Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

Kosmiczne talerze z ramionami
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#31

Post autor: eenneell »

Zrewolweryzowany pisze:No to w końcu pasek dobry jest czy nie? Bo już nie wiem, czy zabierać się za czyszczenie i smarowanie mechanizmów czy po prostu kupić inny pasek. :think:
Sprawdź jak silnik "się kręci" z paskiem i bez paska;
Sam pasek powinien być "napięty, a nie "naciągnięty" ;)
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#32

Post autor: Zrewolweryzowany »

To z paskiem sprawdzę później. Byłem u swojej dziewczyny i ma taką samą płytę jak ja. Sprawdzaliśmy na jej gramofonie z napędem bezpośrednim i jest tak samo zwolniona. Może to nie jest wina gramofonu tylko te płyty po prostu były tak tłoczone?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#33

Post autor: Wojtek »

O rany Zrewolweryzowany... to ty masz tylko jedną płytę czy jak? :)
Szczerze wątpię żebyś miał takiego pecha i akurat miał stertę "spowolnionych" płyt... no chyba że masz mp3 za szybkie (żart) :)
Co to są za tłoczenia? Indyjskie?

Zresztą, nie wiem czy to już mówiłem, ale analizowanie na słuch jest naprawdę niedokładną metodą. Stroboskop jest zdecydowanie pewniejszy.
Gramofon dziewczyny ma lampę stroboskopową? :)

A tak w ogóle to po zmianie paska sprawdzałeś co tarcza stroboskopowa Tobie mówi?
Od Ciebie tylko usłyszeliśmy rewelację, że właściwy pasek, krótszy od tego co był, zaowocował ponoć jeszcze wolniejszymi obrotami niż na tym dłuższym :)


Tak ogólnie to albo ja ciągle czegoś nie rozumiem w opisywanej sytuacji albo ktoś jest strasznie nieporadny. Sam już nie wiem :)
Jednak ciągle mam nadzieję, że dojdziemy do jakiegoś rozwiązania.

Swoją droga, miło że macie z dziewczyną wspólne hobby :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#34

Post autor: Zrewolweryzowany »

Po prostu mam na głowie jeszcze inne rzeczy i nie mam za dużo czasu na grzebanie przy gramofonie. Jutro coś z tym zrobię bo dzisiaj ledwo już na oczy patrzę.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#35

Post autor: Robert007Lenert »

A co tutaj rozumiec? Zbyt ciasny pasek to zwiekszenie sily oporu. Jesli silnikowi zabraknie mocy to zwalnia. To oczywiste, Zrewolweryzowany znane mi sa przypadki plyt , ktore nagrane sa szybciej po to by material zmiescil sie na stronie winyla. Odwrotnej sytuacji nie znam, ale moze cos takiego ma miejsce z jakichs nieznanych nam powodow.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#36

Post autor: Wojtek »

Robert007Lenert pisze:A co tutaj rozumiec? Zbyt ciasny pasek to zwiekszenie sily oporu. Jesli silnikowi zabraknie mocy to zwalnia. To oczywiste,
Eh Robert, żeby jeszcze tylko o to mi chodziło... to bym przytaknął.
Bo co z tą oczywistością się dzieje kiedy pasek jest taki jak powinien być? ... Ano właśnie :)

No nic, okaże się.

Przede wszystkim Zrewolweryzowany, sprawdzaj u siebie obroty tarczą stroboskopową, a nie na słuch.

eenneell dał trochę rad, ja znowu dałem trochę rad (i pytań), a więc masz co robić przy sprzęcie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#37

Post autor: Zrewolweryzowany »

Sprawdziłem naciąg tych pasków. Ten nowy pasek który kupiłem przylega mocno do talerza, muszę go naciągnąć aby założyć na silniczek. Jest więc naciągnięty i to na nim najmocniej spowalnia.
Pasek który był oryginalnie w tym gramofonie nie przylega aż tak mocno do talerza, wręcz ma trochę luzu. Po założeniu na silnik jest naprężony, ale nie jest jakoś drastycznie i na siłę naciągnięty. Na tym pasku odtwarza płyty tak samo jak u mojej dziewczyny na gramofonie z bezpośrednim.

Co do tarczy. Ja rozumiem, że po naświetleniu te paski powinny "stać w miejscu", ale prosiłbym o jakiś filmik instruktażowy. Tak będzie mi łatwiej porównać.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#38

Post autor: Wojtek »

Powtarzamy się:
A zmierzyłeś obwód paska czy się zgadza? :)
Jakie to wydanie płyty?
Czy gramofon dziewczyny ma lampę stroboskopową czy też nie? :)
Zrewolweryzowany pisze:ale prosiłbym o jakiś filmik instruktażowy.
Najlepsze co znalazłem to tutaj:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yFyJ5zt6xus[/youtube]
Około 4:20 facet zapuszcza gramofon i paski przesuwają się powoli w stronę przeciwną do wskazówek zegara, co oznacza, że obroty są za wolne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#39

Post autor: Zrewolweryzowany »

Zaraz odpalam gramofon i sprawdze obroty na tej tarczy wg, filmiku. Póki co:
Banda i Wanda tłoczenie Polskie Nagrania Muza
Przeboje 40-lecia tłoczenie Polskie Nagrania Muza

Wydrukowałem tarcze 50Hz, i włączyłem w gramofonie obroty 45. Faktycznie, te kreski bliżej środka kręcą się w stronę odwrotną do ruchu wskazówek zegara. Testowane na tym nowym pasku.

Obroty 45, na starym pasku to samo. Kreski bliżej środka kręcą się w odwrotną stronę do ruchu wskazówek zegara.

Co do gramofonu dziewczyny to nie wiem czy ma. Ale on raczej też ma walnięte obroty bo na płycie Maanam- Krakowski Spleen mocno zwalniał. To jakiś Dual z lat '70, masywny z wbudowanym wzmacniaczem u dołu. To ten Dual

Nowy pasek ma ok 64cm obwodu, bo trochę się już rozciągnął. Czyli o 1cm więcej niż powinien być, ale można przyjąć błędny pomiar. Szerokość i grubość się zgadza. Więc jest to ten pasek, który miałem kupić.

Znalazłem na stronce pasek do tego modelu Sanyo TP 220 BELT

Wymiary ze strony w/w
Średnica: 201,0 mm
Grubość: 0,9 mm
Szerokość: 5,5 mm
Długość: 631,14 mm

Wymiary zakupionego na allegro
Średnica: 202.0mm
Grubość: 0.7 mm
Szerokość: 6.0mm
Długość: 634mm

Myślicie, że to może mieć wpływ na odtwarzanie? Pasek na tej stronie kosztuje dużo więcej, niż ten na allegro :cry:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#40

Post autor: Wojtek »

3 milimetry przy długości całkowitej nie robią takiej różnicy :) Przy takich małych rozbieżnościach traktuje się paski praktycznie jako jednakowe.

To kombo gramofonu z wzmacniaczem wygląda mi na HS 130, ale sam gramofon to Dual 1224, tak.
Dziewczyna jest w takim razie w lepszej sytuacji, bo co prawda nie ma lampy stroboskopowej, ale ma regulację pitch, czyli dostrajanie prędkości obrotowej.
Przy pomocy tarczy stroboskopowej i tego pokrętła możesz u niej wyregulować obroty, jeśli faktycznie też jest coś nie tak :)

Skoro zmierzyłeś obwód paska to wychodzi na to, że jednak sprzedawca wysłał to co trzeba.

Wg sugestii eenneella, sprawdzałeś jak się talerz kręci z paskiem i bez kiedy nim ręcznie obracasz? Czy jest jakiś opór czy swobodnie sobie "śmiga"?

Kolejny krok to już chyba będzie czyszczenie i smarowanie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#41

Post autor: Zrewolweryzowany »

To już zrobię jutro jak będę miał czas i napiszę w tym samym poście. Na co powinienem zwrócić dokładnie uwagę? Czy talerz bez paska swobodnie się kręci?

Silniczek bez paska nie jest wcale łatwo zatrzymać, trzeba go mocniej ścisnąć, ale po puszczeniu od razu wznawia pracę. Talerz kręci się w miarę swobodnie, ale łożysko na bolcu, na którym jest talerz stawia większy opór gdy próbuje go przekręcić bez talerza. Odkryłem za to coś innego, pod talerzem. Rzucie okiem na to:
Obrazek
Czy to nie czasem regulacja obrotów?

Tutaj widok po odkręceniu dna gramofonu
Obrazek

To jest to! Dzięki temu mogę wyregulować szybkość :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#42

Post autor: Wojtek »

Brawo. Fajnie, że znalazłeś ukrytą regulację pitch :)
Reguluj aż do momentu kiedy słupki strobo będą mniej więcej stały w miejscu., ale to chyba oczywiste.

Silnik i ośkę talerza tak czy siak mógłbyś kiedyś przesmarować.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#43

Post autor: eenneell »

:D
No to wszystko jasne
1 silniczek z opisu OK! :D (raczej nie wymaga na razie smarowania) ;)
2.
Zrewolweryzowany pisze:Talerz kręci się w miarę swobodnie
ale w miarę :oops: , a ma być swobodnie ;)
3. po smarowaniu ośki i łożyska talerza pozostaje regulacja obrotów :) (Dobrze jest robić/ zachować foty regulacji 33 i 45- to taka praktyczna rada)
4. Słuchanie płyt :D :D :D
Ostatnio zmieniony 26 mar 2012, 18:20 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#44

Post autor: Zrewolweryzowany »

Lampka wczoraj mi zrobiła spięcie i spaliła się. Obroty jeszcze nie ustawiłem w 100%. Ale dzięki pitch to zrobię. Muszę jeszcze wziąć szlifierkę i zrobić sobie klucz, dzięki któremu bez zdejmowania talerza lub obudowy będę mógł regulować obroty.
ODPOWIEDZ