Jak ustawić ramię w gramofonie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#631

Post autor: -Wolf- »

Jest. Niedawno ją nawet wymieniałem. Ale jednak nie jest spoko, bo przed chwilą na innej płycie miałem to samo. Tym razem przeszło po przeczyszczeniu igły. Może igła była brudna i nie wchodziła w rowek tak jak powinna?
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#632

Post autor: Wojtek »

Możliwe :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#633

Post autor: -Wolf- »

Chyba jednak tak było. Zdjąłem headshell coby łatwiej się czyściło igłę i ukulałem całkiem ładny kawałek kurzu :mrgreen:
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#634

Post autor: Tarkus »

Testuję swoją nową wkładkę: Shure M97xe. Jest taki problem, że często na początku płyty, zaraz po "lądowaniu" na niej, igła "ślizga się". Czy to znaczy, że antyskating jest za mały?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#635

Post autor: Obywatel »

Tarkus pisze:Testuję swoją nową wkładkę: Shure M97xe. Jest taki problem, że często na początku płyty, zaraz po "lądowaniu" na niej, igła "ślizga się". Czy to znaczy, że antyskating jest za mały?
Masz na myśli takie szarpnięcie do przodu i towarzyszące mu pyknięcie kiedy igła wskakuje w rowek?

Miałem to w dwóch poprzednich Technicsach (SL-231 i SL-Q3). W SL-1610 pewnie też to występuje, ale on ma układ spoczynkowego tłumienia sygnału z wkładki więc fizycznie "pyknięcia" w głośnikach nie słyszę ;)

Próbowałem z tym walczyć bezskutecznie. Na YT widziałem mnóstwo filmów, na których ten problem również występuje i użytkownicy (często zaawansowani) nie przejmują się nim więc również dałem sobie spokój :)
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#636

Post autor: Tarkus »

Mam na myśli "jazdę" w poprzek rowków rozbiegowych, a czasem też pierwszych rowków nagrania. Dodam, że nacisk jest ustawiony optymalnie zgodnie instrukcją, tj. na 1,25g według elektronicznej wagi jubilerskiej.
PS. Również mam wrażenie, że prawy kanał czasem bardziej trzeszczy niż lewy, co także - jak wyczytałem - może być symptomem zbyt małego antyskatingu.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#637

Post autor: Wojtek »

To zwiększ AS i zobacz co będziesz z tego miał :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#638

Post autor: Tarkus »

OK, będę sukcesywnie zwiększał aż do ustąpienia ww. zjawisk. Dziękuję!
Zdążyłem się już także dowiedzieć, że antyskating dla igieł eliptycznych trzeba ustawiać większy niż dla sferycznych.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2016, 23:47 przez Tarkus, łącznie zmieniany 1 raz.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#639

Post autor: Obywatel »

Skoro podejrzewasz, że winowajcą jest za mały AS, to znaczy że "jazda" odbywa się ku środkowi płyty. Zacząłbym od zwiększenia wartości AS. Jeśli to nie poskutkuje, to zwiększyłbym nacisk do 1,5g i jeszcze raz AS. Jeśli to nie poskutkuje, a na starej igle było dobrze, to znaczy że igła walnięta albo nie dogaduje się z ramieniem. No bo zakładam, że jakichś drastycznych błędów przy kalibracji wkładki nie popełniłeś.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#640

Post autor: Tarkus »

Nie, kalibrację przeprowadził prawdziwy fachowiec. :) Na razie lekko zwiększyłem antyskating i wydaje się, że skłonność do ślizgania się zmniejszyła, ale sprawdzę to jutro na innych płytach. Kupiłbym sobie płytę testową i ustawiłbym wg niej, ale są cholernie drogie, więc na razie z tym poczekam.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#641

Post autor: Obywatel »

Tarkus pisze: Zdążyłem się już także dowiedzieć, że antyskating dla igieł eliptycznych trzeba ustawiać większy niż dla sferycznych.
Tak mówią. Niektóre gramofony maja nawet osobną podziałkę AS dla sferyków i eliptyków. Dla zwykłego użytkownika różnice wartości siły dośrodkowej dla różnych igieł są jednak pomijalne. Ja zawsze ustawiam proporcjonalnie do nacisku i jeśli jest wszystko dobrze, to tak zostawiam.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#642

Post autor: darkman »

Tarkus pisze: "jazdę" w poprzek rowków rozbiegowych, a czasem też pierwszych rowków nagrania
To AS i poziomowanie.
Tarkus pisze: że prawy kanał czasem bardziej trzeszczy niż lewy, co także - jak wyczytałem - może być symptomem zbyt małego antyskatingu
A jak lewy to co apologeci audio napisali? :D 8-)
Prawy lub lewy to uszkodzenia mechaniczne płyty. Oba na raz to zwykle brud. Sprawdź na kilku płytach.
Tarkus pisze: eliptycznych trzeba ustawiać większy niż dla sferycznych.
Tak jest zwykle.
Obywatel pisze: igła albo nie dogaduje się z ramieniem
Ciekawa koncepcja 8-)
Nie rozwijaj proszę. :D :o
Tarkus pisze: Kupiłbym sobie płytę testową i ustawiłbym wg niej, ale są cholernie drogie
Fakt. Można by kupić klubową/forumową i nie "se leży o Wojtka dajmy na to".. "mi pasujue bo mam nie daleko" :D Ściepujemy się? (Ta, którą polecał Klin kiedyś jest bardzo spoko-u nas dość słabo z kupnem, ale jest na ebajexpensive)
Obywatel pisze: Niektóre gramofony maja nawet osobną podziałkę AS dla sferyków i eliptyków
Istotnie, niektóre dobre. Złym też się trafia, a niektórym bdb.. się nie trafia.
Przy okazji napiszę jak to jest oznaczone, bo kilkukrotnie się spotkałem już z takim pytaniem, która skala jest którą?

Tak czy owak ustawiać trzeba doświadczalnie, ale najpierw własciwe warunki 'brzegowe'. Poziomowanie, geometria wstępna ramienia i wkładki.
Elipsa - w oznaczeniu skali, pusta wśrodku to skala do eliptyka (elipsa i kółeczko)
Sfera - czarna w środku, to oznacznie dla sferyków (kółeczko i elipsoida wypełniona)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#643

Post autor: Tarkus »

Gramofon wypoziomowany wg dobrej poziomicy ze sklepu budowlanego. Wkładka założona i ustawiona przez fachowca na bliźniaczym gramofonie. Czyli problemem jest prawdopodobnie antyskating. Co do trzeszczenia, muszę to po południu poobserwować. Mam jedną płytę, w której przy mocnych partiach basowych prawy kanał "pierdzi" tak, że uszy więdną, ale to może być wada tłoczenia (Pronit!) lub zużycie (choć sprzedano mi ją jako "nieużywaną"). Na kilku polskich płytach prawy chwilami "niedomaga", zagranicznych mam mniej, ale posprawdzam. Na razie, po paru minimalnych zwiększeniach antyskatingu, tendencja poślizgowa wydawała się zmaleć, ale sprawdzę potem na paru innych płytach.
darkman pisze: A jak lewy to co apologeci audio napisali?
Że może być symptomem nadmiernego antyskatingu. W każdym razie przy płytach testowych jest tak ponoć zawsze.

Doczytałem też w necie, że dla opuszczonego stabilizatora (tej ruchomej "szczoteczki") 1,25 to nacisk minimalny.
cyt. za http://www.turntableneedles.com/Shure-M ... p_701.html
0.75 - 1.5 grams tracking pressure (OPTIMUM = 1.25) with stabilizer UP.
1.25 - 2.0 grams tracking pressure (OPTIMUM = 1.75) with stabilizer DOWN.

darkman pisze: Fakt. Można by kupić klubową/forumową i nie "se leży o Wojtka dajmy na to".. "mi pasujue bo mam nie daleko" :D Ściepujemy się?
Ja bym się ściepnął. Widziałbym to tak:
Trzeba by opracować jakieś "pancerne" opakowanie wielokrotnego użytku do wysyłania płyty. Np. grube pudło tekturowe na wiele płyt, po bokach dwa grube styropiany, w środku płyta zawinięta w folię bąbelkową.
Płyta mogłaby być na stałe np. u Wojtka lub innego stałego "keepera", który po otrzymaniu przelewu za wysyłkę przesyłałby ją potrzebującemu, który po użyciu odsyłałby ją na własny koszt.
Inny wariant: płyta byłaby "przechodnia". Byłby oddzielny temat, który wszyscy mieliby obowiązek obserwować (lub domyślnie byliby powiadamiani o nowych wpisach) i aktualny "keeper" byłby zobowiązany przesłać ją pierwszemu potrzebującemu.
Co o tym myślicie?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#644

Post autor: Wojtek »

Tarkus pisze: Nie, kalibrację przeprowadził prawdziwy fachowiec. :)
W sensie że był u Ciebie w domu?
Tarkus pisze: Wkładka założona i ustawiona przez fachowca na bliźniaczym gramofonie.
OK, czyli nie był u Ciebie w domu :morda:

To jedynie overhang jest "jakoś przez kogoś" ustawiony. Cała reszta już nie, siłą rzeczy :)
Niemniej overhang raczej nie jest źródłem Twoich problemów.

Nie używaj stabilizatora.
Tarkus pisze:Co o tym myślicie?
Myślę że każdy zainteresowany dokładną kalibracją powinien mieć własną płytę testową. Nie każda jest droga (relatywnie oczywiście).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#645

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze: To jedynie overhang jest "jakoś przez kogoś" ustawiony. Cała reszta już nie, siłą rzeczy :)
Niemniej overhang raczej nie jest źródłem Twoich problemów.
O to mi chodziło. Cała reszta regulacji nie jest aż tak trudna, jak ten okropny overgang. Wypoziomowanie - za pomocą wspomnianej poziomicy, filców i tekturek (nie ukrywam, że wolałbym podstawkę na śrubkach!). Tracking - z użyciem jubilerskiej wagi elektronicznej. No i zostaje ten cały antyskating. Skala na pokrętle gramofonu, obliczona dla igły sferycznej, dla eliptycznej się nie sprawdza, przynajmniej dla tej i przy tym nacisku.
Wojtek pisze: Nie używaj stabilizatora.
Dlaczego? Wydawał mi się praktyczny. Przede wszystkim pięknie zbiera kurz, co się bardzo przydaje, przynajmniej dopóki nie mam myjki. ;)
Wojtek pisze: Myślę że każdy zainteresowany dokładną kalibracją powinien mieć własną płytę testową. Nie każda jest droga (relatywnie oczywiście).
Jaką (i skąd) byś polecił? Na Allegro widuję same po circa 200 i więcej, przy czym nie ma ich aż tak dużo.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
ODPOWIEDZ