Sherwood PM 9800

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
KrzysztofS
Posty: 47
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:51
Gramofon: Victor QL-A70
Lokalizacja: Łódź

Sherwood PM 9800

#1

Post autor: KrzysztofS »

Szukam instrukcji obsługi lub samej specyfikacji ramienia wspomnianego Sherwooda. Na vinylengine znalazłem instrukcję od PM 9805. Może ktoś wie, czy we wcześniejszym modelu jest to samo ramię..? Wg instrukcji od pm 9805 zalecana masa wkładek to 6-10 g co sugeruje ciężkie ramię. W tej chwili mam założoną bardzo lekką wkładkę ortofon OM5E. Jeśli faktycznie w moim modelu jest to samo ramię co w nowszym, wyjaśniły by się problemy z wyważeniem...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#2

Post autor: Wojtek »

Cóż, obydwa modele to klony SL-1200 mk2, ale PM 9800 i PM 9805 mają inne ramiona.

Tak czy siak, zakres 6-10g dla wagi wkładki to byłaby trochę ograniczona wartość. Wiele popularnych wkładek MM waży ok. 6g.

Jakie problemy z wyważeniem?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KrzysztofS
Posty: 47
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:51
Gramofon: Victor QL-A70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sherwood PM 9800

#3

Post autor: KrzysztofS »

Zakładając, że zainstalowane jest ciężkie ramię (masa efektywna pow. 25 g), faktycznie wskazane będą cięższe wkładki. Informacja o zakresie 6-10g jest w oryginalnej instrukcji do nowszego modelu. A jakie są problemy z wyważeniem? A choćby brak możliwości ustawienia ramienia w poziomie (wyzerowanie). Ramie albo opada albo idzie w górę. dołożenie małego ciężarka na headshell'u załatwia sprawę - wniosek: za lekka wkładka. Oczywiście to akurat nie problem - mam wagę elektroniczną i bez problemu ustawiam odpowiedni nacisk. Sam wiesz jednak, że to nie wystarcza. Wprawdzie można dociążyć headshell o 2 lub 4 gramy ale nie wiem jak to zniesie zawieszenie igły w lekkiej wkładce.
Poza tym specyfikacja ramienia odpowiedziała by mi również na pytania jak skalibrować system (overhang - teraz mam wrażenie, że jest zbyt duży), zwłaszcza że w OM5E igła jest wysunięta mocno do przodu.
Chyba, że zbiorę się w sobie i spróbuję sam wyznaczyć masę efektywną. Widziałem gdzieś w sieci jakiś arkusz kalkulacyjny do tego.

A może ty znasz jakiś prosty sposób na wyznaczenie efektywnej masy ramienia..?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#4

Post autor: Wojtek »

KrzysztofS pisze:Zakładając, że zainstalowane jest ciężkie ramię (masa efektywna pow. 25 g)
Nie jest ciężkie. Raczej "średnie". Jednakże sama przeciwwaga może być zbyt ciężka, pod kątem DJ/skrecz, przez co sztucznie zwiększona jest masa efektywna (i ograniczenie co do wagi wkładki).
KrzysztofS pisze:A choćby brak możliwości ustawienia ramienia w poziomie (wyzerowanie). Ramie albo opada albo idzie w górę
Gdybyś miał faktycznie problem z wyważeniem to ramię albo zawsze byłoby w górze albo w dole, a nie "raz tak, a raz inaczej".
Chyba że coś źle czytam ;)
KrzysztofS pisze:dołożenie małego ciężarka na headshell'u załatwia sprawę - wniosek: za lekka wkładka.
Z dodatkowym dociążeniem przestaje być za lekka :) Tak się rozwiązuje tego typu problemy.
KrzysztofS pisze:Oczywiście to akurat nie problem - mam wagę elektroniczną i bez problemu ustawiam odpowiedni nacisk. Sam wiesz jednak, że to nie wystarcza.
Nie widzę związku, szczerze mówiąc, między posiadaniem wagi, a ustawianiem nacisku kiedy da się już dobrze wyważyć ramię.
Chyba że chodzi Ci o sytuację, kiedy nie udaje Ci się wyważyć, ale jakoś i tak ustawiasz nacisk.
Tylko po co tak robić, skoro możesz dociążyć headshell?
KrzysztofS pisze:Wprawdzie można dociążyć headshell o 2 lub 4 gramy ale nie wiem jak to zniesie zawieszenie igły w lekkiej wkładce.
To nie ma znaczenia, skoro i tak ustawiasz nacisk pod daną igłę, a nie że dokładając ciężar na headshell nie wyważasz go ponownie, dokładając o tyle więcej gramów do nacisku. To byłoby oczywiście głupie.
KrzysztofS pisze:Poza tym specyfikacja ramienia odpowiedziała by mi również na pytania jak skalibrować system (overhang - teraz mam wrażenie, że jest zbyt duży), zwłaszcza że w OM5E igła jest wysunięta mocno do przodu.
Nie zawsze można mieć dobrodziejstwo posiadania pełnej specyfikacji. W takim wypadku sięga się po szablon kalibracyjny, co też radzę Tobie zrobić.
KrzysztofS pisze:Chyba, że zbiorę się w sobie i spróbuję sam wyznaczyć masę efektywną. Widziałem gdzieś w sieci jakiś arkusz kalkulacyjny do tego.

A może ty znasz jakiś prosty sposób na wyznaczenie efektywnej masy ramienia..?
Szczerze mówiąc to nie wiem co Tobie to da skoro chyba na razie nie kontemplujesz zmiany wkładki np. na jakąś "ciężarną" MC? ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KrzysztofS
Posty: 47
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:51
Gramofon: Victor QL-A70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sherwood PM 9800

#5

Post autor: KrzysztofS »

Wojtek pisze:
KrzysztofS pisze:A choćby brak możliwości ustawienia ramienia w poziomie (wyzerowanie). Ramie albo opada albo idzie w górę
Gdybyś miał faktycznie problem z wyważeniem to ramię albo zawsze byłoby w górze albo w dole, a nie "raz tak, a raz inaczej".
Chyba że coś źle czytam ;)
Tak, źle się wyraziłem. Chodzi o to, że ramię nie daje się w żaden sposób ustawić w poziomie.
Wojtek pisze:
KrzysztofS pisze:Oczywiście to akurat nie problem - mam wagę elektroniczną i bez problemu ustawiam odpowiedni nacisk. Sam wiesz jednak, że to nie wystarcza.
Nie widzę związku, szczerze mówiąc, między posiadaniem wagi, a ustawianiem nacisku kiedy da się już dobrze wyważyć ramię.
Chyba że chodzi Ci o sytuację, kiedy nie udaje Ci się wyważyć, ale jakoś i tak ustawiasz nacisk.
Tylko po co tak robić, skoro możesz dociążyć headshell?
Dokładnie. Jakoś udaje mi się ustawić nacisk.
Wojtek pisze:
KrzysztofS pisze:Chyba, że zbiorę się w sobie i spróbuję sam wyznaczyć masę efektywną. Widziałem gdzieś w sieci jakiś arkusz kalkulacyjny do tego.

A może ty znasz jakiś prosty sposób na wyznaczenie efektywnej masy ramienia..?
Szczerze mówiąc to nie wiem co Tobie to da skoro chyba na razie nie kontemplujesz zmiany wkładki np. na jakąś "ciężarną" MC? ;)
Tak. Mam zamiar wymienić wkładkę. Nie chcę na razie MC. Ale skoro jest coś takiego, jak zakres masy wkładki zalecanej do tego ramienia, nie chcę kupować ani za lekkiej ani za ciężkiej. Dlatego zacząłem grzebać w tym temacie.
No i niestety dochodzę do wniosku, że z tym gramofonem w ogóle coś jest nie tak. Przynajmniej ja nie słyszałem o ramieniu gdzie overhang miałby 23-25 mm (zwykle 10-15). Próbowałem ustawić wg szablonu, ale bez powodzenia. Wybrałem "mniejsze zło" (trochę przekoszona wkładka w punkcie A i trochę w drugą stronę w punkcie B).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#6

Post autor: Wojtek »

KrzysztofS pisze:No i niestety dochodzę do wniosku, że z tym gramofonem w ogóle coś jest nie tak.
Ogółem nie jest to nic "super" ;)
KrzysztofS pisze:Przynajmniej ja nie słyszałem o ramieniu gdzie overhang miałby 23-25 mm (zwykle 10-15).
Zdarza się.
KrzysztofS pisze:Próbowałem ustawić wg szablonu, ale bez powodzenia.
Jakim? Dla tego ramienia powinna wystarczyć geometria Baerwalda, czyli typowy "głupek" z VE chociażby.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KrzysztofS
Posty: 47
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:51
Gramofon: Victor QL-A70
Lokalizacja: Łódź

Sherwood PM 9800

#7

Post autor: KrzysztofS »

Próbowałem ustawić na szablonie jaki miałem z Wamat'u. Tym, o którym piszesz nie sprawdzałem ale na oko widzę, że są podobne. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej nie wiem w jaką wkładkę celować: lżejszą czy cięższą...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#8

Post autor: Wojtek »

KrzysztofS pisze:Próbowałem ustawić na szablonie jaki miałem z Wamat'u. Tym, o którym piszesz nie sprawdzałem ale na oko widzę, że są podobne.
Tak czy siak, spróbuj.
KrzysztofS pisze:Nie zmienia to jednak faktu, że dalej nie wiem w jaką wkładkę celować: lżejszą czy cięższą...
Raczej cięższą niż Ortofon OM, skoro masz takie kłopoty. Obejdzie się wtedy bez dociążania headshella.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KrzysztofS
Posty: 47
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:51
Gramofon: Victor QL-A70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sherwood PM 9800

#9

Post autor: KrzysztofS »

Dobrze. Udało mi się zdobyć instrukcję obsługi i wygląda na to, że wszystko ustawiłem jak trzeba.
Zacznijmy od tego, że wg instrukcji, efektywna długość ramienia to 230 mm a overhang to 15 mm. Są to wartości nieco naciągane, ponieważ ramię pochodzi z gramofonu pm-8550, gdzie efektywna długość ramienia to 240mm (overhang 15 mm). Gramofon sherwood pm-8550 to konstrukcja zdecydowanie większa od pm-9800 i dlatego 24 cm ramię bez problemu się tam mieściło. W pm-9800 ramię jest przesunięte o 10 mm w stronę szpindla. Stąd problemy z poprawnym ustawieniem i kalibracją. Okazuje się, że wkładka musi (!) być maksymalnie cofnięta w headshell'u aby w ramieniu o faktycznej długości efektywnej 240 mm osiągnąć 230 mm. I to działa!

Parametry gramofonu Sherwood PM-9800
efektywna długość ramienia: 230 mm
overhang: 15 mm
zalecana masa wkładki: 3-8 g
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#10

Post autor: Wojtek »

KrzysztofS pisze:zalecana masa wkładki: 3-8 g
To na czym polegał problem, bo już nie rozumiem?
Co zrobiłeś innego niż wcześniej, że teraz jest już OK z tą samą wkładką, a wcześniej pisałeś, że masz za ciężkie ramię i nie da się wyważyć wkładki?

Jednak jakaś błahostka bądź niezrozumienie? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KrzysztofS
Posty: 47
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:51
Gramofon: Victor QL-A70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sherwood PM 9800

#11

Post autor: KrzysztofS »

Problem polegał na tym, że próbowałem skalibrować wkładkę na środkowym ustawieniu w headshell'u. Dopiero maksymalne cofnięcie wkładki zaczęło przynosić efekty. To pierwsza rzecz.
Druga to masa. przeczytałem w instrukcji od modelu pm-9805 (wydawało mi się, że to bliski krewny mojego), że zalecana masa wkładek to 6-10 g. OM5E waży niespełna 5 g i dlatego myślałem, że coś jest z tą masą nie tak. Problemy z "zerowym" wyważeniem spowodowany były jednak zbyt mocnym ściśnięciem kardana w poziomie (na kolcach). Wystarczyło lekko poluzować wkręty.
Nałożyło się kilka elementów. Do tego brak danych spowodował, że nie bardzo wiedziałem co z tym zrobić.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#12

Post autor: Wojtek »

KrzysztofS pisze:Problem polegał na tym, że próbowałem skalibrować wkładkę na środkowym ustawieniu w headshell'u.
Wbrew szablonowi czy zgodnie z nim (tym Wamatowym?) ? Czy może na zasadzie "bo powinno być pośrodku"? :)
KrzysztofS pisze:Problemy z "zerowym" wyważeniem spowodowany były jednak zbyt mocnym ściśnięciem kardana w poziomie (na kolcach). Wystarczyło lekko poluzować wkręty.
Teraz i ja mam jasność.

Swoją drogą nie jestem pewien kto robił te Sherwoody, ale przypuszczam, że CEC.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
vinylmax
Posty: 7
Rejestracja: 20 sty 2014, 02:07
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#13

Post autor: vinylmax »

Witam , podłącze się do tematu... Sherwood to nie żadna tandeta ale bardzo porządny sprzęt rodem i technologią z USA nie jest to żadna podróbka czy klon Technicsa można o tym poczytać u źródła ... lecz nie o tym chciałem... Tez próbowałem z tym typem wkładki ani Pro S, ani tez OM 5, nie daje takiej charakterystyki dźwięku jaką ma orginalny Sherwood.
Przekoszenie ... być może dało jakiś pozytyw lecz u mnie nawet najlepsze ustawienia nie dorównały orginałowi, powróciłem do orginału... Pozdrawiam.
Danceman
www.maxitalo.com
GEMA DE:136622151
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#14

Post autor: Wojtek »

vinylmax pisze: ale bardzo porządny sprzęt rodem i technologią z USA nie jest to żadna podróbka czy klon Technicsa można o tym poczytać u źródła
U jakiego źródła? Przecież widać to gołym okiem, a znaczka "made in USA" to raczej nigdzie na nim nie uświadczysz :)

Oryginalna wkładka montowana na tym gramofonie to (jeśli się nie mylę) popularny, tani Sanyo MG-09.
Można ją trafić również pod innymi markami, np. Numark Groove Tool.
vinylmax pisze:Przekoszenie ... być może dało jakiś pozytyw
A co to znaczy w ogóle?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
vinylmax
Posty: 7
Rejestracja: 20 sty 2014, 02:07
Kontakt:

Sherwood PM 9800

#15

Post autor: vinylmax »

Wojtku ... poczytaj o Firmie Sherwood jej powstaniu i założeni ... firme założył inżynier dźwieku , który nie znalazł w latach 50' przychylności dla swoich rozwiązań i projektów ... wkrótce jego projekty stały sie wyznacznikiem rynku i konkurentem dla japończyków.. istnieje do dzisiaj... ale juz w nieco ograniczonym rzecz jasna zakresie. Trzeba znać historie ... troche sie zainteresowac , nie trzeba znaczka ... tutaj sama nazwa mówi za sienie to jak z Mercedesem czy Audi .
Danceman
www.maxitalo.com
GEMA DE:136622151
ODPOWIEDZ