Jak ustawić ramię w gramofonie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#946

Post autor: Wojtek »

Bacek pisze:
15 sty 2022, 13:51
Tyle z podejścia z instrukcji.
Ogólnie zakładam że nikt nie sięgał po instrukcję obsługi gramofonu i stąd te problemy :)

Proszę: http://www.hifi-archiv.info/Dual%20Anle ... index.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Koziol
Posty: 5
Rejestracja: 30 gru 2021, 21:37

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#947

Post autor: Koziol »

Wojtek pisze:
17 sty 2022, 10:18
Bacek pisze:
15 sty 2022, 13:51
Tyle z podejścia z instrukcji.
Ogólnie zakładam że nikt nie sięgał po instrukcję obsługi gramofonu i stąd te problemy :)

Proszę: http://www.hifi-archiv.info/Dual%20Anle ... index.html
No nie sięgałem po instrukcję przyznaję się bez bicia :| Ale z waszą pomocą się udało ustawić :D
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja gramofonu

#948

Post autor: Demon Cleaner »

Cześć,

Wycierałem kurz z gramofonu (Garrard GT-20) i przestawiłem siłę docisku i antiscating. Wydaje mi się, że później ustawiłem te parametry tak, jak były wcześniej, ale nie mam pewności. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc w upewnieniu się, że wszystko jest w porządku?

Gramofon przed zakupem był gotowy do użycia, więc w domu jedynie go podłączyłem. Niby oglądałem różne materiały o wstępnych ustawieniach, ale wolę zapytać kogoś, kto się zna. Pomocy! :mrgreen:

Prosiłbym (jeżeli jest taka możliwość) o przejście ze mną całego procesu od A do Z. Ponieważ chciałbym mieć pewność, że robię wszystko dobrze - wskazane jest tłumaczenie wszystkiego dobitnie, zrozumiale i jak najprościej :-)

Tak, czytałem manual do Garrarda i choć mój angielski jest co najmniej komunikatywny, to ni w ząb nie rozumiem tej instrukcji. Jeżeli chodzi o materiał ze wstępniaka, to z nim oczywiście też się zapoznałem. No ale wiecie jak to jest. Ten Garrard to prosty model, ale w każdym przypadku jest trochę inaczej, a ja nie chcę popełnić błędu.

Instrukcja do GT-20 jest tutaj:
https://www.vintageshifi.com/repertoire ... Manual.pdf

Aktualne ustawienia wyglądają jak na załączniku. Ramię wydaje się być równoległe do talerza.

Jeżeli chodzi o wkładkę, to nie pomnę modelu, jakaś bardzo podstawowa. Fota poniżej.
Załączniki
20220403_155118-1.jpg
20220402_165826-1.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#949

Post autor: Wojtek »

Demon Cleaner pisze:
03 kwie 2022, 15:42
Gramofon przed zakupem był gotowy do użycia, więc w domu jedynie go podłączyłem.
Bez sensu. Sprzedawca Tobie tak powiedział czy sam uznałeś, że tak to działa?
Demon Cleaner pisze:
03 kwie 2022, 15:42
Niby oglądałem różne materiały o wstępnych ustawieniach
Tak oglądałeś, że je olałeś. Ja rozumiem. Tzn. nie rozumiem, ale nie pierwszy raz to widzę.
Demon Cleaner pisze:
03 kwie 2022, 15:42
Prosiłbym (jeżeli jest taka możliwość) o przejście ze mną całego procesu od A do Z. Ponieważ chciałbym mieć pewność, że robię wszystko dobrze - wskazane jest tłumaczenie wszystkiego dobitnie, zrozumiale i jak najprościej
Proszę bardzo:u: viewtopic.php?p=575#p575

Jest też kilka klipów na youtube, także po polsku.

W tym Garrardzie nie ma nic niestandardowego.
Demon Cleaner pisze:
03 kwie 2022, 15:42
Jeżeli chodzi o wkładkę, to nie pomnę modelu, jakaś bardzo podstawowa. Fota poniżej.
Super. Masz Sony VL34G.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#950

Post autor: Demon Cleaner »

Bez sensu. Sprzedawca Tobie tak powiedział czy sam uznałeś, że tak to działa?
Sprzedawca.

Widzę, że wymaga do wyjaśnienia. Wszedłem do sklepu, posłuchałem i kupiłem. Sprzedawca powiedział, że gramofon jest ustawiony i w domu muszę go jedynie podłączyć, to wszystko.W domu sprawdziłem jedenie czy wszystko trzyma poziom. Potem podłączyłem Garrarda i puściłem płytę. Było ok i od tamtej pory (aż do przedwczoraj) nic tam nie ruszałem.
Tak oglądałeś, że je olałeś. Ja rozumiem. Tzn. nie rozumiem, ale nie pierwszy raz to widzę.
Pewnie bardzo zmęczony jesteś czytaniem postów tych, co oglądali ale olali, współczuję. Podejrzewam, że nie pierwszy raz przeczytasz też, że są ludzie, co się najzwyczajniej w świecie boją, że coś spieprzą. Potrafię zrobić zwyczajne rzeczy jak wymiana karty graficznej, a rozebranie i wyczyszczenie wiatrówki też mi jakoś wychodzi (o wbiciu gwoździa nie wspomnę). No ale ustawiać gramofonu się cholera, boję. I szczerze mówiąc jest to strach przynajmniej częściowo uzasadniony, bo przed chwilą, przy ustawianiu ramienia zaczepiłem parę razy igłą o matę. Żeby była jasność - ja nie wymagam tego, że ktoś to zrobi za mnie, byłoby to idiotyczne. Muszę i chcę się tego nauczyć, ale najlepiej pod czyjąś kuratelą i jeszcze lepiej - w dobrej atmosferze. Czego sobie i Tobie życzę.
Proszę bardzo:u: viewtopic.php?p=575#p575
Skorzystałem, dziękuję.

Ustawiłem ramię od "0". Problemy jakie napotkałem - pominę, bo to nieistotne. Udało mi się ramię ustawić tak, by było ono rownoległe do talerza.

Dalej. Szukałem danych dotyczących siły nacisku dla Sony VL34G (dziękuję za odnalezienie) i informacje na ten temat wujek Google podaje skromne (chyba, że nie szukałem tam, gdzie powinienem). W każdym razie z danych jakie znalazłem wynika, że siła nacisku powinna wynosić w tym przypadku 2g. Jeżeli chodzi instrukcję, to jest tam jedynie wspomniania minimalna siła nacisku. Piszą tam oczywiście o tym, że siła nacisku jest uzależniona od użytej wkładki i igły. Zostałem więc przy 2g.

Teraz antiscating. W instrukcji na rysunku technicznym pokrętła od antiscatingu jest tylko jedna skala. Tymczasem pod pokrętłem w moim gramofonie są dwie skale (zaznaczyłem je na zdjęciu jako A - górna i B - dolna). Która z nich odpowiada za antiscating?
Załączniki
anti.jpg
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2022, 17:33 przez Demon Cleaner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#951

Post autor: Jaculek »

Demon Cleaner pisze:
04 kwie 2022, 17:27
Która z nich odpowiada za antiscating?
Obydwie. A - dla igieł o szlifie eliptycznym, B - dla ostrych szlifów (ML, Shibata, MR....)
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#952

Post autor: Demon Cleaner »

Jaculek pisze:
04 kwie 2022, 17:32
Obydwie. A - dla igieł o szlifie eliptycznym, B - dla ostrych szlifów (ML, Shibata, MR....)
Dziękuję.

Dobrze piszę, że igła w tym przypadku ma szlif eliptyczny? Tak przynajmniej Google mówi...
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#953

Post autor: Jaculek »

To jakiś specjalista od Sony musiałby potwierdzić. Bardzo możliwe, że to sferyk. W każdym razie na pewno nie jest to ostry szlif, bo wkładka, niestety, słabiutka. Z braku innych informacji ustawiłbym 2 na skali A (sferyki są mało wrażliwe na ustawienie AS)
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#954

Post autor: Demon Cleaner »

Tak ustawiłem (czyli A na pozycję 2). Na razie nie testuję, bo czyściłem igłę z ewentualnych syfów po spotkaniu z matą i czekam aż wyschnie.

Dam znać i dziękuję wszystkim :-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#955

Post autor: Wojtek »

Brawo, podstawowa kalibracja udana :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#956

Post autor: Piterski »

Masz jakiś dedykowany szablon do tego gramofonu?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#957

Post autor: Demon Cleaner »

Wojtek pisze:
04 kwie 2022, 18:40
Brawo, podstawowa kalibracja udana :)
Dziękuję za pomoc 8-) Jutro sprawdzę jak to wszystko działa.

Aha, na co mam zwracać uwagę jeżeli chodzi o antiscating? Chodzi siłę dośrodkową i o to, żeby igła nie dryfowała po płycie, tak?
Mam jednego winyla z dużą ilością "ciszy", więc sprawdzę na nim.
Piterski pisze:
04 kwie 2022, 19:32
Masz jakiś dedykowany szablon do tego gramofonu?
Niestety (?) nie mam. Obawiałem się, że ktoś o to zapyta ;)
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#958

Post autor: Piterski »

Jak widzisz w mojej stopce mieszkamy w tym samym mieście. Odezwij się na PW może się zgadamy i co nieco Ci pokażę i wytłumaczę w kwestii kalibracji na żywo nie przez internet.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#959

Post autor: Demon Cleaner »

Okazało się, że jest jednak lipa panowie.

Igła wyschła i zabrałem się do testowania. Przy ustalonych parametrach (nacisk 2 i antiscating 2), ramię dryfuje na zewnątrz. Nie odważyłem się nawet puścić muzyki, tylko testowałem na "ciszy". Po opuszczeniu ramienia działo się to samo, czyli ramię zaczęło dryfować po płycie.

Mam nieodparte wrażenie, że wcześniej (czyli wtedy kiedy było dobrze) antiscating mógł być ustawiony tak, jak zaznaczyłem to na screenie. No ale być może to błędny trop, nie wiem.

Zaobserwowane zjawisko linkuję Wam tutaj w formie filmiku:

https://drive.google.com/file/d/1TczyPH ... sp=sharing

[EDIT]: Uruchomiłem płytę na tym ustawieniu, co na screenie poniżej. Efekt jest taki, jak na tym filmiku:

https://drive.google.com/file/d/1TvIhOg ... sp=sharing

Wydaje mi się, że (o dziwo) teraz jest wszystko w porządku. Jeżeli dźwięk Wam "pływa", to jest to raczej specyfika dubowego nagrania.

@Bacek, tak wypoziomowany.
Załączniki
anitearl.jpg
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2022, 17:05 przez Demon Cleaner, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#960

Post autor: Bacek »

A gramofon masz wypoziomowany? Bo taki ruch może byc też skutkiem krzywego postawienia. Grawitacja działa czy chcemy czy nie.
Ale ogólnie jakiś ruch na zewnątrz powinien być, bo w końcy tak antyskating działa,choć akurat nie koniecznie z podniesioną podstawką.

Przy krzywo ustawionym gramofonie ramie saomoistnie (nawet na zerowym antyskatingu) będzie szło w jedną lub w drugą stronę. Tym szybciej im wyższy nacisk jest ustawiony na iglę.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2022, 17:03 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ