Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Łygi
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2015, 10:07

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#1

Post autor: Łygi »

witam,
zakładam nowy temat, żeby nie robić bałaganu w innych wątkach.po kilku sugestiach w dziale zakupy zakupiłem gramofon podpowiedziany przez Wojtka tj. Pioneer Pl-300. nie przesądzam winy sprzedającego przy zapakowaniu gramofonu ale gramofon dotarł do mnie z odłamanym ciężarkiem od ramienia. jako, że bardzo spodobał mi się wizualnie ten sprzęt,nie chciałbym od razu z niego zrezygnować. ale powstaje pytanie,czy to się da jakoś naprawić? ten ciężarek jest na takim plastikowym trzpieniu, który niestety ułamał się przy samy mocowaniu do ramienia, da się to ładnie przyłożyć ale chyba klejenie tego nie bardzo wchodzi w grę. pomóżcie coś dobrą radą...
gramo.jpg
gramo1.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#2

Post autor: Wojtek »

Szkoda. Nie ma czasem śladu, że już kiedyś było to klejone?

Sam ciężarek powinien zejść z osi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Łygi
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2015, 10:07

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#3

Post autor: Łygi »

ciężarek da się zdjąć z tej osi bez problemu, a co do śladów klejenia to wydaje mi się, że chyba nie było klejone. szczerze mówiąc to środek tego trzpienia wygląda jakby był trochę felernie odlany bo ślad po odłamaniu jest tak jakby z połowy jego przekroju.
a czy do tego gramofonu da się zastosować jakieś ramię z innego modelu, albo może jakoś rozebrać to ramię, żeby spróbować wymienić sam ten trzpień?
pytanie kolejne czy sklejenie tego trzpienia jakimś klejem da radę utrzymać ciężarek który jak zważyłem waży 150g?
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9669
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#4

Post autor: Cracker »

Wszystko wygląda OK. Ta gumka łączy przeciwwagę z ramieniem i zapobiega przenoszeniu drgań.
Zdejmij ciężarek i wcisnąć ten trzpień z gumką na ten mały "dzyndzel" wystający z ramienia, tak daleko jak się da.
Potem załóż ciążarek i powinno być OK.
Podobny patent jest w moim PL 560 i PL 570
Ostatnio zmieniony 18 mar 2015, 00:13 przez Cracker, łącznie zmieniany 1 raz.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Łygi
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2015, 10:07

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#5

Post autor: Łygi »

Cracker pisze:Zdejmij ciężarek i wcisnąć ten trzpień z gumką na ten mały "dzyndzel" wystający z ramienia, tak daleko jak się da.
Potem załóż ciążarek i powinno być OK.
też myślałem na początku, że to tak działa ale tego "dzyndzla" jest zbyt mało i ciężarek przeważa i odchodzi. ten "dzyndzel" jest po prostu ułamany :(
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9669
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#6

Post autor: Cracker »

doklej coś do dzyndzla albo załóż metalową tulejkę o cienkich ścankach i wtedy spróbuj wcisnąć trzpień.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#7

Post autor: Wojtek »

Łygi pisze:a czy do tego gramofonu da się zastosować jakieś ramię z innego modelu
Tylko z tego samego modelu lub serii, ale raczej nie chciałbyś się podejmować wymiany.
Łygi pisze:albo może jakoś rozebrać to ramię, żeby spróbować wymienić sam ten trzpień?
Można.
Łygi pisze:pytanie kolejne czy sklejenie tego trzpienia jakimś klejem da radę utrzymać ciężarek który jak zważyłem waży 150g?
Powinno, ale skoro Cracker twierdzi że ta przeciwwaga powinna "wejść" na trzpień to tego się trzymajmy.
Łygi pisze:ten "dzyndzel" jest po prostu ułamany :(
To gdzie jest odłamany element? Wewnątrz ośki przeciwwagi?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Łygi
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2015, 10:07

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#8

Post autor: Łygi »

Wojtek pisze:To gdzie jest odłamany element? Wewnątrz ośki przeciwwagi?
odłamany element siedzi w ośce przeciwwagi cały czas. do czasu kiedy nie był ułamany i był relatywnie dłuższy zgadzam się w 100%, że działało to tak jak napisał Cracker.
Wojtek pisze:Tylko z tego samego modelu lub serii, ale raczej nie chciałbyś się podejmować wymiany.
pytałem bo sprzedający zaproponował wysyłkę kompletnego ramienia, ale jak to ujął... ramie jest takie samo, ale nie jest z pioneera...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#9

Post autor: Wojtek »

Nadal przypuszczam, że sprzęt mógł być uszkodzony już wcześniej, a sprzedawca co oferuje zdekompletowane ramię powinien wiedzieć, że przeciwwagę zdejmuje się do transportu.
Chyba że sam niewiele wie ;)

Ten gramofon był składany przez Pioneera i tym samym seria ta nie ma "kuzynów" wypuszczanych pod innymi markami, więc na nic się Tobie nie zda inne ramię.

Baw się albo zwróć, póki jeszcze masz czas na decyzję.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Łygi
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2015, 10:07

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#10

Post autor: Łygi »

po ponad miesiącu odświeżę swój temat :) nie poddałem się z tematem, nie oddałem gramofonu, zaproponowałem sprzedającemu pewną rekompensatę, na którą przystał i od kilku dni cieszę się muzyką z mojego pionieera :) gra bardzo przyjemnie i cieszy ucho :) naprawa przebiegła bezproblemowo, ciężarek ładnie siedzi na swoim miejscu i spełnia swoje zadanie w 100%
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#11

Post autor: Krzysztof_67 »

Super, że już wszystko działa, ale skoro pytałeś jak naprawić usterkę i udało Ci się tego dokonać to może na miejscu byłoby parę słów opisu jak to w końcu zrealizowałeś?
Łygi
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2015, 10:07

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#12

Post autor: Łygi »

niestety nie mam żadnych fotek z procesu naprawy ale postaram się to przybliżyć słowami. wystający "dzyndzel" przy ramieniu i jego odłamana część, która została w ośce przeciwwagi mają średnicę 5mm. zostały nawiercone wiertłem fi 3, w powstałą w ten sposób dziurkę delikatnie wkręciliśmy cieniutki pręcik gwintowany takiej samej średnicy. po złożeniu obu rozłamanych kawałków powstał solidny i dobrze trzymający się "dzyndzel" na który już tylko pozostało nasunąć ośkę przeciwwagi, w ten sposób jak kilka postów wyżej opisał to cracker. ramię ustawione wedle poradnika z forum i gramofon gra :D
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9669
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Pioneer PL-300 - ułamana przeciwwaga

#13

Post autor: Cracker »

No i fajnie że troche pokombinowałeś , teraz masz większą frajdą przy słuchaniu. :D
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
ODPOWIEDZ