Headshell różnica w wadze

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
alien2004
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:02

Headshell różnica w wadze

#1

Post autor: alien2004 »

Witam, chciałem ustawić wkładkę za pomocą szablonu protractora, lecz okazało się, że headshell, który miałem zamontowany w gramofonie nie jest oryginalny i nie pozwala na prawidłowe ustawienie wkładki. Więc kupiłem inny, który na zdjęciu wyglądał jak oryginalny Technicsa lecz bez napisu. Dzisiaj zabrałem się za montaż i po około godzinie udało mi się ustawić zgodnie z szablonem. Po zamontowaniu zauważyłem, że jest sporo cięższy od poprzedniego koszyczka. Zacząłem się mu przyglądać bliżej i okazało się, że wygląda tak jak na zdjęciu ale z małym wyjątkiem. Oryginalny koszyczek Technicsa i ten ze zdjęcia mają na górze trzy otwory, natomiast mój ma górę pełną, stąd pewnie różnica w wadze. I teraz pytanie do Was. Z tego co udało mi się znaleźć w necie to oryginalny koszyczek Technicsa ważył 7.5g (czy to prawda?), koszyczek, który miałem zamontowany w gramofonie ważył 6.7g, a ten który kupiłem i jest zamontowany w tej chwili waży 10g. Czy taka różnica w wadze ma znaczenie, czy kupić inny. Mój gramofon to Technics sl-q2, wkładka EPC270C II, lecz planuję kupić w niedalekiej przyszłości Schure M97xE lub AT440Mla lub b. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Headshell różnica w wadze

#2

Post autor: tollo »

alien2004 pisze:Czy taka różnica w wadze ma znaczenie, czy kupić inny.
Jeżeli Twoja przeciwwaga jest w stanie wyważyć ramię i możesz ustawić nacisk to jest OK. Musisz tylko zdać sobie sprawę, że przez to zwiększa się masa ramienia. Masa ramienia ma znaczenie w momencie wyboru odpowiedniej wkładki, należy wtedy patrzeć na podatność wkładki. Bardzo podatne wkładki przeznaczone są do ramion o małej masie, wkładki o małej podatności (np. spora część wkładek MC) do ciężkich ramion. Różnica 2.5g nie jest kolosalną, nie musisz się przejmować. M97xE i At440Mla (Mlb) spokojnie mogą zawisnąć na tym headshellu. :) Niektóre headshelle do Technicsa mają od góry otwory by właśnie dociążyć go po przez odpowiednie odważniki.
alien2004
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:02

Re: Headshell różnica w wadze

#3

Post autor: alien2004 »

Dzięki tollo za szybką i fachową odpowiedź, trochę mnie uspokoiłeś :). Może mi jeszcze ktoś powiedzieć ile waży oryginalny headshell technicsa, ponoć 7.5g. Czy to prawda?
Skąd wiecie która wkładka jest mało, a która bardzo podatna? Czy producent określa do jakiego ramienia wkładka się nadaje, bo nie znalazłem nigdzie takiej informacji. Czy wiedza taka wynika tylko z waszego doświadczenia i eksperymentowaniu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Headshell różnica w wadze

#4

Post autor: Wojtek »

alien2004 pisze:Może mi jeszcze ktoś powiedzieć ile waży oryginalny headshell technicsa, ponoć 7.5g. Czy to prawda?
Jakie masz podstawy by nie wierzyć fabryce? :morda:
Tak, to prawda, choć zależy o jakiej odmianie mówimy :)
alien2004 pisze:Skąd wiecie która wkładka jest mało, a która bardzo podatna?
Dane techniczne wkładki.
alien2004 pisze:Czy producent określa do jakiego ramienia wkładka się nadaje, bo nie znalazłem nigdzie takiej informacji. Czy wiedza taka wynika tylko z waszego doświadczenia i eksperymentowaniu?
Generalnie podpieramy się doświadczeniami i matematyką ;)
Lekturka dla Ciebie: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=658
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
alien2004
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:02

Re: Headshell różnica w wadze

#5

Post autor: alien2004 »

Dzięki Wojtek, właśnie zacząłem czytać ten temat i powoli wszystko staje się jasne :D
ODPOWIEDZ