Blaupunkt P-150 - igła opada za szybko

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Blaupunkt P-150 - igła opada za szybko

#1

Post autor: michmaz »

Mam problem z moim Blaupunktem P-150. Ostatnio zaniemogło opuszczanie igły. Opada bardzo szybko na płytę, podskakuje i aż słychać, że się niszczy.
Dodatkowo ręczne opuszczanie blokuje się i nie chce działać jak powinno - "przeskakuje" co tez powoduje mocne uderzenie igły o płytę. Zajrzałem do środka, posmarowałem
niektóre części ale nic to nie dało. :think: Czy ktoś miał podobny problem? Wyczytałem, że trzeba wumienić smar w windzie ale nie wiem jak się za to zabrać :oops:
Poza tym niepokoi mnie to "skakanie" przełącznika opuszczania windy....tam jest sprężynka i kulka na niej osadzona która wpasowuje się w otwór w tym przełączniku ( nie wiem czy ktoś to zrozumie ) :) Wydaje mi się, że ta sprężynka jest zbyt mocna...POMOCY :pray:
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Igła opada za szybko

#2

Post autor: Kocewicz »

michmaz pisze:tam jest sprężynka i kulka na niej osadzona która wpasowuje się w otwór w tym przełączniku
Dziura się pewnie wyrobiła. Można spróbować podmienić kulkę na trochę większą.
michmaz pisze:Opada bardzo szybko na płytę, podskakuje i aż słychać, że się niszczy.
Słyszysz niszczenie igły? :lol: Nie bój się, nic jej nie będzie ;) Ale problem należy rozwiązać. Nie możesz ręcznie kłaść?
Are you Shure?
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Igła opada za szybko

#3

Post autor: michmaz »

Kocewicz pisze:Słyszysz niszczenie igły? Nie bój się, nic jej nie będzie Ale problem należy rozwiązać. Nie możesz ręcznie kłaść?
Trzask, zgrzyt podskakuje ze dwa razy...znowu trzask :) Kładę teraz ręcznie Ale
Kocewicz pisze: problem należy rozwiązać.
Ok więc rozpoczynam szukanie większej kulki, a co do wymiany smaru - jakieś rady?
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Igła opada za szybko

#4

Post autor: Winters »

No, rozłóż, wyczyść i wymień.
To nie jest neurochirurgia, raczej nie popsujesz jeśli się specjalnie o to nie postarasz.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Igła opada za szybko

#5

Post autor: michmaz »

Winters pisze:No, rozłóż, wyczyść i wymień.
To nie jest neurochirurgia, raczej nie popsujesz jeśli się specjalnie o to nie postarasz.
Taki mam plan :) Chodziło mi raczej o to czego tam szukać i jak dokładnie przeprowadzić tę wymianę smaru - Już doszedłem do tego ze będę musiał rozmontować
3/4 gramofonu żeby się tam dostać :roll: No i jakiego smaru użyć? W sumie to im więcej czytam o tym zabiegu tym bardziej przekonuje się ze chyba będę po prostu ręcznie opuszczał igłę na płytę... :think:
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Igła opada za szybko

#6

Post autor: Kocewicz »

Kurde, ja przecież dopiero co serwisowałem ten gramofon.
Tam na pewno wyrobiła się dziura pod kulką. Nie musisz wszystkiego rozmontowywać, wystarczy zdjąć pokrywę, wyciągnąć klawisz opuszczania ramienia i bodajże jedną zawleczkę, wtedy plastikowa kształtka powinna wyleźć i odsłonić panewkę z kulką i sprężyną. Najlepiej byłoby włożyć kulkę maksymalnie 0,5mm większą i o tyle również delikatnie rozwiercić tą panewkę, żeby wszystko się mieściło. Inną metodą, jaka mi przyszła do głowy, jest wykonanie bieżni tej kulki z czegoś twardszego niż tani, odkształcający się plastik, ale to już trudniejsza robota. O ile w przypadku przełącznika obrotów można od biedy olać kulkę, to tutaj musi być, bo inaczej klawisz będzie powracał do pozycji pierwotnej.
Do ramienia i samej windy nie zdążyłem się zabrać, bo właściciel miał się umówić na kolejny odcinek robót i ciągle czekam :roll:
Are you Shure?
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Igła opada za szybko

#7

Post autor: michmaz »

Dokładnie tak sytuacja wygląda! Wyjąłem ten przełącznik i rzeczywiście jest wyrobiony i przez to kulka wpada za głęboko. Kombinowałem ze słabszą sprężyną - przycięta od długopisu :) Ale niestety - porażka. Myślałem żeby nałożyć tam odrobinę kropelki, poczekać aż zaschnie i potem uformować pilniczkiem ale nie wiem czy nie narobię takim sposobem więcej szkód... :mrgreen: Chciałem też zamienić przełączniki ale są minimalnie inne ;/ Serwisowałeś Blaupunkta P-150 ?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Igła opada za szybko

#8

Post autor: Kocewicz »

michmaz pisze:Serwisowałeś Blaupunkta P-150 ?
Napisałem to na samym początku wypowiedzi :P
Kropelka to zły pomysł, nabroisz. Pomyśl o tym, co napisałem. W ostateczności kup jakiś porządny gramofon, bo ten to jakością konstrukcji i wykonania chyba poniżej Unitrów stoi.
Are you Shure?
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Igła opada za szybko

#9

Post autor: michmaz »

Ok kropelkę sobie daruję :D Coś postaram się wykombinować z tą kulką - Będę go ratował :)Dzięki za pomoc :)

Poradziłem sobie :) Zamontowałem kolejną, dużo słabszą sprężynkę i juz się nie blokuje :) Co do aplikacji smaru to juz chyba odkryłem miejsce w które trzeba go wprowadzic - Taka "sprężyna" pod tym "czymś" co unosi ramię? - Wydaje mi się że właśnie tam trzeba go zaaplikować :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41649
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Blaupunkt P-150 - igła opada za szybko

#10

Post autor: Wojtek »

Co do smarowania windy to nie stosuj byle czego. Upoluj np. olej silikonowy CX-80. On jest nawet aż za bardzo gęsty, tak więc jeśli po "operacji" winda będzie zbyt mozolna to trzeba będzie smar rozcieńczyć i zabieg powtórzyć.

Fajnie by było jakbyś pierw windę oczyścił (alkoholem izopropylowym najlepiej) zanim zaaplikujesz nowy smar.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blaupunkt P-150 - igła opada za szybko

#11

Post autor: michmaz »

Już do mnie jedzie :) Dam znac jak mi poszło :) Jak dużo tego zaaplikowac ? Bo u mnie aktualnie na tej sprężynce nie ma nic smaru. I teraz nie wiem czy "zalać do pełna" czy tylko posmarować ?? :think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41649
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Blaupunkt P-150 - igła opada za szybko

#12

Post autor: Wojtek »

A co ma sprężynka do trzonu windy? Sprężynka chyba była przy przełączniku?
Smarujemy windę czy przełącznik? :D

Może zrób zdjęcie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Blaupunkt P-150 - igła opada za szybko

#13

Post autor: michmaz »

Wlasnie chyba zrobie to zdjecie bo u mnie ta moja winda jest jakby otoczona taka sprezynka :) ale to na pewno to bo jak naciskam to "cos co podtrzymuje ramie ";) to ta sprezynka sie rusza :))) Przepraszam za brak fachowego nazewnictwa :)
edit:
Już po całej operacji - igła opada łagodnie. Polecam smar CX-80 z wiadomego serwisu aukcyjnego. :D Rzeczywiście nie było to strasznie trudne :D Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blaupunkt P-150 - igła opada za szybko

#14

Post autor: michmaz »

Mam dodatkowe pytanie odnośnie mojego Blaupunkta. Czy ktoś ma jakiekolwiek serwisówki, bądź instrukcje do tego modelu? :think: Jakimś cudem ?? :D @Kocewicz ;) ? Wiem że był jeszcze bliźniaczy model tego gramofonu P-240 i miały takie same instrukcje. Niestety wszelkie strony z instrukcjami zawiodły, albo taka przyjemność kosztowałaby mnie 25$. Mail do Blaupunkta też nic nie dał bo Panowie nie słyszeli o tym modelu :( Niestety szwankuje auto start - Nie trafia w płytę ale to zależny w którą...tak raz na 5 razy nie trafi, ogólnie działa "dziwnie" a resztę usterek już usunąłem a strasznie mnie denerwuje jak coś nie działa itp. nawet jak tego nie używam :D Byłbym Bardzo wdzięczny za wszelką pomoc :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41649
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Blaupunkt P-150 - igła opada za szybko

#15

Post autor: Wojtek »

michmaz pisze:Mail do Blaupunkta też nic nie dał bo Panowie nie słyszeli o tym modelu :(
Jak wysłałeś pytanie do jakiegoś polskiego oddziału/dystrybutora firmy Blaupunkt to się uśmieję :)
michmaz pisze:Nie trafia w płytę ale to zależny w którą...tak raz na 5 razy nie trafi, ogólnie działa "dziwnie" a resztę usterek już usunąłem a strasznie mnie denerwuje jak coś nie działa itp. nawet jak tego nie używam :D
Gdzieś przy ramieniu bądź pod talerzem powinna być śrubka regulująca pracę auto-startu ramienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ