Jakie to ramię?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Jakie to ramię?

#1

Post autor: Biogon »

jak w temacie
Załączniki
1200.jpg
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Jakie to ramię?

#2

Post autor: Dante »

Dynavector dv 507 mk II.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Jakie to ramię?

#3

Post autor: Biogon »

OK, dzięki :)
AndrzejKa
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2019, 20:52

Re: Jakie to ramię?

#4

Post autor: AndrzejKa »

Witam :D
W "spadku" dostałem dużo sprzętu vintage, całą kolekcję złożoną na przechowanie w wiejskim garażu, między innymi Thorensa TD321 i kilka innych, zacnych klocków oraz kilka metrów czarnych płyt, na razie oTD321 mam kilka pytań.
Pierwsze to tytułowe :Jakie to ramię? Niestety jest zablokowane na ruch w płaszczyźnie poziomej i nie wiem, czy to blokada na przechowanie/transportowa czy coś zostało uszkodzone. Klapa połamana, mogło się coś uszkodzić.
Mam wrażenie że zablokowany jest taki szpindel z tyłu stopy ramienia, oznaczyłem go niebieską strzałką.
Na wkładce czy też igle napis Elac D255-17.
Zainteresowało mnie znalezisko bardzo, stare pasje odżyły i chciałbym odtworzyć i uruchomić co się da, szczególnie że płyty są z lat mojej młodości :-)
Z góry dzięki za radę
Załączniki
Screenshot from 2019-04-17 09-45-24.png
Niebieska strzałka , element jaki wskazuje jest zamocowany na sztywno do stopy i gdzieś w środku
Niebieska strzałka , element jaki wskazuje jest zamocowany na sztywno do stopy i gdzieś w środku
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Jakie to ramię?

#5

Post autor: ISOPHON »

To ramię to pochodna Czeskiego ramienia TESLA-P1011.Odmiana z prostą rurką ramienia montowana w gramofonach TESLA NC-500.Być może miało inne oznaczenie.Podobno ma szafirowe łożyska.Piszę podobno bo jeszcze nie miałem go rozebranego.Ramię P1011 (z giętą rurką) uchodzi za dobre ramię i porządnie-jakościowo zbudowane.
Załączniki
1639c928979005.55dc5adaaf42e.jpg
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2019, 13:54 przez ISOPHON, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jakie to ramię?

#6

Post autor: darkman »

AndrzejKa pisze:
17 kwie 2019, 10:18
Jakie to ramię?
Zaintrygowało mnie to pytanie i samo znaleziko/podarowisko, a ponieważ dość lubie Thorensy i nawet kiedyś miałem ze dwa, to postanowiłem pomóc również dla poszerzenia horyzontów.
Wersja tego gramofonu jest nietypowa w serii, bowiem co egzemplarz to inne ramię, ale zasadniczo przekrój jest spory bo od TP11 przez głownie TP16 mkIII-do IV, aż po różne warianty SME, Linn, Alphason Opal po współczesne Regi RB200-300.
Twój gramofon nie ma żadnego ze standardowych ramion Thorensa z dość szeroko pojętej serii TD.
Najbliżej mu do TP16 mkIII, ale to oczywiscie nie to, choć byłoby dość sensownym rozwiązaniem.
Napęd bardzo często wyposażano w ramię SME 3009, ale to inna nieco bajka, choć konkretny kierunek rozwoju tego paskowca.

Zamontowane ramię wydało mi się jakąś zmotą z nieoryginalną przeciwagą. Jednak tak nie jest.
To ramię o oznaczeniu:
TP41. [TP41 i TP40 różnią się paskiem opisowym PW]
Pochodzi z modelu innej serii, a raczej dwóch modeli Thorens TP295 mk III i Thorens TP295 mkIV.
W oryginale dostarczano je z dwoma rodzajami wkładek fabrycznie: AT95 i Ortofon OM10 - chodzi o ostanie lata, bowiem ów model gramofonu ma długą linię produkcyjną i mk IV jest produkowany do dziś.

co do wskazanego przez Ciebie elementu, to by stwierdzić w czym rzecz odkręć te dwie śruby mocowania głowicy i unieś głowicę delikatnie w górę - sprawdzisz ruchomość elementu, powinna być sądząc po samym osadzeniu w szczelinie.
Samą płytkę podstawy osadzenia ramienia również da się odkrecić.
Oczywiście gramofon można "odkręcić" w części spodniej powinny być śruby blokujące chasis. Potem można się dostać do kolumny głowicy również od spodu.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jakie to ramię?

#7

Post autor: darkman »

Aha na innym zdjęciu widzę, że element blaszki, którą wskazujesz niczego raczej nie trzyma - sprawdź to wkrętakiem w tym kanale po którym ma się poruszać. Blaszka jest zakończona płasko i prawdopodobnie tylko stabilizuje ruch ramienia wokół/na zewnątrz osi głowicy.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Jakie to ramię?

#8

Post autor: olsza84 »

darkman pisze:
17 kwie 2019, 13:50
i prawdopodobnie tylko stabilizuje ruch ramienia wokół/na zewnątrz osi głowicy.
Dokładnie.
Pewnie jest inna przyczyna i trzeba by sprawdzić w środku. Pod żadnym pozorem nie przesuwać na siłę ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
AndrzejKa
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2019, 20:52

Re: Jakie to ramię?

#9

Post autor: AndrzejKa »

Wielkie dzięki za pomoc. Nie jestem pewien jakie to ramię. Patrzyłem na teslę i na vinylengine i 1011 od strony ciężarka wygląda inaczej.
Jedno jest pewne. Łożyska do ruchu w pionie, oś pozioma, jest z kryształu, może szmaragd, nie znam się. Załączam zdjęcia, łożysko 1 to lewe, kryształowe, całe. Łożysko 2 pęknięte, z kawałkami tego co pękło. Łożysko 3 od ruchu w poziomie, całkiem inne, składające się z trzech kuleczek (wewnątrz śrubki) między którymi jest przestrzeń na oś pionową. Problemem było zablokowanie tej blaszki o gniazdo głowicy, pewnie od uderzenia co strzaskało pokrywę i być może też zniszczyło łożysko.
Darkman - mnie również fascynuje to znalezisko, zaczynam je dopiero penetrować. W taki stanie to jest, zdjęcie z garażu - dla pogłaskania swojego egusia, a może komuś coś się będzie nadawać do czegoś. Na pewno nie mam żyłki handlowej i nie będę tego nigdzie wystawiał.
Do tej pory wyciągnąłem wzmacniacz Accuphase, Sony 3150 i CD Philipsa CD202, toploader z lat 70 to było w szafie. Pewnie najlepsze tam były.
A teraz kolejne pytanie, co dalej. Takie łożyskowania wymienia się, w całości czy można kupić sam krzyształ/szmaragd, zastąpić go czymś innym czy może szukać innego ramienia. Przejrzę też inne gramofony, może znajdę jakieś rozwiązanie (z wykształcenia jestem nauczycielem Wych. Technicznego i sporo potrafię jeśli chodzi o technikę).
Olsza84 cenna rada, jednak albo za późno, bo jednak troszkę sprawdzałem czy ramię się rusza, leciutko ale jednak to bardzo kruchy materiał, albo już był pęknięte od uderzenia.
Jedno pewne - wzięła mnie ta pasja, oj wzięła i nie dam umrzeć sprzętom, ceny zakupu nie było to wydam na remonty.
Pozdrawiam
Załączniki
garaz.png
łożyska.png
20190417_193328.jpg
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Jakie to ramię?

#10

Post autor: ISOPHON »

Jako że to ramię produkowała TESLA-LITOVEL czyli dzisiejszy PRO-JECT możesz poszukać łożysk ramienia od PRO-JECTA.Szafiru już nie stosują.Oczywiście należy się upewnić że gwint i wymiary są takie same(sądzę że tak).Czy warto ? sam musisz sobie na to odpowiedzieć.Na ebay widzę że są-około 12 funtów za komplet(2 sztuki).
Załączniki
Bearing-Set-1_medium.jpg
AndrzejKa
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2019, 20:52

Re: Jakie to ramię?

#11

Post autor: AndrzejKa »

Tak, to takie łożyska. Przynajmniej zewnętrznie. Co ciekawe na stronie https://theaudiophileman.com/td-295-mk- ... turntable/ jest dokładnie takie ramię jak moje, jak napisał darkman, z innym opisem przeciwwagi. Chyba to miał na myśli pisząc słowo PW. Może zapożyczenia, albo demoludowa kopia za zgodą albo bez zgody Thorensa. Za TP41/40 świadczy kolor łożysk i zamocowania/usztywnienia łożysk za Teslą identyczna przeciwwaga. Obie trafne, bo mam wrażenie, że to jest dokładnie to samo ramię. Dziękuję Panom.
AndrzejKa
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2019, 20:52

Re: Jakie to ramię?

#12

Post autor: AndrzejKa »

Wyjaśniają się rzeczy. Thorens TD280mkIV był produkowany w ... Polsce. Z ramieniem TP35 włącznie. Po strajkach w łódzkiej Fonice, przeniesiono produkcję do Czech, i TD290 z ramieniem TP40 był produkowany tam. Stąd zresztą elementy polskiego Adama.
Wszystko w artykułe Thorens a sprawa Polska.
To dokładnie te same ramiona, inna estetyka dla Czechów inna dla "westów".
http://www.technique.pl/mediawiki/index ... awa_polska
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3787
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jakie to ramię?

#13

Post autor: mrcnoos »

Nigdzie nie mogę, może nie umiem :? Znaleźć informacji na temat tego jaki dokładnie model ramienia posiada mój gramofon. Gramofon to Micro Seiki BL-51. Ramię fabrycznie montowane, widziałem więcej dokładnie takich gramofonów. Ale BL-51 występowało również w wersji do montażu ramienia we własnym zakresie.
Zatem pytanie, jakie to ramię?
Załączniki
20191009_165751-1728x2304.jpg
20191009_165807-2304x1728.jpg
20191009_165903-2304x1728.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41487
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakie to ramię?

#14

Post autor: Wojtek »

mrcnoos pisze:
09 paź 2019, 17:58
Ramię fabrycznie montowane
Niekoniecznie. BL-51 był oferowany jako napęd albo w komplecie z ramieniem MA-701.
Tyle że to nie Twoje ramię.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Jakie to ramię?

#15

Post autor: Zeroqll »

Mrcnoos dobrze mówi, to ramię było montowane fabrycznie w wersji zintegrowanej, wersja z armboardem mogła być oferowana z MA 701. Kiedyś szukałem info o tym ramieniu i również nic nie znalazłem. Ale ogólnie to ono biedne jest. Ciężko cokolwiek na tym wyważyć.
ODPOWIEDZ