Sansui SR-212

Kosmiczne talerze z ramionami
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sansui SR-212

#16

Post autor: Wojtek »

decu pisze:ale z tego co czytałem one mają różne zamienniki igieł.
Nie, nie mają. To ta sama wkładka. W oryginale różniły się klasą igieł. To igła definiowała czy mamy do czynienia z modelem 10, 11 czy 12 ;)
Każdy jest kompatybilny z każdym.

Zamienniki po prostu pasują w ten korpus.
decu pisze:to igła spada na płytę dosyć gwałtownie. Czy ja mam tę dźwignię przesuwać z wyczuciem, czy zawodzi jakiś mechanizm, który powinien odpowiadać za "miękkie lądowanie".
Pewnie smar windy jest do wymiany.
decu pisze:Problem nie występuje przy rozpoczęciu odtwarzania "z automatu"- tu igła opada powoli i z wdziękiem.
Ciekawe.

Trzeba by zerknąć jak to jest rozwiązane.
decu pisze:Nie mam pojęcia jak się do niej dobrać, w manualu nie ma o tym wzmianki.
Instrukcja obsługi takich tematów nie porusza, ale instrukcja serwisowa już może tak. A przynajmniej zobaczysz na schemacie jak dostać się do cylindra windy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Sansui SR-212

#17

Post autor: Krzysztof_67 »

decu pisze:Audio Technica AT10, AT11 lub AT12, ale z tego co czytałem one mają różne zamienniki igieł.
Igły różnią się szlifem ale są wymienne i wszystkie pasują do tych wkładek. Co do nacisku to ustawiasz go wg zaleceń producenta igły, tu pewnie w okolicach 2 gr.
decu pisze: Czy ja mam tę dźwignię przesuwać z wyczuciem, czy zawodzi jakiś mechanizm, który powinien odpowiadać za "miękkie lądowanie"
W instrukcji mało widać. Musisz nasmarować gęstym smarem elementy windy (nr 16,17,18 w instrukcji). Zrób zdjęcia może wtedy będzie można opisać to precyzyjniej, a na razie używaj dźwigni z wyczuciem ;)
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Sansui SR-212

#18

Post autor: decu »

Żałuję, że zamiast siedzieć na forum, zdejmowałem wkładkę :P zaoszczędziłbym sobie zachodu. Nie ma jednak tego złego.. nauczę się przy okazji ją kalibrować. Wisiała u mnie AT10. Nie zrozumiałem odpowiedzi Dante i kiedy sprawdziłem na vinyl engine, że podane są różne symbole igieł i wartości nacisku, uznałem że są to 3 osobne byty. O wkładkę/igłę będę pytał już w innym temacie, żeby tu nie śmiecić.
Krzysztof_67 pisze:W instrukcji mało widać. Musisz nasmarować gęstym smarem elementy windy (nr 16,17,18 w instrukcji). Zrób zdjęcia może wtedy będzie można opisać to precyzyjniej, a na razie używaj dźwigni z wyczuciem ;)
Przyglądałem się rysunkowi technicznemu/złożeniowemu, ale nie bardzo widzę, jak dobrać się do wnętrza windy. Może śrubka (gwint dociskowy?) oznaczona numerem 15 coś trzyma i po jej wykręceniu dostanę się głębiej? Będę kombinował. Gratuluję sobie w każdym razie, że nie "przybiłem" podłogi na stałe- w razie czego będzie łatwiej kombinować. Jak ruszę z robotą, to zamieszczę zdjęcia, jak nie uda mi się ruszyć to też zamieszczę. :D
Wojtek pisze:Instrukcja obsługi takich tematów nie porusza, ale instrukcja serwisowa już może tak. A przynajmniej zobaczysz na schemacie jak dostać się do cylindra windy.
Serwisówka jest dosyć skromna, o windzie ani słowa.
Myślałem, że tylko nóżki wymienię i basta, a tu mało co pozostanie nietknięte. Bogatszy o wiedzę, cieszę się, że pomimo tylu uchybień nie trafiłem na nic dyskwalifikującego ten sprzęt. Jeszcze raz dzięki za pomoc Panowie.
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Sansui SR-212

#19

Post autor: decu »

Poniosłem dwie porażki. Nie potrafię dostać się do windy, nie mam też na razie pomysłu na łożysko szpindla. Najbardziej paląca jest dla mnie winda. Poniżej zamieszczam schemat i zdjęcia z natury. Macie pojęcie jak dobrać się do smarowania?
winda.png
DSC_0001.JPG
DSC_0005.JPG
DSC_0007.JPG
Wkręt dociskowy "15" nie dał mi się wykręcić przy użyciu znanych mi technologii :) dalej go nie męczę, bo wolę się upewnić czy to konieczne, zanim go urwę/przekręcę.
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Sansui SR-212

#20

Post autor: decu »

Przy drugim podejściu udało mi się rozpracować działanie windy. Usunąłem podkładkę zabezpieczającą z trzpień windy co pozwoliło mi usunąć sprężynę i sam trzpień. Wszystko ładnie wyczyściłem i zapaćkałem smarem silikonowym cx-80 o dużej lepkości. Pełen nadziei dokonałem testu i okazało się że ramię nadal leci na łeb na szyję. Smar wydawał się dawć spory opór ale jak widać niewystarczający. Czy macie pomysł czego użyć żeby uzyskać efekt majestatycznego opadania igły na płytę? Tak jak pisałem kiedy opuszczanie następuje przez mechanizm/automat jest OK- zawodzi opuszczanie dźwignią.:think:
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Sansui SR-212

#21

Post autor: KUTI »

Kup smar silikonowy 500K, próbowałem już kilku gęstości i ten przypasował idealnie.
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Sansui SR-212

#22

Post autor: decu »

Kombinowałem w tym kierunku ale z przeglądu forum wychodzi mi, że ten CX-80 ma lepkość 800000cst więc teoretycznie powinien dawać silniejszy opór niż ten który polecasz. Widać rozrzut siły sprężyn w różnych konstrukcjach był dość duży.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sansui SR-212

#23

Post autor: Wojtek »

Zawsze możesz gęstszy smar rozcieńczyć. Gorzej w drugą stronę :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Sansui SR-212

#24

Post autor: KUTI »

Miałem problem przy jednej windzie, gdzie 500K nie skutkował, przyczyną był nieszczelny oring, ale mimo wszysko nie było to wcale łatwe zadanie. Odpowiednia ilość też jest ważna... Ramie albo szybowało w dół, albo zawieszało się w połowie. Jednak po paru podejściach doszedłem do ładu.
Skoro w Twoim przypadku nawet smar o lepkości 800K nie daje rezultatu (co dla mnie jest trochę dziwne) trudno mi się odnieść, spróbowałbym jeszcze raz ;)
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Sansui SR-212

#25

Post autor: decu »

Problem rozwiązany. Kupiłem Technicsa SL-1410. Winda też bez smaru ;) . No ale tu już zakup trochę bardziej przemyślany, więc postanowiłem zainwestować w smar silikonowy 500 000cst, pomny niepowodzenia z CX-80. Okazało się że w Technicsie jeszcze inne problemy się pojawiły (właśnie w robocie schnie mi sklejony wałek od dźwigni windy :D ) więc z marszu postanowiłem wrócić do Sansui. Zrobiłem to z przyjemnością- w porównaniu jest to gramofon banalny w konstrukcji. Windę rozebrałem, wyczyściłem, zapaćkałem nowym smarem silikonowym i wreszcie jest tak jak chciałem- ramię powoli i delikatnie opada na płytę. Dzięki KUTI za wskazanie właściwej drogi- żałuję że wcześniej nie posłuchałem.
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Sansui SR-212

#26

Post autor: KUTI »

Trochę namęczyłem się z próbami doboru smaru do swoich SME. Najważniejsze, że pomogło :handgestures-thumbupright: chociaż w niektórych windach jest to gęstość za duża i wystarczy 300K
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sansui SR-212

#27

Post autor: Regsoft »

decu pisze: ten CX-80 ma lepkość 800000cst
Moim zdaniem CX-80 ma lepkość około 1000 cst (no max 5000 :think: ) ...

Próbowałem go użyć na spowalniaczu windy w Soniaczu zamiast zalecanego 30000 cst i była porażka. Z resztą wystarczy go rozetrzeć na palcach. Ślizg jest sporawy ... :?

Edit: No chyba, że kompletnie nie rozumiem tej lepkości co jest wysoce prawdopodobne :mrgreen:
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Sansui SR-212

#28

Post autor: decu »

Regsoft pisze:Moim zdaniem CX-80 ma lepkość około 1000 cst (no max 5000 :think: ) ...

Próbowałem go użyć na spowalniaczu windy w Soniaczu zamiast zalecanego 30000 cst i była porażka. Z resztą wystarczy go rozetrzeć na palcach. Ślizg jest sporawy ... :?
Dokładnie- był polecany w kilku miejscach na forum, więc myślałem że problem leży gdzie indziej. Jednak po tym jak wsadziłem palucha w słoiczek z tym 500000cst, wiedziałem że jestem na właściwym tropie. Dopisałem informację w temacie o smarach- może komuś zaoszczędzę roboty.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6379
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sansui SR-212

#29

Post autor: Regsoft »

decu pisze: był polecany w kilku miejscach na forum
Bo to fajny smar jest ... stosuję okazjonalnie ... i pewnie jest idealny w wielu windach (wystarczy, że ktoś sprawdził i poleca w konkretnym modelu gramofonu) ... tylko nie sprostał wyzwaniu u mnie :?
ODPOWIEDZ