jak zbudować gramofon?

Kosmiczne talerze z ramionami
Awatar użytkownika
szarry
Posty: 31
Rejestracja: 01 sty 2013, 21:04

jak zbudować gramofon?

#31

Post autor: szarry »

mysle ze warto. wlasnie skonczylem kolejna modyfikacje mojego TD166. nowe lozysko... i mile zaskoczenie... nowe brzmienie. powraca stara prawda, ze winyl to zapis bardzo mechaniczny. im wiecej zaklocen ktore deformuja pierwotny odczyt, tym mniej precyzyjny odczyt. wyszlo na to, ze cierpienie przenosi sie na pasmo... baze stereo...dynamike ogolna dzwieku. pozdrawiam
drEvil
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2020, 18:52
Gramofon: PL-50
Lokalizacja: Lublin

Re: jak zbudować gramofon?

#32

Post autor: drEvil »

Dołączę do wątku z pytaniem:
Jeśli "buduje" się z gotowych elementów (tj. napęd z mocowaniem i osią talerza od "dawcy", ramię typu OEM + kable), to czy główny problem twórczy tkwi w wyprodukowaniu plinty z prawidłowo wykonanym miejscem mocowania ramienia (plus korpus, nóżki o poprawnym zamontowaniu tego wszystkiego nie wspominam) ?
Jak rozumiem schematy pokazujące, gdzie zamontować dane ramię znajdę w jego dokumentacji (albo na jakimś portalu winylowym).
Co jeszcze potrzebuję wiedzieć? Czy jest jakieś warte polecenia, ogólne opracowanie, do przeczytania na początek?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: jak zbudować gramofon?

#33

Post autor: Bacek »

Jak już kombinować to coś ambitniejszego. Talerz i ramię przymocowane do deski to ma Rega czy Project. Topowe konstrukcje (i myślę o tych starszych DD a nie nowoczesnych przerostach materiału nad treścią) stawiały też na odpowiednie odprzęganie wibracji. Jakieś pływające subchassis lub całość na sprężynowo/gumowym zawieszeniu. Dla ambitniejszych na diyaudio.com jest np ogromny wątek o ramionach liniowych DIY. Kwestia wyobraźni i portfela, bo takie zabawy zazwyczaj darmowe nie są.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
drEvil
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2020, 18:52
Gramofon: PL-50
Lokalizacja: Lublin

Re: jak zbudować gramofon?

#34

Post autor: drEvil »

W wypadku "superambitnym" raczej szedłbym w ramię typu "pivoting head" (bo chyba tak to się zwie). ;)
Zdaję sobie sprawę, że to nie jest sposób na robotę po taniości.
Zastanawiam się, jaki wykonać krok dalej (bo aktualne próby rozruchu starego złoma wypadły bardzo obiecująco)- czy polować na gotowy sprzęt wyższej klasy czy tworzyć egzotycznego węża?
Na kwestię skrzyni i zawieszenia mam parę pomysłów, ale nie wiem, od czego zacząć poszukiwanie wiedzy o montażu ramienia względem talerza (i czy tutaj nie ma jakichś pułapek).
Wątki o plintach własnej roboty już zdążyłem przeczytać.
ODPOWIEDZ