Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sevi
Posty: 20
Rejestracja: 10 sty 2015, 12:56
Gramofon: Braun PS450
Lokalizacja: Wilcza Góra

Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#1

Post autor: sevi »

Cześć,
właśnie nabyłem następny gramofon. Jest to Braun PS 450 który bardzo się mi spodobał nie jest to 500, ale na razie na ten model mnie nie stać.
Na początek wymieniłem igłę, ustawiłem prędkość oraz ramię (wyważyłem, ustawiłem wkładkę) na początku zaczęło grać ładnie i równo, po chwili lewy kanał zaczął grać głośniej. Próbę regulacji powtórzyłem kilkukrotnie, jednak za każdym razem koniec był taki sam. Przez pewien czas gramofon gra poprawnie, a po jakimś czasie znów lewy kanał zaczyna grać mocniej.
Jak myślicie gdzie może być przyczyna? Wszystkie operacje przeprowadziłem zgodnie z instrukcją i wytycznymi znalezionymi na forum.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Spróbuj przepiąć kabelki od wkładki stronami i zobacz co się stanie. (Jak masz kable z końcówkami RCA, to wystarczy je podłączyć odwrotnie.

Ten efekt jest na każdej płycie i w tym samym miejscu płyty? Jak silny jest ten efekt?
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#3

Post autor: Dante »

Obstawiam zaśniedziałe konektory od wkładki w półkoszyku. W swoim Braunie miałem tak, że 1-2 ścieżki ok, a później albo ciszej, albo całkowicie znikał jeden kanał.

Zrób jak zbyszek1982, radzi, zobaczymy, co dalej.
Sprawdź też antyskating. Czy pokrętło zostaje na swojej pozycji czy się samo nie odkręca. W tym gramofonie kontrę stanowi filcowa podkładka, która z wiekiem kapcieje. To sprawia, że AS żyje własnym życiem ;)
Awatar użytkownika
sevi
Posty: 20
Rejestracja: 10 sty 2015, 12:56
Gramofon: Braun PS450
Lokalizacja: Wilcza Góra

Re: Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#4

Post autor: sevi »

Faktycznie nie pomyślałem o przepięciu kabli.
Po przepięciu efekt pozostał w tym samym kanale. Dodatkowo zielony kabelek sygnałowy był lutowany i przy przepinaniu lut puścił. Wkładka ma dość dziwne kable sygnałowe, te z Wazmat'u nie będę pasowały, będę mógł tylko wymienić terminale kabelków.Dziwne jest to, że dźwięk jeżeli jest równo rozłożony na kanałach posiada dość dużo basu i brakuje góry, wydaje się jakby był w całości przytłumiony dopiero kiedy przeskoczy na lewy kanał gra pełną barw, ale tyko na tym kanale.
Druga z obserwacji - na każdej płycie jest inaczej, na jednej na początku pierwszego utworu gra równo i gdzieś w połowie nagle dźwięk wzmacnia się i ucieka do lewego kanału, na innej płycie potrafił całą zagrać równo.
Pokrętło antyskatingu pozostaje na swojej pozycji.
Nie jest to raczej też wina wzmacniacza, zmieniałem źródła.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#5

Post autor: chudy_b »

sevi pisze:Po przepięciu efekt pozostał w tym samym kanale.
Znaczy w tej samej kolumnie? Jeśli tak, to nie we wkładce leży problem.
sevi pisze:na początku pierwszego utworu gra równo i gdzieś w połowie nagle dźwięk wzmacnia się i ucieka do lewego kanału,
Masakrycznie źle ustawiona wkładka?
Awatar użytkownika
sevi
Posty: 20
Rejestracja: 10 sty 2015, 12:56
Gramofon: Braun PS450
Lokalizacja: Wilcza Góra

Re: Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#6

Post autor: sevi »

Znalazłem przyczynę, sprawcą całego zamieszania jest jednak przełącznik MM i MC w wzmacniaczu. Jest ewidentnie do czyszczenia lub wymiany.
Jeszcze trochę, a rozkręcił bym pół gramofonu, a przyczyna banalna ;)
Wielkie dzięki wszystkim za porady, bardzo dużo mi pomogły. Teraz jest wszystko gra super i jestem bardzo zadowolony :D :D :D .

A tak przy okazji - co sądzicie o tym modelu i czy opłaca się wymiana w nim wkładki, jeżeli tak to na jaką?
Co o tym sądzicie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#7

Post autor: Wojtek »

sevi pisze:A tak przy okazji - co sądzicie o tym modelu i czy opłaca się wymiana w nim wkładki, jeżeli tak to na jaką?
Nie wiemy co wisi w tej chwili, nie wiemy co Tobie w niej nie pasuje że chcesz zmienić i nie wiemy ile chcesz na ten cel wydać.
Mamy strzelać? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
sevi
Posty: 20
Rejestracja: 10 sty 2015, 12:56
Gramofon: Braun PS450
Lokalizacja: Wilcza Góra

Re: Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#8

Post autor: sevi »

Ok, przepraszam - obecnie wisi oryginalnie montowana wkładka Shure M75 typ D, a przed ew. zabawą w wymianę wkładki muszę przede-wszystkim doprowadzić wzmacniacz do normy, z dźwięku jestem na razie zadowolony. W moim pytaniu raczej chodziło mi o to czy w ten model gramofonu już warto inwestować w zabawę z wymianą wkładek, czy odłożyć i szukać okazji na któryś z bardziej topowych myślę tutaj o gramofonach które chodzą jeż raczej około i ponad 1 000 zł.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#9

Post autor: Wojtek »

sevi pisze:czy w ten model gramofonu już warto inwestować w zabawę z wymianą wkładek
Przy każdym sensownym gramofonie warto zainwestować w wymianę wkładki. Wszak różnorodność modeli jest dość spora.
Jednak powyżej pewnego progu nie ma co się wychylać przy gramofonach z niższej półki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
sevi
Posty: 20
Rejestracja: 10 sty 2015, 12:56
Gramofon: Braun PS450
Lokalizacja: Wilcza Góra

Re: Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#10

Post autor: sevi »

Czy W takim razie waszym zdaniem można uznać ten model już za sensowny i warto w niego inwestować? Czy jednak traktować gotowe jako przejściowy? Wiem, że jest to zawsze indywidualne podejście i można do tego podchodzić w zależności od upodobań. Jednak jak na razie mam mało doświadczenia w tej dziedzinie. A Braun jest raczej mało popularną matką i rzadko przewija się na forum.
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#11

Post autor: Dante »

To co dla Ciebie będzie sufitem, dla kogoś będzie podłogą ;)
Ja do gramofonów podchodzę podobnie jak do fotografii. Body kiedyś będę musiał wymienić, szklarnia (obiektywy) zostaje.
Nie wchodziłbym z tym Braunem w temat wkładek MC, nie wieszałbym też MMek z bardzo zaawansowanym szlifem, bo między innymi głośność napędu będzie dokuczać.
Koszyki Brauna nie są tak łatwo dostępne jak do Duali. Żeby mieć 3 szt. kupiłem 2 trupy tych gramofonów :D
Plusy za talerz i łożyskowanie, za silnik i wygląd. Ramię raczej przeciętne choć mały plus za łatwość ustawienia azymutu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#12

Post autor: Wojtek »

sevi, zadajesz nam pytania które sam sobie powinieneś zadać. Myślisz że kolejny gramofon za np. 1000 złotych będzie już Twoim ostatnim? Ja nie jestem tego taki pewien :)
Fakt faktem jak kupisz jakąś nową wkładkę do dzisiejszego Brauna, z dużym prawdopodobieństwem będziesz ją mógł wykorzystać także na kolejnym gramofonie.
Zmiana gramofonu jednak nie zrobi Tobie takiej różnicy w dźwięku jak zmiana wkładki, pamiętaj o tym.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
sevi
Posty: 20
Rejestracja: 10 sty 2015, 12:56
Gramofon: Braun PS450
Lokalizacja: Wilcza Góra

Braun PS450 - problem z nierówno grającymi kanałami

#13

Post autor: sevi »

Wielki dzięki za odpowiedzi :D, własnie o to mi chodziło. Dzięki Wam wiem jak dalej postępować i podchodzić do tematu. Jeżeli chodzi o dobór sprzętu i jego powiązanie z zasobnością portfela, przywiązanie do marek itp., są to elementy indywidualne i w pełni dla mnie zrozumiałe. Jednak przy słabej orientacji w temacie, jaką posiadam przeglądając internet powoli zdobywam informacje i wyrabiam sobie własne opinie. Kupując gramofon Brauna przyznam się szczerze, że przede-wszystkim poleciałem na jego wygląd i bardzo ucieszyła mnie informacja, że jeżeli dokupię do niego inne wkładki będę mógł z nich korzystać na innym sprzęcie, a szczególnie pomysł Dante z dodatkowymi koszykami. Jest genialny :D szczególnie, że zmiana koszyka w Braunie jest banalna. Teraz będę szukał koszyków :).
ODPOWIEDZ