Kiedy właściwie działa antyskating?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Kiedy właściwie działa antyskating?

#1

Post autor: Sl-2000 »

Witam,mam pytanie dotyczące antyskatingu. Mój gramofon to Technics sl-2000 z wkładką JVC Z1S a antyskating ustawiam metodą przy końcu płyty na jej płaskiej, niezapisanej powierzchni.(Ustawienie takie aby igła nie uciekała ani w jedną ani w drugą stronę wymaga ustawienia u mnie antyskatingu na o,5 podziałki czyli właściwie na pierwszą kreskę jaka wogóle jest.) Na słuch wydaje mi się że na większości płyt lewy kanał gra delikatnie głośniej jednak jest to związane chyba z niejednakową odległością kolumn od słuchacza czyli odemnie. Kiedy włączę w kaseciaku opcję monitoringu kanałów gra mniej więcej równo (nie mam płyty monofonicznej tylko stereo ale na jednych płytach jest ogólnie równo a na innych lewy lub prawy kanał delikatnie prowadzi co wydaje mi się wynika z zamysłu realizatorskiego.)Ale wracając do tematu ostatnio naprawiając swój gramofon miałem okazję przyjrzeć się antyskatingowi i zauważyłem, że przy moim obecnym ustawieniu tak naprawdę ta sprężyna zaczyna działać dopiero około środka płyty i (ta siła która działa na ramię) jest silniejsza nim bliżej środka płyty.Zwiększając wartość antyskatingu zakres działania zwiększał się z tendencją na zewnątrz płyty.Moje pytanie brzmi czy tak się zachowuję prawidłowo działający antyskating?Czytałem że im dłuższe ramie tym mniejsza siła dośrodkowa i tym mniej trzeba "kręcić" antyskatingiem.Czy to prawda?Z góry przepraszam i proszę o poprawienie mnie jeżeli napisałem jakąś bzdurę. Chciałbym się dowiedzieć więcej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kiedy właściwie działa antyskating?

#2

Post autor: Wojtek »

Zdecydowanie łatwiej oceniać balans na słuchawkach niż na różnie rozstawionych kolumnach :)
Sl-2000 pisze:Moje pytanie brzmi czy tak się zachowuję prawidłowo działający antyskating?
Tak.

Musisz pamiętać, że początek rowka na stronie płyty jest nieco inny od jego końca :)
Sl-2000 pisze:Czytałem że im dłuższe ramie tym mniejsza siła dośrodkowa i tym mniej trzeba "kręcić" antyskatingiem.Czy to prawda?
Tak. Wiele długi ramion nawet nie posiada regulacji AS (choć moim zdaniem każde powinno takową mieć, choćby miała robić niewielką różnicę).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Kiedy właściwie działa antyskating?

#3

Post autor: Sl-2000 »

Dzięki wielkie za odpowiedź :)
ODPOWIEDZ