Pokrywa

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa

#91

Post autor: spanish_inq »

klin pisze: A robiłeś też boki albo od wewnątrz czy tylko od góry? Ja też ostatnio polerowałem ale bałem się ruszać cokolwiek oprócz góry...
Nie planowałem boków, bo są czyste i nie podrapane, ale trochę pasty na krawędziach zjechało na boki, więc tak czy inaczej musiałem przetrzeć :)
Żadnych złych efektów nie ma.
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pokrywa

#92

Post autor: kotlaro »

Serwus,

Podbudowany i zachęcony Waszymi efektami drodzy koledzy postanowiłem odświeżyć pokrywę swojego fishera. Niestety... położyłem całą sprawę.
Otóż wypróbowałem metodę przedstawioną przez spanish_inq ( wielki szacunek za robotę ), ale żadnych powalających efektów nie udało mi się uzyskać. Mało tego, zacząłem używać papieru ściernego o gradacji 100 ( ! ), nie wiem dlaczego to zrobiłem, wydawało mi się, że szybciej to zrobię. Końcowy efekt to jeszcze gorsze porysowanie pokrywy niż przed zabiegiem.

Proszę Was powiedzcie mi czy da się to jeszcze odratować ?? Mam wiertarkę, więc ręczną polerkę zastąpię tym razem mechaniczną. Tylko jakie kroki po kolei mam teraz wykonać, aby to wszystko odnowić.

Z góry dziękuje za pomoc.
przed.jpg
pokrywa przed


po.jpg
pacjent po zabiegu -.- '
Załączniki
20170724_172641.jpg
20170724_172629.jpg
20170724_172620.jpg
20170724_172615.jpg
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa

#93

Post autor: Dragant »

Da się uratować. Czeka Cię mnóstwo pracy, bo wyrównanie rys po gradacji 100 (o zgrozo...!) będzie koszmarnie czasochłonne. Zacznij teraz od... 400? Przy tak głębokich rysach chyba właśnie tak bym rozpoczął pracę. 400 - 800 - 1200 - 1600 - 2000. Później pasta/mleczko.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pokrywa

#94

Post autor: kotlaro »

Ok dzięki. No tak, wydaje mi się, że tu czas będzie odgrywał kluczową rolę.
Jeszcze kilka kwestii:

- Czy mam nawadniać podczas szlifowania? Jakie ruchy będą najlepsze - koła czy góra dół? Czy mam mocno przyciskać czy nie?

- Mam problem z przejściami jeśli chodzi o gradację. Nie wiem kiedy przestać 400, a przejść do 800 itp.

- Kiedy najlepiej ściągać zeszlifowany pył i czym ? ( wilgotna szmatka z mikrofibry wystarczy?)

- Rozumiem, że ta pasta/mleczko to już na mechaniczną polerkę ? I teraz tak: Do tego etapu mam przejść jak już znikną głębsze rysy ?

Sorry za takie pytania, ale robię to pierwszy raz. Pewnie mógłbym dać to do warsztatu i by zrobili, ale chcę to ogarnąć sam.

Serwus.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa

#95

Post autor: Dragant »

Po pierwsze, zadaj sobie pytanie ile warty jest Twój czas. Polerowanie pokrywy to 80zł plus wysyłka. Na Twoj egzemplarz poswiecisz pewnie około 6 godzin, a efekt może nie być zadowalający. Jeśli jednak jesteś przekonany, że chcesz to zrobić sam, to:
1. Stosując papier wodny musisz nawilzac. Polecam wodę demineralizowana, gdyż nie ma kamienia.
2. Co do przejscia miedzy gradacjami... Tego Ci nie powiem, bo będziesz sam widział :) jesli jednak w pewnym momencie zobaczysz, że pominales jakąś głębszą rysę, to cofnij się o jeden etap w tym konkretnym miejscu.
3. Mikrofibra jest ok. Płucz ją często.
4. Mechaniczną jest najszybciej, ale łatwo permanentnie zniszczyć pokrywę (przegrzać - bąbelki, stworzyć hologram). Pasta polerska dopiero po usunięciu jakichkolwiek rys - nie tylko głębokich. Pastą już nie zniwelujesz wyczuwalnych pod palcem rys. Jedynie usuniesz matowość.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3786
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pokrywa

#96

Post autor: Obywatel »

kotlaro pisze: - Czy mam nawadniać podczas szlifowania? Jakie ruchy będą najlepsze - koła czy góra dół? Czy mam mocno przyciskać czy nie?
Ja bym jechał na mokro, kolistymi ruchami, na klocku z filcem bez dużego docisku.
kotlaro pisze: - Mam problem z przejściami jeśli chodzi o gradację. Nie wiem kiedy przestać 400, a przejść do 800 itp.
Kwestia wyczucia. Normalnie grubymi gradacjami nie szlifuje się zbyt długo, ale tutaj 400-tka ma za zadanie zniwelować bałagan, jakiego narobiła 100-tka. Musisz przejechać dłonią po powierzchni; kiedy wyczujesz wyraźną poprawę, przechodzisz do następnej gradacji.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pokrywa

#97

Post autor: kotlaro »

Obywatel pisze:
kotlaro pisze: - Czy mam nawadniać podczas szlifowania? Jakie ruchy będą najlepsze - koła czy góra dół? Czy mam mocno przyciskać czy nie?
Ja bym jechał na mokro, kolistymi ruchami, na klocku z filcem bez dużego docisku.
kotlaro pisze: - Mam problem z przejściami jeśli chodzi o gradację. Nie wiem kiedy przestać 400, a przejść do 800 itp.
Kwestia wyczucia. Normalnie grubymi gradacjami nie szlifuje się zbyt długo, ale tutaj 400-tka ma za zadanie zniwelować bałagan, jakiego narobiła 100-tka. Musisz przejechać dłonią po powierzchni; kiedy wyczujesz wyraźną poprawę, przechodzisz do następnej gradacji.


Dziękuje Wam za odpowiedzi. Sprawa wygląda tak, że 80 zł to niezbyt dużo, ale jak już się wziąłem za to, to jakoś fajnie byłoby wyjść z tego z twarzą. Przy okazji się czegoś człowiek nauczy.

Rozumiem, że ten klocek z filcem mam owinąć papierem ściernym? Mam taki specjalny klocek do szlifowania, ale nie filcowy.

Obywatel, i tutaj dochodzimy do sedna z tym " zniwelowaniem bałaganu" - nie wiem kiedy to ma być, czy powierzchnia ma być gładsza czy ma być mniej rys ?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa

#98

Post autor: Dragant »

kotlaro pisze: fajnie byłoby wyjść z tego z twarzą
Trzymam kciuki, żebyś wyszedł z twarzą, a nie z pytaniem, gdzie dostaniesz nową pokrywę do gramofonu ;) Szczególnie przy polerowaniu maszynowym łatwo coś zepsuć. Pilnuj przede wszystkim, żeby Ci się nic nie przegrzało.
kotlaro pisze: czy powierzchnia ma być gładsza czy ma być mniej rys ?
Jedno jest powiązane z drugim. Jak stwierdzisz, że obecna gradacja nie wprowadza żadnej poprawy, a tylko generuje nowe rysy - przechodzisz na wyższą. Na pewno sam to dostrzeżesz podczas szlifowania.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pokrywa

#99

Post autor: kotlaro »

Dzięki ; ),

W weekend zabiorę się do pracy. Jakieś konkretne środki do polerki polecicie ? Czy wystarczy, że wybiorę jakiś z wymienionych w wątku? ( zdania co do najlepszego są w sumie podzielone)

ps. Jak to jest z tym nawadnianiem ? Bo jak robiłem na mokro papierem to niezłe błoto się robiło. Nawilżenie ma być takie, aby papier gładko chodził po szybie, czy jak?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa

#100

Post autor: Dragant »

Każdy ma chyba swój ulubiony środek, a wszystkie działają podobnie.

Ja tam nie żałuję wody podczas szlifowania :)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pokrywa

#101

Post autor: kotlaro »

Dobra Panowie, zabrałem się za odnawianie pokrywy. Z racji braku czasu, muszę to robić etapami. Póki co jadę na 400, małe rysy zaczynają znikać, ale te głębokie co były od początku po kupieniu nie chcą, bo są głęboko ( jak przejeżdżam po nich palcem to są gładkie, i ich nie czuję) . Rozumiem, że póki ich się nie pozbędę na 400 to nie przechodzić do 800 ?

Serwus ;)
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa

#102

Post autor: Dragant »

kotlaro pisze: jak przejeżdżam po nich palcem to są gładkie, i ich nie czuję
Upewnij się, że to są rysy, a nie pęknięcia. Rysy powinieneś czuć pod paznokciem po wyczyszczeniu pokrywy mokrą mikrofibrą. Na pęknięcia papier nie pomoże, a chcąc zbyt głęboko wytrzeć pleksę papierem powstanie Ci brzydkie zagłębienie.
kotlaro pisze: Rozumiem, że póki ich się nie pozbędę na 400 to nie przechodzić do 800 ?
Może w ten sposób... przejdź na poziom wyżej w momencie, gdy na obecnym będziesz raczej tworzył nowe rysy niż się ich pozbywał. Nie ma tragedii jak przejdziesz za wcześnie - zawsze można się lokalnie cofnąć do niższej gradacji.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pokrywa

#103

Post autor: kotlaro »

To chyba niestety są pęknięcia. Bo dotykam tam paznokciem i nic nie czuć - gładko No nic najwyżej zostaną.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa

#104

Post autor: Dragant »

Wyczyściłeś porządnie mikrofibrą lub delikatną szczotką? Może pył się "wcisnął" w rysę?
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
kotlaro
Posty: 166
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:20
Gramofon: Fisher MT 6331
Lokalizacja: Płock

Re: Pokrywa

#105

Post autor: kotlaro »

Tak, to nic nie daje. Jeśli to są rysy to są jakoś głęboko schowane.
ODPOWIEDZ