Jak ustawić ramię w gramofonie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#976

Post autor: Jaculek »

To teraz ustaw AS na trochę mniej niż 2 (powiedzmy 1,8 "pi razy oko"). Igła powinna siedzieć w rowku co najmniej tak samo dobrze.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1156
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#977

Post autor: Piterski »

Zastanawia mnie że bawicie się w ustawianie AS nie mając nawet pewności, że wkładka jest ustawiona prawidłowo.
Nie znam kompetencji sprzedawcy ale zastanawia mnie, że ustawił ja tak iż jest przesunięta do oporu w tył fasolek.
Dlatego zaproponowałem Demon Cleaner, kontakt ze mną i ewentualną pomoc, nie koniecznie na odległość.
Bo jak na odległość pomagać komuś kto jest całkiem zielony.
Spoko, nie narzucam się. Niech się kolega uczy dalej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#978

Post autor: Bacek »

Demon Cleaner pisze:
05 kwie 2022, 17:24
Sprawdź na 0, jak tam nie jeżdzi, albo startuje bardzo powoli to powinno być ok. Kwestia potem dobrania odpowiedniego ustawiena.
Żeby była jasność, mam teraz ustawić antiscating na "O", tak?
Do testu a nie do normalnego grania. Przy 0 sprężyna nie powinna działać na ramię albo powinna działać symbolicznie. Wtedy ruch ramienia powinna co najwyżej wymuszać grawitacja.

Jeszcze raz dla jasności. Ruch ramienia w tą stronę z antyskatingiem włączonym jest poprawną reakcją gramofonu. To tak działa. Jedyne co mogło by być nie tak to gdy by ta siła była zbyt duża, ale to przez filmiki ciężko ocenić.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#979

Post autor: Bacek »

Piterski pisze:
06 kwie 2022, 11:15
Zastanawia mnie że bawicie się w ustawianie AS nie mając nawet pewności, że wkładka jest ustawiona prawidłowo.
Nie znam kompetencji sprzedawcy ale zastanawia mnie, że ustawił ja tak iż jest przesunięta do oporu w tył fasolek.
Masz rację wygląda dziwnie, dlatego zdalnie ciezko coś wyrokować bo to wiąże się z kolejnym zalewem pytań i odpowiedzi.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#980

Post autor: Wojtek »

E tam dziwnie od razu - wkładka ma mocowanie mocno z tyłu, a igła jest z przodu.

Zakładam że poprzednik zamontował wkładkę zgodnie ze sztuką, ale jeśli kolega chce to sobie jeszcze zweryfikować to nic prostszego.
Tutaj "głupek" z Baerwaldem do pobrania jako PDF do wydruku: viewtopic.php?p=12115#p12115
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#981

Post autor: Bacek »

Będzie wojna, ale niezmiennie nie polecam głupka początkującym.

@Demon Cleaner zakłądam że tego plasticzku z instrukcji do ustawiania overhangu raczej nie dostałeś?

Jak ramię jest to samo co w GT-35 to effective = 230mm, overhang = 17, pivot spindle = 213.

Można sobie ładny szablon z łuczkiem wydrukować

Cos źle mi cyferki weszły, poprawiłem

To jest mniej wiecej odpowiednik fabrycznej geometrii z GT-35
Załączniki
GarardGT-35.pdf
(157.16 KiB) Pobrany 59 razy
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#982

Post autor: Wojtek »

Jeśli znamy cyferki to dedykowany szablonik lepszy, wiadomo :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#983

Post autor: Demon Cleaner »

Cześć panowie, przepraszam za zwłokę w odpowiedzi.

No to po kolei.
Jaculek pisze:
05 kwie 2022, 19:06
To teraz ustaw AS na trochę mniej niż 2 (powiedzmy 1,8 "pi razy oko"). Igła powinna siedzieć w rowku co najmniej tak samo dobrze.
Ustawiłem 1.8. Duby Massive Attack brzmią dobrze (o ile można tak nazwać te wszystkie dziwne efekty dźwiękowe). Ramię odrobinę ucieka "na zewnątrz", ale rozumiem, że tak ma być. Wymaga to trochę wprawy, bo muszę teraz opuszczać igłę nieco dalej, ale to żaden problem :-)

Piterski ---> odpisałem na PM.
Bacek pisze:
06 kwie 2022, 11:38
Jeszcze raz dla jasności. Ruch ramienia w tą stronę z antyskatingiem włączonym jest poprawną reakcją gramofonu. To tak działa. Jedyne co mogło by być nie tak to gdy by ta siła była zbyt duża, ale to przez filmiki ciężko ocenić.
Przy tym poprzednim ustawieniu ramię nie przesuwało się, a zapierniczało :-) Musiałem coś skaszanić, ale teraz wygląda na to, że jest lepiej, bo owszem ramię się przesuwa, ale już nie zaiwania. Z drugiej strony też nie wiem czy to dobrze, bo może powinno przemieszczać się szybciej.
Wojtek pisze:
06 kwie 2022, 13:09
Zakładam że poprzednik zamontował wkładkę zgodnie ze sztuką, ale jeśli kolega chce to sobie jeszcze zweryfikować to nic prostszego.
Tutaj "głupek" z Baerwaldem do pobrania jako PDF do wydruku: viewtopic.php?p=12115#p12115
Przeczytałem, eee... rzeczywiście, nic prostrzego ;-) Nie no, jak przeczytam jeszcze ze dwa razy i obejrzę jakiś filmik w temacie, to pewnie więcej z tego zrozumiem.
Bacek pisze:
06 kwie 2022, 13:55
@Demon Cleaner zakłądam że tego plasticzku z instrukcji do ustawiania overhangu raczej nie dostałeś?
Nie dostałem nic prócz gramofonu, folii stretch i rachunku :-)
Bacek pisze:
06 kwie 2022, 13:55
To jest mniej wiecej odpowiednik fabrycznej geometrii z GT-35
Dziękuję, pobrałem.

Geometria w GT-20 jest taka sama?

---

Przesłać filmik obrazujący jak to teraz działa i brzmi?
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#984

Post autor: Jaculek »

Demon Cleaner pisze:
07 kwie 2022, 18:09
Ramię odrobinę ucieka "na zewnątrz", ale rozumiem, że tak ma być. Wymaga to trochę wprawy, bo muszę teraz opuszczać igłę nieco dalej, ale to żaden problem
Nie ma tak być. Ramie ma prawo poruszać się od środka na zewnątrz płyty tylko kiedy lewituje, czyli kiedy nacisk wynosi 0g. Myślę, że nie ma co kombinować tylko dogadać się z @Piterskim. On na pewno pomoże ustawić wszystko jak należy.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#985

Post autor: Demon Cleaner »

Jaculek pisze:
07 kwie 2022, 18:26
Demon Cleaner pisze:
07 kwie 2022, 18:09
Ramię odrobinę ucieka "na zewnątrz", ale rozumiem, że tak ma być. Wymaga to trochę wprawy, bo muszę teraz opuszczać igłę nieco dalej, ale to żaden problem
Nie ma tak być. Ramie ma prawo poruszać się od środka na zewnątrz płyty tylko kiedy lewituje, czyli kiedy nacisk wynosi 0g. Myślę, że nie ma co kombinować tylko dogadać się z @Piterskim. On na pewno pomoże ustawić wszystko jak należy.
Dzieje się właśnie różnie. Ostatnim razem jak podniosłem igłę, to ramię samoczynnie przesunęło się w stronę stopki.

Tak, napisałem do Piterskiego.

Sądziłem, że jest już dobrze, ale nie jest. Słuchałem sobie Skalpela i nagle, gdzieś w 3/4 strony A wydarzyło się takie coś:

https://www.dropbox.com/s/nezi5g7f3y5ue ... 9.mp4?dl=0

PS. Ustawienia: nacisk 2, AS 1.8. Do 3/4 nagrania było wszystko dobrze.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#986

Post autor: Jaculek »

Zaczyna się obawiać, czy AS nie jest uszkodzony. Być może ktoś przy nim majstrował (np skrócił/wymienił sprężynę). On nie ma prawa przesuwać obciążonego ramienia podczas podnoszenia windą. Chyba, że nacisk ciągle nie jest poprawnie ustawiony.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#987

Post autor: Demon Cleaner »

Jaculek pisze:
07 kwie 2022, 19:12
Zaczyna się obawiać, czy AS nie jest uszkodzony. Być może ktoś przy nim majstrował (np skrócił/wymienił sprężynę). On nie ma prawa przesuwać obciążonego ramienia podczas podnoszenia windą. Chyba, że nacisk ciągle nie jest poprawnie ustawiony.
Może źle to opisałem. W tym filmiku podnosisz ramię, prawda?:

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... 41cGFsX0t3

Jeżeli to jest efekt naciśnięcia przycisku/wajchy odpowiedzialnej za podniesienie ramienia, to u mnie dzieje się to samo.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#988

Post autor: Jaculek »

Nie. W tym filmiku ramię lewituje nad płytą, nacisk wynosi 0g a winda jest opuszczona. Gdyby winda była u góry i normalnie ustawiony nacisk to ramię stało by nieruchomo. Tarcie zakończenia windy o element ramienia, który służy do jego podnoszenia, jest na tyle duże, że AS nie ma prawa ruszyć ramieniem.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#989

Post autor: Demon Cleaner »

Jaculek pisze:
07 kwie 2022, 19:45
Nie. W tym filmiku ramię lewituje nad płytą, nacisk wynosi 0g a winda jest opuszczona. Gdyby winda była u góry i normalnie ustawiony nacisk to ramię stało by nieruchomo. Tarcie zakończenia windy o element ramienia, który służy do jego podnoszenia, jest na tyle duże, że AS nie ma prawa ruszyć ramieniem.
To może na razie znowu ustawić AS na 0?
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#990

Post autor: Jaculek »

Jeżeli jesteś pewien nacisku to tak. Może niestety być uszkodzony więc ta skala nic nie mówi.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
ODPOWIEDZ