Kraven szuka nowego gramofonu

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Kraven
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:29
Gramofon: DUAL CS460

Kraven szuka nowego gramofonu

#1

Post autor: Kraven »

Witam,
Nie wiem czy powinienem pisać w tej części forum, ale zacznę jednak tu.
Jak większość z zalogowanych dotarłem do okresu w moim życiu, gdy dojrzałem do zakupu gramofonu. Aura a oknami sprzyja, zawsze jesienią czy zimą mam więcej czasu i zaczynam wymyślać jak tu go zapełnić.
Mam już sprzęt audio gotowy do podłączenia gramofonu. Szczerze powiedziawszy czytając forum wiele się już dowiedziałem. Chciałbym kupić nowy sprzęt ale wtedy musiałbym pisać w innym dziale, ale żeby dać jakieś porównanie mam na oku Duala CS 460 (nowy) ale dziś zwiedzając Allegro natrafiłem na coś takiego:
http://allegro.pl/gramofon-dual-cs-455- ... 75361.html
I już kompletnie zgłupiałem.. ale chyba lepiej zgłupieć niż kupić coś i potem żałować.
Zależy mi na gramofonie z automatyką, a moja żona podniosła mi poprzeczkę co do wyglądu samego urządzenia, skoro ma stać na szafce i "zdobić" salon.
Proszę o pomoc i opinie na temat modelu CS455 - aukcja się kończy za kilka dni i nie wiem czy uda mi się go wylicytować. By zacząć chcę wiedzieć czy warto, a jak warto to do jakiego poziomu cenowego. Może jednak lepiej kupić używkę i doinwestować ...
Z góry dziękuje za podzielenie się ze mną Waszymi mądrościami.
<dodane>
I jeszcze znalazłem coś takiego :
https://www.olx.pl/oferta/gramofon-dual ... c6def215ed
Pozdrawiam
Piotr
...There is someone in my head, but it's not me...
Dual CS 460, Vincent Pho8, H/K AVR 355, Tannoy Fusion4
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1209
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Re: Gramofon do 1000 zł

#2

Post autor: tollo »

Dual CS455, CS460 - pomijając drobne różnice wizualne to to samo.

Opowiem troszkę o tym gramofonie. Można powiedzieć, że gra, trzyma obroty, ma wszystkie potrzebne ustawienia i ogółem jest OK. Zagłębiając się jednak bardziej... łożyskowanie talerza jest ok patrząc na to, że talerz waży prawię tyle samo co guma leżąca na nim, jednak samo mocowanie łożyska w kawałku blachy przyprawiało mnie zawsze o zgrzytanie zębami - starałem się być wyrozumiały, to w końcu budżetowy gramofon. Ustawienie obrotów wymaga rozkręcenia gramofonu, do przeżycia... jednak samo ustawianie jest koszmarem bo peerki lubią wariować podczas ustawiania. Po ustawieniu tego wszystkiego mamy w miarę dobry gramofon z wadami do zaakceptowania jeżeli tylko chcesz grać. Trzeba jednak zaznaczyć, że w cenie używanego egzemplarza tj. tych 600-700zł aktualnie, czasami mniej, możemy dostać dużo fajniejszy sprzęt. Określ co żona rozumie przez odpowiedni gramofon wizualnie a postaramy się dobrać taki model gramofonu by i technicznie sprostał.
Kraven
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:29
Gramofon: DUAL CS460

Re: Gramofon do 1000 zł

#3

Post autor: Kraven »

Cześć,
Tollo, dziękuję serdecznie za konstruktywną krytykę...
Chcę zakupić pierwszy gramofon w moim dorosłym życiu i chcę wydać do 1000 pln za używany sprzęt albo szukać czegoś co będzie nowe za co mogę zapłacić więcej..
Rozumiem zatem, że to 1000 pln można ustrzelić coś lepszego od strony odsłuchu niż te Duale. I wiem, że to brzmi strasznie głupio ale każdy kto ma żone, mnie zrozumie, więc napisze... wizualnie albo coś czarno/złote.. albo w drewnie jak Cs460 (jasne drewno). Z mojej strony chcę mieć przynajmniej automatykę odkładania ramienia po zakończeniu płyty.
Raz jeszcze dzięki.
Piotr
...There is someone in my head, but it's not me...
Dual CS 460, Vincent Pho8, H/K AVR 355, Tannoy Fusion4
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1209
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Re: Gramofon do 1000 zł

#4

Post autor: tollo »

No to tak:

Denon DP-37F - cena nie jest jakaś okazyjna patrząc z perspektywy kilku lat wstecz, dało radę dostać za tyle DP-47F, cóż, moda jest i wszystko drożeje, jest to dobry model gramofonu, napęd DD, dobre parametry. Jego potencjalną wadą jest rozbudowana elektronika, należy jednak spojrzeć na to też, że skoro działa już tyle lat to czemu miały się teraz popsuć (chociaż na wszystko kiedyś nadejdzie czas :lol: ). Zaletą jest to, że sprzedaje to NOMOS, więc raczej sprzęt powinien być sprawny technicznie.
http://allegro.pl/denon-dp-37f-wkladka- ... 99636.html

Sony PS-X4 - Twojej żonie może nie przypaść do gustu ale to bardzo fajny gramofon, auto-powrót ramienia i bardzo dobra cena. Wady: zapaskudzony talerz jak nie wiem, do przetarcia pastą K2 do felg.
http://allegro.pl/sony-ps-x4-zadbany-gr ... 32211.html

Onkyo CP-1500F - klasa Denona DP-37F, ogółem podobne konstrukcje pod wzgledem zamysłu. Cena tak jak w przypadku Denona... nie tak dawno temu było taniej. Raczej bym negocjował cenę, na plus, że po przeglądzie.
http://allegro.pl/gramofon-adapter-onky ... 90175.html

Osobiście nic więcej nie mam do polecenia by spełniało kryteria wyglądu, wybór teraz słaby a ceny duże. Mam nadzieje, że coś przypasuje.
Kraven
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:29
Gramofon: DUAL CS460

Re: Gramofon do 1000 zł

#5

Post autor: Kraven »

Raz jeszcze dzięki...
Cóż nie wiem jak zacząć więc przejdę od razu do rzeczy...
Każdy z zaproponowanych przez Ciebie sprzętów wygląda kusząco, nawet Onkyo i Denon dają możliwość korzystania z funkcji REPEAT.. bomba. Sony ma stroboskop, więc łatwiej ustawić obroty... również bomba....Ale żaden z tych sprzętów nie przejdzie przez moją najwyższą izbę kontroli.
Czy wykraczając poza budżet 1000 pln jesteśmy w stanie w chwili obecnej znaleźć coś co będzie wykończone w drewnie (nie czarne) z przynajmniej półautomatyką (serio nie wierzę, że to piszę przy rozmowie o sprzęcie Audio, jest mi aż głupio :oops: ).
Muszę jeszcze brać pod uwagę fakt (przy używanym) sprzęcie, że nie wiedzieć czemu w Krakowie nie ma ani jednego punktu jak Nomos.. co dodatkowo odstrasza mnie lekko od używanego sprzętu.
Jeżeli więc decydować się na coś nowego, jaki budżet należy mieć przygotowany... Przeglądnąłem sporo postów (prawie wszystkie) przez ostatnie kilka dni z tematów/działów z serii gramofon do XXXX pln i mam nieodparte wrażenie, że od 15 lat nie ma nic dobrego a polecacie tylko i wyłącznie odrestaurowane, używane sprzęty (nie mam nic przeciwko). Kusi mnie więc aż aby zadać pytanie: Jak nie używany gramofon to co ? :think:
...There is someone in my head, but it's not me...
Dual CS 460, Vincent Pho8, H/K AVR 355, Tannoy Fusion4
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 1000 zł

#6

Post autor: darkman »

Kraven pisze: Jak nie używany gramofon to co ?
To nowy. Niestety musi kosztować więcej.
Zwłaszcza jeśli w drewnie :D
Kraven
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:29
Gramofon: DUAL CS460

Re: Gramofon do 1000 zł

#7

Post autor: Kraven »

darkman ....
Odpowiedź w 101% dobra ... lecz, tchnie truizmem.
Jak już wspominałem, zanim napisałem mojego pierwszego posta postarałem się (z szacunku) przeczytać to co już zostało napisane (przynajmniej w części gramofon do......) i szczerze powiedziawszy mam taki mętlik w głowie, że to mnie przerasta.
...There is someone in my head, but it's not me...
Dual CS 460, Vincent Pho8, H/K AVR 355, Tannoy Fusion4
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon do 1000 zł

#8

Post autor: Wojtek »

Kraven pisze: Ale żaden z tych sprzętów nie przejdzie przez moją najwyższą izbę kontroli.
To może zmień NIK? :morda:
Kraven pisze: Czy wykraczając poza budżet 1000 pln jesteśmy w stanie w chwili obecnej znaleźć coś co będzie wykończone w drewnie (nie czarne) z przynajmniej półautomatyką (serio nie wierzę, że to piszę przy rozmowie o sprzęcie Audio, jest mi aż głupio :oops: ).
Pewnie coś się znajdzie. Przejrzyj allegro i zobacz co jest co przejdzie przez kontrolę NIK. Przynajmniej będziemy wiedzieli konkretnie o jaki styl chodzi.
Kraven pisze: Muszę jeszcze brać pod uwagę fakt (przy używanym) sprzęcie, że nie wiedzieć czemu w Krakowie nie ma ani jednego punktu jak Nomos.. co dodatkowo odstrasza mnie lekko od używanego sprzętu.
Są inni naprawcy, zdecydowanie bliżej Krakowa. Wysyłka do serwisu pewnie również wchodzi w grę, więc osobiście nie widzę problemu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 1000 zł

#9

Post autor: darkman »

Kraven pisze:darkman ....
Odpowiedź w 101% dobra ... lecz, tchnie truizmem.
Jak już wspominałem, zanim napisałem mojego pierwszego posta postarałem się (z szacunku) przeczytać to co już zostało napisane (przynajmniej w części gramofon do......) i szczerze powiedziawszy mam taki mętlik w głowie, że to mnie przerasta.

Kolego nie ma się co obruszać jakoś specjalnie. Nic złego nie miałem na myśli. Po prostu ze sprzętów nowych do 1tk niestety nie polecamy żadnej konstrukcji. W opinii mojej i kolegów jest to uczciwe podejście w stosunku do jakości wzmiankowanych konstrukcji.
Na gramofon nowy i sensownej klasy, korespondujący jakością ze epokowymi konstrukcjami należałoby przygotować się na wydatek z poziomu co najmniej 2,7-3,5/4tk.
Osobiście nie odradzam nikomu kupna nowego gramofonu.
Niech się kręci coś na Mikołaja! :dance:
Awatar użytkownika
arturxyz
Posty: 1383
Rejestracja: 12 gru 2014, 19:02
Gramofon: JVC QL-A7 ps-x60
Lokalizacja: k/ŻYWIEC

Re: Gramofon do 1000 zł

#10

Post autor: arturxyz »

Kraven pisze: Czy wykraczając poza budżet 1000 pln jesteśmy w stanie w chwili obecnej znaleźć coś co będzie wykończone w drewnie (nie czarne) z przynajmniej półautomatyką (serio nie wierzę, że to piszę przy rozmowie o sprzęcie Audio, jest mi aż głupio :oops: ).
http://allegro.pl/victor-jvc-ql-a-75-id ... 70531.html no i wyszliśmy poza bydżet :mrgreen:
drugi tańszy w 1000 ale nie znam tego modelu i nie wiem czy jest tyle wart :doh:
http://allegro.pl/gramofon-jvc-jl-a3-in ... 26824.html
JVC QL-A7
SONY PS-X60
JVC XL-Z 555
ONKYO INTEGRA A-8780
JAMO S 606
Kraven
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:29
Gramofon: DUAL CS460

Re: Gramofon do 1000 zł

#11

Post autor: Kraven »

darkman pisze: Kolego nie ma się co obruszać jakoś specjalnie.

Absolutnie daleko mi jest do obruszania się.... zauważyłem, że do 1000 nie jesteśmy w stanie kupić niczego dobrego z nowych urządzeń. Choć z drugiej strony patrząc ostatnia moja styczność z winylami i to przelotna miała miejsce jak sprzedawałem sprzęt audio w jednym z MediaMarktów jakieś dobre ponad 10 lat temu. Dłuższa styczność to za czasów jak z fascynacją patrzyłem jak mój ojciec namaszczeniem uruchamiał unitrę i płyty Floydów jak miałem lat około 10. Więc dla takiego żółtodzioba pewnie i urządzenie z marketu marki np. Denon za około 500 to już byłby przeskok. Pytałem też o nowego Duala CS460, który to już jest w budżecie bliżej 4k niż 1k. I szczerze nie wiem czy temat Gramofon do 1000 to najlepsze miejsce... Jak każdy chce wydać jak najmniej za jak najwięcej.
Raz jeszcze dziękuje za pomoc. Rozglądnę się po tym co jest dostępne i postaram się wrzucić kilka linków do akceptowalnych wykończeń dla NIK :roll:
...There is someone in my head, but it's not me...
Dual CS 460, Vincent Pho8, H/K AVR 355, Tannoy Fusion4
Kraven
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:29
Gramofon: DUAL CS460

Re: Gramofon do 1000 zł

#12

Post autor: Kraven »

darkman pisze: Na gramofon nowy i sensownej klasy, korespondujący jakością ze epokowymi konstrukcjami należałoby przygotować się na wydatek z poziomu co najmniej 2,7-3,5/4tk.
Czy mogę liczyć na jakieś przykłady, mając w pamięci, że celujemy w sprzęt przynajmniej półautomatyczny (powrót ramienia).
...There is someone in my head, but it's not me...
Dual CS 460, Vincent Pho8, H/K AVR 355, Tannoy Fusion4
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 1000 zł

#13

Post autor: darkman »

Obecnie godny w postulowanych pieniądzach wydaje mi się Rega P3 (3750).
Byłem zaproszony na wybór i odsłuch w sklepie przez kolegę, potem byłem na oblewaniu i nawet podarowałem łabądka na dobry początek w postaci LP Hendrixa z epoki.
Na prawdę fajny model. Ramię RB330 - dobre. Usztywniony, talerz szkło 12mm. Całkiem spoko nowa konstrukcja. Plinta akryl. Ładny design. Kolega zamówił inną wkładkę niż fabryczna dedykacja - była taka opcja. Może dać zadowolenie.
"japończyk" na UT robił test po swojemu - zobacz sobie ewentualnie.

Jeśli coś w drewnie to PJ Classic nowy model, dość wygląda nawet klasycznie i dekadencko, ale mam ambiwalentny stosunek do PJ i nie chciałbym być stronniczy/negatywnie, bo nie o to chodzi. Paru kolegów ma PJ`ty na forum i nie marudzą specjalnie, to można się zastanowić. Dopytać. Ja jestem na nie. Na tak. W stosunku do Regi P2 (bez usztywnienia,RB220,cieńszy talerz, 2550), P3.
(nie wiem czy to Ty pytałeś o coś w drewnie, bo mi się trochę mylą te wątki.. forumowe, :? )

edit: p.s. P3 może mieć opcjonalny moduł TT-PSU do auto zmiany obrotów, P2-nie.
Półautomat - REga nie robi zdaje się w ogóle w linii klasycznej.
Kraven
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:29
Gramofon: DUAL CS460

Re: Gramofon do 1000 zł

#14

Post autor: Kraven »

Tak jeszcze na szybko oglądałem 4 różne urządzenia (Panie Administratorze proszę się nie wkurzać na mnie bo ich cena jest nie z tej "bajki"
1. http://www.thorens.com/turntables/drives/td-240-2.html
2. http://www.thorens.com/turntables/drive ... mk-iv.html
i wspomniany już wcześniej Dual
3. http://www.dual-plattenspieler.eu/en/products/cs-460/
I Dual 505-4
4 https://www.amazon.de/Dual-Halbautomati ... B000SN9ZIC
Jakoś dziwnie mi "pachnie", że ten thorens 240/295 i ten Dual 460 są bardzo do siebie podobne.\
Drogi Darkmanie... siadam teraz do urządzeń podrzuconych przez Ciebie.
Po raz kolejny dzięki.
:doh:
...There is someone in my head, but it's not me...
Dual CS 460, Vincent Pho8, H/K AVR 355, Tannoy Fusion4
Kraven
Posty: 23
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:29
Gramofon: DUAL CS460

Re: Gramofon do 1000 zł

#15

Post autor: Kraven »

darkman pisze: Obecnie godny w postulowanych pieniądzach wydaje mi się Rega P3 (3750)
Tylko w gwoli ścisłości mówimy tu o tym urządzeniach:
1. REGA
http://www.rega.co.uk/planar-3-2016.html
2. Pro Ject
http://www.project-audio.pl/home,classi ... 27.project

wyszukałem instrukcje obsługi do obu wyżej wymienionych modeli... nigdzie nie ma żadnej informacji o automatyce lub o półautomatyce.. czy ktoś może coś w tym temacie pomóc.
Jak w praktyce wygląda temat zmiany obrotów przy przekładaniu paska.. czy to aby nie "upierdliwe" ? :doh:

Tak na marginesie - instrukcje do Duala w języku polskim są niskich lotów.. poszukałem więc innych języków.... to samo, jak takie coś można dokładać do sprzętu za ponad 3 tys. pln... trzeba być niemcem :P
...There is someone in my head, but it's not me...
Dual CS 460, Vincent Pho8, H/K AVR 355, Tannoy Fusion4
ODPOWIEDZ