Pioneer PL-50LII

Kosmiczne talerze z ramionami
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10456
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#16

Post autor: Myszor »

Piterski , Twoje eksperymenta zachęciły mnie do ustawiania vtf w różnych zakresach. Ponieważ ucho jest zwodne posłużyłem się płytą testową. Przy minimalnym vtf, wkładki nie przechodziły tracking ability test (używam tej płyty https://www.discogs.com/No-Artist-Vinyl ... se/3833171 ).
Nawet 40 mikronów było zbyt trudne. Przy ustawieniu vtf na max wkładki przechodziły 60 mikronów.
Mam więc wątpliwość. Wydaje mi się, że tracking zależy od vtf i as a nie od tłumienia. Tłumienie gasi rezonanse powstające w układzie igła-wkładka-ramię lub powstające w wyniku drgań zewnętrznych (od kolumn czy chodzenia).
Tłumienie nie zwiększa me ramienia.
Podsumowując, uważam że zwieszenie pracuje optymalnie przy vtf zalecanym przez producenta.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1157
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#17

Post autor: Piterski »

Kupię tę płytę w grudniu i powiem Ci jak mi wyszło, mam inną Hi News ale mam do niej pewne zastrzeżenia. Na razie mam już drugą rurkę S ramięnia i czekam na headshell do niego tak więc testy dopiero przede mną.
Ostatnio się specjalnie nie rozpisuje ale podniosłem vtf dla Rohmana do 2 gram, bo na mniejszym na jednej z płyt miałem wrażenie, że coś się tam wkrada w górnych rejestrach. Zmieniłem też olej na 200000cst.
Powiedz mi na jakim ramieniu robiłeś te eksperymenty z vtf?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10456
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#18

Post autor: Myszor »

Na Pua-7 i na Lustre GST-801.
Bez tłumienia olejem więc wiem że do układanki nie pasuje ale wynik testu nie pozostawia wątpliwosci. Twarde wkładki lepiej śledzą w górnych przedziałach vtf.
Powyżej 60 mikronów nie ma sensu cisnąć gdyż wymaga to ustawienia as dużo powyżej vtf.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1157
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#19

Post autor: Piterski »

Sam jestem bardzo ciekaw wyniku testu z ramieniem PL70 bo używając porównań to ja mam "samochód z sprężynami i amortyzatorem" w klasycznym są zaś same sprężyny.
Teoretyzując ustawiamy wielkość masy ramienia czyli nacisku z jaka na wkładkę, a w raz z nią igłę oddziałuje ramię dociskając ją do ścianek rowka.
Igła bowiem modulowana jest w poziomie jak i w pionie. W przypadku ramienia Pioniera ramię jest nieznacznie tłumione w poziomie, a za to dużo bardziej w pionie. Na wolny ruch o małym przyśpieszeniu reaguje delikatnie, inaczej miało by problemy z opadaniem ramienia czy podążaniem wraz z igłą w rowku płyty. Natomiast przy większych przyśpieszeniach, kiedy na igłę działa impuls o większej amplitudzie chcąc ją wysadzić z rowka, tłumienie mocno się temu przeciwstawia zwiększając jak gdyby umowną silę docisku. Tak ja to interpretuje. Oczywiście nie można zjeżdżać z dociskiem w nieskończoność bo mamy zawieszenie i igła powinna się w nim trochę ugiąć by mogło ono prawidłowo działać. Zakładam jednak, że dzięki temu tłumieniu mogę korzystać z mniejszej siły docisku czy też lżejszego ramienia. Z odsłuchu w obecnym układzie nie słyszę żadnych niepokojących sygnałów, więc trzeba to przetestować na płytach z sygnałem testowym i dobrać bezpieczne wartości.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10456
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#20

Post autor: Myszor »

Dokladnie. Jednak olej raczej nie zwieksza me ramienia bo dziala w osi. Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z pomiaru :)
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1157
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#21

Post autor: Piterski »

Myszor pisze:
16 lis 2018, 23:23
Dokladnie. Jednak olej raczej nie zwieksza me ramienia bo dziala w osi. Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z pomiaru :)
Oczywiście, że olej nie zwiększa masy efektywnej, ale masa ta jest tylko środkiem do opanowania wkładki.
Olej działa ale inaczej dla osi pionowej, a inaczej dla osi poziomej tej istotniejszej w tym rozważaniu.
Jak już wyciągnę z tego jakieś wnioski i spostrzeżenia to się nimi podzielę .
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-50LII

#22

Post autor: Wojtek »

Kochani, tłumienie cieczą z zasady pomaga przede wszystkim w kontrolowaniu rezonansu przy bardziej podatnych igłach na układach ramię-wkładka ze zbyt wysokim me.

Nie wiem skąd pochodzi teza/oczekiwanie że stosowanie tej metody "magicznie" zwiększa me układu.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1157
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#23

Post autor: Piterski »

Ja nie twierdze że w gramofonie PL70IIL tłumienie olejowe zwiększa masę efektywną.
Ja mam wrażenie, że poprawia prowadzenie igły w rowku, czyli zapobiega utracie kontaktu przez igłę z ścianami rowka.
Czy tak jest rzeczywiście postaram się przetestować na płytach testowych.
Wynikło to z tego, że gram na wkładce Rohman z mniejszym naciskiem rzędu 2 gram na lekkim węglowym ramieniu.
Ot zawiesiłem ją na tym ramieniu na próbę i że nie było tragedii zacząłem eksperymentować z tłumieniem i dociskiem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10456
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#24

Post autor: Myszor »

Wojtek pisze:
17 lis 2018, 18:36


Nie wiem skąd pochodzi teza/oczekiwanie że stosowanie tej metody "magicznie" zwiększa me układu.
Ja też nie wiem bo obaj napisaliśmy właśnie ze nie zwiększa ME. Ergo nie było takiej tezy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-50LII

#25

Post autor: Wojtek »

Myszor pisze:
13 lis 2018, 21:08
Tłumienie nie zwiększa me ramienia.
OK, to dobrze, bo czytając powyższe odniosłem wrażenie że to miał być jakiś oczekiwany efekt tych eksperymentów Myszor :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1157
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#26

Post autor: Piterski »

Nie ma tematu dotyczącego Rohmana więc może swoje spostrzeżenia dokleję tu. Po moich wcześniejszych eksperymentach został popiół i kamienie. Miałem sprzedać tę wkładkę aż w końcu dałem jej kolejną szansę. Porządnie obciążyłem headshell uzyskując masę z wkładką na poziomie ok. 26 gram i rezonans na poziomie 8-9 Hz.
Wkładka pokazała w końcu na co ją stać bo jest i porządne zejście i przestrzeń wraz z precyzyjną lokalizacją (to zasługa dokładnie ustawionego azymutu). Jednym słowem słucham jej i nie poznaje. Miałem trochę farta, że tak się nikt nie kwapił do jej zakupu.
Teraz pozostał mi tylko zakup docelowego headshella, ponowna kalibracja i słuchanie :violin:, aż znowu mnie najdzie na eksperymenty z nową wkładką :lol:
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1157
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pioneer PL-50LII

#27

Post autor: Piterski »

Zainstalowałem już Rohmana na docelowym headshellu, Ortofon LH-9000. Do tego przeprowadziłem dokładna kalibracje na szablonie dedykowanym do mojego gramofonu (zakupiony na ebay) i ustawiłem azymut w oparciu o płytę z sygnałem testowym i symulatorze oscyloskopu.
Już po pierwszych płytach jestem bardzo zadowolony, tak grającego Rohmana jeszcze nie słyszałem. Jednak jak z każdą wkładka trzeba się trochę natrudzić by wycisnąć z niej ostatnie soki ale uważam, że było warto. W tej chwili jeśli coś mogło by ją zdetronizować w moim systemie to chyba tylko Phasemation PP-300.

PS. Co do dokładnej kalibracji to zapytajcie o wrażenia kolegi piter34.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4909
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pioneer PL-50LII

#28

Post autor: eu4yaon »

Hej, doradzi ktoś gdzie kupię jakiś dobry olej silikonowy do tłumienia ramienia? Nie wiem również który by wlać na początek , może 30k?
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10456
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-50LII

#29

Post autor: Myszor »

Rzepakowy z pierwszego tłoczenia zalej.
drEvil
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2020, 18:52
Gramofon: PL-50
Lokalizacja: Lublin

Re: Pioneer PL-50LII

#30

Post autor: drEvil »

Czy ktoś zna masę efektywną ramienia w tej szlifierce? (właściwie to 4 ramion: prostych i krzywych, metalowych i tworzywowych)
ODPOWIEDZ