Siła obciążenia a punkt przyłożenia od osi obrotu - Ramie

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Siła obciążenia a punkt przyłożenia od osi obrotu - Ramie

#1

Post autor: tollo »

Ramie w gramofonie jest dźwignią dwustronną. Interesuje mnie znalezienie wzoru, który pozwoli nam na znalezienie takiego punktu na ramieniu w naszym gramofonie w którym odważnik przykładowo 2 gram będzie miał siłę działania równą 2 gramów bądź 1.75, 1.5 itd.

Natchnieniem do stworzenia tego tematu była obserwacja ramienia w gramofonie Philips Ga-212.
Obrazek
Na zdjęciu i części obrazka numer 2 widać skalę nacisku od 0 do 4. Jak widać zachodzi równość odległości między punktami np. 1-2 ,2-3 czy 1-3 i 2-4.

Nie wiem czy jest to fizycznie możliwe ale moim ideałem byłoby znalezienie takiego wzoru gdzie po poprawnym z balansowaniu ramienia można z wzoru wykluczyć masy takie jak: headshell wraz z wkładką i igłą oraz przeciwna im przeciwwaga.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Siła obciążenia a punkt przyłożenia od osi obrotu - Ramie

#2

Post autor: Pawelec »

Dosyć ciekawe pytanie ;) . Może poprzez zastosowanie systemów rodem z najnowszego modelu samochodu przyszłości w skali mikro tj. cyberelektroniczno-mechanicznych układów niwelujących (likwidyjących) w kwancie czasu wszelkie niepożądane układy sił - jest to możliwe :)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Siła obciążenia a punkt przyłożenia od osi obrotu - Ramie

#3

Post autor: eenneell »

tollo pisze:moim ideałem byłoby znalezienie takiego wzoru gdzie po poprawnym z balansowaniu ramienia można z wzoru wykluczyć masy takie jak: headshell wraz z wkładką i igłą oraz przeciwna im przeciwwaga.
wykluczyć masy???? Nie rozumiem :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Siła obciążenia a punkt przyłożenia od osi obrotu - Ramie

#4

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:wykluczyć masy???? Nie rozumiem :(
Ja też nie :( Jednak jeśli zdanie to zaczyna się od...
tollo pisze:Nie wiem czy jest to fizycznie możliwe ale(ciach)
... to można nabrać pewnego dystansu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Siła obciążenia a punkt przyłożenia od osi obrotu - Rami

#5

Post autor: Reymont »

Wczoraj to pytanie zadał tollo na SB oto moja, również wczorajsza odpowiedź:
[(m3+2)*r3 - m2*r2]/2[gramy]=x gdzie m3=masa ramienia po stronie igły, m2 to masa ramienia po stronie cieżarka, r3=dł. ramienia po stronie igły, r2=dł. ramienia po stronie ciężarka x= szukana odległość, pewnie z 6 błędów zrobiłem, ale już mi senno
Odpowiedź ta jest jednak nie na temat. Wtedy nie zrozumiałem pytania. Powyższy wzór odnosi się do odległości PRZECIWWAGI o masie 2g. od punktu podparcia zapewniającej nacisk 2g na końcu ramienia. Poza tym, wzór może być błędny :morda:

Ważne, że teraz czaję o jaki ciężarek chodzi.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Siła obciążenia a punkt przyłożenia od osi obrotu - Ramie

#6

Post autor: chudy_b »

Możliwe, że napiszę bzdury - nie bijcie. Fizykę miałem 20 lat temu.
Spróbujmy uprościć zadanie/model. Jeśli ramię jest zbalansowane, to możemy przestać zawracać sobie głowę masami ramienia, headshela, przeciwwagi. Nie szukamy jakiegoś wyważenia dynamicznego, na które te masy miałyby wpływ.
Dostajemy zadanie w którym chcemy obliczyć siłę Q nacisku igły odległej o R od osi obrotu w sytuacji gdy przykładamy siłę q ciężarkiem na ramieniu r. R>r. Model upraszaczam zakładając, że wszyskie masy są skupione w punktach R i r. Posługuję się wzorem na moment obrotowy Mr=Q*R=q*r. Czyli szukana odległość ciężarka od osi obrotu r=Q*R/q. Przykład: R=210mm, Q=2g, q=6g, r=420/6=70mm.

Nie wiem czy o to chodziło. Oczywiście tak jak pisałem - pewnie gdzieś się grubo pomyliłem, fizykę miałem dawno. No i najważniejsze - to jest duże uproszczenie. W modelu rzeczywistym gdzie masy są różnie rozłożone na całym ramieniu obliczenia musiałyby być dużo bardziej skomplikowane. Całki, metoda elementów skończonych itd...
ODPOWIEDZ