Jak ustawić ramię w gramofonie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#961

Post autor: Demon Cleaner »

Bacek pisze:
05 kwie 2022, 16:57
A gramofon masz wypoziomowany? Bo taki ruch może byc też skutkiem krzywego postawienia. Grawitacja działa czy chcemy czy nie.
Ale ogólnie jakiś ruch na zewnątrz powinien być, bo w końcy tak antyskating działa,choć akurat nie koniecznie z podniesioną podstawką.

Apka w telefonie pokazuje, że wszystko pod względem wypoziomowania jest w porządku.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#962

Post autor: Bacek »

A wystający obiektyw albo krzywy pokrowiec nie zaburza tego? Do poziomu jest poziomnica. To jak masz tylko telefon to najpier sprawdź, obróć go o 90 stopni i potem znowu o kolejne 90 stopni. Jak bedzie to samo w każdej pozycji to możemy przyjąć że jest ok.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#963

Post autor: Jaculek »

Demon Cleaner pisze:
05 kwie 2022, 16:42
Zaobserwowane zjawisko linkuję Wam tutaj w formie filmiku:

https://drive.google.com/file/d/1TczyPH ... sp=sharing
Film pokazuje prawidłowe działanie AS kiedy ramię lewituje ponad płytą. Siła dośrodkowa, którą ma zrównoważyć AS, pojawia się tylko wtedy, gdy igła jest w rowku, dlatego testy z gładką płytą można wsadzić ... powiedzmy, że między bajki... ;)
Demon Cleaner pisze:
05 kwie 2022, 16:42
Uruchomiłem płytę na tym ustawieniu, co na screenie poniżej. Efekt jest taki, jak na tym filmiku:

https://drive.google.com/file/d/1TvIhOg ... sp=sharing
A co jest nie tak, bo nie widzę a przede wszystkim nie słyszę niczego niepokojącego :think:
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#964

Post autor: Bacek »

Sprawdź na 0, jak tam nie jeżdzi, albo startuje bardzo powoli to powinno być ok. Kwestia potem dobrania odpowiedniego ustawiena.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#965

Post autor: Demon Cleaner »

Bacek pisze:
05 kwie 2022, 17:06
A wystający obiektyw albo krzywy pokrowiec nie zaburza tego? Do poziomu jest poziomnica. To jak masz tylko telefon to najpier sprawdź, obróć go o 90 stopni i potem znowu o kolejne 90 stopni. Jak bedzie to samo w każdej pozycji to możemy przyjąć że jest ok.
Apka działa prawidłowo, sprawdziłem tak jak pisałeś. Poza tym Gramofon sam by się nie przesunął, trzesięnia ziemi nie było i mebli też nie ruszałem.
Jaculek pisze:
05 kwie 2022, 17:09
Film pokazuje prawidłowe działanie AS kiedy ramię lewituje ponad płytą. Siła dośrodkowa, którą ma zrównoważyć AS, pojawia się tylko wtedy, gdy igła jest w rowku, dlatego testy z gładką płytą można wsadzić ... powiedzmy, że między bajki... ;)
Czyli co? Mam rozumieć, że wcześniej (jak było dobrze) gdy ramię lewitowało nad płytą i nie poruszało się w żadną stronę, to było źle? :D
Bacek pisze:
05 kwie 2022, 17:06
A co jest nie tak, bo nie widzę a przede wszystkim nie słyszę niczego niepokojącego :think:
Napisałem, że przy ustawieniu takim jak na obrazku [post modyfikowany o 17:05] wszystko jest w porządku. Dobrze, jeszcze raz wkleję tę fotę, żeby nie było wątpliwości. Dobrze jest przy takich ustawieniach antiscatingu:
Sprawdź na 0, jak tam nie jeżdzi, albo startuje bardzo powoli to powinno być ok. Kwestia potem dobrania odpowiedniego ustawiena.
Żeby była jasność, mam teraz ustawić antiscating na "O", tak?
Załączniki
anitearl.jpg
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#966

Post autor: Jaculek »

Demon Cleaner pisze:
05 kwie 2022, 17:24
wcześniej (jak było dobrze) gdy ramię lewitowało nad płytą i nie poruszało się w żadną stronę, to było źle?
Tak
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#967

Post autor: Demon Cleaner »

Jaculek pisze:
05 kwie 2022, 17:26
Demon Cleaner pisze:
05 kwie 2022, 17:24
wcześniej (jak było dobrze) gdy ramię lewitowało nad płytą i nie poruszało się w żadną stronę, to było źle?
Tak
Wybacz, ale taki ostry dryf jaki zaprezentowałem na jednym z filmików wydaje mi się absoutnie nienaturalny. NIe wiem, może się mylę, ale jak przy tak gwałtownym ruchu igła może zostać opuszczona bezpiecznie na płytę? Czegoś tutaj nie rozumiem. Wytłumacz proszę.

Wklejam filmik jeszcze raz:

https://drive.google.com/file/d/1TczyPH ... sp=sharing

To co widać, to właśnie bardzo ostry dryf płyty. Ja jej nie pomagam, jedynie powstrzymuję od ewentualnego uderzenia w płytę. IMHO przy takiej sile i prędkości opuszczona igła przejechałaby się co najmniej po paru rowkach, zanim by wyhamowała. Skutki raczej wiadome. No to chyba nie tak ma być.

---

Żeby nie gmatwać tego jesszcze bardziej, niż jest zagmatwane - teraz jest ok, tylko na dość IMO niestandardowym ustawieniu antiscatingu (jak zaprezentowałem na screenie powyżej).
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2022, 17:57 przez Demon Cleaner, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#968

Post autor: Jaculek »

To, że lewitujące ramię (czyli nacisk 0, ramie swobodnie wisi równolegle do płyty) AS cofa od środka płyty do stopki z dość dużą szybkością jest normalne i świadczy o małym oporze łożyska ramienia (dokładnie łożyska pionowego). Jest to (AS) po prostu jedyna siła jaka w tym momencie działa na ramię (i to działa przez cały czas stąd ciągłe przyspieszenie). Kiedy ramie dociążysz i igła wejdzie w rowek AS równoważy siłę dośrodkową, która pojawia się na skutek prowadzenia ramienia po łuku i kąta przekrzywienia wkładki względem osi ramienia (tzw. offset angle).
Tak to wygląda u mnie przy AS=1
https://photos.app.goo.gl/2zsBd5LvzA7xKwfV9
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#969

Post autor: Demon Cleaner »

Jaculek pisze:
05 kwie 2022, 17:44
To, że lewitujące ramię (czyli nacisk 0, ramie swobodnie wisi równolegle do płyty) AS cofa od środka płyty do stopki z dość dużą szybkością jest normalne i świadczy o małym oporze łożyska ramienia (dokładnie łożyska pionowego). Jest to (AS) po prostu jedyna siła jaka w tym momencie działa na ramię (i to działa przez cały czas stąd ciągłe przyspieszenie). Kiedy ramie dociążysz i igła wejdzie w rowek AS równoważy siłę dośrodkową, która pojawia się na skutek prowadzenia ramienia po łuku i kąta przekrzywienia wkładki względem osi ramienia (tzw. offset angle).
Tak to wygląda u mnie przy AS=1
https://photos.app.goo.gl/2zsBd5LvzA7xKwfV9
Dobrze, dziękuję. Wróciłem więc do poprzedniego ustawienia (czyli AS na 2) i ramię ucieka (czyli tak jak piszesz - prawidłowo), a po opuszczeniu ramienia igła skacze po płycie! Czyli jest dokładnie tak pisałem.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#970

Post autor: Jaculek »

Demon Cleaner pisze:
05 kwie 2022, 17:54
i skacze po płycie!
Domyślam się, że masz źle ustawiony nacisk. Igła nie ma prawa skakać po płycie z powodu nawet znacznie przesadzonego AS. Co najwyżej łatwiej będzie się zapętlać na uszkodzonych/zabrudzonych rowkach.
Jesteś pewien poprawnego ustawienia wg instrukcji siły nacisku igły?
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#971

Post autor: Demon Cleaner »

Jaculek pisze:
05 kwie 2022, 17:59
Demon Cleaner pisze:
05 kwie 2022, 17:54
i skacze po płycie!
Jesteś pewien poprawnego ustawienia wg instrukcji siły nacisku igły?
Jasne, że nie, wczoraj robiłem to po raz pierwszy :-)

[EDIT]: Zrobiłem eksperyment i tak jak pisał Bacek ustawiłem AS na 0. Płyta brzmi dobrze, ale to wszystko co mogę powiedzieć. Aha, niestety ramię skacze przy opuszczaniu i podnoszeniu, tego wcześniej raczej nie było.

[EDIT]: NIe. chyba jednak trochę brumi...
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#972

Post autor: Jaculek »

To zamiast drążyć podam sposób postępowania:
1. Ustawić AS na 0, wyłączyć zasilanie gramofonu.
2. Ustawić ramię nad talerzem lub blisko krawędzi (uwaga na igłę!!!) i pokrętłem przeciwwagi doprowadzić je do lewitacji tak by było równoległe do talerza.
3. Przytrzymując główną część przeciwwagi ustawić pierścień ze skalą tak by wartość 0 była na przeciw wskaźnika na ramieniu (sama przeciwwaga nie może się poruszać, dalej musi być zachowana pozioma lewitacja ramienia)
4. Kręcąc całą przeciwwagą w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara (patrząc od przodu) ustawić właściwy dla wkładki nacisk.
Edit. od punktu 3 przeprowadzać działania na ramieniu zaparkowanym w stopce
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#973

Post autor: Demon Cleaner »

Zrobione.

Ramię jest równoległe do talerza, a nacisk ustawiony na 2.

AS nie ruszać, ma być na 0?
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2022, 18:35 przez Demon Cleaner, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#974

Post autor: Jaculek »

A efekt?
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#975

Post autor: Demon Cleaner »

Wybacz zwłokę, chciałem zuplodować filmik. Wygląda to teraz tak:

https://www.dropbox.com/s/nlxwvuh90zlt9 ... 9.mp4?dl=0

Ustawienia są następujące: siła nacisku - 2, AS - 0.

Cóż mogę powiedzieć, wygląda to i brzmi dobrze, choć ramię nie dryfuje.

Jeżeli jest taka potrzeba, to w każdej chwili mogę zmienić płytę (bo akurat ta jest specyficznie wyprodukowana), albo przesłać coś innego.
ODPOWIEDZ