Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

Kosmiczne talerze z ramionami
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#16

Post autor: Zrewolweryzowany »

Kołysanie się jest bardzo minimalne, praktycznie niedostrzegalne. Zaobserwowałem to także w innych gramofonach. A jak niby mogłem źle założyć?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#17

Post autor: Wojtek »

Zrewolweryzowany pisze:Kołysanie się jest bardzo minimalne, praktycznie niedostrzegalne. Zaobserwowałem to także w innych gramofonach.
To w takim razie mówisz o kołysaniu całego talerza czy może samej płyty, ze względu na jej nierówność? Jakich innych gramofonach?
Zrewolweryzowany pisze:A jak niby mogłem źle założyć?
Normalnie, da się :)

Ten nowy pasek jest dłuższy czy krótszy od starego?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#18

Post autor: Zrewolweryzowany »

To chyba będzie właśnie nierówność talerza. Pasek jest krótszy od tego co był i szerszy. Kupiłem ten który podlinkowałeś.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#19

Post autor: Wojtek »

Pisałem o nierównościach płyt, a nie talerza :)

Skoro pasek jest krótszy niż poprzedni to teoretycznie obroty nie powinny być wolniejsze niż przy dłuższym, stąd się dziwię.
O ile krótszy?

A możesz zrobić foto pokazujące założony u Ciebie pasek?

Tak magluję kwestię tego paska, bo w przeciwnym wypadku problemów z zwolnionymi obrotami trzeba będzie szukać w silniku (przesmarowanie) lub elektronice (regulacja).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#20

Post autor: Zrewolweryzowany »

Witam po dość długiej przerwie. Pasek na pewno założony jest jak należy, wykonam zdjęcie w najbliższym czasie. Póki co odkręciłem dno gramofonu i zauważyłem dużo jakiegoś specyfiku na mechanizmach. Jest przeźroczysty, miejscami brązowy. Jest lepki i gęsty. Może to jest przyczyną osłabionych obrotów? Co myślicie o tym, żeby rozebrać to, wyczyścić benzyną i nasmarować? Poniżej załączam zdjęcie.
Obrazek
Dodaje zdjęcie założonego talerza z paskiem
Obrazek
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#21

Post autor: Zrewolweryzowany »

Żadnych pomysłów?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#22

Post autor: Wojtek »

Pytania i pomysły już padły, tylko odpowiedzi nadal nie widzę :)

Pytanie:
Wojtek pisze:Skoro pasek jest krótszy niż poprzedni to teoretycznie obroty nie powinny być wolniejsze niż przy dłuższym, stąd się dziwię.
O ile krótszy?
Pomysł:
Wojtek pisze:Tak magluję kwestię tego paska, bo w przeciwnym wypadku problemów z zwolnionymi obrotami trzeba będzie szukać w silniku (przesmarowanie) lub elektronice (regulacja).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#23

Post autor: Zrewolweryzowany »

Ten nowy pasek ma ok 30cm, a stary ok 33. Ten nowy na szerokość ma 6mm, a stary 4mm. A co myślisz Wojtek o tej lepkiej substancji na tych mechanizmach? Może by to rozebrać, wyczyścić i nasmarować?
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#24

Post autor: pawel0777 »

Zrewolweryzowany pisze:Kupiłem ten pasek, założyłem i teraz jeszcze bardziej spowolnione. Może ten pasek potrzebuje "dotarcia sie"? Na tym pasku co był zdecydowanie lepiej brzmi dźwięk.
Zrewolweryzowany pisze:Ten nowy pasek ma ok 30cm, a stary ok 33. Ten nowy na szerokość ma 6mm, a stary 4mm. A co myślisz Wojtek o tej lepkiej substancji na tych mechanizmach? Może by to rozebrać, wyczyścić i nasmarować?
Jak dla mnie obciążyłeś napęd zbyt krótkim paskiem.
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#25

Post autor: Zrewolweryzowany »

Czyli, że co? Spieprzył się napęd? Wojtek twierdził, że ten pasek będzie dobry. Muszę przyznać, że na tym starym pasku (też lekko spowolniony dźwięk), odtwarza szybciej niż na nowym.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#26

Post autor: Wojtek »

Ja sam badałem jaki pasek należy zastosować w kilku pewnych źródłach w sieci, tak więc jeśli sprzedawca z allegro wysłał towar zgodny z opisem (wymiary) to nie może być mowy o źle dobranym pasku.

Jedno co dla mnie jest nadal dziwaczne to to, że niby na krótszym pasku (niewiele, ale zawsze) są ponoć wolniejsze obroty niż na dłuższym :)


Nic nie stoi na przeszkodzie by przeczyścić benzyną silnik i inne punkty styku napędu (o ile ma to sens), a następnie je przesmarować :)
Sądzę, że już po samym przemyciu będziesz w stanie ocenić czy to ewentualna przyczyna.

W razie czego można kupić cyfrowy skan serwisówki tutaj: http://www.analogalley.com/m_sanyo.htm
Jednakże po cenę trzeba by napisać maila :)

Uszkodzony napęd oczywiście nie można wykluczyć, ale jeśli tak to to już raczej tak było zanim gramofon został przez Ciebie zakupiony :)
To oczywiście byłby najgorszy scenariusz, tak więc póki można coś zadziałać to raczej warto :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#27

Post autor: Zrewolweryzowany »

Przemyć mogę benzyną ekstrakcyjną, ale czym smarować? Podajcie jakiś tani specyfik, który spełni swoje zadanie. Co myślicie o nasmarowaniu czymś takim? http://allegro.pl/k2-007-preparat-wielo ... 45660.html
Swego czasu miałem z tej samej firmy taki preparat i pisało na opakowaniu, że może być stosowany do smarowania maszyn do szycia itp. Świetnie spełniał swoje zadanie, wnikając głęboko w mechanizmy.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#28

Post autor: eenneell »

pawel0777 pisze:
Zrewolweryzowany pisze:Kupiłem ten pasek, założyłem i teraz jeszcze bardziej spowolnione. Może ten pasek potrzebuje "dotarcia sie"? Na tym pasku co był zdecydowanie lepiej brzmi dźwięk.
Zrewolweryzowany pisze:Ten nowy pasek ma ok 30cm, a stary ok 33. Ten nowy na szerokość ma 6mm, a stary 4mm. A co myślisz Wojtek o tej lepkiej substancji na tych mechanizmach? Może by to rozebrać, wyczyścić i nasmarować?
Jak dla mnie obciążyłeś napęd zbyt krótkim paskiem.
Wojtek pisze:Jedno co dla mnie jest nadal dziwaczne to to, że niby na krótszym pasku (niewiele, ale zawsze) są ponoć wolniejsze obroty niż na dłuższym :)
Pasek ma mieć taki obwód (wymiary) jakie ma mieć :oops: Jeśli jest za krótki tojest źle :!:
Za pomocą; sznurka,nitki, tasiemki, sznurówki...itp można sprawdzić obwód!
Co do smarowania wszystkich mechanizmów (silnik to inna bajka) można spokojnie użyć smaru TZ do napędów CD DVD etc -do nabycia w sklepikach z duperelami elektronicznymi)!
Zrewolweryzowany
Posty: 44
Rejestracja: 27 sty 2012, 22:15

Re: Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#29

Post autor: Zrewolweryzowany »

No to w końcu pasek dobry jest czy nie? Bo już nie wiem, czy zabierać się za czyszczenie i smarowanie mechanizmów czy po prostu kupić inny pasek. :think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sanyo tp-220 Sprawdzenie stabilnosci obrotow (nagranie)

#30

Post autor: Wojtek »

Powtarzam, fakty są takie:
Do Sanyo TP-220 potrzebny jest pasek płaski FM 25.0, który ma obwód całkowity wynoszący 25 cali, czyli 635mm.

Zgodnie z opisem aukcji, taki właśnie pasek kupiłeś.

Jeśli chcesz to możesz za sugestią eenneella upewnić się co do obwodu paska, poprzez zmierzenie go sznurkiem :)
Taki pasek ma też ok. 20cm średnicy oraz ok. połowę długości całkowitej przy złożeniu :)

Jeśli wszystko się zgadza i handlarz Cię nie oszukał, to masz dobry pasek :)


Wracając do smarowania, mechanizmy to jedno, a silnik to "inna bajka" jak to już napisał eenneell. Taki uniwersalny preparat się tu raczej na nic nie zda :)
Nic wazelinowego do smarowania silnika gramofonu bądź osi talerza!
Olej/smar silikonowy, teflonowy bądź np. precyzyjny olej do skrzyń biegów albo tzw. olej zegarmistrzowski się tutaj nada :)
Ewentualnie w pełni syntetyczny olej silnikowy, ale te do "tanich" raczej nie należą :) No, chyba że w modelarskim się kupi jakąś mniejszą ilość.

Zresztą, raczej tylko silnik, talerz i pasek mogą mieć tu wpływ na obroty z mechanicznej strony, a nie "mechanizmy", więc ich oczyszczenie i przesmarowanie możesz potraktować jako bonus.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ