Gramofon tangencjalny, a zwykły

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Micke
Posty: 209
Rejestracja: 04 paź 2011, 21:40

Gramofon tangencjalny, a zwykły

#1

Post autor: Micke »

Witam,
Ostatnio zastanawiałem się mocno nad różnicami pomiędzy gramofonem tangencjalnym a tradycyjnym. Oczywiście po za tym że ramie jest prowadzone zupełnie inaczej. Jakie są konkretne różnice dla "klienta", który użytkuje taki sprzęt?

domyślam się że jest to materiał na konkretny artykuł, ale tak po krótce... czy jest sens wogóle uderzać w te wynalazki jak tak to dlaczego jak nie to też dlaczego?

Pytam się bo na forum nie był ten temat omawiany jakoś dogłębnie (chyba że przegapiłem podczas przeglądania forum jak tak to przepraszam, nie bijcie!)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon tangencjalny, a zwykły

#2

Post autor: Wojtek »

Innymi słowy, rozumiem że pytasz o wady i zalety gramofonów tangencjalnych.

Zalety:
Główna zaleta wynikają z samego sposobu prowadzenia ramienia, dzięki czemu igła zawsze siedzi w rowku liniowo, tak jak w nacinarce (nie ma problemów z antyskatingiem itd.). Jednakże jak posłuchamy sprzętu to raczej nie odczujesz różnicy między takim ramieniem, a "zwykłym" :)

Kolejna duża zaleta to automatyka takiego gramofonu, jeśli ktoś sobie takie rzeczy ceni.
Ręcznie przesuwać ramienia nie można, tak więc przesuwamy je za pomocą przycisków.
Wiele gramofonów tangencjalnych ma obsługę bliźniaczą do odtwarzacza CD, łącznie z wykrywanie mi programowaniem odtwarzania ścieżek.

Drobną zaletą może też być relatywnie mały rozmiar takiego gramofonu względem tradycyjnych gramofonów.

Wady:
Główna wada wynika z samej obecności takiej ilości automatyki. Jak coś "rypnie" to zazwyczaj jest kaplica i naprawa nie jest taka prosta, szczególnie jeśli uszkodzi się silnik podstawy ramienia.

Kolejna wada to... plastik. W latach '80tych powstało wiele tanich gramofonów tangencjalnych, które niestety do jakościowych nie należą.
Dzisiaj te sprzęty można dość tanio wyrwać na rynku wtórnym, co może niektórych kusić, ale na ich miejscu przemyślałbym zakup taniego tangenta.


Wady/Zalety:
Taką wadą/zaletą może być system mocowania wkładek T4P, który uniwersalnie występuje w typowych gramofonach tangencjalnych. Standardowe mocowanie mają jedynie drogie, high-endowe konstrukcje. Wady/zalety takiego posunięcia wynikają stricte z wad i zalet samego systemu T4P.


Ogółem na allegro rzadko kiedy trafia się godny polecenia, wysoki model gramofonu tangencjalnego, ale biorąc wszystkie te plusy i minusy do kupy, myślę że tak czy siak jest w tym jakiś sens i nie należy tego typu gramofonów odrzucać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Gramofon tangencjalny, a zwykły

#3

Post autor: JacK »

Wojtek pisze: Ogółem na allegro rzadko kiedy trafia się godny polecenia, wysoki model gramofonu tangencjalnego...
Może uściśle. Śledzę pod tym kątem allegro od marca tego roku i w tym czasie oferta seryjnych gramofonów tangencjalnych kończy się zazwyczaj na technicsach SL-DL1 lub SL-DL5. Był jeden wyjątek, gramiak produkcji Bang Olufsena który jakimś cudem był nigdy nie grany sprzedawany w fabrycznym pudełku, wyglądał jakby wczoraj wyszedł z fabryki. Kupił go jakiś kolekcjoner/handlarz płacąc 1500 zł. potem widywałem go wystawianego na ebayu za 999 euro.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon tangencjalny, a zwykły

#4

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:Kupił go jakiś kolekcjoner/handlarz płacąc 1500 zł. potem widywałem go wystawianego na ebayu za 999 euro.
No to handlarz z krwi i kości był ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Micke
Posty: 209
Rejestracja: 04 paź 2011, 21:40

Gramofon tangencjalny, a zwykły

#5

Post autor: Micke »

No, to wiele mi wyjaśniłeś Wojtku. A skoro już na przykładach jesteśmy to czy SL-DL1 / SL-DL5 to są raczej z tych, na które zwracać uwagi nie warto?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon tangencjalny, a zwykły

#6

Post autor: Wojtek »

Myślę, że warto zwrócić na nie uwagę, to jest taka średnia stawka jeśli chodzi o tangenty Technics.
Trzeba zaznaczyć, że SL-DL1 jest lepszym jakościowo gramofonem niż SL-DL5.
Była też odmiana z kwarcową stabilizacją obrotów, SL-QLx.

Na tej liście, pod hasłem "Direct Drive Linear Tracking Turntable Systems" znajdziesz prawie pełną listę Technicsowych gramofonów tangencjalnych z napędem bezpośrednim z podstawowymi cechami, latami oraz oryginalną ceną detaliczną:
http://vintagetechnics.co.uk/turntables.htm
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ