Interconnecty - testy różnych kabli

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Interconnecty - testy różnych kabli

#1

Post autor: klin »

OK...kable jednak niestety grają. Może precyzyjniej - kable potrafią degradować dźwięk. Zarówno głośnikowe jak i interconnecty.... To, że głośnikowe mają wpływ to odkryłem jakiś czas temu ale, że interconnectly też, to przekonałem się dopiero wczoraj.
Wczoraj skończyłem składać moją trzecią lampucerę na CS4397 (DAC swego czasu polecany przez Lampizatora :) ) i postanowiłem ją porównać z moją poprzednią na pcm1798.
Oto obie panie:
lmap.jpg
Ta na pcm1798 była podpięta do wzmaka przez interconnect Klotz AC110 a ta na CS4397 przez SOMMER SPIRIT XXL (wtyki na obu to amphenol). pcm1798 grała wyraźnie ostrzej i jaśniej (jak dla mnie sztucznie) i wychodziło, że zdecydowanie wolę tą na CS4397. Dziwiło mnie to bo Lampizator bardzo zachwalał tą na pcm1798 i ją tez mam złożoną na stopniu lampowym zbudowanym na kicie Lampizatora (CS4397 mam na gotowym stopniu z Chin). W końcu coś mnie tknęło i podpiąłem pcm1798 też przez SOMMERa i....okazało się, że obie lampucery grają prawie identycznie!!! Wyraźną zmianę/pogorszenie dźwięku powodał ten Klotz AC110. Dźwięk był podobny jak przy podpięciu wkładki MM ze zbyt dużą pojemnością - wysokie podbite ale ucięte przy wyższych częstotliwościach. Przez to dźwięk jest ostry, jaśniejszy ale sztuczny.

Dlaczego założyłem ten wątek? Bo takiego chyba jeszcze nie było a mam zamiar pobawić się teraz na poważniej a może też chcecie się podzielić porównaniami :) Tak więc jak narazie zostaje u mnie SOMMER ale już zamawiam Schulza (DK3 a może DK5? SL5?) i będę go testował i porównywał z SOMMERem. Chyba, że macie jeszcze inne propozycje przewodów do porównania? Melodika?
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4032
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#2

Post autor: trafalgar »

No i zacznie się zabawa w kablowanie :D
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#3

Post autor: klin »

W życiu bym nie pomyślał, że do tego dojdzie ale nie podejrzewałem, że różnice mogą być tak wyraźne. Dlatego też chcę sprawdzić czy te SOMMERy to faktycznie optimum. Oczywiście z góry zaznaczam, że nie będę chciał wychodzić ponad 30 zł/metr :D
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#4

Post autor: Myszor »

Jeśli mowa o kablach coax to mam melodike nieuzywana to zaraz ci moge dac bo jestem na osiedlu.
Ja jadę obecnie na audioqueście cinnamon i jest naprawdę ok.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#5

Post autor: klin »

Myszor pisze: mam melodike nieuzywana to zaraz ci moge dac bo jestem na osiedlu.
No to chętnie tą Melodikę potestuję :)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#6

Post autor: Myszor »

To wyjdz z chaty na chodnik
ahaja
Posty: 1206
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#7

Post autor: ahaja »

No i ... im wyższa impedancja wyjściowa źródła tym ... gorzej bo większy wpływ 'druta'.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#8

Post autor: yamahafan »

klin pisze:Wyraźną zmianę/pogorszenie dźwięku powodał ten Klotz AC110
Ja właśnie przeżyłem szok brzmieniowy z tym kablem :-S Dotychczas używałem AC106 z wtykami Neutrika do podłączenia CD do wzmacniacza i z brzmienia tego kabla jestem zadowolony. Fajnie, równomiernie i przestrzennie.

Zapominając o zasadzie że lepsze jest wrogiem dobrego, zamówiłem wczoraj AC110 z wtykami Amphenol. Wygląda solidniej, bardziej pro ;-) ale to co usłyszałem zwalilo mnie z nóg. Płasko, wysokie tony odcięte, niskie mulą niemiłosiernie... Przestrzeń której dotychczas nie słyszałem i dlatego nie bardzo umiałem ją zobrazować trafił szlag.

Wypiąłem 110, wpiąłem 106 i wszystko wróciło do stanu pierwotnego. Kolejna zamiana - łudząco zakładałem, że to nie kwestia kabla a mojego złego połączenia - i powtórka: AC 110 dla mnie brzmi dużo gorzej niż chiński Vitalco za 9,99 PLN. Natomiast AC 106 jest bardzo przyzwoitym kablem w tej cenie.

Wniosek: oddaję 110 i zmieniam na 106. Ewentualnie coś innego w ramach testu... I niestety, ale kable grają. Tylko dlaczego teoretycznie wyższy model kabla tak bardzo knoci brzmienie w odniesieniu do niższego??
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#9

Post autor: Myszor »

yamahafan pisze: Tylko dlaczego teoretycznie wyższy model kabla tak bardzo knoci brzmienie w odniesieniu do niższego??
Z moich doświadczeń wynika że nieistotny model czy cena. Musi się zgrać po prostu z resztą. Jedne podchodza a inne dziadowska brzmią.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#10

Post autor: Wojtek »

Co Klotz to kloc :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
StarRock
Posty: 1313
Rejestracja: 23 mar 2016, 19:40

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#11

Post autor: StarRock »

Nie będę się wymądrzał, co do gramiaków, bo za mało ich jeszcze doświadczyłem. Jednakże każdy z nas oprócz winyli słucha także CD-ów, więc zastanawiam się, czym macie połączony wzmak z odtwarzaczem. Czy zwykłą łączówką, czy też ta łączówka zwana interkonektem jest kablem z wyższej półki. Bo według mnie ma to kolosalne znaczenie dla naszych uszu i tego co mają usłyszeć. Sam mam interkonekt Bridga (bardzo średnia półka-ponad trzy stówy) i kiedyś zrobiłem porównanie z zwykłą łączówką Hamy. Płyta XRCD Sary K.-Hell or High Water. Cóż nie da się tego opisać, trzeba samemu doświadczyć.
Choć kiedyś sam byłem malkontentem co do drutów, to teraz optuję za dobrymi (także głośnikowymi), bo to podstawa naszych muzycznych oczekiwań.
Zgadzam się z Myszorem, że nieistotny model, ale cena ma, już istotne znaczenie, analogicznie , jak z wkładkami. Nie ma prostych prawd, trzeba pokombinować, by być zadowolonym.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#12

Post autor: Myszor »

Cena w dużej części jest marketingową magią i elementem marketing mix.
Zobacz , przyzwoite kable schulz czy klotz kosztują do 20 zeta za metr.
Dobre wtyki od neutrika parę zeta.
A niektórzy wołają za kable 10 tys. Ściema moim zdaniem. Nie mówię by łączyć drutem z siatki ogrodzeniowej ale by zachować zdrowy rozsądek :)
Awatar użytkownika
StarRock
Posty: 1313
Rejestracja: 23 mar 2016, 19:40

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#13

Post autor: StarRock »

Nie będę polemizował, zgoda co do słowa przyzwoite.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#14

Post autor: yamahafan »

StarRock pisze:Nie będę polemizował, zgoda co do słowa przyzwoite.
Problem w tym, że nawet te przyzwoite mogą - o czym sam się przekonałem - znacząco się od siebie różnić. Nawet wówczas, gdy cena pozostaje na zbliżonym poziomie. Więc chyba zaczynam wierzyć tym wszystkim, którzy twierdzą że kabel - choć sam nie gra - to wpływ na efekt finalny brzmienia z pewnością ma większy, niż dotychczas sądziłem. Co wcale nie ułatwia nam wszystkim życia ... :?
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Interconnecty - testy różnych kabli

#15

Post autor: Kichal »

Co prawda nie do końca to "Interconnect" ale można powiedzieć, że prawie to samo - będę jutro przerabiał z DIN5 na RCA kabel od gramofonu, kupiłem metr tego SOMMER ONYX 2025 MKII za 10zł bo w sumie to był jedyny podwójny jaki mieli w muzycznym :D Do tego kupiłem wtyki Rean NYS373 po 6.50. Miałem do czynienia z wtykami Mini-Jack tej firmy i nie mialem problemów ani zażaleń więc może będzie git i to że to "A brand of Neutrik" może coś pomaga w jakości xD Cudów nie oczekuję bo nie mam jakiegoś audiofilskiego sprzętu (ani gramofonu ani reszty), ale mam nadzieje, że będzie przynajmniej tak dobry jak seryjny DIN5.

Teraz pytanie na TAK/NIE
Czy od biedy jest sens kupować gotowy RCA-RCA oraz RCA-MiniJack firmy AUDA/ Vitalco ? Potrzebuję pilnie ok 1-2m RCA-RCA i 3m RCA-Jack, a portfel po moich ostatnich szaleństwach jest dość leciutki.

http://allegro.pl/kabel-2-rca-2-rca-chi ... 6534292126
http://allegro.pl/kabel-przewod-2xrca-2 ... 6209315700
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
ODPOWIEDZ