Philips 877 - zawieszanie się płyt

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#1

Post autor: xgrabix »

Witam wszystkich
Z góry przepraszam jeśli piszę nie w tym dziale co trzeba
Parę tygodni temu kupiłem gramofon Pilipsa 877 Direct Control, podłączyłem pod sprzęt grający i chciałem się cieszyć muzyką ze starych winyli, lecz mam mały problem gdyż po puszczeniu pierwszej płyty co jakiś czas płyta się zawiesza i leci to samo w kółko. na początku myślałem ze to wina płyty bo ma już parenaście lat , tak że puściłem następna i ponownie to samo. Odłożyłem sprawę na kilka dni aż do zzakupu nowej płyty. Po odpaleniu nowiutkiej płyty dalej pojawia się ten sam problem. Starałem się jak umiałem ustawić gramofon lecz to nadal nie pomogło. Tak więc mam pytanie czy orientuje się ktoś jaka może być tego przyczyna?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#2

Post autor: Wojtek »

Jak ustawiłeś ramię?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#3

Post autor: chudy_b »

Sprawdź czy ramię bez żadnych najmniejszych oporów porusza się w poziomie. Potem ustaw prawidłowo nacisk i antyskating. Igła nowa?
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Re: Philips 877 - zawieszanie się płyt

#4

Post autor: xgrabix »

Tak igła jest nowa
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Re: Philips 877 - zawieszanie się płyt

#5

Post autor: xgrabix »

anty skating ustawiony mam ustawiony. a jesli chodzi o ustawienie ramienia to chodzi o docisk jak rozumiem. to tak na oko ustawialem bo na przeciw wadze nie mam zadnej skali, a na wyświelaczu status force jak nie ma położonego raminia to mi wskazuje 1,25. Jeśli chhdzi natomiast o plynne ruchy ramienia w poziomie chodzi plynie bez glośnie do krawedzi płyty, a od krawędzi byłyty jest opór, a następnie do samego końca idzie płynnie ale słychać delikatny szum jakby o coś tarło. Da się to jakoś zrobić aby grało?
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Re: Philips 877 - zawieszanie się płyt

#6

Post autor: xgrabix »

A w miejscu w którym jest opór to aż talerz się unosi delikatnie
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#7

Post autor: chudy_b »

Trudna sprawa z tym gramofonem. Prosty on nie jest. Musisz go rozebrać i popatrzeć na mechanizm. Żeby gramofon bez problemów odtwarzał płyty muszą być spełnione trzy warunki o których już pisałem: swoboda ruchu ramienia, prawidłowy nacisk, prawidłowy antyskating. Musi działać. Ramię MUSI mieć pełną swobodę ruchu. Możesz to sprawdzić ustawiając nacisk na zero, czyli ramię nie opada i nie podnosi się. Antyskating na zero. Ramię lekko pchnięte palcem w kierunku środka płyty powinno swobodnie, bez żadnych zwolnień do tego środka dolecieć.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#8

Post autor: Wojtek »

xgrabix pisze:to tak na oko ustawialem
Tak myślałem :)

Najprawdopodobniej ustawienie 1,25g jest zbyt "optymistyczne" :)

Nie wiem jaką masz wkładkę. Zgaduję że to Philips GP-400. Ten z kolei ma zalecany nacisk z przedziału 1.5-3g, czyli optymalnie 2.25g.
Jeśli mam rację to nic dziwnego że igła czasami "nie idzie".

Pamiętaj też by odpowiednio skorygować antiskating.
chudy_b pisze:Możesz to sprawdzić ustawiając nacisk na zero, czyli ramię nie opada i nie podnosi się. Antyskating na zero. Ramię lekko pchnięte palcem w kierunku środka płyty powinno swobodnie, bez żadnych zwolnień do tego środka dolecieć.
Oczywiście takie "testy" robimy przy wyłączonym gramofonie i uważamy by igła nie przetarła o matę/talerz ;)

Bardziej niepokojące są te odgłosy tarcia i unoszący się talerz.
Ja bym go podniósł i zobaczył co tam się dzieje ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#9

Post autor: xgrabix »

Ok dziekuje za rade, dziś się wezme za zobaczenie co tam trze. Dam znać jak się uda zrobić
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Re: Philips 877 - zawieszanie się płyt

#10

Post autor: xgrabix »

No to po rozkręceniu gramofonu okazało się, że poprzedni właściciel domontował od spodu dodatkową podstawę na śrubki , z których jedna musiała faktycznie wadzić i to powodowało tarcie, w chwili obecnej jestem podczas słuchania pierwszej płyty i puki co przeskakiwanie ustąpiło. Tak wiec dzięki Panowie za pomoc i i jakby któryś z was był w Rawiczu to stawiam piwo :D .Natomiat zastanawiają mnie dwie sprawy jeszcze,a mianowicie pierwsza to sprężynka od antyskatingu gdyż po zdjęciu obudowy zauważyłem ,że jak antyskating jest ustawiony na zero to spręzynka i całkowicie luźna. Tak więc mam pytaanie czy nie powinna być ona chociaż minimalnie naciągnięta tak, że jak zaczyna się reguacje to od razu ona działa oraz przy zdjętej obudowie regulacja anty skatigu działa bezproblemowo od zera do 3 lecz po założeniu obudowy i skręceniu to mogę ją podkręcić tylko do 2, a jak chcę do 3 to samoistnie powraca do 2, nie widziałem również aby gdzieś o coś chaczyło, chyba że już tak kiepsko umnie ze wzrokiem :) . Druga sprawa to wspomniana wczeniej,a mianowicie chodzi o to żę jak mam podniesione ramie ze stojaka to nacisk wynosi 1.25, a powinien według mnie wynosić 0 czy się może myle? dołączam do tego zdjęcie.
Załączniki
20150929_175123.jpg
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Re: Philips 877 - zawieszanie się płyt

#11

Post autor: xgrabix »

A mamjezcze jedną sprawę odnośnie płyt. Gdzie można kupić płyty w rozsądnej cenie w szczegóności soundtracki?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#12

Post autor: chudy_b »

xgrabix pisze: jak antyskating jest ustawiony na zero to spręzynka i całkowicie luźna.
No to chyba logiczne.
xgrabix pisze:nie powinna być ona chociaż minimalnie naciągnięta tak, że jak zaczyna się reguacje to od razu ona działa
Nie powinna być naciągnięta, bo nie byłoby zera. Inna sprawa to skasowanie luzu, tak żeby od razu działała regulacja. Zobacz przy jakiej wartości luz jest skasowany i dokładaj tę wartość przy ustawianu właściwym. No cóż po latach sprężynka pewnie trochę się wyciągnęła. Generalnie taki rodzaj realizacji układu antyskatingu nie jest za bardzo precyzyjny i dokładny.
xgrabix pisze:a jak chcę do 3 to samoistnie powraca do 2,
Widać pokrętło jest za luźne. Może można je jakoś mocniej dokręcić. Tu już musisz sam popatrzeć co utrzymuje pokrętło w miejscu. Prawdopodobnie po prostu tarcie.
xgrabix pisze:jak mam podniesione ramie ze stojaka to nacisk wynosi 1.25, a powinien według mnie wynosić 0 czy się może myle?
Nie mam bladego pojęcia jak ten wskaźnik działa. Na pewno fakt podniesienia ramienia nie zmienia jego wyważenia. Sugerujesz że czujnik wagi jest w podpórce ramienia?
xgrabix pisze:A mamjezcze jedną sprawę odnośnie płyt. Gdzie można kupić płyty w rozsądnej cenie w szczegóności soundtracki?
Nie ma chyba takiego miejsca. Pozostaje polowanie na Allegro, Ebay, okoliczne giełdy staroci, okoliczne strychy :D
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#13

Post autor: xgrabix »

chudy_b pisze:Nie mam bladego pojęcia jak ten wskaźnik działa. Na pewno fakt podniesienia ramienia nie zmienia jego wyważenia. Sugerujesz że czujnik wagi jest w podpórce ramienia?
tak mi się właśnie wydaje gdyż na regulacji ramienia nia mam żadnej skali. Dzięki za pomoc:)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#14

Post autor: Wojtek »

xgrabix pisze:Druga sprawa to wspomniana wczeniej,a mianowicie chodzi o to żę jak mam podniesione ramie ze stojaka to nacisk wynosi 1.25, a powinien według mnie wynosić 0 czy się może myle?
Nie mylisz się.
chudy_b pisze:Sugerujesz że czujnik wagi jest w podpórce ramienia?
Tak właśnie jest :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
xgrabix
Posty: 10
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:59

Philips 877 - zawieszanie się płyt

#15

Post autor: xgrabix »

Wojtek, a czy wiesz może jak się reguluje ten czujnik?
ODPOWIEDZ