Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
bzikiers
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2013, 14:52

Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#1

Post autor: bzikiers »

Witam
Po krótce kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem Sharp'a model vz3000 i odrazu zabrałem się do sprawdzania i określenia co należałoby porobić, aby waszystko pięknie grało. Na forum wsumie nic konkretnego na ten temat nie znalazłem
Co działa: kaseta radio wyjście aux - wszystko pyka sprawnie nic nie przeciąga. Co do gramofonu otwieranie i zamykanie w automacie działa, ramiona igły działają oba. Nie działa obrót talerza - słychać, że silnik pracuje więc prawdopodobnie będzie to pasek, który należy wymienić. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, wiem tylko, że należy to zrobić z frontu po wyciągnięciu sprzętu z reszty.
Druga sprawa to brakuje jednej wkładki z igłą i nigdzie nie mogę znaleść jaka to ma być konkretnie wkładka typ model lub cokolwiek co by mnie naprowadziło na trop....
Może ktoś zna temat i poradzi kilka rzeczy co i jak
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#2

Post autor: Wojtek »

Zerknąłeś już do instrukcji obsługi i serwisowej czy jeszcze nie? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bzikiers
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2013, 14:52

Re: Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#3

Post autor: bzikiers »

Ja zerknął zerknął... wiem już jak, jaki i gdzie co do paska.
Nie mam pojęcia jaka wkładka ma być niestety.
Co do pytania mego bardziej chodziło mi o to czy ktoś już majstrował przy tym sprzęcie i może ma jakieś swoje triki sposoby i chciałby się nimi podzielić
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#4

Post autor: Wojtek »

Oryginalna wkładka to AT-3721, igła ma oznaczenia ATN-3721 albo Sharp STY-121.

Nie wiem czy Sharp ma regulację nacisku igły. Jeśli nie ma to innej wkładki raczej nie zamontujesz, chyba że znajdziesz jakąś T4P co ma igłę pod nacisk 2g.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bzikiers
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2013, 14:52

Re: Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#5

Post autor: bzikiers »

Oj też niemam pojęcia co do tego nacisku, ale jeśli nie to trochu bida, bo nieznalazłem ani jeden AT... igłe bez problemu raczej, ale co mi da sama igła ;( zostaje tylko śledzić na bieżąco aukcje, a nóż się coś trafi.
Posznupam jeszcze troche w kierunku tej T4P może jakaś się znajdzie z tym naciskiem.
A może były stosowane w jakiś innych modelach?? Bo vz3000 pojawia się bardzo rzadko, a jak się już pojawia to jest drogi.

P.s. przeszukując neta natrafiłem na jakimś us forum relacje z reanimacji VZ'ta i koleś zastosował wkładkę AT95 - próbować w to iść??
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#6

Post autor: Wojtek »

bzikiers pisze:A może były stosowane w jakiś innych modelach?? Bo vz3000 pojawia się bardzo rzadko, a jak się już pojawia to jest drogi.
Przypuszczam że większość pionowych Sharpów ma ten sam model wkładki :)

Sam gramofon wystąpił też niezależnie jako Sharp RP-104, aczkolwiek zastosowano tam inny model wkładki i igły.
bzikiers pisze:i koleś zastosował wkładkę AT95 - próbować w to iść??
Chodzi Ci o ten wątek? http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=30735
Ja wiem że pada w opisie nazwa AT-95, ale po zdjęciach nie rozpoznaję tej wkładki.

Z drugiej strony na stronach z igłami pada informacja, że igła od AT-95 czy AT-3400 niby pasuje do tego modelu gramofonu. Czyżby to jednak była ta sama wkładka?

Może wyjąłbyś swoją wkładkę i cyknął foty, żebyśmy się upewnili?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bzikiers
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2013, 14:52

Re: Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#7

Post autor: bzikiers »

Wojtek pisze:Chodzi Ci o ten wątek? http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=30735
Ja wiem że pada w opisie nazwa AT-95, ale po zdjęciach nie rozpoznaję tej wkładki.
Tak dokładnie o ten wątek
Wojtek pisze:Może wyjąłbyś swoją wkładkę i cyknął foty, żebyśmy się upewnili?
Chyba jeszcze nie wspominałem, ale jestem laikiem jeżeli chodzi o takie rzeczy więc wolałbym nie wyciągać wkładki :roll: i proszę nie każ mnie tego robić ;).. jak foty nie starczą to pisz będę walczył :?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Pozatym mam właśnie tylko jedną wkładkę, a po drugiej pozostały tylko kable... na razie zagłębiam się w tym co ma być jak ma to wyglądać i z czym to się podaje więc proszę mieć do mnie trocho cierpliwości jak odkrywam po trochu i co chwile pytam, ale miejsce po drugiej wkładce wygląda właśnie tak:
Obrazek

z tego co się dowiedziałem na końcówkach kabelków powinny być nakładki na bolce z wkładki (tjw) i teraz nasuwa się pytanie czy można takie cosik dolutować??
i jeszcze jedno pytanko z innej beczki - czym usuną pozostałości po starym pasku?? bo tak jakby się trochu porozpuszczał?? Czy może to być benzyna ekstrakcyjna??
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#8

Post autor: Wojtek »

bzikiers pisze:Chyba jeszcze nie wspominałem, ale jestem laikiem jeżeli chodzi o takie rzeczy więc wolałbym nie wyciągać wkładki :roll: i proszę nie każ mnie tego robić ;).. jak foty nie starczą to pisz będę walczył :?
Raczej będziesz musiał walczyć. Skoro na fotach z tapeheads nie rozpoznaję wkładki to tym bardziej na Twoich, z tej samej perspektywy :)
bzikiers pisze:Pozatym mam właśnie tylko jedną wkładkę, a po drugiej pozostały tylko kable... na razie zagłębiam się w tym co ma być jak ma to wyglądać i z czym to się podaje więc proszę mieć do mnie trocho cierpliwości jak odkrywam po trochu i co chwile pytam, ale miejsce po drugiej wkładce wygląda właśnie tak:
Porównując foty z wkładką i tą stronę bez wkładki to nie brakuje tu czasem więcej rzeczy niż tylko wsuwki na przewodach? Jakieś elementy mocowania, cokolwiek.

Widać gołym okiem że wkładka została usunięta siłą, a nie tak jak powinno się to robić :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bzikiers
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2013, 14:52

Re: Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#9

Post autor: bzikiers »

Wojtek pisze:Raczej będziesz musiał walczyć. Skoro na fotach z tapeheads nie rozpoznaję wkładki to tym bardziej na Twoich, z tej samej perspektywy :)
Ok to jak przyjdą mi paski... załacze i wpierw zobacze jak to gra to potem jak zdemontuje i założę spowrotem i nie będzie grało to będe wiedział przynajmniej, że to ja zepsułem ;)
Wojtek pisze:Porównując foty z wkładką i tą stronę bez wkładki to nie brakuje tu czasem więcej rzeczy niż tylko wsuwki na przewodach? Jakieś elementy mocowania, cokolwiek.

Widać gołym okiem że wkładka została usunięta siłą, a nie tak jak powinno się to robić :)
Nie ma aż tak źle :) mocowanie całe może słabo widać na zdjęciu, ale jest :D ni ma tyko tych wsuwek - na necie są przewody z tymi wsuwkami tylko teraz jak sie je montuje??? Lutuje, zaciska czy może jeszcze coś innego??
bzikiers
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2013, 14:52

Re: Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#10

Post autor: bzikiers »

Dobra narazie problem wkładki na bok.
Taka sprawa silnik talerza za szybka pracuje ;( ni wiem co jest grane, gdy przełączam na inne obroty pracuje jeszcze szybciej :/ ewidentnie coś jest nie tak :p
Czego to może być wina?? Co robić??

Edit:
Dobra ewidentnie coś z obrotami... włożyłem płytę 45rpm i działa poprawnie (mierzony czas ze stoperem). Czyli można przyjąć, że silnik pracuje na obrotach 45 i 78... gdzie to zmienić, skorygować??
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#11

Post autor: Wojtek »

bzikiers pisze:Czyli można przyjąć, że silnik pracuje na obrotach 45 i 78
A skąd taką teorię wytrzasnąłeś? :)

Chodzi o to że 33 RPM kręci się tak szybko że płyta 45 RPM gra OK? :)
bzikiers pisze:gdzie to zmienić, skorygować??
Serwisówka w łapę i jedziesz.

Dziwne że ot tak "stało się samo". Pobaw się jeszcze przełącznikiem prędkości obrotowej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bzikiers
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2013, 14:52

Re: Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#12

Post autor: bzikiers »

Wojtek pisze:
bzikiers pisze:Czyli można przyjąć, że silnik pracuje na obrotach 45 i 78
A skąd taką teorię wytrzasnąłeś? :)

Chodzi o to że 33 RPM kręci się tak szybko że płyta 45 RPM gra OK? :)
No dobra teorie, że pracuje na 45 i 78 trochę z palca, ale na płycie 45 odtwarza b.dobrze, a po zmianie obrotów szybciej więc przyjąłem to szybszą wartość jako 78 (sam niewiem czemu tak przyszło samo :p ). Na płycie 33 kręcie za szybko po zmianie jeszcze szybciej :p...
Wojtek pisze:
bzikiers pisze:gdzie to zmienić, skorygować??
Serwisówka w łapę i jedziesz.

Dziwne że ot tak "stało się samo". Pobaw się jeszcze przełącznikiem prędkości obrotowej.
No ja nic nie kręciłem... dolutowałem wsówki i założyłem pasek.
Na płytce są dwa potencjometry chyba od obrotów - zacząć od zabawy nimi czy szukać gdzieś indziej? I czy można kręcić nimi na ruchu??
A i sprzęt ma jakiś mikroprocesor, który sam dobiera obroty do płyty, ale dziwne jest to, że miejsza wartość to 45..
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#13

Post autor: Wojtek »

Zmieniałeś pasek i wspominałeś o czyszczeniu, może tu leży przyczyna? :)
bzikiers pisze:Na płytce są dwa potencjometry chyba od obrotów - zacząć od zabawy nimi czy szukać gdzieś indziej?
Możesz zacząć, ale bez tarczy stroboskopowej czy sprzętu pomiarowego nie wiem jak dobrze zestroisz obroty. O metodach na ucho czy ze stoperem lepiej zapomnieć :)
bzikiers pisze:A i sprzęt ma jakiś mikroprocesor, który sam dobiera obroty do płyty, ale dziwne jest to, że miejsza wartość to 45..
Jaki tam mikroprocesor, po prostu układ logiczny gdzie duża płyta to 33 RPM, a mała płyta to 45 RPM. Może tu jest pies pogrzebany?

Twój gramofon ma ustawialne tylko 2 prędkości obrotowe, a nie 3. Po prostu obydwie przyspieszyły, z jakiegoś powodu.

Da się zrobić prędkość 78 RPM, ale to trzeba by właśnie ręcznie rozkręcić obroty ponad normę. Z tego co pamiętam to użytkownik Krzyś tak robił ze swoimi Sharpami.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bzikiers
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2013, 14:52

Re: Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#14

Post autor: bzikiers »

Wojtek pisze:Zmieniałeś pasek i wspominałeś o czyszczeniu
Tak, ale to było czyszczenie typu kurz i resztki starego paska.
Wojtek pisze:bez tarczy stroboskopowej czy sprzętu pomiarowego nie wiem jak dobrze zestroisz obroty. O metodach na ucho czy ze stoperem lepiej zapomnieć :)
Będe miał to na uwadze narazie sprawdzę czy kręcenie potencjometrami da jakiś efekt...wychodzę z założenia, że poprzedni właściciel mógł coś kombinować jak mu zaczął się loozować pasek i może chciał nadrobić obroty (o taka teoria - podobno najprostsze rozwiązania są najlepsze).. jak potencjometry będą reagować i chociażby trochę zbilże się do poprawnej wartości to zaniosę gdzieś na regulację. Aha i czy mogę nimi kręcić podczas odtwarzania płyty??
Wojtek pisze:Twój gramofon ma ustawialne tylko 2 prędkości obrotowe, a nie 3. Po prostu obydwie przyspieszyły, z jakiegoś powodu.

Da się zrobić prędkość 78 RPM, ale to trzeba by właśnie ręcznie rozkręcić obroty ponad normę. Z tego co pamiętam to użytkownik Krzyś tak robił ze swoimi Sharpami.
Że gramofon jest na dwie prędkości to wiem i to w sumie na nich mnie tylko zależy. 78 rpm mi nie poczebne ;)
artpaw5
Posty: 242
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:54
Gramofon: Dual CS500 Dual 704
Lokalizacja: Dolna Saksonia Niemcy

Sharp VZ-3000 co jak i gdzie?

#15

Post autor: artpaw5 »

Mam też ten gramofon ,jeszcze go do końca nie postawiłem jak należy na nogi ale:
I taka igła jest w instrukcji serwisowej.
Przeczyść wszystkie połączenie między płytkami.
W tym gramofonie mikroprocesor steruje tylko mechanizmem otwierania,prowadzenia igły i przełączania wkładek a nie obrotami (chyba że się mylę)?
Miłej zabawy i powodzenia :)
ODPOWIEDZ