Poszukuje informacji o Philips GF 808

Kosmiczne talerze z ramionami
gocci
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2015, 17:24

Re: Poszukuje informacji o Philips GF 808

#16

Post autor: gocci »

Kupiłem proponowany kabel ale niestety nic z tego. Mam wrażenie, że z gramofonu nie wychodzi dźwięk na to złącze. W instrukcji co prawda jest napisane, że złącze "kaseta" służy do nagrywania i odtwarzania kaset ale jak nie było dźwięku przez amplituner tak nie ma. Próbowałem przewód podłączyć na różne sposoby i nic. Da się jakoś wykonać pomiar tego złącza aby sprawdzić czy dźwięk jest podawany? Dodam, że jeżeli jest podłączony bezpośrednio do kolumn to dźwięk jest.

Czy jest możliwe, że pomimo wbudowanego wzmacniacza dźwięk wychodzi w trybie "PHONO" i wymaga dodatkowego przedwzmacniacza?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poszukuje informacji o Philips GF 808

#17

Post autor: Wojtek »

gocci pisze:Mam wrażenie, że z gramofonu nie wychodzi dźwięk na to złącze.
Gdyby tak było to albo instrukcja i schemat kłamią albo masz jakieś uszkodzenie.

Ewentualnie źle łączysz jedno z drugim. Może opiszesz jak to robisz?
gocci pisze:Da się jakoś wykonać pomiar tego złącza aby sprawdzić czy dźwięk jest podawany?
Tak, choć skoro wpinasz czincze w inny sprzęt i ten sprzęt jest prawidłowo ustawiony (w sensie jest nakierowany że ma odtwarzać z odpowiedniego wejścia) to skorzystanie z miernika co najwyżej nam potwierdzi objaw :)
gocci pisze:Czy jest możliwe, że pomimo wbudowanego wzmacniacza dźwięk wychodzi w trybie "PHONO" i wymaga dodatkowego przedwzmacniacza?
Nie sądzę. To by nie miało sensu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gocci
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2015, 17:24

Poszukuje informacji o Philips GF 808

#18

Post autor: gocci »

Co do podłączenia to kabel który kupiłem posiada wtyczke DIN 5 a z drugiej strony 4 wtyczki cinch: czarna, czerwona, biała, żółta. Podpinam złącze DIN do gramofonu do złącza oznaczonego kasetą, zaś wtyczki cinch próbowałem podpiąć we wszystkie możliwe konfiguracje do złącza tape/md w amplitunerze Sony STR DE598. W gramofonie ustawiam przełącznik na kasetę. Dźwięku brak. Wydaje mi sie że wypróbowałem wszystkie możliwe konfiguracje i dalej nic. Proszę o podpowiedź jak ustawić parametry miernika aby zweryfikować czy sygnał wychodzi z gramofonu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poszukuje informacji o Philips GF 808

#19

Post autor: Wojtek »

gocci pisze:W gramofonie ustawiam przełącznik na kasetę.
Dlaczego? W ten sposób ustawiasz Philipsa na nasłuch wejścia kasetowego :)

Dźwięk powinien iść na wyjście magnetofonowe (przypuszczam że wtyki żółte i białe po drugiej stronie) przy normalnym trybie pracy odsłuchiwania płyt.

Jeśli dobrze kojarzę te przejściówki to czerwone i czarne kieruje do wejścia magnetofonowego po stronie DIN5, a żółte i białe do wyjścia, choć może się mylę i będzie na odwrót :)

Odwołuję się do instrukcji :)

Jesteś pewien że Sony przestawiłeś na nasłuch wejścia TAPE/MD? Tam pewnie też masz zdublowane wejścia cincz. Interesuje Cię to oznaczone jako IN, a nie OUT.
Dla testu możesz skorzystać z któregokolwiek wejścia IN. Przez wyjście OUT możesz puszczać sygnał z amplitunera na Philipsa (przy wciśnięciu klawisza taśmy).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gocci
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2015, 17:24

Poszukuje informacji o Philips GF 808

#20

Post autor: gocci »

No nieźle. Wojtku dziękuje za podpowiedź o ustawieniu przełącznika w gramofonie. Wystarczyło przestawić na odsłuch płyty i gramofon ładnie zagrał przez amplituner. Jak narazie dźwięk jaki wydobywa jest bardzo przyjemny. Podłączając kolumny bezpośrednio do gramofonu miałem wrażenie jakby dźwięk był szorstki i twardy natomiast po połączeniu przez amplituner jest subtelny i miękki. Oczywiście to moje odczucia ale właśnie o to chyba chodzi.

Napotkałem jednak kolejny problem: poziom głośności w amplitunerze musi być ustawiony na co najmniej 50% aby cos usłyszeć zaś do normalnego odsłuchu muszę ustawić około 70%. Dodam ze dla innych urządzeń wystarczy do normalnego odtwarzania poziom około 20%. Czy taki obiaw może oznaczać problem z igła lub wkładką, czy bardziej zmęczenie elektroniki wewnątrz gramofonu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poszukuje informacji o Philips GF 808

#21

Post autor: Wojtek »

gocci pisze:Podłączając kolumny bezpośrednio do gramofonu miałem wrażenie jakby dźwięk był szorstki i twardy natomiast po połączeniu przez amplituner jest subtelny i miękki. Oczywiście to moje odczucia ale właśnie o to chyba chodzi.
Różnica między wzmacniaczami i kolumnami pewnie :)

To że sygnał z wkładki piezoelektrycznej (czy nawet z przedwzmacniacza gramofonowego) jest cichszy niż ten z urządzeń liniowych to akurat nic dziwnego. Raczej nic z tym nie zrobisz.
Na torze sygnałowym wewnątrz gramofonu praktycznie nie ma żadnej dodatkowej elektroniki modyfikującej sygnał pomiędzy wkładką, a wyjściem magnetofonowym, więc to nie to :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gocci
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2015, 17:24

Poszukuje informacji o Philips GF 808

#22

Post autor: gocci »

Czy zatem posiadając wkładkę GP370 rozumiem ze mam wkładkę MM a to chyba nie jest piezoelektryk. Teoretycznie mogę zamontować np GP400 jednak może szukać czegoś innego? Może macie jakieś sugestie odnośnie ewentualnej rozbudowy ale w granicach 300 zł?

Dante byłbym zobowiązany jakbyś podpowiedział jak ustawić prawidłowo ramie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poszukuje informacji o Philips GF 808

#23

Post autor: Wojtek »

Ah tak, zapomniałem że GP370 to MMka, ale to nic, to co napisałem powyżej nadal ma zastosowanie, poza tym że sygnał przechodzi przez wbudowany przedwzmacniacza gramofonowy :)
gocci pisze:Teoretycznie mogę zamontować np GP400 jednak może szukać czegoś innego? Może macie jakieś sugestie odnośnie ewentualnej rozbudowy ale w granicach 300 zł?
To zmień wkładkę na inną, może być nowa. Obejście wbudowanego preampa wymagałoby modyfikacji w środku (pewnie nie zagrałoby to już wtedy dobrze bezpośrednio na kolumnach).
Przejrzyj dział zakupowy wkładek.
gocci pisze:Dante byłbym zobowiązany jakbyś podpowiedział jak ustawić prawidłowo ramie.
Chodzi Ci o wartości ustawień czy ogółem jak wyważyć? Instrukcję obsługi już przecież masz :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gocci
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2015, 17:24

Re: Poszukuje informacji o Philips GF 808

#24

Post autor: gocci »

Wiem że to stary temat ale chciałem trochę odświeżyć ten gramofon. Powoli jak zresztą widać staram się go doprowadzić do jakiegoś fajnego stanu. Wypolerowałem nieco pokrywę, przeczuciem potencjometry ale czas na ogarnięcie tej wkładki i igły. Jak już wiem z poprzednich podpowiedzi mogę tam zamontować GP400 ale chciałem jeszcze dopytać czy można tam wsadzić jakąkolwiek inną MMke?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Poszukuje informacji o Philips GF 808

#25

Post autor: Wojtek »

Tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ