Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#1

Post autor: Reymont »

Jakie firmy produkują obecnie takie cudeńka, bo z tego co mi wiadomo Technics sobie ten temat odpuścił.
Są Vestaxy, Reloopy, ale czy są jakieś wersje cywilne tzn. nie dla Dj-ów?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#2

Post autor: Wojtek »

Niestety, odrzucając wszystkie klony Technicsa SL-1200 mk2 i gramofony mające coś wspólnego ze sceną DJ/scratch/turntablismu to pozostaje niewiele.

Firma Brinkmann Audio produkuje gramofony z napędem opartym konstrukcyjnie na oryginalnym silniku Duala 701.
Brinkmann Oasis: http://www.brinkmann-audio.de/main.php? ... is&lang=en
Brinkmann Bardo: http://www.brinkmann-audio.de/main.php? ... do&lang=en
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#3

Post autor: Reymont »

Ależ paskudy :? I na pewno potwornie drogie.
Doprawdy nie ma nic? Może coś dla DJów, ale z w miarę klasycznym wyglądem?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#4

Post autor: Wojtek »

Reymont pisze:I na pewno potwornie drogie.
Oj tak ;) Model Bardo (sam napęd, bez ramienia) dostaniesz w Niemczech za jakieś 5k ojro.
Reymont pisze:Doprawdy nie ma nic?
Nie, zatajam sprawę dla rozrywki :) Doprawdy.
Reymont pisze:Może coś dla DJów, ale z w miarę klasycznym wyglądem?
Czy zdajesz sobie sprawę jak mocno pierwszy człon zdania kłóci się z drugim? :)

Jeszcze chyba można gdzieniegdzie dostać nieużywane Technicsy SL-12x0 mk2+, ale nie wiem czy jest to wg Ciebie reprezentant "klasycznego wyglądu".'
Do w miarę udanych "klonów" legendarnego Technicsa, bez dużej ilości wodotrysków można zaliczyć np. Audio Technica AT-PL120, ale to już nie to samo...

Tak naprawdę jeśli chcesz mieć porządny direct drive za rozsądne pieniądze to nie pozostaje nic poza starszymi modelami.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#5

Post autor: Reymont »

Technicsy SL-12x0 mk2+ jak najbardziej tak. Z tym, że nie chodzi mi o nieużywane, tylko o nówki na fabrycznej gwarancji ;)
Wojtek pisze:Czy zdajesz sobie sprawę jak mocno pierwszy człon zdania kłóci się z drugim?
no nie wiem ja tam widzę różnicę pomiędzy tymi:

Obrazek

Obrazek

a np tym:

Obrazek

i choć to akurat trochę bezczelna kopia Technicsa to mi się całkiem podoba.


Znalazłem jeszcze takie coś, choć jego cena to już pewnie jest zbyt wysoka na moją kieszeń...

http://www.musicismysanctuary.com/wp-co ... ble-xl.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#6

Post autor: Wojtek »

Reymont pisze: Z tym, że nie chodzi mi o nieużywane, tylko o nówki na fabrycznej gwarancji ;)
Pytanie tylko po jakiego Hugona :)
Ale OK, jak komuś potrzebna 2-letnia gwarancja do szczęścia to nie będę tego kwestionował.

Tak czy siak, mówiąc o nieużywanych gramofonach, chodziło mi właśnie o nówki na gwarancji.
To że Technics wstrzymał produkcję nie znaczy, że wycofał się też z świadczeń gwarancyjnych, ani że nagle zniknął cały ich inwentarz.

Zresztą, naprawdę, nie wiem po co komu gwarancja na gramofon... i to jeszcze taki :)


Pierwszy obrazek prezentuje jeden z gramofonów z grupy "Super OEM".
Drugi to już typowo DJski kosmos (to już nie jest "klon").
Reymont pisze:i choć to akurat trochę bezczelna kopia Technicsa to mi się całkiem podoba.
Akurat "bezczelnych kopii" jest najwięcej wśród klonów ;) Takich jak wspomniany AT-PL120.
Reymont pisze:Znalazłem jeszcze takie coś, choć jego cena to już pewnie jest zbyt wysoka na moją kieszeń...
Nie tak dawno Denon oferował gramofon DP-900M, a później DP-500M i DP-1300 (jeszcze później w wersji DP-1300 mk2).
Ten nowy model z okazji 100-lecia firmy, DP-A100, wygląda jak podpicowany kosmetycznie dla kolekcjonerów DP-1300M.
Krótko mówiąc, nic nowego. Nie opłaca się brać. Chyba że ktoś lubi przepłacać za wygląd.
Z tego co pamiętam to Denon oferuje go na zachodzie z ceną detaliczną wynoszącą 2.5k dolców amerykańskich.

Model DP-900M można nazwać prawdziwym ostatnim gramofonem Denona.
DP-500M, DP-1300 i DP-1300 mk2 były już robotą innej firmy.
Całkiem możliwe, że stoją za tym Ci sami Chińczycy co Ci od DJskich "super OEMów" :)


Takie są realia, Reymont.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#7

Post autor: Reymont »

Więc realia nie przedstawiają się w różowych barwach...

Wojtku, załóżmy więc hipotetyczną sytuację.
Używane gramofony nie są dostępne. W sklepach są do wyboru tylko nówki z napędem bezpośrednim.
Można kupić i posiadać w domu tylko jedną sztukę.

Co byś kupił z budżetem:
a) do 3.000 PLN
b) do 10.000 PLN
c) powyżej 15.000 PLN

PS
Gdzieś na forum wyczytałem, że masz Technicsa SL-1600, więc myślę, że gust możemy mieć trochę podobny.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#8

Post autor: Wojtek »

Te przedziały budżetowe są trochę śmieszne, bo jak już ustaliliśmy, zbyt wielkiego wyboru nie ma, zakładając że chodzi jedynie o obecnie dostępne sprzęty :)
No chyba że jeszcze jest jakiś gramofon produkowany dzisiaj z napędem bezpośrednim o którym nie wspomnieliśmy, bo nie wiemy.
Gramofony platformy "Super OEM" uznaję za jedno i to samo.

Przy takich ograniczeniach kupiłbym Technics SL-1200 mkX.

Brinkmann raczej nie ma lepszego napędu, jest droższy, a poza tym jego design mi się nie podoba, więc ta opcja jak dla mnie odpada.
Reymont pisze:Gdzieś na forum wyczytałem, że masz Technicsa SL-1600, więc myślę, że gust możemy mieć trochę podobny.
Dlaczego?

Mocno ograniczają Cię dwie rzeczy. Pierwsze to to, że musi być nówka na gwarancji, a drugie to to, że musi mieć napęd bezpośredni.

Pytanie: czemu musi?
Jeśli nie może być używany to przynajmniej mógłby mieć napęd paskowy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1206
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#9

Post autor: ahaja »

Do 3kzł możesz próbować kupić nowego Technicsa 1210. To najlepszy wybór.
Powyżej jak pisał Wojtek 'ni da rady' kupić nowego DD - przy założeniu, że ma to być porządny gramofon.

Wysoce nierozsądne jest odrzucanie używanych napędów DD.
Poszukaj sobie info o Technicsach SP10, SP15, Luxmanach PD441 PD444 ... etc.
To bardzo dobre, poszukiwane konstrukcje i z powodzeniem można je postawić obok współczesnych gramofonów do około 50kzł. Co zaoszczędzisz na zakupie takiego napędu można wydać na długie 12" ramię, dobrą wkładkę i preamp. Wtedy ma to sens.

Z prostym KD990 Kenwooda ludzie robią takie rzeczy: https://picasaweb.google.com/1154538399 ... nwoodKD990
Ramiona tam powieszone mają ceny wielokrotnie wyższe niż ten napęd ...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#10

Post autor: Wojtek »

Nawet high-endowe napędy Denona, Sony czy Micro Seiki z "lepszych czasów" można by spokojnie do tej plejady dorzucić.

Ale co tu gadać skoro gramofon ma być koniecznie nowy, nieużywany i w dodatku na gwarancji producenta...
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#11

Post autor: Reymont »

O kurde to monstrum wklejone przez ahaje wyglada jak narzedzie tortur. Najlepszy ten odlew, ciekawe czy to aluminium czy zeliwo lub staliwo ;) - swoje moze wazyc.

Uwazam sie za kogos kto postepuje zazwyczaj racjonalnie, ale...
Czy widzicie oczami wyobrazni to pudelko z nowym gramofonem w srodku?
Zero strachu jak to ma miejsce z uzywkami o to co sie z nim wczesniej dzialo. Zero mysli typu" a moze komus upadl i dlatego sprzedaje"?

Nie wiem jak to wyjasnic, ale to moze troche podobnie jak z kobietami.
Wolisz mloda i swieza czy starsza ktora byc moze nie mowi calej prawdy? :oops:
ahaja
Posty: 1206
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#12

Post autor: ahaja »

Tak. Za cenę merca zakupisz aktualnie malca na gwarancji. I z jego jakością będziesz się woził/słuchał. Nie inaczej. Kompletną paranoją jest wtedy upgrade do drogiej wkładki i preampa ... bo napęd będzie to ograniczać.

Używka> spokojnie poszukiwać na ebay (np .de) produktu z wysokiej półki i kupić od dobrego sprzedawcy, a tacy tam są.

Te Keny są ze zdjętymi obudowami, dlatego tak wyglądają. Pokaż mi gramofon tak zrobiony za 5-8kzł w sklepie ... nie istnieje.

Musisz zdecydować czy zależy ci na jakości dźwięku czy nie ...

Albo wydać na droższy paskowy. :-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#13

Post autor: Wojtek »

Reymont pisze:Czy widzicie oczami wyobrazni to pudelko z nowym gramofonem w srodku?
Karton jak karton. Jak ktoś jest uparty to dostanie i używkę w oryginalnym kartonie.
Reymont pisze:Zero strachu jak to ma miejsce z uzywkami o to co sie z nim wczesniej dzialo. Zero mysli typu" a moze komus upadl i dlatego sprzedaje"?
Paranoja.
Reymont pisze:Nie wiem jak to wyjasnic, ale to moze troche podobnie jak z kobietami.
Wolisz mloda i swieza czy starsza ktora byc moze nie mowi calej prawdy? :oops:
Dobrze wiedzieć, że "młode i świeże" kobiety są znane z mówienia samej prawdy :)
Czytając to, od razu przypomniał mi się list Benjamina Franklina nt. kochanek: http://grammar.about.com/od/classicessa ... linmis.htm
Stary Ben wiedział co pisze.

Zdecydowanie lepsze są analogie motoryzacyjne (tj. u ahaja powyżej) niż porównanie gramofonów z kobietami :D

Ale wracając do przedmiotu sprawy...
W przypadku napędu bezpośredniego, ciężko mówić o racjonalności przy takim podejściu.

Podsumowując: zainwestuj w SL-12x0 mkX albo zainteresuj się paskami (hah).

A ja nadal nie wiem jednego:
Reymont pisze:Gdzieś na forum wyczytałem, że masz Technicsa SL-1600, więc myślę, że gust możemy mieć trochę podobny.
Dlaczego?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaczy
Posty: 54
Rejestracja: 27 lut 2012, 17:12

Re: Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#14

Post autor: kaczy »

Jak autor wątku tak bardzo lubi porównania gramofonu do kobiety to ja podpowiem, że paseczek jest akurat naprawdę spoko :mrgreen: (oczywiście są gusta i guściki).

O tych "młodych niekłamliwych" nawet nie skomentuję (już zostało to zrobione wyżej), natomiast bardzo chętnie dowiedziałbym się skąd w ogóle to parcie na napęd bezpośredni (zamiast paskowego)?
Ostatnio zmieniony 07 mar 2012, 19:04 przez kaczy, łącznie zmieniany 1 raz.
DENON DP-300F (Silver)
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe gramofony z napędem bezpośrednim.

#15

Post autor: Reymont »

Dlaczego mi sie ten sprzet podoba? Bo dobrze wyglada, marka ma renome, bo ma fajne ramie i parametry pewnie tez choc nie bede sie wymadrzal bo sie nie znam. Wolalbym codziennie patrzyc na taki gramofon niz jakas plastikowa skrzynke.
Skoro wolicie porownania motoryzacyjne OK. Mozna kupic uzywanego merca z ukrytymi wadami ktorych bez profesjonalnej wiedzy nie wykryjesz. Wladujesz w naprawy krocie pozniej bedziesz sie wkurzal ze nie kupiles nowej kii.
Poza tym juz od x czasu nie kupilem sobie nic nowego (tak tak mam uzywana fure) jesli chodzi o drozsze sprawy...
Z czystej proznosci chcialbym nowke i codziennie cieszyc sie jej niezkazitelnym wygladem :)
Szczegolnie jesli mialbym przeznaczyc na to grubsze pieniadze. Paranoja?

Poza tym wydaje mi sie ze paski szybciej sie zuzywaja. Jest tak?
ODPOWIEDZ