Jak ustawić ramię w gramofonie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
gyro4841
Posty: 845
Rejestracja: 13 mar 2020, 12:30
Gramofon: Saba PSP 910

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1021

Post autor: gyro4841 »

Thx.
Lenco L78
Thorens TD 126 MK III Electronic -> Yamaha RS700 -> AudioCrystal
Thorens TD 126 MK III Electronic -> GA-31 -> AVT5392 -> ITT Hyperion H3-75
Yamaha WXD10 -> Triodowy wzmacniacz OTL/Burson Soloist SL MKII -> AKG K712
gudick
Posty: 13
Rejestracja: 15 gru 2023, 21:59

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1022

Post autor: gudick »

Witam serdecznie.
Czy miał ktoś z Was do czynienia z ustawieniem i kalibracja tegoż ramienia?
Gramofon Thorens TD320.
Proszę o pomoc jak do tego podejść?
Załączniki
B1.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1023

Post autor: Wojtek »

Czy przeczytałeś już to? viewtopic.php?p=575#p575
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gudick
Posty: 13
Rejestracja: 15 gru 2023, 21:59

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1024

Post autor: gudick »

Tak. Lecz u mnie nie ma pokrętła ze skalą na odważniku. Jest pokrętło na tej głównej osi ramienia. Jeśli tam ustawię na zero i odważnik przestawię maksymalnie do środka to i tak ramię unosi się w górę. Nie przesuwając odważnika, a regulując pokrętłem wówczas ramie stopniowo opada.
Czy coś jest nie tak?
Dziękuję za odpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1025

Post autor: Wojtek »

Wszystko się zgadza, ramię jest nieco mniej typowe, ale sposób wyważania taki sam, czyli poprzez przesuwanie przeciwwagi wzdłuż osi ramienia.

Kłopot w tym że próbujesz ustawić go z załączoną windą :) To specyfika tego gramofonu więc to normalne.
Gramofon musi być włączony, wciskasz przycisk play/opuszczenie windy, i pozycjonujesz ramię między stopką, a talerzem.
Lewą ręką pilnujesz żeby igła w nic nie walnęła, a prawą manipulujesz przeciwwagę aż znajdziesz punkt 0g.

Wydaje mi się że jak już winda puści to można gramofon odłączyć od prądu czy coś żeby talerz się nie obracał.

Ogólnie to polecam instrukcję obsługi :morda:
https://www.vinylengine.com/library/thorens/td320.shtml
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15158
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1026

Post autor: darkman »

gudick pisze:
26 sty 2024, 00:04
tegoż ramienia?
Gramofon Thorens TD320.
TP16 mkIII, bo w innym wątku pytasz co to za ramię. Headshell mniej więcej TP95 lub bardziej TP 68, które jest naturalnym rozwinięciem TP 60 z modeli mkI.
Kalibracja standardowa wg opisu.
gudick
Posty: 13
Rejestracja: 15 gru 2023, 21:59

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1027

Post autor: gudick »

Dziękuję za odpowiedzi.
To może inaczej. Zacznę od zdjęcia wkładki. Bo może jest istotna w ustaleniu równoowagi ramienia bądź wyważenia.
Wojtku - ustawialem tak jak pisałeś. Jaki jest problem. Najprościej pisząc. Albo wkładka jest za lekka do ramienia i przeciwwagi, albo przeciwwaga za ciężka do wkładki :-) Ale w czym rzecz. Jeszcze raz. Dla tej wkładki którą mam zainstalowaną opiszę sposob wyważania, rownież z zastosowaniem porad przez Ciebie.
Antyskatig na zero, pokrętło regulacji siły nacisku na zero, przeciwwaga dosunięta do końca w kierunku igły - ramię wędruje ku górze.
Aby wypoziomować ramię przykleiłem monetę 50gr do headshella i delikatnie skorygowałem przeciwwagą. I w tym też momencie zauważłem także,że ramię idealnie nie chce się wypoziomowac. Po lekkim dotknięciu ramienia w dół, ramię pozostaje niżej poziomu, po lekkim dotknięciu w górę ramię pozostaje powyżej poziomu. Co prawda kołysze sie bez oporu. A jednak, czy coś jest nie tak?

Darkman - Jaka jest różnica dla ramienia z mocowaniem pomiedzy Tp16 mkIII a TP 16mkIV?
I czy masa mojego raminia to jednak 12,5g czy może 7,5g?

Wojtek,Darkaman - dziękuję Wam za odpowiedzi i poświęcony czas.
Nie mogę się zarejestrować do Vinylengine, więc nie posiadam instrukcji.
Załączniki
B3.jpg
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1580
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1028

Post autor: domibobi »

gudick pisze:
10 lut 2024, 22:03
Aby wypoziomować ramię przykleiłem monetę 50gr do headshella i delikatnie skorygowałem przeciwwagą. I w tym też momencie zauważłem także,że ramię idealnie nie chce się wypoziomowac. Po lekkim dotknięciu ramienia w dół, ramię pozostaje niżej poziomu, po lekkim dotknięciu w górę ramię pozostaje powyżej poziomu. Co prawda kołysze sie bez oporu. A jednak, czy coś jest nie tak?
Ale czy ramię pracuje płynnie zanim zanim się zatrzyma powyżej czy poniżej poziomu? Bo jeśli tak, to musisz być bardziej precyzyjny w kręceniu przeciwwagą. A jeśli nie pracuje (czyli nie waha się płynnie) to raczej usterka ramienia.
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1029

Post autor: Wojtek »

Tam masz nawet jakiś dystans zamontowany nad wkładką, więc dodatkowo dociążone.
Ciekawe czy Twoja OM ma swój 2.5g ciężarek czy też jest tam pusto. Musiałbyś zdemontować wkładkę by to stwierdzić albo przynajmniej zważyć całość z koszykiem po wykręceniu koszyka z ramienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gudick
Posty: 13
Rejestracja: 15 gru 2023, 21:59

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1030

Post autor: gudick »

Domibobi - Ramię pracuje płynnie. Raczej precyzyjnie staram sie ustawic przeciwwagę. Lekkim podmuch wystarczy, że ramie będzie niżej lub wyżej, nawet ustawi się w poziomie, a ponowne dmuchniecie w dół może znów spowodować lekkie obniżenie.

Wojtek - Pewnie, że można. :) Sprawdzę czy jest tam ciężarek.

Tak dla wyjaśnienia. Kupilem ten gramofon z tą wkładką i zastanawiam się czy nie jest za lekka ta wkladka do mojego ramienia. ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15158
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1031

Post autor: darkman »

gudick pisze:
10 lut 2024, 22:03
Darkman - Jaka jest różnica dla ramienia z mocowaniem pomiedzy Tp16 mkIII a TP 16mkIV?
I czy masa mojego raminia to jednak 12,5g czy może 7,5g?
Co do samego systemu mocowania headshella to nie ma różnicy, oba mocowania to tzw fixed, a zatem "headshell zamocowany na stałe bez mozliwości odkręcenia", choć oczywiście z mozliwością demntowania za pośrednictwem śrubki (mkIV)/klinu (TP60). Generalnie to nie jest typ ramenia dla którego możesz mieć kilka headshell z róznymi wkładkami gotowymi do wymiany. tutaj jest to możliwe lecz trochę bardziej czasochłonne, proście zatem wymieniać samą wkładkę jesli przyjdzie taka potrzeba lub fantazja. Osobiście nie widzę w tym nic negatynego, oba typy ramion są dobre, a nawet konstrukcja którą masz jest nieco bardziej stabilna, bo shell mocowany jest na sztywno, a nie w pozycji konstrukcyjnej "non fixed".

To ramię jest z kategorii średnich ok, 12 g. Firma nie zawsze podaje ten parametr, jednak dla Thorensów średni ciężar jest dość charakterystyczny. Fajne i nie ma do niego czegoś takiego jak za leka władka/to kwestia poprawnej geometrii. (sprawdź czy masz ów ciężarek)
gudick
Posty: 13
Rejestracja: 15 gru 2023, 21:59

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1032

Post autor: gudick »

Witam. Odkręciłem tą wkładkę, rzeczywiście nie ma tam tej blaszki w środku. Ta blaszka pomiedzy headshellem a wkładką też nie była oryginalna tylko jakaś dorabiana. Ledwo mogłem odkręcić te śrubki aluminiowe.
Pytanie czy szukać orginalnej blaszki do tej wkładki, czy dołożyć trochę i zakupić lepszą wkładkę?
Dziękuję za odpowiedzi wszystkim.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1033

Post autor: Piterski »

Jak nie masz tej blaszki to faktycznie może być problem by ustawić tam prawidłowy nacisk, a jaki to model masz obecnie?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1034

Post autor: Wojtek »

Tak żem czuł.

Sprawa wyjaśniona.

Poprzedni właściciel tym dystansem starał się jakoś skompensować brak blaszki może.
gudick pisze:
11 lut 2024, 16:43
Pytanie czy szukać orginalnej blaszki do tej wkładki, czy dołożyć trochę i zakupić lepszą wkładkę?
A to zależy od budżetu, choć to już raczej wychodzi poza ten wątek.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gudick
Posty: 13
Rejestracja: 15 gru 2023, 21:59

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#1035

Post autor: gudick »

Wkładka Ortofon OM.
W porządku w tym wątku nie będę pytał o wkładki. :)
Mam jeszcze jedno pytanie. Aby ustalić dokładną masę efyktywną ramienia korzystam z arkusza kalkulacyjnego Tonearm Effective Mass Calculator.
Znajduje się tam 7 kroków do uzupelnienia. Nie rozumiem kroku 6 - "Zdejmij headshell (jeśli zdejmowany), i zważ ramię na końcu tam gdzie igła, bez przeciwwagi w gramach i wprowadź w W" - Jak mam zmierzyć ramię na końcu, jeśli ramię wędruję mocno ku górze? Przeciwwaga zdjęta.
Wstawię zdjęcie.
Załączniki
przeciwaga.jpg
ODPOWIEDZ