Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#16

Post autor: Wojtek »

To znaczy, czy MUZA (dzisiaj znana jako Polskie Nagrania SA) ma jeszcze te maszyny (o ile w ogóle ten zakup miał faktycznie miejsce) to jest właśnie sprawa do ustalenia :)

A co do Pronitu to zgadza się, podzielam zdanie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
siemien
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2010, 16:32

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#17

Post autor: siemien »

Witam wszystkich :) To mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość :P Chciałbym założyć coś związanego z płytami winylowymi. Być może tłocznie, wycinarnię lub coś w tym stylu. Powiedzmy, że posiadam 100 tys. na początek. Co powinienem kupić, w co zainwestować? Pozdrawiam i proszę o normalną odpowiedz :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#18

Post autor: Wojtek »

siemien pisze:Pozdrawiam i proszę o normalną odpowiedz :)
Ja na dzień dobry poproszę o normalne zachowanie, czyli przeczytaj to co już zostało napisane w tym wątku, co byśmy nie musieli się powtarzać :)
siemien pisze:Chciałbym założyć coś związanego z płytami winylowymi.
"Coś" może być także sklepem, sprecyzuj swoje plany.
siemien pisze:Co powinienem kupić, w co zainwestować?
Założenie w Polsce tłoczni z prawdziwego zdarzenia (do masowej produkcji) wraz z ofertą przygotowania płyty wzorcowej (czyli mastering zakończony wycięciem płyty-matki wykorzystywanej w tłoczni) wydaje się być dość oryginalnym i potencjalnie zyskownym biznesem, aczkolwiek ryzykownym bo trudno powiedzieć czy będzie na tyle duży popyt by utrzymać interes, stąd nie mogę powiedzieć, że obejdzie się bez ryzyka.

Największy problem to sprzęt. Wycinarki są jeszcze produkowane, ale maszyny tłoczące już nie, tak więc trzeba się rozglądać za dobrze zachowanymi używkami na sprzedaż. Na szczęście są odpowiednie kręgi gdzie jest to możliwe, w obrębie Europy.

Kolejna sprawa to obsługa. W kraju raczej ciężko byłoby znaleźć dzisiaj człowieka, który miałby doświadczenie z maszynami tłoczącymi, także trzeba by się tego w jakiś sposób nauczyć albo ściągnąć kogoś z zagranicy.

100 tys. złotych to już jest niezły kapitał, można z nim coś zrobić w tym kierunku, łącznie z zakupem sprzętu :)

Powiedz coś więcej, zastanowimy się wspólnie jak się za to zabrać. Jeśli nie chcesz publicznie o tym gadać to najwyżej puść mi wiadomość.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
siemien
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2010, 16:32

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#19

Post autor: siemien »

Napisałem PW, ale coś brak odzewu. Postanowiłem, że spróbuję tutaj. Jaki byłby koszt tych maszyn do tłoczenia i reszty. Potrzebuję konkretów, aukcji, ofert. Coś w tym rodzaju.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#20

Post autor: Wojtek »

siemien pisze:Napisałem PW, ale coś brak odzewu.
Ja niestety nie wiem wszystkiego by tak od czapy od razu na wszystko odpowiedzieć. Research też czasami trwa :)
No ale mamy już kontakt przez gadu-gadu więc jest OK.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
newpadre
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2010, 15:32

Re: Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#21

Post autor: newpadre »

Witam

Zauważyłem wątek ,ponieważ sam ostatnio zastanawiałem się nad dochodowością w właściwie możliwością zaistnienia takiego przedsięwzięcia w Polsce. Szczerze mówiąc jest to część pomysłu na biznes .Widzę ,że posty są z przed kliku miesięcy i ciekaw jestem czy coś ruszyło się w temacie. Będę wdzięczny za info ,jeżeli pomysł nie upadł chętnie dołożę swoje trzy pesos. Może warto spróbować , może nie na skalę przemysłową ,może w inny sposób niż reszta tłoczni....
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#22

Post autor: Wojtek »

newpadre pisze:Widzę ,że posty są z przed kliku miesięcy i ciekaw jestem czy coś ruszyło się w temacie.
No nie za bardzo. Najwcześniejsze głosy od dawna milczą.

Ostatni "chętny", siemien, okazał się być kretynem z marzeniami, liczącym m.in. na to, że odrobię mu za friko pracę domową o tłoczniach wymaganą do rozpisania biznesplanu :) Mamona na rozkręcenie biznesu miała pochodzić z wygranego konkursu na nowy biznes, organizowanego przez jakiś lokalny bank :)
Jak powiedziałem "sory brachu" to zostałem zbluzgany :D
newpadre pisze:Może warto spróbować , może nie na skalę przemysłową ,może w inny sposób niż reszta tłoczni....
Może, może, może :) Ale jednak potrzebne są konkrety.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#23

Post autor: kaZ »

Ja też to przerabiałem kiedyś...
Ktoś frajera szuka i tyle.
Biznesmeni...
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#24

Post autor: Obywatel »

Ciekawe rzeczy można wyczytać w tym temacie: Muza posiada(ła) nowoczesną tłocznię, Pronit chce wrócić do gry. W Polsce kiedyś płyty wydawał też Wifon i Tonpress. Na początku lat 90 również MJM Music.

Myślę, że prawdziwym nieszczęściem dla polskich wytwórni płytowych był zbieg dwóch wydarzeń historycznych: polska transformacja ustrojowa i masowa cyfryzacja. Obydwa te wydarzenia zbiegły się ze sobą na początku lat 90 i położyły kres polskiej winylowej fonografii.

Byłoby pięknie gdyby któraś z polskich wytwórni wznowiła tłoczenie winyli bo to jest nośnik który nigdy nie umrze :!: Ludzie poszukują nowych brzmień, odkurzają swoje kolekcje winyli, kupują albo reaktywują gramofony. Po dwudziestu kilku latach pozostawania w powszechnym użyciu, technologia cyfrowa osiąga pewne przesilenie i zmęczenie samą sobą.

Oczywiście nic już nigdy nie będzie takie samo jak kiedyś, ale sądzę że winyle już dziś są rosnącą niszą. Kibicuję polskiej fonografii i mam nadzieję, że polscy wykonawcy (i ich managerowie) również dostrzegą ten segment rynku.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#25

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:W Polsce kiedyś płyty wydawał też Wifon i Tonpress.
Wydawanie płyt to nie to samo co ich tłoczenie ;)
Obywatel pisze:Byłoby pięknie gdyby któraś z polskich wytwórni wznowiła tłoczenie winyli bo to jest nośnik który nigdy nie umrze :!:
Muza jeszcze żyje i wypuszcza trochę płyt na winylu (także reedycje), ale są one tłoczone raczej w Czechach :)
Obywatel pisze:i mam nadzieję, że polscy wykonawcy (i ich managerowie) również dostrzegą ten segment rynku.
To już się dzieje. Budka Suflera niedawno ogłosiła wydanie reedycji wszystkich swoich płyt na winylu, a z kolei coraz więcej popularnych, młodych zespołów zaczyna np. wydawać swoje single tylko na winylu.

Ogółem trend winylowy jest wzrastający obecnie na całym świecie i echa tego są odczuwalne.

No ale to wszystko tak na marginesie :) Trzymajmy się tematu tłoczni.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2011, 23:10

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#26

Post autor: bartek »

http://www.vinylrecorder.com/order.html

a takie cos ?ktos cos slyszal, wie ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#27

Post autor: Wojtek »

To jest zestaw do domowego wycinania bartek :) Strona jest mi znana.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#28

Post autor: Krzyś »

Wojtek pisze:Z drugiej strony zastanawiające jest co mają na myśli poprzez "dysponowanie technologią niezbędną przy tego rodzaju produkcji", zarazem mówiąc, że nie mają maszyn do tłoczenia płyt. Może ostała im się jakaś krajalnica (do tworzenia matryc) i tyle? :)
tak naprawdę g... mają - ostatnie maszyny sprzedali na początku lat 90-tych, (płyty przestali tłoczyć wraz z końcem 1991), część pras kupili miejscowi do jakichś swoich zastosowań (i przerobili), ludzi też nie mają (poodchodzili/poszli na emeryturę/zostali zwolnieni)

a generalnie wiem to stąd, że właśnie (wczoraj) znalazłem dość ciekawe opracowanie o historii Pronitu:

http://pthpionki.pl/pliki/Historia%20tł ... ikacja.pdf (jaki kod odpowiada "ł"????)
Wojtek pisze:W komentarzach do tego artykułu znalazłem coś takiego:
Proponuję poszukać w warszawce, ostatnim dechem MUZA zakupiła była w okolicach 1990 najnowocześniejszą (tak się chwaliła) naówczas linię tłoczącą. Na której wytłoczyła 0 (zero) egzemplarzy.
nie sądzę - jeden z niewielu sensownych artykułów o historii Muzy, tj. http://www.hi-fi.com.pl/art_hifi_txt.php4?idart=40 - nie potwierdza tych rewelacji
(choć on też nie jest do końca wiarygodny - wg. mnie płyty kompaktowe "Muza" zaczęła produkować w 1989 r. (mam skany dwóch okładek wczesnych wydań Chopina na kompakcie, w okolicach PNCD15 - są na kppg, i na okładkach podana jest data 1989 r.; owszem, za komuny bywały poślizgi, ale tych płyt z 1989 roku było co najmniej kilka numerów katalogowych) - co prawda płyty te nie były tłoczone w Polsce, tylko w Anglii (PN pewnie ograniczyły się do wysłania analogowej taśmy do tłoczni, bo cyfrowego sprzętu pewnie wtedy nie miały), ale mimo wszystko uważam, że można powiedzieć, że płyty te zostały wyprodukowane przez PN (Wikipedia podaje, że pierwszym polskim CD była płyta Kultu wydana przez Poljazz w 1989 r. - na płycie widnieje napis "Made in Czechoslovakia" - ciekawe, czyżby w Czechosłowacji jako pierwszym demoludzie była tłocznia kompaktów? (prawdopodobnie pierwszym, bo PN dorobiły się własnej tłoczni nie wcześniej, niż w 1990 r., Melodyia przed 1990 r. nie tłoczyła żadnych kompaktów, o innych firmach z demoludów nie wiem); do tego artykuł wywołał u mnie błędne przekonanie o tym, że pierwszy katalog Polskich Nagrań czy Muzy został wydany w 1956 r., co nie jest prawdą - pierwszy katalog na sezon 1949/1950 został wydany w 1949 r.)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
rabbit_tuszyn
Posty: 1
Rejestracja: 15 cze 2011, 01:52

Re: Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#29

Post autor: rabbit_tuszyn »

Pierwsza sprawa to niesamowita praca Pana Marka Majewskiego, dwie swietne publikacje o tloczeniu w Pionkach, naprawdę swietne. Jeżeli ktoś posiada jakieś namiary do Pana Marka Majewskiego bradzo prosze kontakt, rabbit_tuszyn@wp.pl.

Druga sprawa to Pronit, posiadali sprzęt o którym dzisiaj nie jeden może śnić, dzisiaj nikt już nie produkuje sprzętu do produkcji płyt winylowych, pozostaje jedynie rynek wtórny. Posiadali naprawde kosmiczny sprzęt

6 wanien Alpha Toolex/EuropaFilm - najlepsze wanny galwaniczne do produkcji płyt winylowych, cena takiego zestawu myśę około 50.000 PLN w b. dobrym stanie
2 prasy automatyczne Alpha Toolex model AD1202, sprzęt I liga, najlepszy, cena jednej od 25.000 PLN w stanie "do remontu"
3 prasy automatyczne do tłoczenia "siódemek" Alpha Toolex model AD702, prasa bardzo rzadka do dostania o ile prase do płyt 12" mozna kupić naprawdę często, AD702 nie skłamie jeżeli napiszę na sprzedaż raz na 10 lat! Cena w dobrym stanie z kompletem narzędzi do niej około 60.000 PLN
4 prasy manualne Alpha Toolex model prawdopodobnie 10H537, prasa ręczna do której był jeszcze potrzebny stól obcinający oraz extruder, ostatnio do dostania 2 lata temu za 6.000 euro w stanie "mało oryginalnym" ale jak najbardziej nadajacym się do produkcji, pomysleć że szwedzi wypuścili prawie 1000 takich pras i gdzie to jest?

Sprzęt Alpha Toolex to najlepszy sprzęt na świecie do produkcji winyli, ostatnio tłocznia w USA jako może nie pierwsza ale narazie jedyna produkuje na ich sprzęcie i bierze za to odpowiednie pieniadze, ponieważ sprzęt ten jest lepszy od amerykańskiego.

Inna kwestia to taśmy matki, negatywy czy "filmy" do produkcji okładek i labeli, matryce, licencje gdzie to wszystko jest? kto się tym zajmuje. Chce się płakać, bo przecież jeszcze kilka lat i nagrania Perfectu, KSU czy Maanamu to będzie nasze dobro kulturowe. Żal.

Co się stało z tym sprzetem, chciałbym wiedzieć, wiem gdzie znajdują się dwie ex polskie maszyny Neumanna do wycinannia płyt matek, a prasy? albo złom albo sprzedane gdzies na zachód.

Mam nadzieje że pod koniec wakacji :) uda mi sie zakupic a pod koniec roku uruchomić własnie lathe Neumanna do wycinania płyty matki oraz 2 wanny Alpha Toolex, bo o tłoczeniu nie ma co marzyć, nawet na prasie manualnej, koszt uruchomienia jednej prasy to bardzo duze pieniadze, bo nie wstarczy zakupic tylko prase tak jak niekorzy tu myślą.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Tłoczenie płyt winylowych w Polsce

#30

Post autor: restimek »

Przeglądałem dziś ofertę discogsa i znalazłem taką ciekowstkę:
http://www.discogs.com/Roxette-Travelli ... se/3551604
Winylowe wydanie dwupłytowe na Europę,
W opisie jest " Manufactured By – TAKT"
Czyżby nasz rodzimy Warszawski TAKT otworzył swoją (jedyna w Polsce) tłocznie winylków?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
ODPOWIEDZ