Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#76

Post autor: Blaurung »

Ok, wkładka MP200 została wyprostowana. 52mm jest.

AT95E pozostała w takim ustawieniu jak była, czyli krzywa wg szablonu.

Nagrałem 4 różne utwory dla porównania. Miłego słuchania :)

http://www.blaurung.pl/pliki/Test Nagao ... -LP120.zip

Sam muszę teraz posłuchać na spokojnie.

ps. Niestety zauważyłem że w tym teście nagrywając każdy kanał oddzielnie zamieniłem L z R więc nie nadaje się on do porównania z poprzednim testem.

Tak czy siak to chyba jednak nie to było przyczyną. Ale teraz mogę tylko posłuchać na słuchawkach (MDR 7506) więc ciężko powiedzieć.

Jutro nagram jeszcze jeden utwór z właściwym rozmieszczeniem kanałów LR. Głupi błąd.
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#77

Post autor: Wojtek »

Blaurung pisze:
22 mar 2019, 17:06
Pan z YT powiedział i napisał dokładnie to co napisałem
Wybacz, ale nie. Od początku interpretujesz jego słowa po swojemu, naginając ją pod siebie.
Nie ma sensu dalej wałkować tej kwestii, nawet jeśli będziesz dalej upierał się przy swoim.
Blaurung pisze:
22 mar 2019, 17:06
Robił test na modyfikowanym gramofonie
OK, pardą, nie widziałem wcześniej tego fragmentu klipu.

Nadal jednak pozostaje otwarta kwestia co do sposobu wykonania modyfikacji (użyte przewody itd.), ale to już wałkujemy.
Blaurung pisze:
22 mar 2019, 17:18
Ten kabel który jest Ma około 20cm, nie jest zwinięty w cewkę tylko luźno zagięty w obudowie.
Możesz cyknąć fotkę jak to wygląda u Ciebie od spodu gramofonu?

Generalnie ścieżka od podstawy ramienia do wyjścia z obudowy (czy to bezpośrednio w interkonekt czy pośrednio przez gniazda RCA) powinna być jak najkrótsza.

Masz możliwość zmierzenia pojemności sygnałowej od gniazda na headshell po koniec kabla sygnałowego?


W overhangu czy VTA czy azymucie nie upatrywałbym źródła opisywanych problemów - dlatego w ogóle tego nie poruszałem :)
Przy skopanej geometrii miałby inne problemy.
Blaurung pisze:
23 mar 2019, 00:05
Ale teraz mogę tylko posłuchać na słuchawkach (MDR 7506) więc ciężko powiedzieć.
Szczerze mówiąc to na słuchawkach prędzej wyłapiesz różnice niż na kolumnach.
Szczególnie te subtelne.
Więc to akurat na plus :)
Blaurung pisze:
23 mar 2019, 00:05
Jutro nagram jeszcze jeden utwór z właściwym rozmieszczeniem kanałów LR. Głupi błąd.
Nie przejmuj się. Odwrócenie kanałów to błahostka i nie trzeba nic ponownie nagrywać.


Odsłuchałem sobie nowe nagrania.
Podobnie jak poprzednio, nadal wyraźnie słychać że dźwięk generują dwie różne wkładki.
I dwie różne igły (to też ważne, bądź co bądź).
I to wyraźnie słychać nawet na gównianych głośniczkach wbudowanych w laptopa.
Niemniej z ciekawości tym razem przepuściłem te dźwięki również przez swoje HD600.

Nie wiem jak bardzo mogę winić sam proces nagrywania cyfrowego, ale jednak sam efekt końcowy nadal dziwi (szczególnie scena).


Sprawdzanie okablowania może być upierdliwe.

W pierwszej kolejności namawiałbym jednak do zweryfikowania czy aby preamp wbudowany w integrę Yamahy nie robi nam tu bardzo wąskiego gardła.
Kup jakiś niedrogi albo pożycz od kogoś na chwilę, ewentualnie zabierz gramofon do kogoś (albo do sklepu/salonu audio), ze swoimi słuchawkami.
Jeśli efekt będzie podobny no to będzie faktycznie już wiadomo że nie ma co kombinować i zmodyfikowaną AT-LP120 trzeba zmienić, bo pozostanie wtedy jedynym winowajcą.

Przedstawione do tej pory wnioski (m.in. kwestia porównywania sygnału bez korekcji) nie pozwalają wykluczać potencjalną winę preampa gramofonowego.
Serio.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#78

Post autor: Blaurung »

Ok rozbebesze dziada jeszcze raz i zobaczę czy kabelki z ramienia siegna do rca. Jeśli tak to wywale kabel ze stodka i polaczenie przez płytkę. I tak powinienem to zrobic bo na płycie testowej jeden kanal gra jakies 2-3% ciszej. Pokazuje to i wzmacniacz i rekorder. Jak nie to zrobie reklamacje na wkładkę. Szkoda ze nie mam 2 gramiaka zeby sprawdzić.

No ale z 2 strony dźwięk z obu wkladek jest przecież calkiem niezly. W porównaniu do cd na niektórych nagranaiach jest bardzo mocno zbliżony a na niektórych slychac wiecej sybilantów.
Oczywiście poza odstępem sygnału od szumu który daje samo tarcie igly o płytę, a w cd jest idealna cisza.

Ok trzeba działać. Powiedzcie mi proszę jaki kabelek stosuje się w ramionach. Boje się że kabelki z ramienia nie starcza do rca
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#79

Post autor: Jacek 1972t »

Cześć.
Kup sobie lice nawojową 7 x 0,07 w bawełnianej otulinie. Koszt 50 mb to parenaście złotych. Nie pamietam czy na priv pisałem Ci o tym, ale przewody ramienia w moim At również wymieniłem.
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#80

Post autor: Blaurung »

Jacek 1972t pisze:
23 mar 2019, 09:13
Cześć.
Kup sobie lice nawojową 7 x 0,07 w bawełnianej otulinie. Koszt 50 mb to parenaście złotych. Nie pamietam czy na priv pisałem Ci o tym, ale przewody ramienia w moim At również wymieniłem.
Cześć. Dzięki za info. Z tego co pamiętam przewody w ramienu ida w takim plecionym ekranie. Ten ekran mam zostawic ?
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#81

Post autor: ahaja »

Jak przewody w ramieniu idą w ekranie to to ramię nie może poprawnie pracować. Chyba, że po drodze jest ten ekran przerwany ...
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#82

Post autor: Jacek 1972t »

Przewody w ramieniu nie idą w żadnym ekranie.
Ekranem najczęściej jest samo ramie.
Dopiero wewnątrz gramofonu odcinek ok 10 cm wpuszczony jest w ekran (w tym akurat modelu) który połączny jest z masą.
Stosując lice nawojową musisz zaopatrzyć się również w mazaki, które posłużą do pomalowania końcówek przewodów.
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#83

Post autor: Blaurung »

Ok no to do dzieła.
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2415
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#84

Post autor: Lukasz31 »

Wojtek pisze:
23 mar 2019, 06:53
W pierwszej kolejności namawiałbym jednak do zweryfikowania czy aby preamp wbudowany w integrę Yamahy nie robi nam tu bardzo wąskiego gardła.
I tutaj szukałbym problemu.
Sam mam Denona PMA 2020ae i po wpięciu w tor pre od Krzysztofa jest inny świat))
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#85

Post autor: Wojtek »

Tak jak napisałem wcześniej - sensowniej byłoby pierw zweryfikować wpływ preampa na jakość dźwięku aniżeli jebać się teraz z wymianą przewodów w ramieniu itd.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#86

Post autor: wydra »

Jak chcesz moj preamp jest w obiegu na odsluchach zapytaj czy kolega dot87 cie wpusci przed siebie i niech ci chlopaki wysla na 1-2 dni preamp, chyba ze masz jakis inny w poblizu :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#87

Post autor: Jacek 1972t »

Mogę powiedzieć od siebie, że w yamaha AS 701 pre jest słabiutki. Oczywiście jest to inna klasa niż AS 2100 ale rzeczywiście skupił bym się na jakimś przedwzmacniaczu zawnętrznym.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2415
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#88

Post autor: Lukasz31 »

Jacek 1972t pisze:
23 mar 2019, 17:23
Mogę powiedzieć od siebie, że w yamaha AS 701 pre jest słabiutki.
Pewnie po rozkręceniu pieca okaże się , że w środku siedzi ten sam preamp.
Nie ma się co oszukiwać, dziś wzmacniacze są robione raczej pod CD czy też pliki a gramofon jest bo jest :oops:
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#89

Post autor: Blaurung »

Co do preampa w modelu 2100 to budowa i parametrami blizej mu do a-s3000 niz do 1100 nie mówiąc już o serii 301 501 701. Kupując tą yamaszkę podłączałem w sklepie zewnętrzny preamp i różnica faktycznie była na mm ale nie powalająca a to był lehmann za ponad 2k. Po przedwzmacniacz zewnętrzny pewnie sięgnę ale najpierw w kolejności mam dl103r na niej dopiero będę sprawdzał róźnicę i wykańczał brzmienie przez equalizację pre.

Jednak przypominam że problemem nie jest całkowicie słaby dźwięk zestawu tylko brak znaczących różnic w odsłuchu 2 wkładek o zupełnie innej jakości. Dziś zmontowałem mikroskop diy i oglądałem igłę. Porównywałem ją do zdjęć w necie i wygląda podobnie. Więc może to może nie podróbka. Może coś z nią jest nie tak i tyle.

Nagrywałem tez dźwięk bez korekcji RIAA i na chłopski rozum to też ten dźwięk powinien się od siebie różnić a różnica była tak niewielka jak i po korekcji.

W moim systemie sporo się ostatnio zmieniło właściwie można powiedzieć że jest całkiem nowy dlatego nie mogę sie bezpośrednio teraz odniesc do pierwszych testów, ale przypominam sobie że po założeniu w środku tego kabelka komputerowego pomiędzy płytką a RCA miałem wrażenie zmiany dźwięku na niekorzyść. Wtedy pomyślałem że to tylko złudzenie.

Jednocześnie obserwuję że jeden kanał gra nieznacznie ciszej. Widać to na sprzęcie pomiarowym niby tylko troszkę ale jednak i dla tego zastanawiam się czy poza tym kabelkiem którego wymiana pewnie niewiele zmieni przypadkiem nie jest tak że faktycznie ramię ciężko chodzi i rowek cały czas musi popychać wkładkę z większą siłą. To mogłoby skutecznie wpływać na dźwięk.

Niektóre płyty grają u mnie ciemniej niektóre bardzo jasno więc generalnie to nie jest tak że jest jakiś filtr i wycina górę lub dół. Słychać wyraźnie różnice pomiędzy nagraniami. Ale nie pomiędzy wkładkami. I znów odwołam się do filmu "japońca" może mógłbym jakoś sprawić by ramię chodziło lekko ?
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
kuba
Posty: 128
Rejestracja: 02 kwie 2012, 18:01
Gramofon: Audio-Technica AT-LP

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#90

Post autor: kuba »

Jacek 1972t pisze:
23 mar 2019, 09:13
Cześć.
Kup sobie lice nawojową 7 x 0,07 w bawełnianej otulinie. Koszt 50 mb to parenaście złotych. Nie pamietam czy na priv pisałem Ci o tym, ale przewody ramienia w moim At również wymieniłem.
Dlaczego wymieniłeś przewody ramienia? Ta lica jest lepsza?
-------
- Audio Technica AT-LP120 (mod.) + Schiit Mani + Shure M447(N55e Jico) + AT440MLb
- Marantz CD 6006
- Rotel RA 930AX (tuning)
- Tonsil Space '94 (Wilk-Audio-Projekt mod.)
ODPOWIEDZ