Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#1

Post autor: folgel »

Witam, sytuacja dość zagmatwana, i dotyczy wielu elementów, ale piszę w tym dziale. Zaznaczam jeszcze, że jestem laikiem w temacie.Wygląda to mniej więcej tak.
Mam mini wieżę Technics SA-EH50, która gra całkiem przyjemnie jak na moje niewprawne ucho. Jestem teraz na etapie zakupu gramofonu, aczkolwiek dopiero w styczniu coś mniej więcej do maksymalnie 800zł+ preamp. Problem pojawił się ostatnio gdy mój młodszy syn sprytnie ściągnął maskownicę z jednej z kolumn i wpakował paluch na wylot przez głośnik średniotonowy. Niestety nie jestem w stanie znaleźć takiego głośnika na wymianę (lokalne sklepy, allegro, olx) gdyż jest on dość nietypowy 6 ohm, szerokość 62 mm, co ciekawe okazuje się, że oba głośniki w kolumnie tzn. średnio i wysokotonowy są identyczne, to znaczy ja się nie znam, ale wymiary i napisy z tyłu są takie same. Używane kolumny SB-EH60 kosztują około 150 plnów.
No i tak zaczynam się zastanawiać czy nie kupić innych może lepszych kolumn w lekko wyższej cenie ? No i jeszcze do gramofonu musiałbym dokupić preamp, wybór padł na ART DJ pre ii czyli mniej więcej jakieś 200 pln, więc czy może zamiast tego zakupić gramofon za 600 pln + wzmacniacz za 300 i kolumny za 300. Lekko przekroczyłbym budżet, ale myślę, że przekonałbym Żonę ;) . Czy to ma sens? Czy będzie to grało lepiej niż mój aktualny Technics i czy tak rozłożyć wydatki na poszczególne elementy 600+300+300? Czy dać sobie spokój, kupić przedwzmacniacz i pokombinować coś z tym głośnikiem?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#2

Post autor: Wojtek »

Ah, nostalgia.

Swój pierwszy gramofon (pozdrowienia dla Saby darkmana :morda:), podpinałem właśnie pod ten sam model wieży ;) Ale to było jakieś 16 lat temu.

Chociaż nie, nie do końca. Jak już wiesz, wzmacniacz wchodzący w skład tej wieży nie posiada preampa phono, więc ja również ówcześnie potrzebowałem "czegoś pomiędzy".

16 lat temu nie było łatwo ot tak sobie kupić jakiś tani preamp zewnętrzny. Pamiętam że najtańsze wtedy co mogłem znaleźć to jakieś NADy PP za ponad 300 złotych. Jako dzieciak nie chciałem tyle kasy pakować w sam preamp, wydawało mi się to nieopłacalne.

Zamiast tego kupiłem jakiś niski model wzmacniacza Technicsa, SU-Z22. Była to mała integra, ale miała służyć jako preamp, bo nie myślałem wtedy jeszcze w kategoriach że może warto by nim napędzać kolumny z wieży.

I tak to sobie śmigało dopóki nie zdecydowałem się podpiąć słuchawki bezpośrednio do starszego wzmacniacza... a potem kolumny... a potem w sumie wieża stała się jedynie odtwarzaczem CD, radiem i magnetofonem, a całą resztą zajmował się już SU-Z22. Bo po prostu było lepiej, całokształtowo.

Nastały czasy oświecenia dla młodszego Wojtka. Da się inaczej!

Krótko potem kupiłem lepszą integrę (również Technicsa, ale nieco starszy i sporo wyższy model, dopiero kolejny wzmak już był z innej stajni), zmieniłem kolumny i zacząłem sobie budować swój pierwszy zestaw audio złożony z niezależnych segmentów. SU-Z22 sprzedałem znajomemu. Wieża SC-EH50 została w domu rodziców, ot jako takie dyskretne "pogradajło" w salonie.

OK, koniec nostalgii.

Wniosek z tej historii jest taki: nie, daj sobie spokój z tą wieżą i od razu szykuj się na zakup nowych starych kolumn, wzmacniacza (już z pre phono) i gramofonu, bo wyjdziesz na tym po prostu lepiej.

Niemniej rozłożyłbym wartość zestawu mniej więcej po równo, czyli po 400 złotych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#3

Post autor: darkman »

Wojtek pisze: (pozdrowienia dla Saby darkmana :morda:)
3 LP Beatlesów dzisiaj połknęła jak młoda nastolatka. Teraz już śpi ;)
folgel pisze: elementy 600+300+300? Czy dać sobie spokój,
Dać sobie spokój. Sztuka dla sztuki, a poprawa nieznaczna.
grzehu82
Posty: 1997
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#4

Post autor: grzehu82 »

"od razu szykuj się na zakup nowych starych kolumn, wzmacniacza (już z pre phono) i gramofonu"
Jeśli możesz wydać te 1200zł to jak najbardziej sensowna droga w twoim przypadku.
Reanimacja twoich kolumn - jeślibyś dostał ten średniotonowy za przysłowiowa flaszkę to tak, inaczej nie ma to sensu. W kwotach niewiele wyższych od tych technicsów idzie dostać lepiej brzmiące kolumny. Lepiej jednak uważać od kogo się kupuje, więc radze poczytać ostatnie watki tu na forum ku przestrodze.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#5

Post autor: pan_winyl »

Wojtku, jeśli to nie tajemnica, możesz teraz opisać swój setup wzmacniacz- pre-amp - kolumny?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#6

Post autor: darkman »

folgel pisze: Lekko przekroczyłbym budżet,
No raczej nie lekko, bowiem nie bierzesz pod uwagę kosztów wkładki/igły.
A wygląda to tak:
- jeśli planowany gramofon będzie z bdb i bezinwestycyjną wkładką, to będzie znacznie droższy niż zakładany budżet na niego
- jeśli gramofon będzie z konkretną wkładką starszego typu, to igła do niego (konieczność wymany) będzie z tych drogich.
- jeśli gramofon będzie z kiepską wkładką to zapewne będziesz chciał wymienić całą wkładkę, a to koszt zależny od planowanego budżetu, le sensowne minimum to jakieś 350 zet i/lub, więcej.

Oczywiście budowa dobrego toru ma sens i popieram. Jednak całość klocków: gramo, kolumny, pre, okablowanie, wkładka/igła, memorabilia..polerka, czyli tu smar, a tam śrubecka i zawiasek.. mogą dać zaskakująco większy budżet. Same kable i interkonekty to jest parę złotych.
Dobrze to przemyśl i na pewno się da. Zrób plan budżetowy i prowadź rachunek wydatków (wszystkich).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#7

Post autor: Wojtek »

darkman, damy radę, nie ma co kolegi straszyć na zaś :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#8

Post autor: folgel »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, utwierdziłem się w zakupie nowego wzmacniacza i kolumn. ;)
Wojtek pisze: Niemniej rozłożyłbym wartość zestawu mniej więcej po równo, czyli po 400 złotych.
No tu się zastanawiam czy te 400 złotych to nie mało na sensowny gramofon? I czy byłaby możliwość zakupu teraz wzmacniacza i gramofonu a potem dokupienia nowych kolumn - pytanie czy mógłbym podłączyć moje aktualne technicsy do nowego wzmacniacza na 2 -3 miesiące ? Specyfikacja impedancja 6 ohm input 160 W (music) i 80 W (din)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#9

Post autor: Wojtek »

folgel pisze: No tu się zastanawiam czy te 400 złotych to nie mało na sensowny gramofon?
Myślę że nie.
folgel pisze: I czy byłaby możliwość zakupu teraz wzmacniacza i gramofonu a potem dokupienia nowych kolumn - pytanie czy mógłbym podłączyć moje aktualne technicsy do nowego wzmacniacza na 2 -3 miesiące ? Specyfikacja impedancja 6 ohm input 160 W (music) i 80 W (din)
Spokojnie. Możesz wykorzystać stare kolumny.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#10

Post autor: folgel »

Hmmmm a co myślicie o tym ?
https://www.olx.pl/oferta/zestaw-audio- ... 30bf4e80c7
wydaje się to być cenowo całkiem nieźle, niestety nie wiem w jakim stanie jest gramofon, na plus natomiast to że sprzedawca z mojego miasta więc miałbym możliwość posłuchać jak gra, no i ma w ofercie kolumny więc byłaby możliwość ewentualnego przesłuchania całego toru np. z takimi głośnikami
https://www.olx.pl/oferta/monitory-bose ... 01a0265817
https://www.olx.pl/oferta/kolumny-kenwo ... 9a8f5028a1
https://www.olx.pl/oferta/kolumny-fishe ... 01a0265817
ja to w ogóle po nowym roku chciałem sprzęt kupować, ale jak to jakaś super okazja to może warto :) ...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#11

Post autor: Wojtek »

Zestaw spoko, masz fajną okazję do pokombinowania :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Re: Zakup sprzętu - rozłożenie cen poszczególnych elementów

#12

Post autor: folgel »

Wojtek pisze: Zestaw spoko, masz fajną okazję do pokombinowania :)
Dzięki za pomoc, kupiłem :D
Sprzęt wizualnie cudny jak na swoje prawie 40 lat, jak to mówią Niemiec płakał jak sprzedawał, no i jeszcze te analogowe zegary przy magnetofonie, szkoda, że nie przy wzmacniaczu, no ale nie można mieć wszystkiego ...
Mechanicznie sprawny, trzyma obroty, automatyka działa jak należy. No i co najważniejsze gra pięknie, aż jestem zaskoczony że tak dobrze, jak żonie puściłem Romeo and Juliet Dire Straits to od razu straciła wszystkie zastrzeżenia :)
Będę musiał wyregulować ramię i antiskating (teraz jest na 2.5. sprawdzę dokładnie później) i trzeba jeszcze będzie zidentyfikować wkładkę, bo nie ma na niej żadnych napisów, aczkolwiek sprzedawca twierdzi, że shure. Zobaczymy.
Aha no i zabrałem ze sobą na odsłuch moje kolumny technics, porównałem z tymi Bose i żadnej słyszalnej różnicy więc na razie zostaje przy nich.
ODPOWIEDZ