Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

Kosmiczne talerze z ramionami
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

#16

Post autor: zbyszek1982 »

tomkan pisze:
05 maja 2019, 23:24
Nieprawda! Im większe ciśnienie, tym większe tłumienie pomiędzy ośrodkami. Dlatego kolumny postawione na kolcach będą mniej przenosiły drgania na podłoże niż postawione "na płasko".
Teoria teorią, a praktyka praktyką. Najtańsze podkładki filcowe z marketu lepiej tłumią drgania kolumn niż najlepsze kolce.
Podkładki z elastycznego silikonu są jeszcze lepsze.

Wiadomo, że bez żadnych podkładek będzie gorzej niż z jakimikolwiek podkładkami. To akurat nie jest żaden argument na rzecz kolców.
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

#17

Post autor: tomkan »

zbyszek1982 pisze:
06 maja 2019, 19:57
tomkan pisze:
05 maja 2019, 23:24
Nieprawda! Im większe ciśnienie, tym większe tłumienie pomiędzy ośrodkami. Dlatego kolumny postawione na kolcach będą mniej przenosiły drgania na podłoże niż postawione "na płasko".
Teoria teorią, a praktyka praktyką. Najtańsze podkładki filcowe z marketu lepiej tłumią drgania kolumn niż najlepsze kolce.
Podkładki z elastycznego silikonu są jeszcze lepsze.

Wiadomo, że bez żadnych podkładek będzie gorzej niż z jakimikolwiek podkładkami. To akurat nie jest żaden argument na rzecz kolców.

Wydaje mi się, ze jak postawisz na czymś miękkim, to cała kolumna będzie się ruszała a nie sama membrana. Spodziewałbym się pogorszenia dźwięku. Ale moze to jest już audio-voodoo:)? Trzeba sprawdzić.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

#18

Post autor: zbyszek1982 »

Teraz mam kolumny postawione na wspomnianych wcześniej pumeksach.
Nawet przy bardzo głośnym słuchaniu nie czuć żadnych drgań na podłodze (a mam płytki).

Na kolcach kolumny wyglądały bardzo ładnie, ale nawet cicho puszczony kontrabas czułem pod stopami.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1167
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

#19

Post autor: Piterski »

Roztrząsacie to od strony drgań, a w tym wypadku kolumna drga i kolce teoretycznie sztywno związany węzeł przenosi siły tam występujące na podłoże a podłoże na gramofon. Kolce są po to by właśnie związać sztywno kolumnę z podłożem.
Jak damy miękkie podkładki to pochłoną i rozproszą tę energię i na podłoże oddziałują mniejsze siły czyli i drgania przenoszone na gramofon są mniejsze.

Takie zjawisko o jakim pisze Jakub zaobserwowałem kiedyś u kolegi, aż w przez oparcie fotela czułem jak się przenoszą wibracje.
Kolega zastosował duże puce blutaca i sytuacja się poprawiła również w zakresie sonicznym przetwarzania niskich częstotliwości.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Arkadius88
Posty: 16
Rejestracja: 20 sty 2019, 06:17

Re: Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

#20

Post autor: Arkadius88 »

Temat rozwiązany. Teraz jest IDEALNIE. A i dźwięk ku mojemu zdziwieniu zmienił się na DUŻY plus ;)
9E96E2E0-9160-4902-B31A-F8CEF8670E5A.jpeg
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

#21

Post autor: Myszor »

Wiadomo. Nie od dziś tłuczemy że kolumny nie mogą stać na tej samej półce co gramofon bo drgania są zabójcze dla igły i generowanego dzwięku.
Well done Arkadius :clap:
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

#22

Post autor: kriss »

Pewnie że lepiej :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Przy większej głośności kolumny wpadają w rezonans a igła przeskakuje

#23

Post autor: Bacek »

konrads0 pisze:
28 kwie 2019, 16:02
Arkadius88, twoja ręka nie jest tak delikatna jak igła i jej skomplikowana budowa. Drgania są, a ty ich nie czujesz. Też mam tak w sypialni, muszę ciszej słuchać, takie warunki lokalowe :doh:
Nietrzeba polegać na ręce. Telefon z akcelerometrem na plintę, apka do obsługi akcelerometru (ja użyłem Accelerometer Analyzer) i jak na dłoni widać np stukanie lekkie w szafkę, podłogę czy głośne słuchanie z pokrywą zdjętą lub założoną. Na moim telefonie to raczej wskaźnik niż miernik ale do zmian i porównań można wykorzystać. Także u mnie też czas na zmiany choć do przeskakwiania rowków bardzo daleko.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ