jak zbudować gramofon?

Kosmiczne talerze z ramionami
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

jak zbudować gramofon?

#16

Post autor: Wojtek »

szarry pisze:znowu jakby nie o to mi chodzi...
Pisałeś o własnym rozwiązywaniu problemów, a potem skrytykowałeś niskie modele gramofonów pod kątem jakości ich konstrukcji. Przyjąłem, że napisałeś to w odniesieniu do tematu budowy gramofonu DIY. Nie wiem o co innego tutaj może chodzić ;)
szarry pisze:moze tak: jak ktos sobie np. cos ciekawego przerobil w swoim sprzecie i uwaza ze pomysl jest wart uwagi i do wykonania to zapraszam do podzielenia sie.
Czyli modyfikacje konstrukcji masowych? To już raczej dyskusja nie na temat. Możesz założyć nowy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
szarry
Posty: 31
Rejestracja: 01 sty 2013, 21:04

Re: jak zbudować gramofon?

#17

Post autor: szarry »

Wojtek pisze:
szarry pisze:znowu jakby nie o to mi chodzi...
Pisałeś o własnym rozwiązywaniu problemów, a potem skrytykowałeś niskie modele gramofonów pod kątem jakości ich konstrukcji. Przyjąłem, że napisałeś to w odniesieniu do tematu budowy gramofonu DIY. Nie wiem o co innego tutaj może chodzić ;)
szarry pisze:moze tak: jak ktos sobie np. cos ciekawego przerobil w swoim sprzecie i uwaza ze pomysl jest wart uwagi i do wykonania to zapraszam do podzielenia sie.
Czyli modyfikacje konstrukcji masowych? To już raczej dyskusja nie na temat. Możesz założyć nowy.
probuje z roznych stron ubudzic entuzjaste bo to forum entuzjastów. nowy temat raczej nie.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: jak zbudować gramofon?

#18

Post autor: ahaja »

Wojtek: Szarry dobrze napisał. Co z tego, że inżynier pomyśli, napoci się jak przyjdzie jeden baran z drugim i obetną mu skrzydełka ... a miał być taki fajny projekt ...
To samo dzieje się z wszelkiego rodzaju amplifikacją. Zawsze powtarzam: pooglądaj sobie zdjęcia jak coś jest zbudowane.
Silników producent gramofonów również nie robi - zleca.

Małe firmy mogą i z reguły robią to porządnie... minusem są ceny.
Brinkmann; Scheu etc.

To nie jest tak, że bardzo długie ramiona (powyżej 12") sa lepsze ... bo wtedy już zaczynaja się problemy z drganiami. Dlatego uznani producenci czegoś takiego nie robią.
Nie można również wszędzie pakowac takiego samego materiału.
Awatar użytkownika
szarry
Posty: 31
Rejestracja: 01 sty 2013, 21:04

Re: jak zbudować gramofon?

#19

Post autor: szarry »

ahaja pisze:Wojtek: Szarry dobrze napisał. Co z tego, że inżynier pomyśli, napoci się jak przyjdzie jeden baran z drugim i obetną mu skrzydełka ... a miał być taki fajny projekt ...
To samo dzieje się z wszelkiego rodzaju amplifikacją. Zawsze powtarzam: pooglądaj sobie zdjęcia jak coś jest zbudowane.
Silników producent gramofonów również nie robi - zleca.

Małe firmy mogą i z reguły robią to porządnie... minusem są ceny.
Brinkmann; Scheu etc.

To nie jest tak, że bardzo długie ramiona (powyżej 12") sa lepsze ... bo wtedy już zaczynaja się problemy z drganiami. Dlatego uznani producenci czegoś takiego nie robią.
Nie można również wszędzie pakowac takiego samego materiału.
z ramionami wiem:))) przerabiałem:)) za reszte dziekuje
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

jak zbudować gramofon?

#20

Post autor: eenneell »

szarry pisze:z ramionami wiem:))) przerabiałem:)) za reszte dziekuje
Może opisz Swoje doświadczenia :!: :?:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

jak zbudować gramofon?

#21

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Wojtek: Szarry dobrze napisał. Co z tego, że inżynier pomyśli, napoci się jak przyjdzie jeden baran z drugim i obetną mu skrzydełka ... a miał być taki fajny projekt ...
Nie mówię, ze źle napisał. Mówię, że źle porównał ;)

Jakby ktoś w szopie robił coś pokroju SL-1200 mk2 (łącznie z silnikiem i ramieniem) za rozsądną cenę to pewnie miałby niezły biznes, co nie? :D
Problem w tym, że raczej nie jest to realne.
ahaja pisze:Silników producent gramofonów również nie robi - zleca.
Nie zawsze, szczególnie kiedyś. Sam zresztą podajesz dwa przykłady współczesne.
szarry pisze:nowy temat raczej nie.
W sensie że przerabianie/ulepszanie gotowego produktu to teraz to samo co projektowanie i budowa czegoś nowego?
Skąd ten opór, skoro to chyba oczywiste, że tak nie jest? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

jak zbudować gramofon?

#22

Post autor: Robert007Lenert »

Facet poruszyl fajny temat. Po kiego pojawia sie kontra?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

jak zbudować gramofon?

#23

Post autor: Kocewicz »

Może i poruszył, ale o czym tu mówić? O technologii wytwarzania? O projektowaniu? O montażu? Może o rozwiązaniach konstrukcyjnych? Nie za bardzo rozumiem kierunek pytania zadanego w tytule.
W pierwszym przypadku poruszane zagadnienia nie będą czysto gramofonowe, bo trzeba by mówić o technologii produkcji poszczególnych podzespołów. Nie wiem czy jest sens, każdy z odrobiną wyobraźni jest w stanie samemu zrozumieć, co jaki sposób zostało wyprodukowane.
Projektowanie mechanizmów gramofonowych, włącznie z projektowaniem automatyki ramienia, może być bardzo ciekawym tematem. Nie wydaje mi się jednak, żeby kogoś z forum to interesowało. Wszystkie "DIY" na bogato są gramofonami manualnymi. Mam wrażenie, że to z lenistwa konstruktora, który postanowił dorobić do tego ideologię "koszerności" dźwięku z ramienia nastawianego i zdejmowanego ręcznie.
Rozwiązania konstrukcyjne stosowane w różnych modelach różnych marek, to również ciekawy temat, ale nijak mający się do budowania gramofonu. Chcemy zbudować coś swojego, czy tylko zgrabnie zmałpować coś po fabryce?
Are you Shure?
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: jak zbudować gramofon?

#24

Post autor: ahaja »

Ci dwaj o których wspomniałem nie robią tylko kupują - dokładnie tak jak napisałem należy to rozumieć.

Kocewicz - kopnij się do kogoś kto ma porządny gramofon z wkładką i posłuchaj, zrozumiesz.
Nie chodzi o małpowanie. Chodzi o zrobienie czegoś porządnie. Bo za porządnie zapłacisz w składzie krocie. To co tanie to shit.
Niestety tym jesteśmy karmieni.
Jeden ma wiedzę , chęci i buduje, inny nie ma 20-30kzł i z tego powodu buduje. Bo chce mieć dobrze zrobione. Chce mieć dźwięk na wysokim poziomie.
Podobnie jest ze wzmakami, preampami etc.
Awatar użytkownika
szarry
Posty: 31
Rejestracja: 01 sty 2013, 21:04

Re: jak zbudować gramofon?

#25

Post autor: szarry »

ahaja pisze:Ci dwaj o których wspomniałem nie robią tylko kupują - dokładnie tak jak napisałem należy to rozumieć.

Kocewicz - kopnij się do kogoś kto ma porządny gramofon z wkładką i posłuchaj, zrozumiesz.
Nie chodzi o małpowanie. Chodzi o zrobienie czegoś porządnie. Bo za porządnie zapłacisz w składzie krocie. To co tanie to shit.
Niestety tym jesteśmy karmieni.
Jeden ma wiedzę , chęci i buduje, inny nie ma 20-30kzł i z tego powodu buduje. Bo chce mieć dobrze zrobione. Chce mieć dźwięk na wysokim poziomie.
Podobnie jest ze wzmakami, preampami etc.
haha.. dziekuje...
20-30.... no dokladnie:) 50 pln kosztował zawor wydechowy od ciezarowego MAN'a plus prowadnica zaworu, po jakims czasie okazalos sie ze mozna lepiej- wdepnałem do warsztatu który zajmuje sie szlifowaniem wałow korbowych samochodowych, dopasowali tuleje z brazu i do tego magnesy n. na izolacje... wszechobecne magnesy, tanie i niezawodne ale tez trzeba z nimi uwazac no i troche z nimi zabawy...
mam thorensa 166 z kilkoma patentami:) nie musze budowac zeby sluchac, buduje bo lubie. moze juz lepiej słuchajmy:) pozdrawiam
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

jak zbudować gramofon?

#26

Post autor: vinylpiotrek »

@szarry
Entuzjastów, u pełno , ale w tym wątku nie za bardzo wiemy o czym chcemy gadać.
Gdybyś rzucił takie hasło jak na przykład:
1) Chcę zrobić solidny manualny gramofon od podstaw - czy to realne?
2) Chciałbym coś zmajstrować, choćby z części z demontażu, żeby się czegoś praktycznie nauczyć o budowie gramofonu.
3) Marzy mi się gramofon o takich to a takich cechach i na rynku takich (prawie) nie ma , czy bardzo skomplikowane było by wykonanie czegoś takiego?
4) Chciałbym gramofon w stylu konstrukcji tzw. audiofilskich, na zakup mnie nie stać, czy zrobienie samemu wyszło by taniej?
5)..
6)...
To dużo łatwiej było by o czymś konkretnie gadać.

Jakieś choćby bardzo wstępne założenia.
Następna rzeczą to napisać, jakie masz możliwości warsztatowe, narzędzia, umiejętności, możliwości finansowe.

I w ogóle jakie klimaty w DIY cię bawią, bo szkół jest wiele i każdy lubi coś innego.

Ahaja i Kocewicz, mają jak widzisz podejścia skrajnie różne, i każdy z nich swoje racje ma.


Generalnie bawić się warto zawsze.
ahaja pisze: Kocewicz - kopnij się do kogoś kto ma porządny gramofon z wkładką i posłuchaj, zrozumiesz.
Widzisz , a ja już nie raz poszedłem , posłuchałem rzeczy, które ty uważasz za porządne i nadal nie rozumiem.
ahaja pisze:Nie chodzi o małpowanie. Chodzi o zrobienie czegoś porządnie. Bo za porządnie zapłacisz w składzie krocie. To co tanie to shit.
Niestety tym jesteśmy karmieni
Jeśli chodzi po rzeczy nowe, prawda, jeśli chodzi o używki , półprawda.
Obrazek
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: jak zbudować gramofon?

#27

Post autor: ahaja »

Vinylpiotrek
1. Tak.
2. OK.
3. Nikt ci nie odpowie ... bo nie wiadomo o jakie cechy chodzi ... ;-)
4. Tak.
Przykład:
płyty z PA11; jedna zawieszona nad drugą; łożysko od Scheu'a lub Michaella(+-300$); talerz; silnik+sterowanie od Chińczyka; ramię - DIY lub jakaś konstrukcja dostępna na rynku ze wskazaniem na 12" (+-2kzł). Gotowe.
Taki sprzęt nie będzie gorszy w znaczącym stopniu od takiego SME a zagra porządnie. Ograniczać go będzie wkładka i preamp.
Koszt - kilka tysięcy złotych.

Nie wiem czego słuchałeś i jakie były Twoje oczekiwania.
natalleos
Posty: 31
Rejestracja: 14 wrz 2013, 11:39

Re: jak zbudować gramofon?

#28

Post autor: natalleos »

Przepraszam że odświeżam stary temat ale zdecydowałem się sklecić jakiś patefon . Pewnie to potrwa kilka miesięcy (rodzina , praca , zagadnienia konstrukcyjne do rozwiązania) . a więc lecimy ,
Co mam już gotowe :
Plinta - MDF 30mm oklejane obłogiem (2mm) z orzecha amerykańskiego
Obrazek


Talerz - Corian klejony jednorodnie z 3 warstw (Corian to konglomerat mineralny [pył granitowo-marmurowy około 65% objętości] i żywic chemoutwardzalnych waga 4,6kg


Ramię - aluminiowe z dodatkiem drewna Wenge Czerwone (jedno z najtwardszych na świecie) konstrukcja stylistycznie lużno zaczerpnięta z RS Labs RS-A1
w RS-A1 jest Unipivot zawieszony jednopunktowo u mnie będzie strunowy
Obrazek


Gniazdo unipivota - Corian


Blok pod Armholder - Corian
Obrazek
trochę innej drobnicy

Teraz będę wykonywać sam Armholder z płaskownika aluminiowego 10mm grubości .

Najbardziej spędza mi sen z oczu łożysko i teoria uziemiania , zapewne będę potrzebował pomocy merytorycznej .

co do łożyska pewnie jako jedyne będzie przeszczepem oczywiście po modyfikacjach , może podrzuci ktoś propozycje z czego wyrwać takowe , pod talerzem jest wyfrezowana kryza na podtalerzyk Fi 70mm i głębokości 5mm więc pewnie będę musiał go dołożyć do łozyska . Przewody będą zrobione z licy w oplocie bawełnianym 0.05mm*
Phono - ? under construction
Ampli + PSU - Tripath HLLY + 120W PSU DIY (active PCF + outher PSU systems)
Speakers - DIY Oversize STX 1,5"+8"
Phones - Westone UM-x (4 drivers 2xTW 1xMR 1xSB) manufacture customs
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

jak zbudować gramofon?

#29

Post autor: Wojtek »

Bardzo ciekawy projekt, muszę przyznać. Mam nadzieję, że się uda :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
natalleos
Posty: 31
Rejestracja: 14 wrz 2013, 11:39

Re: jak zbudować gramofon?

#30

Post autor: natalleos »

zrobilem kolumny ... zrobilem nowe zasilanie do AMPa to i to dam rade tylko ile czasu to zajmnie

Obrazek

Obrazek

i kabelki Calliber zakute w klotz'a i banany vitalco

Obrazek

wiec i tu dam pewnie radę :)))
Phono - ? under construction
Ampli + PSU - Tripath HLLY + 120W PSU DIY (active PCF + outher PSU systems)
Speakers - DIY Oversize STX 1,5"+8"
Phones - Westone UM-x (4 drivers 2xTW 1xMR 1xSB) manufacture customs
ODPOWIEDZ