Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#331

Post autor: Martynka »

Lubię Cię

:lol: :lol: :lol:

Jeżeli chcesz użyczę Shibate do odsłuchu jak przyjdzie.

Co do opisu marki trafiłeś idealnie. Z czasem jednak innowacyjność i jakość spadła, została legenda. Mi poziom wystarcza, sam w gramofonolizm nie popadlem a liczy się dla mnie całość która ma współgrać i tutaj mój Beosystem z Beovox M70 pasuje mi idealnie.

Nigdzie nie powiedziałem też że to najlepszy sprzęt na świecie ale całość stara się trzymać poziom pod względem wyglądu, wykonania, jakości. Wiem, że to forum winylowe nie będę więc pisał o innym sprzęcie zbyt dużo ale są takie pozycje w ich produkcji, które można nazwać naj i są to opinie całkiem obiektywne od ludzi którzy styczność nie tylko ze sprzętem B&O mieli.

Sama wkładka MMC1 to bezpośredni następca 20CL wkładki która w swoich czasach była bardzo wysoko oceniana w pismach branżowych nie związanych z B&O. Może będzie miała jakiś wpływ na odsłuch.

Ja osobiście będę sprzedawał 2 z 3 gramofonów, jeden z tych które posiadam i ten dzisiaj kupiony jak tylko przejdzie pełny przegląd i konserwację oraz obie wkładki będą odnowione. Celem jest zakup Beogramu 8002.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#332

Post autor: Regsoft »

Martynka pisze:
11 lut 2019, 20:26
Jeżeli chcesz użyczę Shibate do odsłuchu jak przyjdzie
Nie chcę. Mniej więcej wiem jak zmienia się brzmienie pomiędzy eliptykiem a szibatą. I muszę przyznać, że nie w każdej muzie ta druga się u mnie sprawdza. A biorąc pod uwagę ogół płyt to nawet byłaby w odwrocie. Dzięki za propozycję. Wystarczy mi kilka Twoich kwiecistych wypowiedzi w tym temacie. Sam tak ani nie umiem ani nawet bym nie śmiał :D
Martynka pisze:
11 lut 2019, 20:26
była bardzo wysoko oceniana w pismach branżowych
Na pewnym etapie swojego życia byłem osobiście uwikłany w testy branżowe pewnych wartości a że miałem też możliwość ich weryfikacji więc delikatnie mówiąc powoływanie się na nie nie jest dla mnie najlepszą rekomendacją 8-)
Martynka pisze:
11 lut 2019, 20:26
Celem jest zakup Beogramu 8002
No mnie już nie zajmuje kwestia gramofonu. Wiem co mi pasuje. Mam to. Używam. Niestety znam też swoje ograniczenia. Powoli gromadzę coraz lepsze wersje ulubionych płyt. Czasami coś potestuję dla sportu ale w kwestii winylowej to koncentruję się już głównie na odbiorze muzyki 8-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41564
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#333

Post autor: Wojtek »

Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Ktoś musi więc zabrzmiec jak handlowiec.
No nie, nie musi :)
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Po drugie, w przypadku klientów B&O marketing nie miał wielkiego znaczenia
Wow. No to kupę papieru zmarnowali innymi słowy :)
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
te nazwy, systemy, myślę, że większość z nich miała gdzieś co jest w środku, kupowali zawierzając firmie
Jak każdy przeciętny Kowalski/konsument kupujący sprzęt RTV różnych dobrych marek.
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
i niewielu się zawiodło
Nooo właściciele Beogramów się pewnie zawiedli jak firma przestała oferować igły, zarazem nie chcąc dzielić się patentami czy wiedzą na temat ich konstrukcji z innymi.
Przypominam że założyciel SoundSmith jako fan konstrukcji B&O wystąpił do nich z taką prośbą motywując ją brakiem dostępności zamienników, ale zostało mu to odmówione. Stąd musiał dokonać inżynierii wstecznej by móc oferować nowe wkładki do Beogramów.
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Na samym sprzęcie nie znajdziesz skrótów systemów, nazw wynalazków jak u konkurencji z Japonii, gdzie czasem między klawiszami już miejsca brakowało.
Kwestia designu. Inni też szli w minimalizm, choć oczywiście nie taki unikatowy jak B&O.
I to wyróżnia ich produkty, zdecydowanie.
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
To jak z autem, masz kasę, idziesz i kupujesz BMW czy Mesia i w salonie masz zupełnie gdzieś co oni tam wsadzili pod maskę, bo to ich interes żeby było jak najlepsze, żebyś znów wrócił.
Problem w tym że BMW czy Merce są nadal pożądane, a sprzęty B&O... no powiedzmy że mają swoją niszę, OK? ;)
Stąd analogia trochę nietrafiona, ale wiem do czego pijesz.

Nigdzie nie twierdzę że sprzęt B&O to jakieś tanio-wykonane łajno ;)
No, poza tym że dzisiaj można Beogramy relatywnie tanio kupić jak mają uwalone igły ;)
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Po trzecie ja nigdzie nie napisałem że te systemy oprócz opatentowanego HX-PRO i MMC nie występują nigdzie indziej, pisałem tylko że firma stawiała na dobre systemy, stosowała dobre rozwiązania a to że inni je stosują czy stosowali pod własną nazwą potwierdza tylko słuszność ich stosowania nie jako marketingu ale by podnieść jakość.
Mistrzowskie odwracanie kota ogonem :)
Skoro tak jest no to innymi słowy żaden to argument :D
Cieszę się że mamy to za sobą.
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Zarzucasz mi ignorancje w znajomości budowy innych sprzętów
Bo na to wychodzi :) Jest inaczej?
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Tak w skrócie powiem że ten system gdy już został opracowany B&O oddało dla Dolby aby go rozpowszechniać.
Pewne niedopowiedzenie: dali licencję do Dolby, ale z zastrzeżeniem że Dolby nie może tego patentu używać przez parę lat na rynku konsumenckim :)
Bo chcieli zachować unikalność systemu dla swojej linii Beocordów.
Także z tym "dali bo chcieli rozpropagować" to bym uważał, bo trochę bzdurne jednak.
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Nagrywanie przy HX-PRO dawało podniesienie jakości przy odtwarzaniu na dowolnym sprzęcie również bez systemu Dolby
To prawda, nie jest to system redukcji szumów w sensie stricte.

Stwierdziłem jedynie fakt że HX-Pro nie zawojował rynku :)
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
poczytaj na czym to polegało a zrozumiesz, że to rzeczywiście inna jakość wprowadzona do sprzętu domowego dawała rezultaty studyjne przy nagrywaniu
Ponownie: bądźmy poważni :)
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Oczywiście możemy polemizować dalej.
Ale tu nie ma za bardzo o czym polemizować.
Tylko Ty twierdzisz póki co że rozmawiamy o jakichś niespotykanych cudach techniki :)

Nietypowy design - jasne, zgoda.
Wkładki gramofonowe własnej autorskiej konstrukcji - jasne, pewnie.

Cała reszta? No wybacz, ale trochę ogłady by się przydało zamiast wypisywać rewelacje niczym żywy prospekt :)
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Dostałeś ode mnie propozycje odsłuchu kompletnego zestawu.
Tak. Przeczytałem wiadomość, ale nie zdążyłem odpisać.

Jako że mowa o gramofonach, wkładkach i winylach - w zupełności wystarczy mi użyczenie Beogramu z działajacym zespołem wkładka-igła.
Z chęcią skorzystam z okazji.

Nie chcę przyjmować całego zestawu z wzmacniaczem i kolumnami bo one akurat niespecjalnie mnie obchodzą :)
Poza tym - za dużo zmiennych.
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Możesz na własne uszy przekonać się czy inwestycja w ten sprzęt ma sens.
Ja nigdzie nie twierdzę że nie warto inwestować w sprzęt B&O.
Jak ktoś lubi i ma kasę to niech inwestuje.
Ty również póki co idziesz w półśrodki zlecając retipy zamiast zakup NOSa czy wyrób SoundSmith.
Gadki "a bo tamci mówią że to wcale nie jest lepsze" włóż między bajki zanim sam nie posłuchasz :)

Jedyne co mogę powiedzieć to to że raczej jesteś w stanie uzyskać co najmniej tak samo dobry efekt, a zarazem niwelując ograniczenie wynikające z braku możliwości zmiany wkładki na coś z innej stajni czy relatywnie ograniczoną dostępność wymiennych igieł (retip to półśrodek, powtarzam)... stawiając na gramofon z bardziej uniwersalnymi założeniami :)

To powinno być dość oczywiste.
Martynka pisze:
11 lut 2019, 16:51
Ponieważ właśnie przed chwilą zakupiłem kolejny Beogram serii 5XXX do mojego systemu, w pełni grający z kompletną sprawną wkładką MMC4. Myślę że mogę się dać przekonać by powierzyć wkładkę Twojemu retiperowi aby zobaczyć co potrafi. Zaanonsujesz mnie??
Cantilever ma swój wątek w dziale wkładkowym. Po prostu wyślij mu wiadomość.
Obojętnie czy jesteś Księciem Łeby czy nie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#334

Post autor: Martynka »

Lubię Twoje przerysowane, zabarwione cynizmem i sarkazmem kontraegumenty na które można wysuwać kolejne tej samej wagi zamiast zgodzić się z częścią tego na co odpowiadasz dodając ale. Mistrzostwo na poziomie partyjnej agitacji co nie jest niczym obrazliwym. Ci panowie /panie tak bardzo bronią wszelkich argumentów że czasem choć się z nimi nie zgadzasz to słuchasz z czystą ciekawością i fascynacją jak opowieści z innego świata. Fajna to rozmowa przy piwie lub suszonej rybie w zależności co kto lubi. O dziwo ja przyjmuje Twoje argumenty do póki nie dopinasz im tej niepoważnej nutki. Ale szacun.

A żeby nie śmiecić skupmy się na rzeczach namacalnych. Nie będę wkładał między bajki opowieści o Soundsmith. Ich wkładki SMMC poprostu brzmią inaczej, nie każdemu ten dźwięk pasuje tak jak powyżej napisał @Regsoft z Shibatą. Ja się zdam na zdanie osób które w kolekcji mają naście wkładek i ich poczucie niepasowania a w marcu będę w Austrii i sam osobiście się przekonam porównując brzmienie SMMC1 z ori MMC1 i MMC1 po retipie u Axel'a. Do tego mam zamiar wziąć moją MMC1 i wyciągnę wnioski. Jak na osobę która wie wszystko :D wiesz zapewne, że Soundsmith zajmuje się również odbudowaną jak i retipem wkładek swoich SMMC oraz MMC. Ceny wcale nie są wyższe niż u konkurencji która według Ciebie pracuje w garażu, część z usług jest nawet tańsza o paręsetek a jednak ludzie mimo że Soundsmith ma licencje od B&O wybierają konkurencję. Przypadek??
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#335

Post autor: Regsoft »

Martynka pisze:
12 lut 2019, 10:53
Lubię Twoje przerysowane, zabarwione cynizmem i sarkazmem kontraegumenty
Szeryf po prostu taki jest a teraz i tak wyraźnie się hamuje :lol: i choć czasem uwielbiam się ponabijać z jego subiektywnych preferecji brzmieniowych czy nieudanych prób ich maskowania :morda: to nie zapuść się za daleko bo to kolekcjoner wkładek z gargantuiczną (uwielbiam TEN film :mrgreen:) wiedzą teoretyczną i porównawczą ...
Martynka pisze:
12 lut 2019, 10:53
nie każdemu ten dźwięk pasuje tak jak powyżej napisał @Regsoft z Shibatą
Tylko nie upraszczaj. Mam dosyć chłodny tor i przy kakofonii dźwięków z lepszego nośnika bywa, że szibata na jasnej wkładce po prostu kaleczy mi uszy. Z drugiej strony ta sama igiełka przy kameralnej muzie wydziera jęk zachwytu (tylko takich płyt mam zdecydowanie mniej). Dziś chyba rozpakuję kolejną szibatę, której wcześniej nie słuchałem więc … nic nie jest niemożliwe. A człek omylnym jest i basta 8-)
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#336

Post autor: Martynka »

Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#337

Post autor: Martynka »

W końcu przyszła MMC1 "real nude shibata"... i słucham... i słucham i odkrywam płyty na nowo.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#338

Post autor: Martynka »

Żeby nie było, że B&O umarło... doszła wkładka z USA ( ta od Joseph'a ), upgrade do MMC3. Mam teraz trzy, każda brzmi inaczej. Shibata górą. Co wiecej, żeby nie było, że mi się wydaje, wkładki były zmieniane losowo a po brzmieniu byłem w stanie określić która jest założona ( jednak mam słuch ). Zanim się na nią zdecydowałem zamiast jak w orginale na CL, rozmawiałem i zbierałem opinie. Słyszałem, że idealna będzie do klasyki, przy rock'u albo wszelkiej innej muzyce lepiej nada się CL. Shibata gra wysoko i może wtedy męczyć. Jednak się zdecydowałem i nie żałuję. Z obserwacji powiem, że Shibata brzmi lepiej na KEF'ach niż grała na moich M70. FL od Tomka brzmiał lepiej na B&O niż teraz. Józefowej wkładki nie miałem okazji porównać na obu głośnikach. A wracając do MMC1 z Shibatą, gra wyżej, ale nie tak jak mnie informowano tylko po prostu brzmi tam gdzie pozostałych wkładek już nie słychać, w pełniejszym zakresie, za to dół, którego bałem się, że nie będzie... jak przypierd... to podłoga się trzęsie. Gdy zapodałem pierwszy raz EPki pana Two Feet i puściłem "Go Fuck Yourself" i potem "Had some drinks" to zatkało mnie. Wokal i gitara jakich się spodziewałem ale gdy doszedł elektroniczny trip hopowy bas... szacun. Żadna z pozostałych wkładek nie potrafi zagrać takiego dołu i na żadnej góra z dołem tak nie współgra, nie tłumią się i nie walczą ze sobą a uzupełniają się. Oczywiście to nie tylko sama igła ale i przetwornik w MMC1 jet inny niż w pozostałych.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41564
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#339

Post autor: Wojtek »

Martynka pisze:
01 kwie 2019, 00:21
A wracając do MMC1 z Shibatą, gra wyżej, ale nie tak jak mnie informowano tylko po prostu brzmi tam gdzie pozostałych wkładek już nie słychać, w pełniejszym zakresie, za to dół, którego bałem się, że nie będzie... jak przypierd... to podłoga się trzęsie.
Ktoś po prostu źle Tobie przekazał info co daje szlif Shibata ;)
Mnie tutaj nic nie dziwi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#340

Post autor: Martynka »

żeby wątek BeO nie umarł śmiercią naturalną... zmiana sprzętu :

Obrazek

cudownie brzmiące lata 60-te
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#341

Post autor: Biogon »

Bardzo ładny secik :)
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#342

Post autor: BlackDevil »

Śliczny i cieżki, chyba szafka się wygieła :think:
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#343

Post autor: Martynka »

Czyli jest ktoś kto się potrafi otworzyć i docenić nawet BeO :lol:

Jest ciężki, fakt, i jest śliczny, fakt. I ma to brzmienie którego nie można określić tylko trzeba go doświadczyć. Święty graal wśród sprzętu Banga - Beolab 5000. W marcu wezmę się za jego wnętrze, myślę, że ponad 50 letnie bebechy potrzebują przeglądu, konserwacji a niektóre wymiany.
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#344

Post autor: Martynka »

I "apgrejd" prosto od @Cantilever'a, wprawdzie igła ori ale sprawdzona przez Tomka i zakwalifikowana jako NOS.

Obrazek

oryginalnie była wersją pod 1/2" ale igła z obudową jest dokładnie taka sama jak do mocowania z cewkami BeO, a tutaj 1/2 bez igły :

Obrazek

i igła na mojej wkładce :

Obrazek

jestem pod wrażeniem, rzeczywiście gra jak New mimo że to 50cio letni Old Stock
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Bang Olufsen - B&O - beogram- beocenter- itp

#345

Post autor: Martynka »

Ja w sprawie BeO co by tu nic nie umarło. Moja strefa wolna mentalnie od covid19:

Obrazek

A z racji wolnego czasu wymieniłem w Beolabie 5000 "power caps'y".

Obrazek

W miejsce 50 letniego Wicona 2500uF wpadł EPCOS/TDK

Obrazek

a na wyjściach staruszki 3000uF zostały zastąpione przez te piękności

Obrazek

i całość na miejscu:

Obrazek

te przewody miedziane to bezpośrednie wyjcie z kondensatorów na banany, żeby ominąć niepraktyczne wyjście DIN na głośniki.

Obrazek

Obrazek

oczywiście nowe gniazda założone całkowicie bezinwazyjnie i odwracalnie.

A żeby nie było że nie winylowo moja SP12 w akcji:

Obrazek
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
ODPOWIEDZ