PHILIPS FP 146 ukryta funkcja

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

PHILIPS FP 146 ukryta funkcja

#1

Post autor: arturromarr »

Witam
Ostatnimi czasy "wskrzeszam" stary plastikowy gramofonik z liniowym przesuwem igły.
Kupiłem go właściwie w celu poznawczym bo ciekawiło mnie jak zbudowane jest takie ramie, wobec czego szybko go rozebrałem.
Ogólnie nic ciekawego czuje się epokę powstania, napęd ramienia na lince jak skala w starym radiu, wszechobecne tworzywo sztuczne.
Nie o to jednak mi chodzi, bo zaciekawiło mnie coś na przednim panelu a właściwe pewien brak.
Jak widać brakuje jednego przycisku i kilku elementów towarzyszących.
Te które są to: play, lewo, prawo,obroty i repeat.
Czy ktoś się orientuje jaką funkcję mógł kryć ten klawisz?
Czy wyposażany był w niego jakiś inny wyższy model czy jakaś wersja tego samego?
Jakby nie brakowało innych elementów to wystarczyło by zewrzeć ten styk i przekonać się co się dzieje a tak mam zagłostkę.

PS:
Kiedyś dawno miałem odtwarzacz CD właśnie PHILIPS-a i była podobna sytuacja. Otworzyłem kiedyś żeby wyczyść i okazało się ze na płytce są ukryte dwa dodatkowe przyciski. Nawet działały i coś tam oferowały ale na froncie nie było jak zrobić ładnie klawisza więc jedynie przyjąłem do wiadomości.

Pozdrawiam.
Załączniki
100_3298.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41602
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

PHILIPS FP 146 ukryta funkcja

#2

Post autor: Wojtek »

arturromarr pisze:Ogólnie nic ciekawego czuje się epokę powstania, napęd ramienia na lince jak skala w starym radiu, wszechobecne tworzywo sztuczne.
Dlatego niestety prawda jest taka, że są lepsze i gorsze (czyli krótko mówiąc droższe i tańsze) gramofony tangencjalne :)
Ten niestety należy do cienizny.
arturromarr pisze:Jak widać brakuje jednego przycisku i kilku elementów towarzyszących.
Chodzi Ci o ten kwadrat obok diody?
arturromarr pisze:Czy ktoś się orientuje jaką funkcję mógł kryć ten klawisz?
Najprawdopodobniej żadną, o ile to w ogóle odpowiada za klawisz.
Zwróć uwagę, że nie ma on żadnego oznaczenia/numeru na płytce, a wszystkie pozostałe przyciski takowe mają.
Możliwe, że coś tam oryginalnie planowali, ale koniec końców wycięli jakąś dodatkową funkcjonalność :)
Można sobie pogdybać.
arturromarr pisze:Czy wyposażany był w niego jakiś inny wyższy model czy jakaś wersja tego samego?
Niestety chyba nie ma żadnej pokrewnej konstrukcji do FP-146.
Była co prawda też wersja mkII, ale nie mam pojęcia jakie zmiany razem z nią wprowadzili. Z zewnątrz wygląda identycznie.
Możliwe, że krótko po rozpoczęciu produkcji FP-146 wykryli jakąś wadę wewnętrzną i w następnym roku było już "mkII" ;)
Swoją drogą, nie ma tam czasem gdzieś napisu "Made in France"?
arturromarr pisze:a tak mam zagłostkę.
Chyba zagwozdkę?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: PHILIPS FP 146 ukryta funkcja

#3

Post autor: arturromarr »

Mogło tak być, że coś planowali a potem albo funkcja nie wyszła albo zrezygnowali z rozwijania modelu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41602
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

PHILIPS FP 146 ukryta funkcja

#4

Post autor: Wojtek »

Wojtek pisze:Możliwe, że coś tam oryginalnie planowali, ale koniec końców wycięli jakąś dodatkową funkcjonalność :)
No tak :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

PHILIPS FP 146 ukryta funkcja

#5

Post autor: vinylpiotrek »

Albo ta sama płytka była wkładaae do jakiegoś zupełnie innego urządzenia (unifikacja podzespołów).
Obrazek
Awatar użytkownika
leptino
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2013, 20:56

Re: PHILIPS FP 146 ukryta funkcja

#6

Post autor: leptino »

Z ciekawości odkopuję ten stary temat.
Wojtek pisze: Swoją drogą, nie ma tam czasem gdzieś napisu "Made in France"?
Dzisiaj nabyłem FP 146 FP Mk II i na moim ten napis właśnie się znajduje. Ciekawym jest jakie to ma znaczenie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41602
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

PHILIPS FP 146 ukryta funkcja

#7

Post autor: Wojtek »

Już nie pamiętam czy miałem wtedy coś na myśli z tym, ale raczej nic szczególnego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ