Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#1

Post autor: Sl-2000 »

Tak jak w temacie.Posiadam gramofon sl-2000,który nie posiada regulacji Vta.Mam pytanie czy to headshell ma być równoległy do powierzchni płyty czy wkładka?W moim przypadku headshell jest równoległy a wkładka delikatnie nachylona do przodu.Czy delikatny błąd w ustawieniu Vta szkodzi płytom,powoduje jakieś objawy,zniekształcenia?Wkładka to JVC Z1S z igłą eliptyczną.
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#2

Post autor: tollo »

Kąt styczności headshella jest nieistotny w kilku przypadkach. Istotny jest tylko wtedy gdy headshell jest równolegle do wkładki. Ważne jest by wkładka była równolegle do powierzchni płyty, o ile oczywiście wkładka ma powierzchnie płaskie (zazwyczaj jest to górna ścianka którą przykręcamy do headshella). Złe ustawienie co powoduje? Zmniejszenie skrajnych pasm.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#3

Post autor: Sl-2000 »

Czyli vta nie wpływa na zużycie płyty tylko od jego ustawienia zależy zakres przenoszonego pasma? U mnie wygląda na to,że góra wkładki jest równoległa do płyty więc jest dobrze.Poza tym wszystko pięknie brzmi.Dzięki wielkie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#4

Post autor: Wojtek »

Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#5

Post autor: kangie »

W sumie o tym mało się pisze. VTA jest funkcją SRA. Te wielkości są ze sobą mocno związane. Jeśli VTA ulega zmianie, to i SRA ulega zmianie. Stąd zmiany brzmieniowe - zmiany w równowadze tonalnej, poprawa przestrzenności średnicy (wokalu), poprawa wybrzmień, eliminowanie trzasków (nie zawsze wszystkich, ale można skutecznie je ograniczyć) itp.

Warto zastanowić się nad tym, że zmieniając siłę nacisku (VTF) zmieniamy VTA i SRA, gdyż cantilever albo przysiada (VTF rośnie) albo podnosi się (VTF maleje). Przydaje się tutaj gramofon z ramieniem z możliwością regulacji siły nacisku "w locie". Mam takie ramię MA-505 w Micro Seiki DD-40. Bawiąc się zmianą VTF w zakresie np. 1,5 - 2,5 g płynnie pokrętłem - doskonale słychać jak zmienia się brzmienie. Oczywiście ważna jest pozycja wyjściowa ramienia dla nominalnej siły nacisku. Delikatne korekty można robić zmianami VTF.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#6

Post autor: Ukaniu »

kangie pisze: Warto zastanowić się nad tym, że zmieniając siłę nacisku (VTF) zmieniamy VTA i SRA, gdyż cantilever albo przysiada (VTF rośnie) albo podnosi się (VTF maleje). Przydaje się tutaj gramofon z ramieniem z możliwością regulacji siły nacisku "w locie". Mam takie ramię MA-505 w Micro Seiki DD-40. Bawiąc się zmianą VTF w zakresie np. 1,5 - 2,5 g płynnie pokrętłem - doskonale słychać jak zmienia się brzmienie.
Moim VTA nie ma zbytniego związku z brzmieniem jeśli jest ustawione w miarę optymalnie.
Płyta bywa, że chodzi góra dół więcej niż rozpatrywane zmiany VTA w zależności od nacisku a nikt nie narzeka na modulację brzmienia w rytm obrotu.
Zmiana odtwarzania w zależności od nacisku może wynikać z bardzo wielu rzeczy w tym geometrii układu magnetycznego.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#7

Post autor: kangie »

Warto pobawić się na jednej płycie. Jednak problemy zaczynają się jak zaczynamy kłaść na talerz różne płyty. Stare (cienkie) i nowe (grube). Wtedy VTA zmienia się, bo grubość płyty rośnie o np. 1 mm. Wtedy pozostaje albo żonglerka matami o różnej grubości albo olanie sprawy.

Wg mnie VTA / SRA ma zasadniczy wpłyt na brzmienie.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#8

Post autor: Ukaniu »

A jak żyjesz z płytami które nie są idealnie proste?
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9669
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#9

Post autor: Cracker »

Ukaniu pisze:Moim VTA nie ma zbytniego związku z brzmieniem jeśli jest ustawione w miarę optymalnie.
Zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Nawet przy idealnie prostej płycie, VTA zmienia się w czasie odtwarzania ponieważ dno roweka nie jest płaskie a sama igła też ma swoją podatność.
Teoretyzując, stałe VTA można by uzyskać przy idealnie płaskim rowku i sztywnym zawieszeniu igły
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2015, 18:11 przez Cracker, łącznie zmieniany 1 raz.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#10

Post autor: kangie »

Ukaniu pisze:A jak żyjesz z płytami które nie są idealnie proste?
Mam również ramiona kompensowane dynamicznie. Dla mnie to nie problem.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#11

Post autor: kangie »

Cracker pisze:
Ukaniu pisze:Moim VTA nie ma zbytniego związku z brzmieniem jeśli jest ustawione w miarę optymalnie.
Zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Nawet przy idealnie prostej płycie, VTA zmienia się w czasie odtwarzania ponieważ rowek nie jest płaski a sama igła też ma swoją podatność.
Teoretyzując, stałe VTA można by uzyskać przy idealnie płaskim rowku i sztywnym zawieszeniu igły
VTA ma wielki wpływ na brzmienie. Dowodów nie żądaj. To się słyszy :)
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9669
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#12

Post autor: Cracker »

kangie pisze:VTA ma wielki wpływ na brzmienie. Dowodów nie żądaj. To się słyszy
Jeśli mówimy o ekstremalnych odchyleniach , to się zgodzę.
Przy współczesnych tłoczeniach nóż nacinający lakier jest ustawiony pod kątem 20 stopni.
Jeśli VTA będzie ustawione na 1 stopień albo 40 , to będzie to miało wpływ na dźwięk.
Natomiast jak napisał Ukaniu , jeśli VTA jest ustawiony "w miarę optymalnie " to nie wpływa to na dźwięk albo wpływa w znikomym stopnu.

P.S
Tak na marginesie , w połowie lat 70-tych zmieniono kąt nacięcia lakieru z 15 stopnii do 20 stopni.
Nie znaczy to że wszystkie płyty wytłoczone wcześniej mają zniekształcony dźwięk jeśli się ich słucha na wkładkach wyprodukowanych w latach 80-tych.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2015, 15:15 przez Cracker, łącznie zmieniany 1 raz.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#13

Post autor: kielek »

Nie twierdzę,że przy określonych warunkach przy odpowiednim sprzęcie zmiana kąta VTA nie jest słyszalna,ale przy budżetowym zestawie przeciętnego Kowalskiego już chyba nie tak bardzo. Sam mam gramofon z ramieniem,które posiada regulację VTA i ''bawiąc się'' różnymi ustawieniami na moim budżetowym torze audio jakichś wielkich różnic w brzmieniu nie usłyszałem,choć wiadomo słuch z wiekiem coraz gorszy ;)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#14

Post autor: Bacek »

kangie pisze:Wtedy VTA zmienia się, bo grubość płyty rośnie o np. 1 mm. Wtedy pozostaje albo żonglerka matami o różnej grubości albo olanie sprawy..
Zmian grubości płyty o 4mm da przy 9calowym ramieniu da zmianę sra o 1 stopień, przy 12stce jeszcze mniej więc to 1-2mm to raczej pomijalna zmiana.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Co powoduje błąd w ustawieniu VTA?

#15

Post autor: Ukaniu »

"Przysiadanie" cantileweru będzie miało wpływ na zmianę VTA. No to jest fakt. Gdyby docisnąć wkładkę niżej o 0,x mm lub obniżyć mocowanie ramienia o 0,x mm pozostawiąc wkładkę na tej samej wysokości to wiadomo, że w pierwszym przypadku VTA się zmieni zdecydowanie więcej.
Pytanie o ile zmienia się VTA dajmy na to przy zmianie nacisku o 10% - cecha mocno zależna od wkładki i sztywności zawieszenia.
O ile zmienia się z w.w. powodu VTA w zależności od śledzenia nierówności płyty - zleżne od wkładki i bezwładności ramienia.
Mnie tam VTA jakoś nigdy nie przeszkadzało w przeciwieństwie od zniekształceń kąta śledzenia zależnego od geometrii ramienia (baerwald its.) które są licznone w %/10 i jasno słyszalne.

http://www.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=vinyl&m=694928
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
ODPOWIEDZ