Jaka to wkładka?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka to wkładka?

#241

Post autor: Wojtek »

Pewnie ma starą igłę, ot co. Poczytaj trochę o AT-71 :) To podstawowa wkładka ze swojej serii.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Jaka to wkładka?

#242

Post autor: LeoneK »

Prośba o pomoc w zidentyfikowaniu wkładki (zamontowana w gramofonie Technics SL-B202). Być może jest to coś popularnego, ale brak mi wiedzy, aby to stwierdzić. Przy okazji proszę też o jakieś sugestie co do optymalnej igły, którą można wstawić w tej wkładce na zasadzie wymiany. Z góry dziękuję za informacje :-)
Załączniki
5.JPG
4.JPG
3.JPG
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Jaka to wkładka?

#243

Post autor: KasparHauser »

Toż to T4P ! (wszędzie rozpoznam to ... coś :D)
Po zdjęciu igły nie ma żadnych oznaczeń na tej metalowej części ? Powinny być widoczne bez zdejmowania, ale na 1 zdjęciu ich nie widzę.
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Jaka to wkładka?

#244

Post autor: LeoneK »

Dzięki! Czyli rozumiem, że aby myśleć o lepszej igle trzeba wymienić całą wkładkę?
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Jaka to wkładka?

#245

Post autor: KasparHauser »

To zależy, bo możesz znaleźć epileptyka do tej wkładki, co wpłynie na odbiór, a możesz po prostu wybrać sobie wkładkę 1/2 dopasowaną wg. Twoich wytycznych. Ja polecam opcję numer 2, bo T4P nie wspominam specjalnie zadobrze.
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Jaka to wkładka?

#246

Post autor: LeoneK »

Tak, myślałem o tym, aby na początku wymienić na prostą eliptyczną. Znalazłem coś takiego, czy będzie pasować?:

http://wamataudio.pl/igly/technics/eps-23-ed.html

Z drugiej zaś strony, czy warto robić to na raty i czy od razu nie wymienić wkładki na 1/2? I tu mam takie pytanie, w tej opcji myślałem o dwóch typach, które są w podobnej kategorii cenowej: Ortofon OM 5 E lub Audio-Technica AT 95 E. Na forum jak i poza nim poczytałem sobie o każdej z nich i odnoszę wrażenie, ze Audio-Technica (konkretnie ten model) jest częściej polecana. Interesuje mnie czy Ortofon OM5 E jest dobry, ale trudny np. do poprawnej kalibracji i tym samym wydobycia tych plusów przez poczatkującego słuchacza, czy też Audio-Technica jest w tym przypadku po prostu lepsza jakościowo od Ortofona? A może jest bardziej uniwersalna pod kątem różnych rodzajów muzyki? :?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka to wkładka?

#247

Post autor: Wojtek »

Jak zdejmiesz igłę to zobaczysz model wkładki.
Igła którą znalazłeś pewnie będzie pasowała, ale lepiej się upewnić :)
LeoneK pisze:Z drugiej zaś strony, czy warto robić to na raty i czy od razu nie wymienić wkładki na 1/2? I tu mam takie pytanie, w tej opcji myślałem o dwóch typach, które są w podobnej kategorii cenowej: Ortofon OM 5 E lub Audio-Technica AT 95 E. Na forum jak i poza nim poczytałem sobie o każdej z nich i odnoszę wrażenie, ze Audio-Technica (konkretnie ten model) jest częściej polecana. Interesuje mnie czy Ortofon OM5 E jest dobry, ale trudny np. do poprawnej kalibracji i tym samym wydobycia tych plusów przez poczatkującego słuchacza, czy też Audio-Technica jest w tym przypadku po prostu lepsza jakościowo od Ortofona? A może jest bardziej uniwersalna pod kątem różnych rodzajów muzyki? :?
Wczytaj się w jakiś wątek porównujący te dwa modele (a pamiętam, że był taki). Ortofon OM to nie jest zła wkładka ani trudniejsza do kalibracji.
I tu i w sieci są recenzje dot. obydwu modeli wkładek :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Jaka to wkładka?

#248

Post autor: andre »

Nie mam fotki na razie.Sanyo z igłą MG-2 . Możliwa czy nie?
http://www.stylusplus.co.uk/sanyo-st-5d ... 4232-p.asp
Coś takiego znalazłem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka to wkładka?

#249

Post autor: Wojtek »

Ja nie rozumiem o co Ty nas teraz pytasz. Mamy Tobie zidentyfikować jakąś wkładkę na bazie zdjęcia oferty z igłą?
Skoro wiesz jaka igła to raczej wiesz jaką masz wkładkę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Jaka to wkładka?

#250

Post autor: andre »

Dobra nie było pytania.Na wkładce jest tylko " Made in Japan"
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Jaka to wkładka?

#251

Post autor: LeoneK »

Wojtek pisze:Jak zdejmiesz igłę to zobaczysz model wkładki.
Igła którą znalazłeś pewnie będzie pasowała, ale lepiej się upewnić :)

Wczytaj się w jakiś wątek porównujący te dwa modele (a pamiętam, że był taki). Ortofon OM to nie jest zła wkładka ani trudniejsza do kalibracji.
I tu i w sieci są recenzje dot. obydwu modeli wkładek :)
Dzięki Wojtku za radę w kwestii odszyfrowania modelu wkładki.
Co zaś tyczy się obu modeli wkładek, o które też pytałem czyli Ortofon OM 5 E i Audio-Technica AT 95 E, to muszę powiedzieć, że poczytałem i tu, i poza forum, i niestety jasnej odpowiedzi nie znalazłem. Odnoszę wrażenie, że AT jest dobra zaś Ortofon jest NIBY dobra. Nie bardzo wiem, na czym polega to ALE. Chyba jest to jakaś 'ujemna wartość ukryta' ;-)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jaka to wkładka?

#252

Post autor: kielek »

LeoneK nikt ci zasadniczo nie odpowie ,która wkładka jest lepsza gdyż każda pliszka swój ogon chwali:-) są zwolennicy brzmienia AT,Ortofona czy Shure i trudno stwierdzić co komu lepiej przypasuje,poza tym wpływ mają też pozostałe elementy toru audio i tak dla przykładu jak ktoś ma zestaw brzmiący nieco ciemno to taka AT powinna się tu sprawdzić,bo wkładki tej firmy cechuje dość jasny,szczegółowy na górze dźwięk,ważne też jest jakiej się słucha muzyki i tu dla przykładu Shure doskonale sprawdza się w takich gatunkach jak jazz,blues itp. Na tym polega fenomen winylu,że można korygować brzmienie wkładką,preampem,szlifem igieł etc.i zabawa praktycznie nie ma końca.Każdy z nas szuka nirwany swoim sposobem nabierając doświadczenia za każdym razem a co bardziej zaawansowani mogą jedynie wskazać kierunek,ale decyzji za Ciebie nie podejmą ;)
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Jaka to wkładka?

#253

Post autor: LeoneK »

Dzięki kielek za odpowiedź. Oczywiście, to jasne, ze każdy ma inne preferencje dźwiękowe. Ja tylko odniosłem wrażenie (oczywiście na podstawie napotkanych opisów w sieci), że Ortofona wiele osób chwali ze względu na firmę, zaś w rzeczywistości nie do końca polecają z bliżej niesprecyzowanych przyczyn ;-) Ot, tylko tyle. Rozumiem, że sam muszę dobrać wkładkę pod kątem własnych wrażeń słuchowych i na tym, jak piszesz, polega cała frajda :-)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jaka to wkładka?

#254

Post autor: kielek »

Jak połkniesz winylowego bakcyla to i tak się nie skończy na jednej wkładce obojętnie od czego byś nie zaczął:-)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Jaka to wkładka?

#255

Post autor: vinylpiotrek »

Nie ma wkładki idealnej do wszystkiego, jeśli znamy ramie, wzmacniacz , repertuar muzyczny, to można coś polecac.
Ja mimo, że lubię , chwalę i używam Shury , nie wszystkie modele i nie każdemu bym polecił.
Obrazek
ODPOWIEDZ