Pioneer PL-115D - pytanka

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norman
Posty: 18
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:39

Pioneer PL-115D - pytanka

#1

Post autor: norman »

Witam,

Jako że dopiero zaczynam przygodę z gramofonem mam nieco pytań.
Kupiłem wkładkę AT-95E. Nieco kosztowała, a chyba nie umiem jej do końca ustawić. Próbuję na tym "głupim" szablonie (próbowałem poszukać lepszego ale jest ich tak wiele że nie wiem który drukować).
Nie bardzo rozumiem "ustawić igłę aby była centralnie w środku punktu". Przecież jak wkładkę dam nawet 90 stopni względem headshella (wiem że to nie możliwe ale czysto hipottycznie) to igła i tak trafi w punkt tak ?
Zrozumiałem tyle że trzeba przednią ściankę wkładki ustawić względem linii na szablonie która przebiega przez pkty A i B. Jest to nieco trudnawe bo już dokręcenie śrubek powoduje zmianę ustawienia (jak to się mawia - pomiar jednostki fizycznej w pewnym stopniu tą jednostkę narusza). Ustawiłem tak :
Obrazek
Jest tak dobrze ?

Druga sprawa:
Nie wiem czy jest to normalne ale talerz mi się kołysze podczas grania. Nie powinien on kręcić się w równej płaszczyźnie ?
Wygląda to tak :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8kRFQkSSXpI[/youtube]

Trzecia sprawa :
Można na filmie posłuchać wkładki. Te trzaski to :
a) ten typ tak ma ?
b) źle skalibrowana wkładka ?
c) syfy na płycie ?
d) kołysanie talerze ?
e) preamp własnej roboty ?

Mam nadzieję że nie za wiele jak na jeden raz :)

pozdrawiam

Norman
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41590
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pioneer PL-115D - pytanka

#2

Post autor: Wojtek »

norman pisze: Przecież jak wkładkę dam nawet 90 stopni względem headshella (wiem że to nie możliwe ale czysto hipottycznie) to igła i tak trafi w punkt tak ?
Tak, ale obrócona, a nie frontem :)
norman pisze:Jest tak dobrze ?
Wygląda OK.
norman pisze:Nie wiem czy jest to normalne ale talerz mi się kołysze podczas grania. Nie powinien on kręcić się w równej płaszczyźnie ?
To nie jest normalne. Podnieś talerz i zobacz co tam się dzieje. Może jest źle osadzony na trzpieniu?
norman pisze:Można na filmie posłuchać wkładki. Te trzaski to :
a) ten typ tak ma ?
b) źle skalibrowana wkładka ?
c) syfy na płycie ?
d) kołysanie talerze ?
e) preamp własnej roboty ?
Wszystkie 5 :D Jednak w tym wypadku najprawdopodobniej odp. C, z uwagą, że płyta może być nie tyle usyfiona co uszkodzona.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
norman
Posty: 18
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:39

Pioneer PL-115D - pytanka

#3

Post autor: norman »

Talerz zdjąłem. Poza tym że trzpień być pozaklejany taśmą przezroczystą nic nie znalazłem. Obejrzałem go pod kątem uszkodzeń (pod lupą) - nie widać aby był uszkodzony, pęknięty etc.
Rozebrałem go dalej, pod spodem są takie sprężyny z regulacją. Nieco z nimi poeksperymentowałem ale większej zmiany to nie wniosło.

Co do trzasków - testowałem na nowej płycie (dostałem ją wczoraj wieczorem). Trzasków jest dużo mniej, ale są.
Poza tym jest rewelka. Testuję aktualnie stary wzmacniacz Quantum Electronics IA-100 (Ręczna robota w UK, klon NAIMa). Z gramofonem i dobrym materiałem całość zachwyca.
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Pioneer PL-115D - pytanka

#4

Post autor: pawel0777 »

norman pisze:Talerz zdjąłem. Poza tym że trzpień być pozaklejany taśmą przezroczystą nic nie znalazłem.
Jaką funkcję spełnia taśma?
Awatar użytkownika
norman
Posty: 18
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:39

Pioneer PL-115D - pytanka

#5

Post autor: norman »

nie wiem. Zdrapałem ją. Pozostało na nim nieco kleju od niej. Wyczyściłem całość, złożyłem ale nadal talerzem kołysze.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41590
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pioneer PL-115D - pytanka

#6

Post autor: Wojtek »

A jak masz założony talerz i poruszysz go ręką albo jak ręcznie nim obrócisz, to też się kołysze?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Pioneer PL-115D - pytanka

#7

Post autor: Winters »

Jeżeli talerz nie jest krzywo odlany to z tym gramofonem jest coś bardzo bardzo nieteges. Łożysko/trzpień pewnie jest fatalnie skrzywione i ktoś próbował skorygować to przez oklejenie trzpienia taśmą. Super.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
norman
Posty: 18
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:39

Pioneer PL-115D - pytanka

#8

Post autor: norman »

uuu :/
Jak poruszam ręką to jest to samo. Jednak jak kręcę samym trzpieniem to na moje oko kręci się nie przechylając w żadną stronę. Jednak wszystko wskazuje na błąd talerza. Nie widać na nim żadnych uszkodzeń.
Jak wpływ takie kołysanie może mieć na igłę/płytę ? Większe zużycie ? W dźwięku nie słyszę aby coś "falowało"
Awatar użytkownika
norman
Posty: 18
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:39

Re: Pioneer PL-115D - pytanka

#9

Post autor: norman »

http://allegro.pl/gramofon-pioneer-pl-1 ... 55176.html

Tutaj widać że na talerzu jest taka czarna nakładka. Mój talerz jednak wygląda tak :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Pioneer PL-115D - pytanka

#10

Post autor: Winters »

Nie masz żadnej maty? To koniecznie kup.

Wpływ takiego falowania na odtwarzanie na pewno korzystny nie jest. Nawet jeżeli nie słychać go na pierwszy rzut ucha, to należy przyjąć, że ono tam jest i nic dobrego nie robi ;)

Być może talerz jest krzywo odlany (ach te japońskie gramofony), połóż go na płaskiej, równej powierzchni i dokładnie obejrz/sprawdź poziomicą w wielu cięciwach.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
norman
Posty: 18
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:39

Pioneer PL-115D - pytanka

#11

Post autor: norman »

Poziomicę mam w pracy więc sprawdzę go dopiero w poniedziałek. Na płaskiej powierzchni (zakładam że mam dobrze położoną podłogę) przylega prawidłowo i nie ma szczelin. A może on długo nie grał i coś się wypaczyło ?
Matę mam, taką :
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41590
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pioneer PL-115D - pytanka

#12

Post autor: Wojtek »

norman pisze:A może on długo nie grał i coś się wypaczyło ?
Nie sądzę.

Jeśli talerz jest płaski to jedynie trzpień może się kiwać.

Może jednak nie jest to taki okazyjny zakup?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ