Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#1

Post autor: qbus »

Hej,
W zasadzie od początku mojej przygody z gramofonami (3 lata) nurtuje mnie pytanie związane z anti skatingiem.

Miałem już trzy Technicsy (SL-B3, SL-Q33 i teraz mój wymarzony SL-1610MK2) i za każdym razem zastanawiam się jak ten anti skating ustawić.

90% netu mówi, żeby ustawiać na czystej płycie, co jak czytałem m.in. tutaj jest trochę bez sensu, bo siły działające na ramię na gładkiej powierzchni są trochę inne niż te same siły, ale na płycie z rowkami. Mimo tego zaopatrzyłem się jednak w taką płytę (5zł nie majątek) i zacząłem sprawdzać (wcześniej ustawiałem nacisk na taką samą wartość jak nacisk igły, próbowałem też na słuch, ale nawet w słuchawkach na płycie mono nie słyszałem nierówności w kanałach).

I teraz do rzeczy - na każdym gramofonie praktycznie nie jestem w stanie ustawić anti skatingu tak, żeby ramię nie uciekało do środka, ewentualnie jak nie ucieka przy końcu płyty to ucieka na początku, chyba, że przestawię pokrętło na maksa - czyli na trójkę co w przypadku AT-440MLB i naciskowi 1.4g wydaje mi się "trochę" dużo. Czy to faktycznie jest potwierdzenie tego, że ten sposób jest do bani, czy jednak gdzieś coś można podejrzewać, że z tymi gramofonami jest nie tak (każdy jeden miał około 40 lat - może sprężynki są już porozciągane?).

Dodam jeszcze tylko, że jak ustawię ramie tak, żeby spokojnie sobie lewitowało w powietrzu to przy pozycji zero stoi w miejscu, ale jak dam chociaż jedynkę to zaczyna już dość szybko być dociągane w stronę podpórki. Przy trójce to trwa nie wiem czy sekundę. To z kolei daje nadzieję, że technicznie jest wszystko OK. Gramofon oczywiście wypoziomowany, wkładka ustawiona szablonami + dynksem od Technicsa (mowa o tym https://www.needledoctor.com/Technics-Overhang-Gauge), nacisk ustawiony z dokładnością do 0.01g wagą gramofonową (z niskim profilem szalki).

Co Wy o tym myślicie i co byście mi poradzili?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#2

Post autor: Myszor »

Ale zasadniczo jaki masz problem ? Źle słychać ?
Jeden kanał gra mocniej czy co ?
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#3

Post autor: qbus »

Jak widzę tę siłę dośrodkową, która działa na igłę to mnie to trochę przeraża :shock: .

Tak jak pisałem wszystko słychać dobrze, balans kanałow jest OK - zastanawiam się po prostu jak to z tym anti skatingiem tak naprawdę jest, bo różnice w siłach jednak są widoczne.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#4

Post autor: Myszor »

Moim zdaniem rola AS jest przeceniana trochę. Ja ustawiam tak 60% TF bo wydaje mi się że starczy.
Jak chcę sprawdzić to biorę płytę z długim runoutem, opuszczam na niego igłę między rowkami i patrzę czy nie ściąga jej za bardzo.
Ale w sumie to jak dobrze słychać i jest dobry balans między kanałami to się wcale AS nie przejmuję :)
Trochę też to zależy od wkładek jakie używasz. Te z wysokim TF (a takich teraz używam 2,5g) nie są zbyt czułe na ustawienia AS moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#5

Post autor: Wojtek »

Dziwaczny temat.

Niby wiesz, że na gładkiej płycie taki test nie ma sensu.
Mimo to, przeprowadzasz taki test i dziwisz się że nie jesteś w stanie osiągnąć rezultatu.
Ale generalnie to nie masz żadnego problemu z AS.

Jakie jest pytanie?

Spróbuję zgadnąć: czy naprawdę nie warto testować AS na gładkiej płycie?
Odpowiedź: no nie, nie warto, tak jak już niby wiesz, ale musiałeś się przekonać i jeszcze dopytać czy aby na pewno :)

Przynajmniej ja tak to rozumiem.

Skoro przy lewitacji (0g) ramię prawidłowo reaguje na regulację AS to jakie jeszcze masz podstawy do wątpliwości czy AS u Ciebie nie działa?
qbus pisze:
23 lis 2017, 16:16
wkładka ustawiona szablonami + dynksem od Technicsa
Tu nie ma miejsca na "+". Albo jakiś szablon albo dynks.
qbus pisze:
23 lis 2017, 17:27
Jak widzę tę siłę dośrodkową
qbus pisze:
23 lis 2017, 17:27
bo różnice w siłach jednak są widoczne.
Widzisz ją? Jak? :)

Gdyby to sprawiało problem to byś słyszał różnicę w kanałach lub igła miałaby kłopot z trzymaniem się rowka.

Generalnie igła ATN440 pracuje OK nawet przy zerowym AS. Taki szlif.
Myszor pisze:
23 lis 2017, 18:38
Jak chcę sprawdzić to biorę płytę z długim runoutem, opuszczam na niego igłę między rowkami i patrzę czy nie ściąga jej za bardzo.
To jest ekwiwalent testu na gładkiej płycie :)
Myszor pisze:
23 lis 2017, 18:38
Ale w sumie to jak dobrze słychać i jest dobry balans między kanałami to się wcale AS nie przejmuję :)
I prawidłowo.
Myszor pisze:
23 lis 2017, 18:38
Trochę też to zależy od wkładek jakie używasz.
A bardziej igieł.
Myszor pisze:
23 lis 2017, 18:38
Te z wysokim TF (a takich teraz używam 2,5g) nie są zbyt czułe na ustawienia AS moim zdaniem.
AT440 to prawie jak AT-OC9 jeśli chodzi o igłę.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#6

Post autor: qbus »

Wojtek pisze:
23 lis 2017, 19:40
Dziwaczny temat.
Niby wiesz, że na gładkiej płycie taki test nie ma sensu.
Mimo to, przeprowadzasz taki test i dziwisz się że nie jesteś w stanie osiągnąć rezultatu.
Ale generalnie to nie masz żadnego problemu z AS.
No i mnie to zaczęło zastanawiać dlatego, że...
Wojtek pisze:
23 lis 2017, 19:40
Spróbuję zgadnąć: czy naprawdę nie warto testować AS na gładkiej płycie?
Odpowiedź: no nie, nie warto, tak jak już niby wiesz, ale musiałeś się przekonać i jeszcze dopytać czy aby na pewno
No trochę tak, bo jednak na sieci można znaleźć filmiki, które pokazują, że na czystej płycie ludzie ustawiają równowagę. Z tego wynikało, że da się tak zrobić, ale ustawienie nie jest dobre. A u mnie się tak nie da w ogóle. I to jest zastanawiające.
Wojtek pisze:
23 lis 2017, 19:40
Widzisz ją? Jak?

Gdyby to sprawiało problem to byś słyszał różnicę w kanałach lub igła miałaby kłopot z trzymaniem się rowka.
No właśnie na tej gładkiej płycie widzę w z jaką prędkością ramię "leci" do środka płyty i jak anti skating tę prędkość zmniejsza.

Być może źle to wszystko rozumiałem i przeceniam anti skating jeśli chodzi o zużycie płyty i samej igły.

Stąd ten temat i pytania, bo nigdzie w necie nikt tego jasno nie powiedział.

EDIT: No i jeszcze w zasadzie temat wątku - jak sprawdzić, że w danym gramofonie anti skating działa tak jak powinien (czyli np zakres od 0 do 3 jest taki jak ustawiła fabryka), czy nie jest np za słaby.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#7

Post autor: Myszor »

Qbus ja ci mówię jasno: jeśli pasuje ci się sound twojego gramofonu to pier..ol antyskating :lol:
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#8

Post autor: qbus »

Myszor pisze:
23 lis 2017, 21:11
Qbus ja ci mówię jasno: jeśli pasuje ci się sound twojego gramofonu to pier..ol antyskating
Tak pewnikiem uczynię :D. Jedna rzecz do szukania dziury w cały mniej :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#9

Post autor: Wojtek »

qbus pisze:
23 lis 2017, 21:08
No trochę tak, bo jednak na sieci można znaleźć filmiki, które pokazują, że na czystej płycie ludzie ustawiają równowagę.
I co z tego? :)
qbus pisze:
23 lis 2017, 21:08
Z tego wynikało, że da się tak zrobić
Nie :) Wybacz, ale nie. Z tego że ludzie wrzucają filmiki z takim manewrem nie wynika że to ma sens. Dziurawa logika.
Tak się ludziom wydaje, po prostu. Bo też gdzieś tam przeczytali że to ma sens.
Ale mało kto myśli.
qbus pisze:
23 lis 2017, 21:08
A u mnie się tak nie da w ogóle. I to jest zastanawiające.
Nie jeśli wbijesz sobie w końcu do głowy że ta metoda nie jest miarodajna :)
qbus pisze:
23 lis 2017, 21:08
Stąd ten temat i pytania, bo nigdzie w necie nikt tego jasno nie powiedział.
Nie. Problem jest inny. Z niewiadomych przyczyn nie możesz uwierzyć że sprawdzanie antiskatingu na gładkiej płycie jest guzik warte :)

Nie wiem jakiego jaśniejszego dowodu oczekujesz niż to że u Ciebie się to nie sprawdziło w żaden sposób :D

Nie wiem jak Tobie odpowiedzieć dalej bo nie wiem czego obecnie oczekujesz :) Mogę się jedynie powtarzać.
qbus pisze:
23 lis 2017, 21:08
EDIT: No i jeszcze w zasadzie temat wątku - jak sprawdzić, że w danym gramofonie anti skating działa tak jak powinien (czyli np zakres od 0 do 3 jest taki jak ustawiła fabryka), czy nie jest np za słaby.
Oj, to już wyższa szkoła jazdy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#10

Post autor: Biogon »

@qbus - Puść płytę testową z Różowym Szumem, pod wzmak podłącz ADC i kompa. Odpal soft z analizatorem i ZOBACZ jaka jest różnica :D Taki test powinien zakończyć Twoje rozterki.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2017, 22:42 przez Biogon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#11

Post autor: qbus »

Wojtek pisze:
23 lis 2017, 22:30
Nie wiem jakiego jaśniejszego dowodu oczekujesz niż to że u Ciebie się to nie sprawdziło w żaden sposób
Nie no, nie oczekuję dowodu, wystarczyła mi pierwsza odpowiedź żeby być przekonanym. W dalszych postach po prostu starałem się wyjaśnić skąd w ogóle u mnie te rozkminy się pojawiły.
Awatar użytkownika
qbus
Posty: 80
Rejestracja: 02 wrz 2014, 16:30
Gramofon: Technics SL-1610 mk2

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#12

Post autor: qbus »

Biogon pisze:
23 lis 2017, 22:41
@qbus - Puść płytę testową z Różowym Szumem, pod wzmak podłącz ADC i kompa. Odpal soft z analizatorem i ZOBACZ jaka jest różnica :D Taki test powinien zakończyć Twoje rozterki.
Z dwa lata temu analizowałem tak którąś płytę Beatlesów mono z epoki i było z tego co pamiętam OK. Nie wiem natomiast czy płyta mono z racji tego, że jest mono (bo inaczej tłoczona niż stereo) nadaje się do takich testów? Ale może znowu za bardzo rozkminiam :lol: .
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#13

Post autor: Bacek »

Biogon pisze:
23 lis 2017, 22:41
@qbus - Puść płytę testową z Różowym Szumem, pod wzmak podłącz ADC i kompa. Odpal soft z analizatorem i ZOBACZ jaka jest różnica :D Taki test powinien zakończyć Twoje rozterki.
Do anti skatingu raczej ścieżka 315 Hz i po thd i amplitudzie można jechać. Niestety na mojej płycie testowej ten sygnał sam pływa od prawie 98% thd przy początku ściezki do 0.68% po połowie. Muszę chyba zaopatrzyć się w jakąś starą/uznaną płytę testową bo ten nowoczesny wynalazek tylko o irytacje mnie przyprawia.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#14

Post autor: Therion »

qbus pisze:
23 lis 2017, 16:16
I teraz do rzeczy - na każdym gramofonie praktycznie nie jestem w stanie ustawić anti skatingu tak, żeby ramię nie uciekało do środka,
Ja to rozumiem tak:

Igła sunie po okręgu, działa na nią siła dośrodkowa, tak ja na tę ciężarówkę w tym filmiku. https://youtu.be/d39s3FidkNo

czyli ściąga ją do środka okręgu. Antyscating niweluje tę siłę. Stara metoda jest zawsze dobra - ustawiasz wagę na 2,5g, ustaw antyskating na 2,5. Sprawdzenie na czystej płycie daje informację o tym, czy jest ok. Jeżeli igła nie ucieka ani do środka ani na zewnątrz, to tak trzeba zostawić i nie kombinować. Oczywiście można przytachać płytę testową oscyloskop, endoskop, wysłać przekaz do Torunia lub w inny spokój się samemu zaspokoić a albo można tez nastawić płytę i w spokoju posłuchać ulubionej muzyki. Polecam to ostatnie.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2017, 16:23 przez Therion, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Anti skating - jak sprawdzić czy działa tak jak powinien?

#15

Post autor: Biogon »

Therion pisze:
25 lis 2017, 16:12
Jeżeli na czystej płycie igła nie ucieka ani do środka ani na zewnątrz, to tak trzeba zostawić i nie kombinować.
Nie!
ODPOWIEDZ