Telefunkenstein :)

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Telefunkenstein :)

#1

Post autor: Dante »

Jakiś czas temu kupiłem sobie Telefunkena S500. Powoli naprawiałem go sobie, niestety zacząłem od złej strony i najpierw naprawiłem ramię i windę. Niestety, bo nie przyglądałem się jak pracuje napęd.
Okazało się, że po jakichś 4-5 minutach obroty zaczynają lecieć albo w jedną, albo w drugą stronę. Czyszczenia i smarowania nic nie dawały, stawało się to coraz bardziej upierdliwe. Z pomocą przyszedł mi MISSE, który wskazał silnik jako winowajcę. Kupiłem drugi od Telefunkena S 600 niestety nie chciała zatrybić regulacja obrotów, silnik wkręcał się na maksymalne obroty.

Wściekły chciałem go sprzedać byle straty były jak najmniejsze. Przypomniałem sobie, że mam resztki Saby psp 240... Stwierdziłem, że gorzej nie będzie a może się uda i zacząłem czyścić plintę i powoli to wszystko układać.
Udało mi się przełożyć cały układ i silnik, nie udało mi się zachować autostopu bo jestem zbyt krótki z elektroniki. Poza tym, zawsze miałem manuale i jestem do tego przyzwyczajony.
Jest też polski akcent :D rolka silnika od Saby miała zbyt dużą średnicę i nie byłem w stanie zmniejszyć dostatecznie obrotów więc założyłem rolkę od Unitry. Problem rozwiązany, mam spory zapas na potencjometrach wewnętrznych.
Przełącznik prędkości wymieniłem na dźwigniowy (chyba tymczasowo aż nie znajdę nic lepszego), gałkę na potencjometrze też planuję inną, póki co jest i działa.

Silnik to Matsushita, taki sam jak w Technicsach. Nic nadzwyczajnego, ale pracuje cicho, obroty stoją w miejscu bez konieczności regulowania co 2 kawałek.
Stroboskop przełożyłem z Saby, nie wymagało to żadnych wielkich przeróbek, wystarczyło zamocować go w miejscu poprzedniej lampy. Zostawiłem oryginalny układ aby nie straszył 3 dziurami po przyciskach.
Gramofon już po testach i działa świetnie :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zobacz całą galerię | Aukcjoner.pl - darmowe galerie na Allegro
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Telefunkenstein :)

#2

Post autor: Wojtek »

Prawdziwie "globalna" konstrukcja :morda: Jedyny w swoim rodzaju :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Telefunkenstein :)

#3

Post autor: Dante »

Niemcy, Japonia, Chiny (przełącznik), Polska, Dania... Faktycznie niezła bajaderka :D
microb1987
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2014, 12:45

Telefunkenstein :)

#4

Post autor: microb1987 »

Mój S600 miał podobne objawy z wkręcaniem się na maksymalne obroty, wystarczyła wymiana "kości" z płytki z potencjometrami ;) .
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Telefunkenstein :)

#5

Post autor: MISSE »

Polak potrafi :clap: :clap: :clap:

a swoją drogą to świetny gramofon, a ramię jedno z naj
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Telefunkenstein :)

#6

Post autor: Dante »

Ramię jest świetne, ale radocha też z faktu, że to łożysko i talerz dało się wykorzystać bez problemu.
Acos z Sanyo TP 1200 wypada przy nim słabiej. Byłem przekonany, że wiem co AT 20 sla potrafi, ale czas na rewizję poglądów. Tak samo na tym ramieniu obudził się Elac esg 793 :)
ODPOWIEDZ