Czy to faktycznie ramię JELCO

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Vojtus69
Posty: 4
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:54
Gramofon: Jest ;)
Lokalizacja: niedaleko Wawelu

Czy to faktycznie ramię JELCO

#1

Post autor: Vojtus69 »

Moje uszanowanie wszystkim miłośnikom gramofonów.

Na forum jestem jak to się teraz popularnie określa " świeżakiem " , ale z winylem zapoznawałem się jeszcze w ubiegłym wieku , w czasach jego chyba największej świetności. Szacowne forum czytam od dłuższego już czasu jednak nie znalazłem praktycznie żadnych informacji na nurtujące mnie pytanie - czy faktycznie w gramofonie CEC BA-300 i BD-2000 montowane były ramiona firmy Jelco ?
Z tego co sie zorientowałem ma ono oznaczenie SA-13TL1 i było również montowane w Lenco L 75S i L 78S. W sieci nie ma o nim praktycznie żadnych informacji.

Chciałbym poznać opinie osób doświadczonych w gramofonowej dziedzinie czy to ramie cokolwiek warte (oczywiście w sensie jakościowo-technicznym) , czy po prostu ot taki sobie kolejny jakiś tam OEM wyprodukowany przypadkiem akurat przez firmę Jelco?

Z góry dziękuję za wszelkie info.

Zdjęcia z sieci
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#2

Post autor: Wojtek »

Raczej większość ramion jest "cokolwiek warta", a żaden produkt nie pojawia się na rynku przypadkowo.

Najprawdopodobniej będzie to produkt Jelco.
Nic wysokich lotów bo to budżetowe gramofony.
"Lewarkowy" AS bez jasnej regulacji zawsze był dla mnie synonimem niższych lotów jeśli chodzi o ramiona.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Vojtus69
Posty: 4
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:54
Gramofon: Jest ;)
Lokalizacja: niedaleko Wawelu

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#3

Post autor: Vojtus69 »

Dzięki Wojtku za odzew.
A gdyby AS w tym ramieniu był realizowany za pomocą ciężarka na żyłce czy nitce to czy to by podwyższało jakoś techniczną wartość tego ramienia?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#4

Post autor: Wojtek »

Trochę tak bo przynajmniej masz większą precyzję.

Nie bardzo rozumiem w którym kierunku idą te rozważania :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Vojtus69
Posty: 4
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:54
Gramofon: Jest ;)
Lokalizacja: niedaleko Wawelu

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#5

Post autor: Vojtus69 »

Zapytałem o to ponieważ Twoja ocena tego ramienia nieco mnie rozczarowała. To znaczy nie tyle sama wypowiedź co ramię mnie rozczarowało i pomyślałem, że mogę je zmodyfikować. Zrezygnować z AS lewarkowego i przerobić na wersję z ciężarkiem na lince jeśli ma to sens i poprawi jakość regulacji tego ramienia. Po prostu podoba mi sie to ramię wizualnie a myślałem, że skoro taka firma jak Jelco je wyprodukowała no to hohoho - a tu kiszka :D :D
Dodatkowo Twoja wypowie oraz analiza zasad i systemów działania ramion gramofonowych spowodowała, że zastanowił mnie fenomenem ramienia SME 3009 , które tak na dobrą sprawę wiele sie nie różni od tego Jelco . Chodzi mi oczywiście o wrażenie na "pierwszy rzut oka" bo wiem, że ma zupełnie inny rodzaj zawieszenia ale z "grubsza" są podobne ;).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#6

Post autor: Wojtek »

Vojtus, to jest dobre ramię, żadna tania kiszka czy inny gnój. Niemniej do topowych ramion to mu trochę brakuje.
Wszystko pasuje do segmentu budżetowego w jakim plasowały się wspominane gramofony.
Producenci ramion wtedy oferowali szeroki wachlarz konstrukcji, od prostych po zaawansowane dzieła mechaniki precyzyjnej.
Vojtus69 pisze:
19 paź 2018, 20:30
pomyślałem, że mogę je zmodyfikować. Zrezygnować z AS lewarkowego i przerobić na wersję z ciężarkiem na lince jeśli ma to sens i poprawi jakość regulacji tego ramienia.
Takie kombinacje rzadko kiedy są sensowne.
Vojtus69 pisze:
19 paź 2018, 20:30
że zastanowił mnie fenomenem ramienia SME 3009 , które tak na dobrą sprawę wiele sie nie różni od tego Jelco
Nie wiem na jakie 3009 patrzysz, bo jednak było wiele wersji.
No i jeśli analizujesz ramiona stricte wizualnie to też życzę powodzenia w ocenianiu :D
Vojtus69 pisze:
19 paź 2018, 20:30
Chodzi mi oczywiście o wrażenie na "pierwszy rzut oka" bo wiem, że ma zupełnie inny rodzaj zawieszenia ale z "grubsza" są podobne ;).
Tak myślałem. Zabawnie :)

WSZYSTKIE ramiona gramofonowe są "z grubsza" podobne, bo sposób działania mają podobny.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Vojtus69
Posty: 4
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:54
Gramofon: Jest ;)
Lokalizacja: niedaleko Wawelu

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#7

Post autor: Vojtus69 »

Wojtek pisze:
20 paź 2018, 13:05
Vojtus, to jest dobre ramię, żadna tania kiszka czy inny gnój. Niemniej do topowych ramion to mu trochę brakuje.
Wszystko pasuje do segmentu budżetowego w jakim plasowały się wspominane gramofony.
Producenci ramion wtedy oferowali szeroki wachlarz konstrukcji, od prostych po zaawansowane dzieła mechaniki precyzyjnej.
Muszę przyznać, że mnie trochę pocieszyłeś. I pewnie masz rację, że taka modyfikacja w sumie nie ma sensu.
Wojtek pisze:
20 paź 2018, 13:05
Nie wiem na jakie 3009 patrzysz, bo jednak było wiele wersji.
No i jeśli analizujesz ramiona stricte wizualnie to też życzę powodzenia w ocenianiu
Akurat miałem na myśli całkiem pierwsze wersje ramienia z tą jeszcze okrągłą osłoną łożyska pryzmowego.
Ale jak sam zauważyłeś - na poważnie takie porównanie nie ma sensu ;)

Dzięki za odzew :handgestures-thumbup:
meo14
Posty: 18
Rejestracja: 30 cze 2020, 09:03
Gramofon: DUAL CS604

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#8

Post autor: meo14 »

Witam odświeżę trochę temat mam takie ramię jak to w temacie, i chciałem spróbować swoich sił i zbudować samodzielnie gramofon i moje pytanie czy ktoś albo ma ktoś taki gramofon i mógłby mi zmierzyć odległość osi mocowania ramienia do osi środka talerza byłbym bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
Peliks
Posty: 2352
Rejestracja: 29 lis 2017, 17:13
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#9

Post autor: Peliks »

meo14 pisze:
14 cze 2023, 15:34
Witam odświeżę trochę temat mam takie ramię jak to w temacie, i chciałem spróbować swoich sił i zbudować samodzielnie gramofon i moje pytanie czy ktoś albo ma ktoś taki gramofon i mógłby mi zmierzyć odległość osi mocowania ramienia do osi środka talerza byłbym bardzo wdzięczny.
Tu masz wymiary przy gramofonie CEC
https://www.vinylengine.com/library/cec/ba-300.shtml

Czyli Tonearm effective length minus Overhang robi Pivot to spindle czyli masz 200 mm.
Sony/Denon/ADC PreamP D Cayin A-88T MC Systems M3
ADC QLM XLM AT15Sa AT150MLX Denon DL- 103D Elac ESG 796 Goldbug Medusa
Nakamichi MC1000 Ortofon Cadenza Black SPU E GM Gold Philips GP401.II Sony XL-45
meo14
Posty: 18
Rejestracja: 30 cze 2020, 09:03
Gramofon: DUAL CS604

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#10

Post autor: meo14 »

No tam jest podana efektywna długość ramienia, 215 , a odległość osi mocowania ramienia do osi mocowania talerza jest inna i o nią mi chodzi
meo14
Posty: 18
Rejestracja: 30 cze 2020, 09:03
Gramofon: DUAL CS604

Re: Czy to faktycznie ramię JELCO

#11

Post autor: meo14 »

A sory nie doczytałem bo to nie po polsku :P , czyli 200 mm
ODPOWIEDZ