Garrard sp 25 mk IV

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MarcinK
Posty: 97
Rejestracja: 25 gru 2012, 13:33
Gramofon: sony px p7x
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#1

Post autor: MarcinK »

Dzień dobry.
Trafiłem na forum po poszukiwaniach tematów o gramofonie garrard - to było jedno z trafień.
Tak więc jeszcze raz dzień dobry :)

Podstawowe pytanie to czy komuś będzie chciało się pomóc :)
Ten gramofon to pewnie nic specjalnego ale mam do niego ogromny sentyment - jest praktycznie w rodzinie tyle samo lat co ja :D (no prawie - jest młodszy trochę ;) )
Kilka lat temu zmieniłem mu przewody na RCA i podczas tego zabiegu uruchomiłem automatykę ale nie do końca działała ona prawidłowo.
Zauważyłem też że przewody wychodzące z ramienia są bardzo utlenione - ciężko nawet było lutować do nich przewody wyprowadzajace sygnał.
Na innym forum podano mi mi 2 namiary na fachowców ale jedni mnie olali (chyba dla tego że hi-end jest jednak bardziej opłacalny ;) ) a do drugiego punktu dzwoniłem ale słychać było "brak entuzjazmu" ;)

Teraz doszła sprawa kolejna - niestety automatyka zwariowała kompletnie i ramię przesuwa się nad płytę w okolice mniej wiecej takie jak dla singli....
ale to mniejszy problem choć wolałbym żeby działało.

Podstawą jest kilka kwestii regulacji ramienia i wkładka
Mam shura 75 m
Efekt jest taki że sa płyty gdzie pojawiają się wyższe tony o takiej częstotliwości że ten sygnał zostaje "zapiaszczony" (jedyne określenie które mi przychodzi do głowy)
Regulacji niby dokonałem ale dziwi mnie że ramię mogę przekręcić wzdłuż osi ramienia - tym samym zmieniając kąt igły (?) ale nie jest to jednocześnie taki luz "luźny" uszkodzeniowy (nie wiem jak to inaczej określić) to wyglada jaky ramię było w takiej swoistej kołysce z ograniczeniem ruchu. Przy pomocy jednej ze śrub i podkładeczki z izolacji - unieruchomiłem ramię ale wszystko zaczęło gorzej chodzić. Więc wróciłem do stanu pierwotnego.
Teraz mam kilka pytań....
- chciałbym zweryfikować moje ustawienie ramienia i igły
- czy to zapiaszczenie to moze być kwestia wkładki czy ustawienia
- jaką ew. wkładkę proponujecie do 200-300zł
- czy znacie może w warszawie punkt lub człowieka lubiącego starocia - który mógłby zająć sie tym sprzętem...
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#2

Post autor: Kocewicz »

MarcinK pisze: - chciałbym zweryfikować moje ustawienie ramienia i igły
Kołysanie ramienia w osi rurki zmienia ustawienie tzw. azymutu. Azymut powinien być ustawiony tak, żeby wkładka znajdowała się prostopadle do płyty.
MarcinK pisze: - czy to zapiaszczenie to moze być kwestia wkładki czy ustawienia
A pod jaki sprzęt to podłączyłeś? Masz świadomość potrzeby wpięcia przedwzmacniacza korekcyjnego w tor sygnałowy? Możliwe też, że źle polutowałeś przewody, albo igła jest zużyta, albo jeszcze inna przyczyna. Stawiam na brak przedwzmacniacza.
MarcinK pisze: - jaką ew. wkładkę proponujecie do 200-300zł
Shure M75 jest dobrą wkładką z dużym wyborem nowych igieł, pozostań na razie przy niej.
MarcinK pisze: - czy znacie może w warszawie punkt lub człowieka lubiącego starocia - który mógłby zająć sie tym sprzętem...
Poleciłbym się :roll: Ale myślę, że uda się rozwiązać problem "zdalnie".
Are you Shure?
Awatar użytkownika
MarcinK
Posty: 97
Rejestracja: 25 gru 2012, 13:33
Gramofon: sony px p7x
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#3

Post autor: MarcinK »

Przedwzmacniacz jest - nie aj-waj - zwykły project

wkładka jest względnie nowa - kupiona 2 lata temu na jebaju.
Igła oglądana pod lupą wyglądała na nowiuteńką - przynajmniej w porównaniu ze stara :)
Tak się tylko zastanawiam czy jest sposób na sprawdzenie czy sama igła została dobrze zamontowana?

Widzę że niestety niewielkie zainteresowanie tematem
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#4

Post autor: Robert007Lenert »

Wyslalem Ci priv.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41649
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#5

Post autor: Wojtek »

MarcinK pisze:Tak się tylko zastanawiam czy jest sposób na sprawdzenie czy sama igła została dobrze zamontowana?
Zrób zdjęcie?
MarcinK pisze:Widzę że niestety niewielkie zainteresowanie tematem
A na "innym forum" co było? :)
Robert007Lenert pisze:Wyslalem Ci priv.
Tajemniczo :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MarcinK
Posty: 97
Rejestracja: 25 gru 2012, 13:33
Gramofon: sony px p7x
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#6

Post autor: MarcinK »

Dzięki telefonowi od Roberta - 2 sprawy się częściowo wyjaśniły.
Udało mi się wreszcie wyciągnąć szufladkę z wkładką - trzymała się bardzo mocno ;)
Wymieniłem igłę na starszą (wyczyszczona na tyle na ile mogłem/umiałem to zrobić

No i kwestia równoległosci ustawienia wkładki/igly do płyty.
Poprzednio miałem tak że sama igła z tym "jasnym" plastikiem była pochylona do przodu.
Jak już miałem dostęp do samego mocowania wkładki - podgiąłem tak aby ten jasny plastik z igłą był jak najbardziej równolegle do powierzchni płyty.
Na razie wydaje się że pomogło choć wysokie tony na niektórych płytach jazzowych (dość wiekowych) nadal są smażące ale nie w takim stopniu jak poprzednio

Udało sie (nie do końca wiem jak) przestawić start - automat ponownie trafia na początek płyty choć według mnie troszkę zbyt blisko pierwszego utworu.
Zdjęcia zaraz wkleję

FOTY są tutaj :
http://www.pbase.com/fafniak/garrard

zrobiłem w trochę większej rozdzielczości - nie chciałem zamulać forum
Awatar użytkownika
MarcinK
Posty: 97
Rejestracja: 25 gru 2012, 13:33
Gramofon: sony px p7x
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#7

Post autor: MarcinK »

Chciałem jeszcze raz podziękować Robertowi :) za rady i pomoc

Niestety okazuje się że chyba jest jakiś "luz" w tym systemie ustawiania ramienia "przed" pierwszym utworem na płycie - niestety ramię zaczęło opadać juz na sam utwór. Czy ktoś z forumowiczów może podpowiedzieć gdzie jest regulacja? Zdjęcia są cały czas "pod linkiem" w poście powyżej

I kolejna sprawa. Mam kłopot z poziomowaniem tego gramofonu - brak mu nóżek z regulacją.
Pomyślałem sobie że może warto by było zrobić drewnianą podstawę z takimi regulowanymi nóżkami
Co byłoby względnie proste do wykonania. Problem tylko z samymi nóżkami - jedyne jakie znalazłem - 200zł - chyba że to cenowa norma "tanich nóżek"?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#8

Post autor: Kocewicz »

Nie możesz wziąć jakichkolwiek śrub z płaskim łbem? Ewentualnie, czymś ten łeb podkleić. Efekt będzie raczej ten sam ;)
Are you Shure?
Awatar użytkownika
MarcinK
Posty: 97
Rejestracja: 25 gru 2012, 13:33
Gramofon: sony px p7x
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#9

Post autor: MarcinK »

Tzn. mogę nawet podklejać taśmę dwustronną. Nóżki (tak sobie wyobrażam) mogą mieć np. gumową podstawę - dzięki czemu gramofon nie jeździłby po szklanym stoliku.
Takie 2 w jednym ;)
Awatar użytkownika
MarcinK
Posty: 97
Rejestracja: 25 gru 2012, 13:33
Gramofon: sony px p7x
Kontakt:

Garrard sp 25 mk IV

#10

Post autor: MarcinK »

Bardzo chciałbym podziękować TJ61 za pomoc przy regulacji gramofonu. Wreszcie igła opada idealnie przed pierwszym utworem :)
Awatar użytkownika
TJ61
Posty: 116
Rejestracja: 24 wrz 2012, 10:16

Garrard sp 25 mk IV

#11

Post autor: TJ61 »

Bardzo proszę, to fajny sprzęt, bardzo mi podpasował, mechanika trochę głośna, czy u Ciebie również znacznie ją słychać podczas powrotu ramienia ?
ten trik z trójkąta
Awatar użytkownika
MarcinK
Posty: 97
Rejestracja: 25 gru 2012, 13:33
Gramofon: sony px p7x
Kontakt:

Re: Garrard sp 25 mk IV

#12

Post autor: MarcinK »

Tylko gdy jedna "krzywka" uruchamia kolejną - to jest cholernie głośne :)
Wysmarowałem co mi przyszło do głowy - teraz częściej automatyka mi działa sprawnie - ale nadal czasami "zawiesza" się ;)
ODPOWIEDZ