Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#121

Post autor: Blaurung »

Diazo pisze:
25 mar 2019, 20:28
Może warto napisać do MarcinK. Kupił niedawno MP200 (viewtopic.php?t=12875&start=45)
Nie pamiętam na czym wcześniej słuchał, kto wie czy nie na at95e.
Pewnie się podzieli wrażeniami.
Dziękuję za info
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
rxr2
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2019, 22:06

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#122

Post autor: rxr2 »

witam wszystkich zgromadzonych:)

postanowiłem odgrzebać temat bo mam dokładnie takie same spostrzezenia na temat MP200

mam SL23a wkładką panasonic 270C-II z nową igłą EPS 270 CS spherical diamond

i tak zacząłem przygodę z winylem

na początek kupiłem sansui 2301 końcówkę i pre potem dodałem pre shiit mani który dodał duzo sceny i przestrzeni w porównaniu do pre sansui

w połączeniu z moimi kolumnami Focal Aria

jako referencyjny zestaw do oceny mam utwor You and your friends dire straits nagrany z na flac puszczony z dac sabre es9038pro z opamp na wyjściu MUSE03 i to jest idealne dla mojego ucha i wielu słuchaczy zbliżone niemal nie zamienne wrażenie odsłuchowe miedzy vinylem a CD.


A teraz do brzegu...

Zachęcony recenzjami Japonczyka z YT kupiłem Nagaoke MP-200H czyli cały cartridge by nie robić kłopotu z przekładaniem wkładek. Efekt jak by pół sceny zniknęło a dźwięk był z za zasłonki. Dokupiłem wkładkę Goldring 1012GX efekt troche lepszy niż MP200 ale daleki od zestawu SL23a i 270C-II w probie na obu preampach.

Wiec albo obie wkładki MP200 i 1012GX sa bardzo wybredne w aplikacji albo ja nie mam pojęcia jak to jest ze obie wkładki mi nie podeszły w odsłuchu...


obecnie nawet myślę by jeszcze kupić jakiś gramofon klasy TECHNICS SL-Q33 czy cos nowego jak pro ject czy raga
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#123

Post autor: wojtekf »

rxr2 pisze:
13 paź 2019, 23:41
Wiec albo obie wkładki MP200 i 1012GX sa bardzo wybredne w aplikacji albo ja nie mam pojęcia jak to jest ze obie wkładki mi nie podeszły w odsłuchu...
Goldringi ze szlifem Gyger lubią mieć VTA/SRA blisko tego właściwego.
Plus pytanie dodatkowe – oceniałeś dźwięk natychmiast po założeniu tych wkładek?
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
rxr2
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2019, 22:06

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#124

Post autor: rxr2 »

MP200 wygrzewałem w pracy włączając 4-5 różnych płyt po 10-12 razy dziennie i tak przez 2 tyg. wiec trochę się uformowała.

ustawiałem je na szablon i obie na 1.52g nacisku.

Mam teorie spiskową ze wkładka która przez 43lata pracowała ma znacznie większa swobodę w oddawaniu detali w górnych rejestrach dźwiękowych i porostu dla tego mi bardziej imponuje jej interpretacja płyty winylowej.

a jako inżynier nie jestem wstanie uwierzyć w inne wooduu wyjasnienia.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#125

Post autor: wojtekf »

rxr2 pisze:
14 paź 2019, 19:04
ustawiałem je na szablon i obie na 1.52g nacisku.
A patrzyłeś w specyfikację Goldringa? 1,5–2,0 g (1,7 g nom.)

I co z tym VTA? Ramię idealnie równolegle do powierzchni płyty?
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#126

Post autor: Blaurung »

Dzień dobry, upłynęło sporo czasu. Bardzo dużo czasu. Porzuciłem ten wątek na bardzo długo, ale nie dałem za wygraną i udało mi się w międzyczasie definitywnie rozwiązać mój problem. Postanowiłem opisać swoje doświadczenia w nadziei, że komuś pomogą one podjąć właściwe decyzje. Dodatkowo chciałem jeszcze raz podziękować kolegom z forum za pomoc i zaangażowanie w dyskusję.
Do rzeczy: Moim problemem w tamtym czasie była słabo słyszalna różnica pomiędzy krańcowo różnymi wkładkami. Porównywałem AT95e oraz Nagaoka MP-200.
Okazało się, że przyczyną moich problemów był… cały system. Począwszy od ramienia, gramofonu poprzez pre, aż do kolumn. Mój system HIFI z tamtych czasów po prostu nie pozwalał nacieszyć się różnicami w brzmieniu, które oferowały wyżej wymienione wkładki. Winą nie można nawet obarczać poszczególnych składowych systemu. Winowajcą był raczej zespół cech jakie posiadały poszczególne komponenty mojego systemu. Cechy te nakładały się na siebie potęgując efekt zamulenia dźwięku. Ostatecznie wymieniłem gramofon, kolumny, stanęło też na innej wkładce. Jednak po zmianach jakie wprowadziłem mogę potwierdzić coś co dla wielu od początku było oczywiste. Testowane wkładki znacząco różnią się między sobą. Słychać to bardzo wyraźnie. Jednak w czasie kiedy zakładałem ten wątek pozostałe komponenty systemu audio nie pozwalały mi na wychwycenie tych różnic.

Szczególne podziękowania dla użytkownika MaciejT
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
syko
Posty: 2354
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#127

Post autor: syko »

Blaurung pisze:
21 wrz 2022, 21:41

Okazało się, że przyczyną moich problemów był… cały system. Począwszy od ramienia, gramofonu poprzez pre, aż do kolumn.
Fajnie że znalazłeś problem. Gratuluję.
Sam nie raz się dziwie że niektóre osoby słuchające płyt z wyrobów gramofonopodobnych i głośniczków-pierdziawek potrafią rozpoznać różnice tłoczeń. :think:
Wystarczy jedno wąskie gardło w torze i całe te porównania możemy sobie darować co zaobserwowałeś osobiście.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
ODPOWIEDZ