Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#151

Post autor: Bacek »

olsza84 pisze:
11 lut 2019, 16:38
Pisałem kiedyś o tym urządzeniu (#108) viewtopic.php?t=10040&start=105
Igły były wymienne w tym ustrojstwie.
Ustrojstwo sprzed czasów komputerowych. Dziś dokładniej to można ustawić mierząc thd obydwu ścieżek i próbując je wyrównać. Tylko najpierw trzeba by ustawić poprawny azymut, bo inaczej dziwności mogą z pomiaru wyjść.
W przeciwieństwie do tego ustrojstwa taki test jest robiony na faktycznej igle.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#152

Post autor: olsza84 »

Bacek pisze:
29 lis 2020, 22:13
olsza84 pisze:
11 lut 2019, 16:38
Pisałem kiedyś o tym urządzeniu (#108) viewtopic.php?t=10040&start=105
Igły były wymienne w tym ustrojstwie.
Ustrojstwo sprzed czasów komputerowych. Dziś dokładniej to można ustawić mierząc thd obydwu ścieżek i próbując je wyrównać. Tylko najpierw trzeba by ustawić poprawny azymut, bo inaczej dziwności mogą z pomiaru wyjść.
W przeciwieństwie do tego ustrojstwa taki test jest robiony na faktycznej igle.
Spoko. Różne drogi prowadzą do Rzymu, jeżeli wiesz co robić i jak interpretować wyniki. Jakoś trzeba sobie radzić, bo ten Dual skate o meter jest jak yeti. Ostatnio pojawił się na ebay i poszedł za ponad 300 euro.

Mi te ustrojstwo wydaje się bardzo wygodne i wbrew temu co piszesz jest bardzo dokładne. I mierzy konkretnie to co ma mierzyć, w określonych wartościach. I ma służyć ustawieniu wartości fabrycznych AS a nie, że będę sobie po każdej zmianie igły/wkładki/nacisku ustawiał AS. Do tego zapuszczę płytę testową i ok.
Dodam, że na wartość skatingu mają wpływ głównie wartość nacisku, szlif igły i w jakimś stopniu cechy i właściwości materiału z jakiego winyl został wykonany. Zużycie igły też wpływa na różne pomiary. Więc mierząc metodami komputerowymi dobrze o tym wiedzieć. Jako ciekawostkę dodam, że tym ustrojstwem zbadasz bardzo dokładną wartość siły skatingu, antyskatingu, ale też sprawdzisz czy horyzontalne łożysko masz dobrze ustawione i czy nie stawia za dużego oporu a także sprawdzisz wpływ materiału z jakiego została wykonana płyta winylowa, na siłę skatingu.

Szczerze, jeszcze pół biedy jak odchyłka siły antyskatingu jest liniowa np. ta sama wartość odchylenia dla nacisku 1g i 3g, ale jak jest nieliniowa i jest inna wartość odchylenia dla 1g i 3g przy tych samych warunkach i trzeba w takim Dualu 1019 (bo ma taką możliwość) zmienić nie siłę naciągu sprężyny ale jej charakterystykę, to robienie tego przez to ustrojstwo wydaje mi się znacznie wygodniejsze niż badanie THD ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#153

Post autor: Bacek »

olsza84 pisze:
30 lis 2020, 08:56
to robienie tego przez to ustrojstwo wydaje mi się znacznie wygodniejsze niż badanie THD ;)
Przekładanie i ponowne kalibrowanie wkładki, po ustawieniu AS tym ustrojstwem jakoś nie wydaje mi się wygodne.
Nie mówię że się do niczego nie nadaje, ale metoda komputerowa z płytą testową jednak jest lekko mniej karkołomna, mam na myśli systemy bez wymiennego head shella.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#154

Post autor: olsza84 »

Bacek pisze:
30 lis 2020, 10:44
Przekładanie i ponowne kalibrowanie wkładki, po ustawieniu AS tym ustrojstwem jakoś nie wydaje mi się wygodne.
Nie mówię że się do niczego nie nadaje, ale metoda komputerowa z płytą testową jednak jest lekko mniej karkołomna, mam na myśli systemy bez wymiennego head shella.
No tak, bo zupełnie nie od tego jest to narzędzie. To narzędzie w tamtych czasach dla serwisantów Duala a nie klienta, który kupił Duala. Ono jest do ustawienia antyskatingu fabrycznego dla określonego przez producenta szlifu igły i skasowania odchyleń z tym związanych.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#155

Post autor: Wojtek »

Tu należy przypomnieć że Duale miały 2-3 skale regulacji AS.
Tu zupełnie nie chodzi o testowanie AS "pod daną igłę" :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#156

Post autor: msl72 »

Bardzo stary temat, ale zawsze aktualny. Pozwólcie mi na moje trzy grosze.
Przy wyregulowanym i przede wszystkim wypoziomowanym gramofonie, pokrętło antyskatingu ustawione według ustalonego nacisku igły generalnie się zgadza z ustaloną wartością obciążenia igły (walnę piorunem w szczypiorek w tym momencie, ale "generalnie" w mojej wypowiedzi to jakieś 50-75%... tylko). Ja nie ufam temu pokrętłu wcale.
Porada/herezja mojej produkcji jest takowa:
1. Poziomujesz gramofon!!!. Potem poziomujesz ramię przy "wyzerowanych" wartościach dla nacisku igły i ustaleniu pokrętła antyskatingu, i to nie zawsze musi być "zero" na skali antyskatingu!.
2. Ustalasz wagę nacisku igły według skali na przeciwwadze ramienia, lub lepiej - używając wagi. Ramię będzie uciekało na zewnątrz. To normalne.
3. Używając pokrętła antyskatingu kompensujesz ten ruch ramienia na by pozostało w miejscu. Nie przejmuj się wartościami, chociaż przy sprawnym/sprawdzonym, dobrze ustawionym gramofonie, te wartości powinny się zgadzać (te 50-75%)
4. Dopieszczenie (fine tuning): używam dźwigni windy. W trakcie odtwarzania płyty, podnoszę na chwilę igłę windą. Po ponownym opuszczeniu, igła powinna trafić +/- w ten sam rowek (to oczywiście mrzonka, nigdy nie udało mi się aż tak dokładnie wyregulować, ale kilkusekundowa różnica +/- jest łatwa do zidentyfikowania). Igła/ramię inaczej zachowuje się na zewnętrznej krawędzi płyty niż na wewnętrzym fragmencie.
Ale da się osiągnąć kompromis. Bawiłem się w w monitoring takiego zachowania w Audacity (darmowy program). I efekt był zadowalający.
Nie mam "gładkiej płyty", i chyba nie potrzebuję. Płytę testową warto mieć, ale niekoniecznie dla ustalenia siły antyskatingu.
Tyle moich 3 groszy
Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#157

Post autor: Bacek »

msl72 pisze:
01 kwie 2023, 23:09
Igła/ramię inaczej zachowuje się na zewnętrznej krawędzi płyty niż na wewnętrzym fragmencie.
Inaczej bo skating jest powodowany przez ruch płyty i to że kierunek siły działającej na igłę nie idzie w stronę osi obrotu ramienia. Czyli wpływają na niego
1.Offset angle ale i +/- błąd śledzenia ścieżki a on się zmienia w zależności miejsca płyty.
2. Większe różnice niż błąd śledzenia ma prędkość liniowa płyty względem igły a ta jest większa na zewnątrz niż w środku
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#158

Post autor: msl72 »

@ Bacek
Masz całkowitą rację. Ten problem dotyka każdego użytkownika winyli. Ja odważyłem się na użycie prostych słów (nie obrażając nikogo!). By pomóc tym, którzy borykają się z ustawieniem AS po raz pierwszy ... i być może kolejny.
Może to i herezja, ale podziałki w gramofonach - szczególnie z rynku wtórnego - nie są (moim zdaniem) wiarygodne. To, co napisałem to taki, raczej prosty poradnik. Myślę, że każda "zielonka" na nim nie straci. "Primum non nocere" :D .
Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#159

Post autor: pawelgrab »

msl72 pisze:
01 kwie 2023, 23:09
Używając pokrętła antyskatingu
msl72 pisze:
01 kwie 2023, 23:36
podziałki w gramofonach
fajnie, ale uogólniasz do Duali ;)
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#160

Post autor: msl72 »

Mojego Technicsa też tak ustawiam 8-)
Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#161

Post autor: pawelgrab »

Wybacz, poprawiam się zatem , uogólniasz do Duali i Technicsów ;)

Moja wskazówka to pojęcie lateral balance i dwa modele bez pokręteł:
marantz Model 6300
luxman PD 282 :mrgreen:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#162

Post autor: Bacek »

Z całego tego długiego opisu nie rozumiem w punktach 3 i 4 piszesz o niwelowaniu uciekania ramienia na zewnątrz ale w którym momencie/ w jakiej sytuacji? Jeżeli to opis jest dla laików to tego tam brakuje. Od ustawienia nacisku na wadzę przechodzisz do kręcenia pokrętłem antyskatingu, znaczy że na nieruchomej płycie?

4. Ogólnie trafienie w ten sam rowek na płycie to albo efekt złego ustawienia antyskatingu (na 0) albo winda działa super i przy opuszczaniu przeciwdziała przesunięciu w każdą stronę, czyli nic co jest związane z poprawnym ustawieniem.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#163

Post autor: Wojtek »

msl72 pisze:
01 kwie 2023, 23:09
Nie mam "gładkiej płyty", i chyba nie potrzebuję. Płytę testową warto mieć, ale niekoniecznie dla ustalenia siły antyskatingu.
Na odwrót. Gładka płyta to zbędny śmieć, a z płytą testową jakkolwiek sensownie jesteś w stanie zweryfikować AS zamiast "na oko".

Są konstrukcje ramion gdzie działanie windy nie jest podatne na pozostałe ustawienia przez co "fine tuning" zgodny z opisem byłby nie do zrealizowania (bo zawsze byłoby dobrze :morda: ).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
msl72
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2023, 19:05
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Chorzów

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#164

Post autor: msl72 »

Witam,
Pogadałem z zaprzyjaźnionym fachowcem. W obu przypadkach mam problem z mechanizmem antyskatingu. Gramofony pójdą na przegląd (faktem jest że oba mają słuszny wiek). A fakt, że mimo wszystko udało mi się jako-tako ustawić antyskating, to raczej szczęście niż reguła.
Odszczekuję zatem moje wypociny jako herezję i proszę o zbiorowe ignorowanie tego potworka...
Dual 721, Technics SL-D2. Kilka różnych wkładek. Grają na zmianę zależnie od nastroju :)
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#165

Post autor: pawelgrab »

msl72 pisze:
03 kwie 2023, 17:32
jako-tako
wydaje mi sie osobiście, że to słowo jest więcej niż nieodpowiednie a sprawa ustawienia antyskatingu jest trywialnie prosta, wystarczy wejść w posiadanie instrukcji obslugi do danego modelu gramofonu, przeczytać odpowiedni punkt ze zrozumieniem i zastosować to w praktyce :D,
msl72 pisze:
03 kwie 2023, 17:32
to raczej szczęście niż reguła
ze szczęściem, nie ma to nic wspólnego, Wojtek wskazał, że należy zasadniczo sprawdzić (potwierdzić) prawidłowość własnych ustawień płytą testową do winyli, której koszt oscyluje w granicach 200 pieniędzy a w którą każdy "rasowy winylomaniak" powinien się zaopatrzyć niestety :mrgreen:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
ODPOWIEDZ