Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#16

Post autor: Blaurung »

Wojtek pisze:
21 mar 2019, 22:48
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 08:51
Jednak różnice pomiędzy sygnałami z obu wkładek testowałem zarówno przez preamp jak i bez niego. Dźwiek nagrywałem na rekorder zoom h6n dlatego miałem możliwość zarejestrowania wzmocnionego sygnału bezpośrednio z wkładki bez preampa i korekcji.
Fajnie, ale to na prawdę nic nie znaczy :)
....
:) Widzę, że moje wpisy niejednego zdenerwowały :) Kolega Wojtek nawet pozwala sobie obrażać mnie bezpośrednio pisząc o słomie w butach :) Zabawne

Uproszczę więc temat jeszcze bardziej:

1) mam dwie wkładki jedną podstawową i jedną uznawaną powszechnie za klasę średnią. Nagrywam dźwięk bezpośrednio z 2 wkładek przez pre i bez pre. Nie jestem w stanie usłyszeć różnicy. Przy porównaniu graficznym widma różnice są naprawdę śladowe. - To naprawdę nic nie znaczy ?

2) Kolego Wojtku przyjmuję do wiadomości, że według twojego doświadczenia pomiędzy tymi wkładkami jest przepaść. To oznacza, że nie wkładki są winne tylko gramofon/ramię.

3) To że jestem przekonany do takich 2 opcji nie oznacza ani braku doświadczenia, ani słomy w butach. Sprawa jest prosta - jeśli jest tak jak mówisz, że między tymi wkładkami jest przepaść, a ja po nagraniu sygnału bezpośrednio z wkładki tej przepaści nie widzę to oznacza, że muszę zmienić gramofon. Z tego, który mam już więcej nie wycisnę. To smutne ale znajduje potwierdzenie tu - https://www.youtube.com/watch?v=J_LzV45Ha30&t=741s - od 19:09

4) "wyrzucone pieniądze", "przerek...wno" to Ty to powiedziałeś nie ja. Ja wyraźnie napisałem o co chodzi i że zastanawiam się co może być przyczyną takiego stanu rzeczy biorąc pod uwagę wady mechaniczne gramofonu. Pozostałem przez cały czas obiektywny, a Ty się wpieniasz jakbyś miał właśnie Nagaokę do sprzedania.

5) Co do testu u kolegi to bardzo chętnie, ale jest to możliwe za 3 tygodnie, a ja jestem niecierpliwy. Niepotrzebnie poddajesz w wątpliwość to co piszę w innym wątku.

Teraz odpowiem na Twoje pytania, może urodzi się z tej dyskusji w końcu coś konkretnego. Bo przyszedłem na forum po pomoc z konkretnymi pytaniami, a nie pisać bzdety i odpisywać na nic nie wnoszące do tematu dyrdymały.

Nagaokę mam od 1,5 miesiąca. Gra jakieś 2-3h dziennie.
Napisałem w pierwszym wpisie, że kable z wkładki są przylutowane bezpośrednio do gniazd RCA

Z gramofonu korzystam od dziecka :) - stary telefunken, potem około 30lat przerwy z AT-LP120 jakieś 7 miesięcy. Ale czy to sprawia, że różnica w załączonych przeze mnie plikach stanie się inna ? :)

Proszę o pomoc
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#17

Post autor: Blaurung »

darkman pisze:
21 mar 2019, 22:58
Do tej pory konstruktywne informacje od osób trzecich są takie:
- obie wkładki różnią się zdecydowanie brzmieniem i jego jakością,
- gramofon at120 nie należy do oszałamiających, delikatnie mówiąc,
- testowanie obu rodzajów wkładek w innym torze nie ma sensu, opinie i wyniki tego rodzaju przesłuchań są znane i byłyby wtórne,
- jest sens abyś posłuchał jak grają ww w sensownym torze alternatywnym.
No to wiele sobie wyjaśniliśmy :) najbardziej ciesze się z tego konstruktywnego podsumowania.

Właśnie nie chciałem głosić taniej sensacji że mp200 to to samo co 95e - chciałbym tą różnicę wreszcie usłyszeć :) ale mój gramiak na to chyba mi nie pozwoli.
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#18

Post autor: Blaurung »

Będę starał się być bardziej precyzyjny w kolejnych postach :)
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#19

Post autor: Biogon »

To dobry kierunek :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#20

Post autor: Wojtek »

Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
Kolega Wojtek nawet pozwala sobie obrażać mnie bezpośrednio pisząc o słomie w butach :) Zabawne
Jak nabierzesz trochę ogłady to przestanę się śmiać.
Na razie jest po prostu wesoło z mojej perspektywy :)
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
To oznacza, że nie wkładki są winne tylko gramofon/ramię.
No nie, nie tylko. Szeroko otwieramy oczka.

Jeszcze jest kwestia preampa. Bo jak rozumiem nie masz innego teraz poza tym wbudowanym w Yamahę?
Nie przekreślałbym tego elementu "bo tak".

Poza tym, jesteś absolutnie pewien że dobrze przeprowadziłeś mod związany z usunięciem wbudowanego preampa?
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
To że jestem przekonany do takich 2 opcji nie oznacza ani braku doświadczenia, ani słomy w butach.
Póki co - nie mogę się zgodzić :)
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
Sprawa jest prosta
Nie, nie jest.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
jeśli jest tak jak mówisz, że między tymi wkładkami jest przepaść, a ja po nagraniu sygnału bezpośrednio z wkładki tej przepaści nie widzę to oznacza, że muszę zmienić gramofon. Z tego, który mam już więcej nie wycisnę.
Dziurawa logika i niekoniecznie prawdziwa.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
To smutne ale znajduje potwierdzenie tu
Na klipie co najwyżej znajdujesz potwierdzenie że AT-LP120 to niskiej jakości gramofon - na naszym forum to akurat wiedza powszechna (dlatego tez odradzamy pakowania się w ten model). No ale w twoim przypadku to musztarda po obiedzie.

W żaden sposób nie potwierdza to twoich tez co do omawianego problemu (że 2 zupełnie różne wkładki grają jednakowo).
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
"wyrzucone pieniądze", "przerek...wno" to Ty to powiedziałeś nie ja.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
b) wywaliłem do śmieci 1000zł kupując Nagaokę:)
QED
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
Pozostałem przez cały czas obiektywny
Aha :D
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
a Ty się wpieniasz jakbyś miał właśnie Nagaokę do sprzedania.
Akurat mam :morda:, nawet dwie, ale to nie ma znaczenia.
Szukaj teorii spiskowych gdzie indziej proszę ;)
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
może urodzi się z tej dyskusji w końcu coś konkretnego.
Konkrety są cały czas. Problem w tym że ciężko ciebie przekonać do czegokolwiek :)
Ale to nie jest problem ze wszystkimi wokół tylko bardziej z Tobą :(
Oby to się zmieniło, bo daleko nie zajedziemy.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
a nie pisać bzdety i odpisywać na nic nie wnoszące do tematu dyrdymały.
Przypomnij mi: ty szukasz tutaj pomocy, tak?

Ja nie piszę z tobą za karę ani z nudów tylko dlatego że chcę tobie wbrew pozorom pomóc rozwiązać zagadkę i dojść do sedna sprawy.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
Napisałem w pierwszym wpisie, że kable z wkładki są przylutowane bezpośrednio do gniazd RCA
Spoko, ale ja nie o to pytałem. Powtórzę może:
Wojtek pisze:
21 mar 2019, 22:48
Czy już wyrzuciłeś wbudowany w gramofon układ preampa? :)
Pytam o to gdyż może jest szansa by jeszcze wykorzystać ten układ jako drugi preamp albo żeby odwrócić mod, w celu weryfikacji?
Ot luźny pomysł.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 23:59
Ale czy to sprawia, że różnica w załączonych przeze mnie plikach stanie się inna ? :)
Nie, pytałem o to bo chciałem się upewnić ze igły są chociaż wygrzane skoro już takie mocne stwierdzenia padły ;)


Mi osobiście trudno uwierzyć by AT-LP120 była aż taką lipą by takie kwiatki trzeba było uznać za "normalne".
Kwestia wpływu modyfikacji czy użytego preampa MM w torze została kompletnie pominięta w rozważaniach.
Uważam to jednak trochę za zbyt naiwne uproszczenie diagnozy :)


Co do "ekipy z Łodzi" - spróbuję zawołać tollo, choć tak jak darkman, nie bardzo widzę sensu w udowadnianiu Tobie że w innym torze te wkładki zagrają inaczej :)

Można też ślepo (tak, ślepo) założyć "to wina gramofonu" i zmieniać - w takim wypadku zapraszamy do działu zakupowego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#21

Post autor: wydra »

Tak sobie myślę co gramofon może zrobić ze różnicy nie ma w brzmieniu między wkładkami... stabilność obrotów talerza wtedy obydwie wkładki zagrały by za wolno lub za szybko... samo ramie jeśli obydwie wkładki są dobrze ustawione wg szablony to powinny zagrać dobrze ale różnica powinna być, azymut wysokość ramienia czy antyskating to powinien zadziałać na obydwie wkładki tak samo, jedyne co to podatność więc sama waga ramienia może powodować różnice we wkładkach, no ale to wszystko nie powinno mieć wpływu na to jaki ma charakter brzmienia sama wkładka i jak odtwarza rowek, jej stereofonia czy pasmo przenoszenia nie może byc zależna od ramienia przecież. tutaj mogą bruździć kolumny, które nie potrafią odtworzyć różnic, sam wzmacniacz, kable miedzy gramofonem a preampem czy sam preamp phono. Sam wzmacniacz wygląda całkiem nieźle kolumny też jak grają nie wiem ale nie wygląda to tandetnie żeby nie mogło dobrze zagrać. Więc może kable? może są za długie może mają strasznie duża pojemność rezystancje? Jeśli chodzi o same nagrane pliki to słychać kolosalną różnice miedzy nimi "10" gra lepszą góra dźwięk jest bardziej zróżnicowany wokal miększy, bas trochę płytszy niż na "13", może dlatego że ma więcej na górze pasma, ma więcej szczegółów dziwek jest weselszy chyba mi bardziej się podoba :) "13" jest trochę przytłumiony stonowany ma troszkę mniej szczegółów chyba bardziej wyraźny bas, ogólnie dźwięk jest spokojniejszy niż na "10" więc różnice słychać jednak :)
Teraz mi powiedz że podoba mi się bardziej at95 :P :P
że tak zapytam.. może warto iść do uszologa? Ja często chodzę z racji tego co robię czyszczę je żeby nic mi nie tłumiło dźwięku, a mam tendencje do produkowania woskowiny :) a spray typu akustone to mój przyjaciel :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#22

Post autor: zbyszek1982 »

Problem może wynikać z jakości przewodu między gramofonem a preampem, a także z jakości samego pre we wzmacniaczu.

Jeżeli przewód w gramofonie jest oryginalny, to pewnie ma ze 160-200pF. We wzmacniaczu 220pF na wejściu (znalazlem w serwisówce), więc już na starcie masz podbite i obcięte pasmo od góry, bo to jest zbyt duża pojemność dla znakomitej większości wkładek MM. Poczytaj na forum o obciążaniu wkładek.

Do tego jasno grające Bowersy z jasno grającą Yamahą i może faktycznie tak być, że nie usłyszysz różnicy.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#23

Post autor: wydra »

no ale na plikach różnice słychać.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#24

Post autor: zbyszek1982 »

wydra pisze:
22 mar 2019, 10:51
no ale na plikach różnice słychać.
Słychać, owszem, ale nie takie jakich można się spodziewać. Już między AT95 va MP110 jest duży skok, a co dopiero MP200.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#25

Post autor: wydra »

więc tutaj możemy wykluczyć wzmacniacz i kolumny bo my mamy inne :) zostaje preamp i kable,
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#26

Post autor: zbyszek1982 »

wydra pisze:
22 mar 2019, 10:55
wzmacniacz i kolumny
Nie do końca, bo jednak kolega słucha w swoim torze, a sygnatura dźwiękowa jego zestawu może jeszcze pogłębiać problem.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#27

Post autor: wydra »

Ja akurat mówię o tym co ja słyszę u siebie :) bo mówisz że różnica powinna być jeszcze większa a i tak jest bardzo duża. do tego jeszcze sam rekorder może jakoś normalizować dźwięk coś dodawać, odejmować, nie wiadomo jaki tam ADC siedzi. zwróć uwagę że obydwa pliki mają wręcz identyczny bitrate co jest nie możliwe przy nagrywaniu rożnych rzeczy, do tego różne rozmiary tych plików, a próbkowanie to samo...
Ostatnio zmieniony 22 mar 2019, 11:22 przez wydra, łącznie zmieniany 1 raz.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#28

Post autor: zbyszek1982 »

Ja słuchałem na słuchawkach. Wieczorem posłucham w domu na kolumnach.
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#29

Post autor: Blaurung »

Wojtek pisze:
22 mar 2019, 01:53
Jak nabierzesz trochę ogłady to przestanę się śmiać.
Na razie jest po prostu wesoło z mojej perspektywy :)
Kolego Wojtku, ogłady brakuje Tobie szkoda że tego nie dostrzegasz. Twoje nastroje nie wnoszą nic do tematu poruszonego w tym wątku i nie jestem ich ciekawy. Obrażasz ludzi bo czegoś nie wiesz albo nie doczytałeś. Szkoda mi czasu na dalsze rozwlekanie tego tematu. Wykazujesz się ignorancją wypowiadając się w wątkach, których nawet dokładnie nie przeczytałeś lub nie rozumiesz. Przykłady? Proszę:
Wojtek pisze:
22 mar 2019, 01:53
Jeszcze jest kwestia preampa.
Niezrozumienie tematu. Napisałem, że na moim gramofonie/ramieniu ciężko zauważyć różnicę pomiędzy tymi wkładkami nawet jeśli nagrywam dźwięk prosto z wkładki z ominięciem korekcji RIAA.
Wojtek pisze:
22 mar 2019, 01:53
W żaden sposób nie potwierdza to twoich tez co do omawianego problemu (że 2 zupełnie różne wkładki grają jednakowo).
Przecież w tym filmie, gość który ma do dyspozycji kilka różnych gramofonów i wkładek wyraźnie mówi a nawet pisze, że na moim gramofonie nie słychać różnic pomiędzy niektórymi wkładkami. Tłumaczy to dużym oporem jaki stawia ramie przy ruchu bocznym.
I znów niezrozumienie tematu: ja nie stawiam tezy, że te wkładki grają jednakowo, wręcz przeciwnie pisze że wydaje mi się to nieprawdopodobne i staram się rozwiązać problem, że na moim gramofonie grają bardzo podobnie, żeby nie powiedzieć identycznie.
Wojtek pisze:
22 mar 2019, 01:53
Mi osobiście trudno uwierzyć by AT-LP120 była aż taką lipą
Mnie też jest ciężko uwierzyć że ramie jest tak słabe że nie ma różnicy w dźwięku wkładek. Jednak zapewniam wszystkich że sprawdziłem to dokładnie, a nie pobieżnie i wolałbym aby wynik testu był inny, ale nie jest.
Wojtek pisze:
22 mar 2019, 01:53
Kwestia wpływu modyfikacji czy użytego preampa MM w torze została kompletnie pominięta w rozważaniach.
Tak jestem pewien, że modyfikacja została zrobiona poprawnie. Kwestie preampa możemy pominąć bo test został wykonany z preampem i bez niego. Pisałem już o tym.

Podsumowanie:

Temat faktycznie jest dziwny i nie jest prosty dlatego właśnie zgłosiłem się na forum.

Chciałem podziękować innym użytkownikom forum za profesjonalne wsparcie. Otrzymałem na mail między innymi pliki z wkładek at120e i Nagaoka MP110. Różnica jest bardzo duża i wyraźnie słyszalna co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że coś nie tak z moim gramofonem.
Muszę zrobić test na innym lepszym jakościowo gramofonie. Jeśli pojawi się różnica pomiędzy tymi wkładkami w dźwięku, a teoretycznie powinna to pozostanie mi rozważyć wymianę gramofonu. Oczywiście można jeszcze grzebać przy łożyskach ale biorąc pod uwagę przydźwięk silnika i mój apetyt na wkładki MC chyba nie ma sensu aby dalej brnąć w AT LP-120.

Po teście wkładek dam znać


Dziękuję wszystkim i chciałbym przeprosić innych użytkowników za te niemerytoryczne przepychanki z Wojtkiem w tym wątku, ale inaczej się nie dało.
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#30

Post autor: wydra »

Zrób go w oryginał i puszczaj dalej :) ślubu z nim nie masz, a może na innym gramofonie będzie faktycznie lepiej :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
ODPOWIEDZ