Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

Kosmiczne talerze z ramionami
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#31

Post autor: Bacek »

Przy 60 cm taki bym założył i sobie głowy nie zawracał. Chyba że jesteś wyznawcą kościoła kablowego, to wtedy złącze jest oczywiście konieczne albo masz sytuacje gdzie potrzebujesz ponad 1m kabla. Albo faktycznie często przestawiasz przenosisz lub w szczególności przewozisz gramofon.

Oprócz RCA i DIN5 w wielu ramionach wysokiej jakości i nawet współczesnych jest mocowane złacze mini din/tonearm connector czy jak to się tam nazywa. W proównaniu do DIN5 jerst mniejsze i wtyk jest żeński. Ale tu to już by była kosmiczna przesada.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#32

Post autor: dale »

Bacek pisze:
07 gru 2022, 15:40
Chyba że jesteś wyznawcą kościoła kablowego,
Tylko tej jego części, którą można zmierzyć i zweryfikować poprzez powtarzalne doświadczenia :)
Podałem sytuację jednorazową, tzn nie przenosze gramofonu często, ale jeśli to nie wpływa na całokształt brzmienia toru, to wolał bym mieć ,możliwość dopasowania długości kabli :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#33

Post autor: Wojtek »

JackNigga pisze:
07 gru 2022, 14:11
Ciągle słyszę odmienne zdania na ten temat, są dwie szkoły:
Ale czekaj, co ma typ wtyczki (DIN5 czy RCA) do tego czy z tyłu urządzenia wystaje kabel czy gniazdo?
Jak chcesz mieć gniazdo DIN5 to też da się zrobić, bo czemu nie?

DIN5 to przeżytek i ma sens jeśli chciałbyś to wpinać w inne urządzenie DIN5 (Tosca? :P ), a tak to już lepiej trzymać się wtyków RCA.
JackNigga pisze:
07 gru 2022, 14:11
Ci drudzy mają także taki argument, że jest większa wygoda, bo nie ma ciągnących się za gramofonem kabli
Rozumiem że to klub tych co targają gramofony z miejsca na miejsce regularnie?
JackNigga pisze:
07 gru 2022, 14:11
i masz możliwość wymiany kabla po prostu go odłączając i podpinając inny.
To jest chyba jedyny plus, ale kosztem tego że cały układ sygnałowy ma wyższą pojemność sygnałową.

Często spotykam się z gadkami że ludki ładują byle interkonekty pod gramofon nie myśląc w ogóle o pojemności sygnałowej (także kabla który wpinają).
dale pisze:
07 gru 2022, 18:24
to wolał bym mieć ,możliwość dopasowania długości kabli :)
Zawsze możesz preamp sobie postawić bliżej gramofonu.
Od pewnego poziomu lepiej mieć dedykowany preamp niż jechać na wbudowanym.
Przy dobrym kablu to te 0.5m extra nie robi znaczącej różnicy w pF, więc nie ma co się bawić w krótsze niż metrowe/1.5m IMHO.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#34

Post autor: Bacek »

Wojtek pisze:
09 gru 2022, 13:33
Zawsze możesz preamp sobie postawić bliżej gramofonu.
Dokładnie, zawsze lepiej w razie konieczności mieć dłuższy przewód od pre do wzmacniacza niż do gramofonu do pre.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#35

Post autor: dale »

To wszystko wiem, tylko akurat nie zawsze się tak da. Obecnie Daniel został przepięty z nudy mini na rotela ra-912 (to taki klocek https://www.canuckaudiomart.com/details ... s/2246147/) śmiem twierdzić że nie ma on najgorszej sekcji gramofonowej, Daniel ma oryginalny kabel zakończony 2x RCA Amphenol, Natomiast nuda będzie podpięta pod, jak to byłeś łaskaw Wojtku określić, Syrenkę :) I tu się jeszcze zastanawiam czy robić kable, czy złącza. mam parę metrów kabla van damme i garść wtyków rca nakamichi, ale też przeglądam w sieci kable mogące podejśc pod ten projekt (2xsygnałowy plus oddzielne uziemienie - do podpięcia typu Ahaja - swoją drogą, jak by ktoś mógł dobry polecić, chętnie rozważę).
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#36

Post autor: Bacek »

Pytanie jaki van damme. Vito to też Mercedes. Walczysz o rozsądną pojemność. Jest masa przewodów o pojemności 75pF/m i to bym wziął jako górną granicę.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#37

Post autor: JackNigga »

Wojtek pisze:
09 gru 2022, 13:33
Ale czekaj, co ma typ wtyczki (DIN5 czy RCA) od tego czy z tyłu urządzenia wystaje kabel czy gniazdo?
Jak chcesz mieć gniazdo DIN5 to też da się zrobić, bo czemu nie?
Tylko znajdź taki kabel co to wszystko zepnie. Zdecydowanie łatwiej znaleźć dobry kabel RCA. ;) Poza tym przyznam szczerze, że jeszcze nie widziałem gramofonu z gniazdem DIN-5.
Wojtek pisze:
09 gru 2022, 13:33
DIN5 to przeżytek i ma sens jeśli chciałbyś to wpinać w inne urządzenie DIN5 (Tosca? :P ), a tak to już lepiej trzymać się wtyków RCA.
No właśnie, ja wolę dobrej jakości gniazda RCA, tak jak jest to rozwiązane np w Technicsach.
Wojtek pisze:
09 gru 2022, 13:33
JackNigga pisze:
07 gru 2022, 14:11
i masz możliwość wymiany kabla po prostu go odłączając i podpinając inny.
To jest chyba jedyny plus, ale kosztem tego że cały układ sygnałowy ma wyższą pojemność sygnałową.
Często spotykam się z gadkami że ludki ładują byle interkonekty pod gramofon nie myśląc w ogóle o pojemności sygnałowej (także kabla który wpinają).
To ciekawa kwestia, poczytam o tym.
darkman pisze:
07 gru 2022, 09:41
Weź sobie ten zestaw do Pro-Jet za 59, będzie OK.
RCA - wymiana np na Prolink:
viewtopic.php?f=64&t=9534&hilit=wymiana+kabla+sony
Dzięki za sugestię, po przemyśleniu wybrałem właśnie ten zestaw Pro-Jecta do ramienia.
Co do przewodów idących od płytki sygnałowej bezpośrednio na wyjścia RCA, to zostają stare kable. Facet, który robi mi gramofon mówi, że ich wymiana w tym przypadku niczego nie zmieni, a że pochodzą z ogołoconego kabla DIN-5, który był zintegrowany z układem, to ich wymiana wiązałaby się ze zbyt głęboką ingerencją w elektronikę, także te zostają... a w ramieniu będą puszczone nowe, te wspomniane Pro-Jecty.

.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#38

Post autor: Wojtek »

JackNigga pisze:
09 gru 2022, 15:21
Tylko znajdź taki kabel co to wszystko zepnie.
Nie rozumiem? DIN5 czy RCA to rodzaje wtyczek, a drut to drut. Są jeszcze XLRy, mini jack, duży jack...

Oczywiście również polecam trzymanie się RCA bo to najpopularniejsze dzisiaj, ale nie dorabiajmy historyjek do prostych rzeczy :)
JackNigga pisze:
09 gru 2022, 15:21
tak jak jest to rozwiązane np w Technicsach.
Których? Większość modeli Technicsa ma wystające kable.
Pierwsze co miały gniazda (razem z gniazdem uziemienia/masy) były gramofony T4P w 80's, bo taki zaczął się robić trend.
JackNigga pisze:
09 gru 2022, 15:21
Co do przewodów idących od płytki sygnałowej bezpośrednio na wyjścia RCA, to zostają stare kable. Facet, który robi mi gramofon mówi, że ich wymiana w tym przypadku niczego nie zmieni, a że pochodzą z ogołoconego kabla DIN-5, który był zintegrowany z układem, to ich wymiana wiązałaby się ze zbyt głęboką ingerencją w elektronikę, także te zostają...
Czyli całą tą dyskusję o ulepszanie okablowania sentymentalnego gruza można o kant dupy potłuc bo macher który pierwszy raz ogarnia okablowanie gramofonu stwierdza że drut to drut i różnicy i tak nie będzie :morda:
JackNigga pisze:
09 gru 2022, 15:21
a w ramieniu będą puszczone nowe, te wspomniane Pro-Jecty.
Czyli pakujemy na Syrenę zawieszenie Bilsteina i zaciski Brembo, ale kontakt z asfaltem zapewni stara guma jeszcze z PRLu.
Niee, to jeszcze nie jest palenie pieniędzy, gdzieżby znowu.

Muszę przyznać że robi nam się z tego taki trochę gramofonowy Bareja.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#39

Post autor: dale »

Bacek pisze:
09 gru 2022, 14:52
Pytanie jaki van damme. Vito to też Mercedes. Walczysz o rozsądną pojemność. Jest masa przewodów o pojemności 75pF/m i to bym wziął jako górną granicę.
Fioletowe, z tego co widziałem w opisie aukcji kolor nie sugeruje pojemności (przynajmniej te które sprawdziłem), czy dobrze się domyślam że skoro nuda ma regulację parametrów wkładki, to moge nią kompensować różnice w pojemności kabli?
Wojtek pisze:
09 gru 2022, 16:03
Muszę przyznać że robi nam się z tego taki trochę gramofonowy Bareja.
To hobby, tutaj sensu i logiki sie nie doszukuj :) Lepiej powiedz ile masz wkładek w kolekcji :))) ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#40

Post autor: Wojtek »

dale pisze:
09 gru 2022, 16:30
to moge nią kompensować różnice w pojemności kabli?
Tylko in plus. Dlatego im niższa pojemność okablowania tym lepiej.
dale pisze:
09 gru 2022, 16:30
Lepiej powiedz ile masz wkładek w kolekcji :))) ?
Więcej niż 100, tyle na pewno. Dokładna inwentaryzacja dopiero przede mną :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#41

Post autor: dale »

Wojtek pisze:
09 gru 2022, 16:53
Tylko in plus. Dlatego im niższa pojemność okablowania tym lepiej.
No to trochę wdupiłem mówiąc kolokwialnie :( bo ten ma 90 pF/m ... ale drogi nie był, jeśli te 15 pF/m może zrobić istotną różnice przy kablu długości 50 cm maksymalnie, to może warto poszukać tego o niskiej pojemności?
Wojtek pisze:
09 gru 2022, 16:53
Więcej niż 100, tyle na pewno. Dokładna inwentaryzacja dopiero przede mną
W sumie, wieczorem, przy choince, coś trzeba robić :) Chyba to jedyna taka kolekcja w Polsce?
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#42

Post autor: Mawis »

Wojtek pisze:
09 gru 2022, 16:53
Więcej niż 100, tyle na pewno. Dokładna inwentaryzacja dopiero przede mną :D
Z dublami?
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#43

Post autor: Wojtek »

Nie :morda:

Nie chciałbym robić off-topu tutaj chłopaki.

Chodzi mi natomiast po głowie by ta lista posiadania była jednak publiczna, bo kogoś może interesować jakieś egzotyczne porównanie czy info o jakiejś wkładce której jeszcze nie omawiałem np.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#44

Post autor: JackNigga »

Wojtek pisze:
09 gru 2022, 16:03
Nie rozumiem? DIN5 czy RCA to rodzaje wtyczek, a drut to drut. Są jeszcze XLRy, mini jack, duży jack...
Nie rozumiesz ? ...to zacytuję ciebie samego - "Jak chcesz mieć gniazdo DIN5 to też da się zrobić, bo czemu nie?" - na co ja odpowiedziałem, że trudniej byłoby znaleźć kabel który spiąłby gniazdo DIN-5 gramofonu z gniazdem DIN-5 wzmacniacza, niż znaleźć kabel 2xRCA-2xRCA.
Wojtek pisze:
09 gru 2022, 16:03
Czyli całą tą dyskusję o ulepszanie okablowania sentymentalnego gruza można o kant dupy potłuc bo macher który pierwszy raz ogarnia okablowanie gramofonu stwierdza że drut to drut i różnicy i tak nie będzie :morda:
Okablowanie w ramieniu jest w rozsypce i powodowało zakłócenia, stąd konieczność wymiany (powtarzam, konieczność). Wymiana okablowania idącego od układu do wyjść RCA nie jest koniecznością, lecz od początku była tylko jedną z opcji.
Tak więc czytaj uważnie wcześniejsze posty, bo widzę, że silne uprzedzenie do Unitry, jak i do jej posiadaczy, przysłania ci trochę pole widzenia...
Wojtek pisze:
09 gru 2022, 16:03
Czyli pakujemy na Syrenę zawieszenie Bilsteina i zaciski Brembo, ale kontakt z asfaltem zapewni stara guma jeszcze z PRLu.
Niee, to jeszcze nie jest palenie pieniędzy, gdzieżby znowu. Muszę przyznać że robi nam się z tego taki trochę gramofonowy Bareja.
Brak ci logiki kolego. Najpierw mówisz, że w przypadku mojej Unitry wymiana zużytego okablowania ramienia nie ma sensu i nazywasz to "paleniem pieniędzy", a później ubolewasz nad tym, że inny element (który kosztowałby znacznie więcej, bo to grubsze kable, a ich wymiana nie jest tu koniecznością) nie zostanie wymieniony na nowy. Heh.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#45

Post autor: Wojtek »

JackNigga pisze:
09 gru 2022, 21:56
że trudniej byłoby znaleźć kabel który spiąłby gniazdo DIN-5 gramofonu z gniazdem DIN-5 wzmacniacza, niż znaleźć kabel 2xRCA-2xRCA.
Jak trudniej? Przecież są takie przewody nadal dostępne.
A zresztą, mi tylko chodziło o rozróżnienie że gniazdo, a bez gniazda to osobny temat względem "RCA czy DIN".
JackNigga pisze:
09 gru 2022, 21:56
Okablowanie w ramieniu jest w rozsypce i powodowało zakłócenia
O jakichś zakłóceniach pamiętam (choć trudno mi sobie to wyobrazić w praktyce), o "rozsypce" możemy przeczytać po raz pierwszy teraz.
JackNigga pisze:
09 gru 2022, 21:56
stąd konieczność wymiany (powtarzam, konieczność)
A w oryginalnym ujęciu "dobrze będzie wymienić".
Pewnie nie widzisz różnicy prawda? :morda:
JackNigga pisze:
09 gru 2022, 21:56
Tak więc czytaj uważnie wcześniejsze posty
Nie będę zgadywał czy z góry zakładał, że sytuacja jest gorsza niż sam ją przedstawiłeś.

Teraz już wiadomo co i jak.
JackNigga pisze:
09 gru 2022, 21:56
Brak ci logiki kolego. Najpierw mówisz, że w przypadku mojej Unitry wymiana zużytego okablowania ramienia nie ma sensu i nazywasz to "paleniem pieniędzy", a później ubolewasz nad tym, że inny element (który kosztowałby znacznie więcej, bo to grubsze kable, a ich wymiana nie jest tu koniecznością) nie zostanie wymieniony na nowy. Heh.
Nie rozumiesz. Logika jest zachowana. Nad niczym nie ubolewam (pudło) tylko wyśmiewam komizm całej tej dyskusji.

Uważam że jak już się bawić w takie mody, nawet jeśli są wg mnie przejawem palenia kasy bo lepiej inwestować w lepszą bazę niż w gramofon Fonici, to już lepiej jechać po całości, a nie bawić się w półśrodki. Poważnie. W przeciwnym razie sensowność operacji jest taka sama jak przy rzeczonej Syrenie po debilnym tuningu.

Uważam że majster musi być słaby jeśli przerasta go wymiana starego kabla sygnałowego na nowy. A może nie przerasta tylko to Ty chcesz na tym polu coś zaoszczędzić? Nie mam pewności jaka jest rzeczywistość.

Fajnie by było to wyjaśnić.

Jak już robić/palić to tak solidnie żeby się zagrzało chociaż, a nie tylko podymiło i nasmrodziło :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ