Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#166

Post autor: msl72 »

To powinno być proste, gdy po zbalansowaniu ramienia w poziomie (nacisk=0, antyskating=0), ramię pozostaje w takim miejscu gdzie je pozostawisz. To przewidziała fabryka i to jest w każdej instrukcji. I tylko wtedy jest to trywialnie zadanie.
Ustawiasz nacisk igły, np 1,75 grama, i ustawiasz pokrętło antyskatingu na tą samą wartość. Powinno działać.
Niestety u mnie ramię (i to w obu gramofonach) nie chciało współpracować. Technics kierował je do wewnątrz (powoli, ale konsekwentnie , Dual na zewnątrz, i to raczej szybko).
Efektem tego były inne ustawienia "punktu zerowego". Ergo, dla Technicsa, wartość AS przy nacisku 1,75g wyszła około 2 (co chyba nigdy nie było problemem, bo nie było to słyszalne), a w Dualu, poziom zero był pod koniec skali dla wkładek CD4, i stan pożądany objawił się w okolicy 1g, też w skali dla CD4 (kwadrofonia).
Duala mam raptem 3 tygodnie, i to on pchnął mnie do tych eksperymentów.

Tak czy owak, odżegnuję się od moich wcześniejszych wypocin, i najchętniej sprawiłbym, by zniknęły... Gramofony dostarczę do fachowca i nie będę się więcej wymądrzał :oops:
Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2573
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#167

Post autor: Bacek »

Ale ja nadal nie łapię o jakiej sytuacji mówisz. Przy Technicsie piszesz "Technics kierował je do wewnątrz (powoli, ale konsekwentnie" ale w jakiej sytuacji? Przy ramieniu na windzie, przy opadaniu ramienia, przy normalnie chodzącym gramofonie i igle w rowku płyty, czy na płycie bez rowków? Ja nawet nie kwestionowałem tego co napisałeś bo tak na prawdę nie wiem jakiego scenariusza to dotyczyły, po prostu coś pominąłeś w opisie i z tego ciężko coś wywnioskować.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#168

Post autor: msl72 »

"Zerowanie" balansu ramienia po założeniu wkładki z igłą. W obu płaszczyznach. Gramofon odłączony z zasilania. Wypoziomowany. Ramię wtedy nie opiera się na windzie. Muzyki w takim ustawieniu nie da się odtworzyć bez obciążenia wkładki do pożądanej wartości.
Ramię (AS= 0) nie pozostaje nieruchome - i tutaj pojawia się pierwszy problem czyli "uciekanie ramienia, właśnie do środka. Minimalna korekta AS pomaga. Ale to już nie jest "punkt zerowy". Według instrukcji, prawidłowy balans ramienia (poziomo) + ustawienie AS=0 powinno skutkować brakiem ruchu ramienia do wewnątrz czy na zewnątrz.
Ustawienie obciążenia na wkładce (igle) po uruchomieniu powinno być kompensowane pokrętłem AS do wartości ustawionego obciążenia igły.

Cały czas cytuję instrukcję obsługi - prawda?

Technics "ucieka do środka" niewiele, ale jednak.

W moim drugim przypadku: Dual, AS ustawiony na zero (według skali na pokrętle!), a ramię wybalansowane do poziomu, mocno kierowało się do punktu startowego (na zewnątrz). To był zdecydowany ruch - jak forehand Śwątek :D - ale mi nie było do śmiechu. Ramię powinno było być nieruchome. aby odnaleźć punkt, w którym ramię - bez obciążenia) pozostaje w miejscu, musiałem ustawić AS w pozycji stanowczo innej niż zero (pomińmy odczyt na skali).

Moja zabawa, i całe clou wcześniejszej herezji opierała się na próbie ustawienia AS bez firmowego wzorca, skoro ten przestał być wiarygodny i nie mając płyty testowej.
Stąd zabawa z windą. Krótkie ruchy góra-dół (jakby "podrzucanie" igły), pozwalały mi zobaczyć w którą stronę igła "będzie uciekać" mając swój "moment wolności", efektem było przeskoczenie odtwarzanego utworu o kilka rowków do wewnątrz lub na zewnątrz. Im mniejszy rozrzut, tym AS był lepiej ustawiony. Przypominam, pokrętło AS jest rozkalibrowane - jeżeli mogę użyć takiego stwierdzenia.

I tyle. W tamtej chwili wydało mi się to niezłym pomysłem. I to opisałem (lepiej byłoby siedzieć cicho...)
Podłączyłem Gramofon do laptopa z Audacity, i tam - w trybie monitoringu - widać wyraźnie, czy kanały grają prawidłowo. Nie jest to test, którego chciałbym używać za każdym razem, ale - o zgrozo - pokazał, że igła pracuje prawidłowo. Wolałbym wbudowane ustawienia producenta (i "trywialny setup"). Ale co zrobić, gdy się nie sprawdzają?

Proszę, nie kopcie leżącego
Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2573
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#169

Post autor: Bacek »

Jeżeli antyskating jest na 0 to ramię w balansie nadal może uciekać na lewo lub prawo gdy gramofon nie jest idealnie wypoziomowany. Problemem jest określenie wypoziomowany, w wypadku ramienia to właśnie kolumna ramienia musi być idealnie w pionie a to w zależności od tego jak jest zbudowane ramie, może być cieżkie do dokładnego ustawienia bo plinta czy talerz nie zawsze jest idealnie ustawiona do ramienia..

Ogólnie ustawianie antyskatingu w powietrzu mija się z celem, tu trzeba zbalansować siłę działająca na igłę przez rowek płyty w ruchu. Jedyny trick przy opuszczaniu jaki dla mnie ma sens to obserwowanie czy w momencie zetknięcia z płytą igłę rzuca w prawo czy w lewo od jej pozycji w headshellu w związku z tym że siła nie jest zbalansowana, ale nie zawsze to prosto zauważyć, choćby ze względu na podatność zawieszenia.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#170

Post autor: msl72 »

Nie jestem w stanie sprawdzić idealnego pionu kolumny ramienia (no chyba, że jestem, ale nie wiem jak). Mogę dokładnie wypoziomować talerz.
Myślę - ale zabawę zostawię fachowcowi - że problem może leżeć w ustawieniu dwóch elementów (blaszek) ściskanych stworzniem "E" na załączonym rysunku. Zgodnie z opisem, daje on możliwy punkt regulacji napięcia sprężyny AS. To chyba ten punkt, który u mnie powoduje, że "zero" na AS, przy swobodnym wybalansowaniu ramienia, powoduje jego zjazd, bo wstępne napięcie sprężyny jest za duże/za małe.
Ale sam się tym nie będę bawił.
Ktoś miał z tym do czynienia?
Fig.14.jpg
fig,14 opis.png
Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#171

Post autor: olsza84 »

msl72 pisze:
04 kwie 2023, 01:31
Ktoś miał z tym do czynienia?
Pewnie parę osób na forum jak najbardziej ;)
Generalnie temat już przerabiany na forum wielokrotnie.
viewtopic.php?p=182547#p182547
msl72 pisze:
04 kwie 2023, 01:31
daje on możliwy punkt regulacji napięcia sprężyny AS
Mówiąc precyzyjnie, to nie jest to ustawienie napięcia sprężyny AS. Napięcia sprężyny sam nie wyregulujesz bez specjalistycznego przyrządu jakim jest/był Dual skate o meter. Napięcie było ustawione w fabryce dla szlifów sferycznych o promieniu 15 µm i eliptycznych 5/6x18/22 µm.

skateometer_01.jpg

To co przywołujesz to jest ustawienie pozycji osi dźwigni antyskatingu do centralnego punktu osi obrotu kolumny ramienia. Chodzi o takie ustawienie, aby nie powodować żadnych sił działających na ramię przy AS ustawionym na 0. Żeby tym się bawić, trzeba być pewnym braku innych czynników wpływających na ruch tj. ustawienia łożysk ramienia i czy okablowanie ramienia nie generuje jakiegoś momentu obrotowego.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#172

Post autor: msl72 »

Dotarła do mnie pyta testowa. Tak, kupiłem by po pierwsze obalić/poprzeć własne herezje, a po drugie - co ważniejsze - poprawnie ustawić wkładkę.
Po krótce: "Zero" antyskatingu w moim gramofonie jest w innym miejscu niż fabryka przewidziała (lub poprzedni właściciel). Dzięki płycie mogłem ustawić poziomy AS dla moich kilku wkładek.
Kilka ulubionych płyt pozwoliło mi ustawić AS "na ucho". Płyta testowa potwierdziła, że mam dobre uszy :). Ale przyznaję, że warto w taki egzemplarz się zaopatrzyć.
Pozdrawiam Wszystkich :D
Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#173

Post autor: Wojtek »

Jaką płytę kupiłeś?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#174

Post autor: msl72 »

Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#175

Post autor: Wojtek »

Fajna sprawa. Ścieżki B1, B3 i B6 do badania AS dalej/bliżej od środka płyty.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#176

Post autor: olsza84 »

Ale tą płytą nie ustawia się "zera" antyskatingu tylko poprawność ustawienia AS/nacisk do danej wkładki. Może być AS poprawnie ustawiony a i tak będą nas boleć uszy od zniekształceń. Na Tracking Test - Lateral wysypie się na 2 próbie. Z kolei na innej wkładce/igle przejdzie gładko bez większych zniekształceń, jedynie trochę pobuczy na 3 próbie Tracking Test - Lateral ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
ODPOWIEDZ