Audio Technica AT-71

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Audio Technica AT-71

#1

Post autor: JacK »

Dostałem od kolegi wkładke jak w temacie. Może ktoś wie jaki jest zakres siły nacisku dla tej wkładki ?
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

AUDIO-TECHNICA AT 71

#2

Post autor: Sindsoron »

dla AT-71 zalecany jest nacisk z zakresu 1,5g-2g

http://www.vinylengine.com/cartridge_da ... rlo=&prhi=
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: AUDIO-TECHNICA AT 71

#3

Post autor: JacK »

Jakie to proste jak się wie gdzie szukać :) Bardzo dziekuje.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audio Technica AT-71

#4

Post autor: Wojtek »

No Panowie, ja to bym się tak nie rozpędzał. Niestety baza wkładek VE nie jest wolna od błędów.

Pytanie jaką masz wersję igły superdisc. W AT-71 szlif sferyczny ma żółtawą obudowę. Eliptyk (AT-71E) jest zielony.
Jest także AT-70 z czerwoną obudową (także sferyk), którego igła jest kompatybilna z AT-71, stąd spotyka się wkładki AT-71 z igłą od AT-70.

Przedział nacisku 1.5-2.0g dotyczy eliptyków. Szlif sferyczny wymaga większego nacisku, z przedziału chociażby 1.5-2.5g (czyli optymalnie 2g).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Audio Technica AT-71

#5

Post autor: JacK »

Moja wkładka miała oryginalną igłe w kolorze czerwonym. Niestety igłe ktoś zdemolował i musiałem zamówić nową igłe oznaczoną ATN71 w żółtej obudowie. Czyli wg. tego co napisałeś powinno chyba być 1.5-2.0g
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audio Technica AT-71

#6

Post autor: Wojtek »

superdisc pisze:Czyli wg. tego co napisałeś powinno chyba być 1.5-2.0g
Źle, 1.5-2.5g, bo to szlif sferyczny.

Ogółem średnia wkładka. Coś pomiędzy AT-91, a AT-95.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Audio Technica AT-71

#7

Post autor: JacK »

No jesne że masz racje, chyba już spałem jak to pisałem. Dobrze że się nie brałem w nocy za zmiane wkładki bo nie wiem co by z tego wyszło. Dzisiaj z rana wymieniłem dałem 2,0g i śmiga aż miło. Co do jakości to za bardzo nie mam porównania bo to zaledwie druga wkładka jaka gości w moim gramofonie, a wcześniejsza też była mocno bydżetowa. U mnie napewno jest problem z przedwzmacniaczem, dźwięk jaki generuje SPR-6 jest dla mnie badziewiasty. Tony wysokie grają w oderwaniu od reszty pasma, średnie jakby wycofane, bas i owszem trzyma się dobrze, ale ja bym chciał aby wszystko było poukładane. Miałem kilka dni u siebie inny przedwzmacniacz , konstrukcje DIY opartą na schemacie z 1963 roku , zasilaną bateryjnie i zdecydowanie w połączeniu z nim lepiej grał mój cały zestaw. Czyli napewno w niedalekim czasie zainwestuje w przedwzmaka.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
dalmatyn
Posty: 199
Rejestracja: 30 sty 2012, 09:07
Gramofon: Grundig PS3500
Lokalizacja: Stolica Rockandrolla
Kontakt:

Audio Technica AT-71

#8

Post autor: dalmatyn »

Zapytam tu. Jeśli potrzeba to niech bedzie nowy wątek. Wrzucal ktoś adres do strony z porownaniem wkladek. Wybrałem kilka znanych i odsluchalem zamieszczone próbki. Najbardziej brzmieniowo przypadła mi do gustu AT440Mla, zaraz po niej Ortofom M2black. Szybkie rozeznanie w cenach i konkluzja. Wspomniane wkładki mocno zwielokrotnily by wartość mojego sprzętu ;) pytanie. Która z składek (raczej o połowę tańszych) ma podobną sygnatue dźwiękową? Bardzo podobało mi się w zamieszczonych probkach lekkie wysuniecie damskich wokali oraz ekspresja w nagranich muzyki poważnej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audio Technica AT-71

#9

Post autor: Wojtek »

dalmatyn pisze:Zapytam tu.
To teraz jaki to ma związek z AT-71? :)
dalmatyn pisze:Która z składek (raczej o połowę tańszych) ma podobną sygnatue dźwiękową?
Ich tańsi krewni z rodziny?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dalmatyn
Posty: 199
Rejestracja: 30 sty 2012, 09:07
Gramofon: Grundig PS3500
Lokalizacja: Stolica Rockandrolla
Kontakt:

Audio Technica AT-71

#10

Post autor: dalmatyn »

Związek chyba taki, że takową obecnie ujeżdżam ;)

Ok, poszperam jak ma się klasyfikacja. Choć np. Shure M75 a 97 na tych probkach grały skrajnie różnie. Igły oczywiście minimum eliptyczne.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dalmatyn
Posty: 199
Rejestracja: 30 sty 2012, 09:07
Gramofon: Grundig PS3500
Lokalizacja: Stolica Rockandrolla
Kontakt:

Audio Technica AT-71

#11

Post autor: dalmatyn »

Bardziej w temacie. Ustawiłem na próbę nacisk (w/g podziałki, wagi nie mam) 1,75 , a później 1,9 oraz 2g (tutaj miałem wrażenie, że zaczynają się już pojawiać zniekształcenia). Druga wartość dużo bardziej mi odpowiada. Na średnich wydaniach trochę mniej również słychać lekkie trzaski :)
Przy okazji porównałem sobie AT71e z Shure M75 na Sabbatach wyd. rosyjskie oraz dwupłytowy Sting wyd. polskie (chyba najlepsze jakościowo z naszych tłoczeń, które posiadam). Niestety siura mam z igłą sferyczną, nie najnowszą. Podzielę się ponownie wrażeniami po wymianie igły na nową eliptyczną, będzie to bardziej miarodajne. Na chwilę obecną w koszyku zostaje AT. Nie znam przebiegu szczura, ale brak zupełnie mu w moim systemie najwyższych tonów, a dolnego pasma może i jest więcej, ale za to mniej szczegółowe. Nie wyrokuję jeszcze, ale pewnie w jasnych systemach lub przy nowszych masteringach bardziej "jazgotliwych" wykonawców jak King Diamond Shure sprawdzi się lepiej. W obecnym stanie AT gra bliżej CD, bardziej otwarcie, pięknie słychać wszelkie blaszki, dzwoneczki i inne przeszkadzajki. W muzyce więcej się ogólnie dzieje.
Nawiązując do powyższych pytań o lepsze wkładki: trzeba zacząć odkładać ;)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ