Reloop 1000 MK3S za szybko kręci + faluje na małym skatingu

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bluegi
Posty: 433
Rejestracja: 15 cze 2015, 16:44
Gramofon: różne
Lokalizacja: Wrocław

Reloop 1000 MK3S za szybko kręci + faluje na małym skatingu

#1

Post autor: bluegi »

Cześć Forumowicze :)
Panowie, mam pytanko. Kupiłem używanego reloopa 1000 mk3s. Na początku brakowało mi preampa, później mały dylemacik z igłą, obecnie wszystko poskładane i zauważyłem mankamenty, o które chciałbym zapytać.

1) Gramofon za szybko kręci. Każda płyta,żeby brzmiała tak jak na CD, musi mieć ustawioną prędkość "-2" przy 33 obrotach. To jest normalne że trzeba sobie tak ręcznie "dostroić" czy coś jest uszkodzone?

2) Bardzo dziwna sprawa. Ustawiłem się nacisku (na wadze) tak jak należy, 3g dla igły sferycznej. I jedyną opcją żeby gramofon grał "równo" to ustawienie anty skatingu na 7! W jednym poradniku czytałem że ma być 1/2 nacisku igły, w drugim, że tyle co nacisk, natomiast jeżeli ustawię takie wartości to:
a) po przesunięciu igły na obszar bez nagrania(gładki), igła zapiernicza do środka jak szalona. Od razu jest zsuwana do środka. W miarę powoli (chyba jak należy) przesuwa się dopiero jak ten skating jest na 7.
b) dźwięk pływa. Wokal pływa, muzyczka pływa, faluje. Jest ok dopiero przy anty skatingu = 7.
Co może być przyczyną? Czytałem że zły antyskating może uszkodzić ramię i igłę. Za igłę dałem prawie tyle co za cały gramofon, zatem czy mogę sobie bezpiecznie używać tego anty skatingu na 7?

3) Mam takie diody koło włącznika: 50 i 60Hz dla 33 i 45 obrotów. Żadna się nie świeci. Ta usterka może mieć wpływ na jakość pracy tego reloopa? Zakładając że to nie jest po prostu przepalona dioda/diody.

4) I jeszcze tak na koniec... Wybaczcie takie pytania ale to mój pierwszy kontakt z gramofonami. Nawet "u kolegi" nie miałem z tym do czynienia.
Płyta przylega szczelnie do talerza/maty. Ale jak to wszystko się kręci, to tam przy igle płyta się tak unosi delikatnie do dołu i do góry. Igła też delikatnie odchyla się na boki, ale przy tym anty skatingu = 7 z rowka nie wyskakuje.
Wasze gramofony też tak unoszą igłę? Tak ma być?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Reloop 1000 MK3S za szybko kręci + faluje na małym skatingu

#2

Post autor: Wojtek »

1) Upewnij się ze wskazaniami lampy stroboskopowej.
Jeśli nie wiesz o co chodzi to przeczytaj to: http://www.winyl.net/viewtopic.php?p=102195#p102195

2) Jeśli ustawienie "7" wydaje się być sensowne to sobie tak zostaw :)
bluegi pisze:Za igłę dałem prawie tyle co za cały gramofon
I co z tego? :)
bluegi pisze:zatem czy mogę sobie bezpiecznie używać tego anty skatingu na 7?
Raczej tak.

3) Yyy... to jest legenda stroboskopu. Żebyś kumał jaka kropka naświetlana przez stroboskop oznacza jaką prędkość przy jakiej częstotliwości sieciowej (przypominam, w Polsce jest 50Hz).

4) Tak, to normalne i występuje u każdego.
Nie każda płyta jest idealnie płaska i nie każdy rowek jest idealnie spiralny. Ramię wraz z igłą sobie z tym radzą (jak zaobserwowałeś).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
bluegi
Posty: 433
Rejestracja: 15 cze 2015, 16:44
Gramofon: różne
Lokalizacja: Wrocław

Reloop 1000 MK3S za szybko kręci + faluje na małym skatingu

#3

Post autor: bluegi »

Dzięki Wojtek! Temat opanowany. Kurcze, a tak mnie zastanawiało co oznaczają te kropeczki. Myślałem że to Dj'e sobie na oko ustawiają tempo grania płyt jak klecą jakieś mixy:D Kręcił minimalnie za szybko. Na spodzie znalazłem potencjometr do regulacji. Teraz małe kropeczki (zgodnie z legendą) są prawie nieruchome jak jest ustawione na 0. No i RPS nie szczebiocze jak wiewióra. Piękna sprawa ta lampa stroboskopowa :)
ODPOWIEDZ