym segmencie ćenowym można wybierać i przebierać przez 2 lata :)
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Luxman PD-171A

#9

Post autor: zelazny »

Tutaj znalazłem opis tego gramofonu.

http://www.galeriaaudio.pl/index.php?pa ... t&Itemid=1
Dowiedziałem się o producencie ramion o nazwie Moerch.

No rozumiem Myszor a jakie było ramię te oryginalne? Jaka wkładka bo nie sądzę że dźwięk cię urzekł tylko dzięki talerzowi i obudowie z drewna.
:) Oj kryje się w tym gramcu troszkę więcej niż samo drewno, sama budowa platformy plus budowa całego tego łożyska powala.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Luxman PD-171A

#10

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:Czy jest jakaś znacząca różnica w jakości dźwięku między ramieniem prostym a w kształcie litery S?
Kształt rurki nie ma jako takiego znaczenia.
zelazny pisze:Szukam ile kosztuje sam gramofon Luxmana bez ramienia - 5395 funtów. Z ramieniem - 6195 funtów.
No OK, to jednak nie jest aż taka niewielka różnica :)
zelazny pisze:Rozumiem, że Luxman zlecał tylko produkcję ale cały projekt gramofonu leży po stronie Luxmana?
Tak. Zawsze tak było. Dlatego generalnie nie ma innego takiego samego gramofonu pod inną marką np.
Myszor pisze:Zresztą - w tym segmencie ćenowym można wybierać i przebierać przez 2 lata :)
Oj tak.

zelazny:
Rozejrzyj się za starszymi gramofonami Luxmana. Możesz się miło zaskoczyć :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luxman PD-171A

#11

Post autor: Myszor »

zelazny pisze:Tutaj znalazłem opis tego gramofonu.

http://www.galeriaaudio.pl/index.php?pa ... t&Itemid=1
Dowiedziałem się o producencie ramion o nazwie Moerch.

No rozumiem Myszor a jakie było ramię te oryginalne? Jaka wkładka bo nie sądzę że dźwięk cię urzekł tylko dzięki talerzowi i obudowie z drewna.
:) Oj kryje się w tym gramcu troszkę więcej niż samo drewno, sama budowa platformy plus budowa całego tego łożyska powala.
Zelazny - nie wiem. Bylem tam w sprawie kolumn a gramofon uslyszalem przypadkiem i zwróciłem uwagę.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Luxman PD-171A

#12

Post autor: zelazny »

Wojtek a mam takie pytanko o prędkości i sposób regulowania. W Luxmanie jest to dość rozbudowane, mamy pokrętła oddzielnie dla prędkości 33 i 45 rpm. Ale czy to jest aż tak bardzo potrzebne przecież są gramce bez tego. Dwie prędkości i tyle. Bez regulowania tzn. reguluje się silnikiem ale bez tych pokręteł (w niektórych gramcach przekłada się pasek), czy wtedy trzeba użyć płyt stroboskopowych? czy tu chodzi o bardzo dokładne ustawianie prędkości? Jeszcze jedno pytanko jaką rolę pełni ciężarek ten taki mały na lince? :)
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2019, 16:24 przez zelazny, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Luxman PD-171A

#13

Post autor: Wojtek »

To są w sumie podstawy gramofonowe, ale już tłumaczę :)
zelazny pisze:W Luxmanie jest to dość rozbudowane, mamy pokrętła oddzielnie dla prędkości 33 i 45 rpm.
Żebyś Ty wiedział ile gramofonów tak ma... :)
zelazny pisze:Ale czy to jest aż tak bardzo potrzebne
Potrzebne? Niekoniecznie. Przydatne? Pewnie.
zelazny pisze:przecież są gramce bez tego dwie prędkości i tyle
Gramofony paskowe bez regulacji pitch to swego czasu były bardzo niskie modele.
Dzisiaj w dobie wykastrowanych minimalistów oczywiście takie dodatkowe pokrętło byłoby swoistym faux pas :morda:
zelazny pisze:Bez regulowania czy tu chodzi o bardzo dokładne ustawianie prędkości?
Tak. Masz po prostu realny wpływ na pracę napędu, bez konieczności ręcznego kombinowania z paskiem.

zelazny, pamiętaj że w takiej regulacji +/- 5% dla danej prędkości obrotowej nie chodzi tylko o możliwość "podregulowania" w celu osiągnięcia stabilności obrotowej.
Jak chcesz nieco przyspieszyć odtwarzanie albo nieco zwolnić to po prostu to robisz, właśnie takim pokrętłem. Ot funkcja.
I to w sumie nadrzędna, bo generalnie obroty gramofonu powinny zawsze być stabilne przy pokrętle pitch ustawionym "na zero", ale nie zawsze tak jest, z różnych powodów (np. już lekko zużyty pasek).
zelazny pisze:Jeszcze jedno pytanko jaką rolę pełni ciężarek ten taki mały na lince?
Na Jelco w Luxmanie nie widzę żadnego ciężarka na lince. Zgaduję że masz na myśli jakieś inne ramię. Pewnie chodzi o regulację antiskatingu :)
Nie pamiętam jaki masz gramofon, ale jeśli u Ciebie za AS odpowiada np. pokrętło obok ramienia to tutaj jest po prostu ciężarek i siła antiskatingu działa grawitacyjnie, a nie na zasadzie sprężyny czy magnesu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Luxman PD-171A

#14

Post autor: zelazny »

Tak, chodzi o ten ciężarek, sporo ramion tak właśnie ma. Tak podejrzewałem że to od AS. Czyli te gramofony bez dokładnej regulacji pitch nie są mniej dokładne od tych co je mają? A co do mojej niewiedzy to cały czas się uczę.
Dzięki Wojtek. :) Mam Technicsa SL 1700. Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić jak to działa grawitacyjnie, jestem przyzwyczajony do pokrętła AS. :) Które ramiona są lepsze, te z AS z pokrętłem czy te z ciężarkami? Czy po prostu trzeba je barć jedną miarą?

Ale naprawdę czym bardziej się zagłębiam tym bardziej widzę jak potężna jest oferta gramofonowa w dzisiejszych czasach. Jest tego multum i coś czuję że będzie mi ciężko podjąć decyzję. No cóż czekają mnie godziny odsłuchów.
Załączniki
DPS-tonearm-WEB.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Luxman PD-171A

#15

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:Czyli te gramofony bez dokładnej regulacji pitch nie są mniej dokładne od tych co je mają?
To nie zależy od tego :) Ta regulacja jest bardziej dla Ciebie niż dla gramofonu.
zelazny pisze:Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić jak to działa grawitacyjnie
W jednej opcji naciągasz sprężynę przez pokrętło, przez co siła naciągu wpływa na ramię, a w drugiej to siła grawitacji działająca na ciężarek wywiera wpływ na ramię.
Proste.
zelazny pisze:Które ramiona są lepsze, te z AS z pokrętłem czy te z ciężarkami? Czy po prostu trzeba je barć jedną miarą?
Każdy sposób realizacji AS ma swoje wady i zalety, ale generalnie chodzi o osiągnięcie tego samego celu, więc traktujemy je jednakowo.
Oczywiście są też gramofony gdzie AS został rozwiązany "po macoszemu" i masz np. 2 ogólne ustawienia. Takie ramię niespecjalnie nada się do bardziej wymagających wkładek itd. ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ