Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4747
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#76

Post autor: MMarek »

gravediggie pisze:
22 gru 2017, 23:32
Co by jeszcze pogmatwać sprawę .
E tam...
różne szlify, różny VTF, Rózny AS - ot cała filozofia.... :lol:
qbus pisze:
22 gru 2017, 22:57
Jako punkt odniesienia użyłem czystej płyty
bez sensu
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#77

Post autor: qbus »

MMarek pisze:
23 gru 2017, 09:08
bez sensu
Rozwiń proszę, bo albo ja coś przeoczyłem, albo nie czytałeś uważnie.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4747
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#78

Post autor: MMarek »

qbus pisze:
23 gru 2017, 11:26
Rozwiń proszę, bo albo ja coś przeoczyłem, albo nie czytałeś uważnie.
Chęnie.

Badanie, ustawianie antyskatingu ma sens wyłącznie przu użyciu płyty testowej. Tylko wówczas wiadomo, że ma się ustawiony optymalny. Wszystkie inne metody są do d.....
Oczywiście można ustawić AS tożsamy z VTF - co zalecało (zaleca) wielu producentów i słuchać.

Sam zresztą zauważyłeś, że:
qbus pisze:
23 gru 2017, 11:26
nawet jeśli na czystej płycie nie ustawia się tego parametru
Powiem, że nie jeśli - ale na pewno się antyskatingu nie ustawia na pustej płycie.

Nie zgodzę się też z założeniem, że dwa gramofony, nawet jeśli mają takie same ramiona i wkładki i tak samo ustawiony antyskating powinny się zachowywać tak samo.

Zresztą akurat to założenie sam w praktyce obaliłeś.
qbus pisze:
23 gru 2017, 11:26
Ale jaka jest moja konkluzja - otóż na starym gramofonie nawet przy tym słabym anti skatingu nie ma żadnych problemów (używałem ustawienia AS = sile nacisku, czyli 1.4) - balans "na ucho" jest zachowany, a wszelkie te nasze dyskusje są jak widzę czysto teoretyczne, bo zapewne w większosći Waszych wiekowych gramofonów AS i tak jest już rozkalibrowany.
Więc należy ustawiać przy pomocy płyty testowej.

P.S. Jeśli czytałem nieuważnie lub nie zrozumiałem to przepraszam.
Nie chciałbym, żeby nowi użytkownicy, którzy są na starcie szukali jakichś pustych płyt do ustawiania antyskatingu, bo tak się tego nie robi.
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#79

Post autor: qbus »

Nie musiałeś rozwijać tematu ustawienia AS na czystej płycie - wystarczyło to zdanie:
MMarek pisze:
23 gru 2017, 13:26
Nie zgodzę się też z założeniem, że dwa gramofony, nawet jeśli mają takie same ramiona i wkładki i tak samo ustawiony antyskating powinny się zachowywać tak samo.
Aczkolwiek dalej nie rozumiem - sugerujesz, że Technics już na etapie produkcji dopuszczał tak duże różnice w ustawieniach AS pomiędzy egzemplarzami, że ten sam model, ta sama wkładka, ta sama prędkość obrotowa, na tej samej czystej płycie dawałoby aż tak dużą różnicę w ruchach ramienia? Jeśli tak na to na "normalnej" rowkowanej płycie oscyloskop również wykazałby różnice pomiędzy ustawieniami.

Ja rozumiem, że to było prawie 40 lat temu, ale jak widzę jak precyzyjna jest konstrukcja tego urządzenia to szczerze w to wątpię.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4747
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#80

Post autor: MMarek »

qbus pisze:
23 gru 2017, 16:50
sugerujesz, że Technics już na etapie produkcji dopuszczał tak duże różnice w ustawieniach AS
Niczego nie sugeruję. Nic takiego nie napisałem.
Uważam, że nie ustawia się AS na pustej płycie. Aż tyle i tylko tyle.
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#81

Post autor: qbus »

MMarek pisze:
23 gru 2017, 18:44
qbus pisze:
23 gru 2017, 16:50
sugerujesz, że Technics już na etapie produkcji dopuszczał tak duże różnice w ustawieniach AS
Niczego nie sugeruję. Nic takiego nie napisałem.
Uważam, że nie ustawia się AS na pustej płycie. Aż tyle i tylko tyle.
To tutaj wszyscy wiemy.
Ja nie ustawiałem AS tylko porównywałem jego działanie między dwoma egzemplarzami tego samego modelu gramofonu.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#82

Post autor: olsza84 »

qbus pisze:
23 gru 2017, 20:34
Ja nie ustawiałem AS tylko porównywałem jego działanie między dwoma egzemplarzami tego samego modelu gramofonu.
To i tak dużo co zrobiłeś dla sprowadzenia do wspólnego mianownika. Ale pamiętaj o jednej rzeczy, którą pominąłeś. Mianowicie mogą być (nie mówią, że są akurat w tym przypadku) różnice w łożyskowaniu obu ramion. Oczywiście sam AS też w sam sobie może być rozstrojony czy uszkodzony (nie wiem jak jest zbudowany w tym Technicsie, więc piszę ogólnie).
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#83

Post autor: qbus »

olsza84 pisze:
23 gru 2017, 21:14
Mianowicie mogą być (nie mówią, że są akurat w tym przypadku) różnice w łożyskowaniu obu ramion.
To kolejny argument za moją tezą o czysto teoretycznych rozmowach o AS i starych gramofonach - jeżeli już ktoś chce sobie zaprzątać tym głowę to zostaje tylko płyta testowa i ustawienie AS pod konkretny egzemplarz i wkładkę.
olsza84 pisze:
23 gru 2017, 21:14
Oczywiście sam AS też w sam sobie może być rozstrojony czy uszkodzony (nie wiem jak jest zbudowany w tym Technicsie, więc piszę ogólnie)
W jedynym nie byl kalibrowany od nowosci, w drugim zrobiłem to wczoraj (aczkolwiek dalej zostaje kwestia chociażby siły naciągu sprężyny).
Ten Technics ma dokladnie to samo ramię co SL-1200, AS jest zrobiony w ten sam sposób - sprężyna nawinięta na oś ramienia, połączona zebatkami z pokretlem AS, a jeden z końców rozwinięty i zaczepiony o jedno z mocowań ramienia i to właśnie powoduje siłę AS przy odchyleniu. Sprytne rozwiązanie (jak zresztą cała masa innych w tym gramofonie, automatyka ze swoim zestawem czujników i elementow mechanicznych jest obłędna - szacun dla inżynierów Technicsa).
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#84

Post autor: Therion »

No właśnie, przejrzałem sieć i nie widzę informacji o rodzajach AS, wszyscy sie skupiają na poradach jak ustawić AS. Ja spotkałem do tej pory trzy rodzaje, sprężyna na osi ramienia, magnetyczny, ciężarkowy. W obecnym TR-800S, sprzedawca mnie przekonywał, że jest magnetyczny, ale nie znalazłem potwierdzenia tej informacji w sieci.
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#85

Post autor: qbus »

A ja jeszcze o samym AS:
Skalibrowałem AS w moim pierwszym gramofonie - teraz działa identycznie jak w tym drugim, Sprężyna była odrobine za daleko, teraz działa TAK SAMO jak w pierwszym - znowu testowałem, na czystej płycie i w obu przypadkach, aby igła stała w miejscu musi być ta sama wartość 1.4. Pozwala to przypuszczać, że w obu AS jets skalibrowany prawidłowo, a sprężyny i łożyska w ramionach są OK (i jednocześnie nie oznacza, że tak należy ustawiać AS tym bardziej, że czytaj niżej).

NATOMIAST - tak sie zdażyło (o czym zapomniałem), że mam dwie czyste płyty - i uwaga:
Na tych dwóch czystych płytach mam różne wyniki - przy jednej, żeby igła była w równowadze to musi być jak pisałem 1.4, a przy drugiej 2,5.
To dodatkowo potwierdza "skuteczność" tej metody.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41809
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#86

Post autor: Wojtek »

Dzięki qbus za podzielenie się swoimi obserwacjami.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#87

Post autor: Dragant »

Dzięki uprzejmości Darkmana miałem okazję sprawdzić "nastawy" AS trzema metodami - nauszną, na gładkiej płycie i na płycie testowej Hi-Fi News Analogue Test LP. Set-up testowy - skalibrowany PS-X60, Nagaoka MP-110 (jakieś 300h przebiegu), nacisk 1.75g
Będzie krótko:
1) skuteczność metody nausznej - 4/5 (ciężko ustawić faktycznie optymalny AS. Mi się to udało z rozrzutem +/- 20%, stąd 4/5)
2) Gładka płyta - 2/5 (ustawiłem tak, żeby ramię pozostawało w miejscu, później wrzuciłem płytę testową. Tutaj otrzymałem AS z błędem około 70%)
3) Płyta testowa - 5/5. Prosta metoda, Nagaoka dała radę na 3 z 4 czterech ścieżkach testowych (na +18dB, 300Hz nie było szans na poprawne ustawienie samym pokrętłem AS, a bardziej mi się bawić nie chciało). Ostatecznie okazało się, że optymalny AS w moim przypadku to 1.4g.

Ponadto, płyta jest o tyle fajna, że pozwala na kalibrację od początku do końca. Co mnie zaciekawiło, to naoczne zobrazowanie rezonansu (bardziej widoczny był u mnie rezonans pionowy na poziomie 8Hz). Ponadto track z Residual System Noise. Fajna rzecz do sprawdzenia szumów i innych dziwnych dźwięków w całym torze.
Ponadto, bazując na obserwacjach wyłącznie z płyty testowej, pragnę zdementować głosy o problemach z trackingiem w przypadku Nagaoki. Szła równo i czysto na wszystkich trzech ścieżkach na płycie. Nie wiem jak bardzo wymagająca jest ta płyta testowa, ale osobiście jestem bardzo usatysfakcjonowany ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4747
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#88

Post autor: MMarek »

qbus pisze:
23 gru 2017, 20:34
Ja nie ustawiałem AS tylko porównywałem jego działanie między dwoma egzemplarzami tego samego modelu gramofonu.
A to wszystko jasne.
qbus pisze:
24 gru 2017, 00:38
jeżeli już ktoś chce sobie zaprzątać tym głowę to zostaje tylko płyta testowa i ustawienie AS pod konkretny egzemplarz i wkładkę.
dokładnie tak też myślę
Dragant pisze:
28 gru 2017, 09:31
Płyta testowa - 5/5. Prosta metoda, Nagaoka dała radę na 3 z 4 czterech ścieżkach testowych (na +18dB, 300Hz nie było szans na poprawne ustawienie samym pokrętłem AS, a bardziej mi się bawić nie chciało).
:clap: :clap:
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#89

Post autor: decu »

Dragant pisze:
28 gru 2017, 09:31
[...]
Dobra robota!
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#90

Post autor: qbus »

Dragant pisze:
28 gru 2017, 09:31
2) Gładka płyta - 2/5 (ustawiłem tak, żeby ramię pozostawało w miejscu, później wrzuciłem płytę testową. Tutaj otrzymałem AS z błędem około 70%)
No tak - jak się bardziej pobawiłem to zauważyłem, że jestem w stanie tak manewrować Anti Skatingiem, że igła pozostaje nieruchomo pomiędzy ustawieniami 1,5 do 2,5 :D. Trochę to słabe ;).
Dragant pisze:
28 gru 2017, 09:31
3) Płyta testowa - 5/5. Prosta metoda, Nagaoka dała radę na 3 z 4 czterech ścieżkach testowych (na +18dB, 300Hz nie było szans na poprawne ustawienie samym pokrętłem AS, a bardziej mi się bawić nie chciało). Ostatecznie okazało się, że optymalny AS w moim przypadku to 1.4g.
Właśnie znalazłem tę płytę i zamówiłem - jak przyjdzie do mnie i nie macie jeszcze dość tematu to podzielę się swoimi uwagami.
ODPOWIEDZ