Melodika Purple Rain

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Melodika Purple Rain

#136

Post autor: Myszor »

To samo można napisać po wymianie igły, wkładki, wzmaka itp.
Dojdziemy do tego że sprzęt nie ma znaczenia bo dzwięk wytwarzany jest w podświadomości.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Melodika Purple Rain

#137

Post autor: zbyszek1982 »

adler pisze: nie pasowało by gdyby ktoś Ci po cichu zamienił kable
Moja żona niepytana sama zwróciła uwagę na różnicę w dźwięku, a nie wiedziała, że kable są inne. ;)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Melodika Purple Rain

#138

Post autor: Regsoft »

Sprawa nie jest taka oczywista i faktycznie można łatwo popaść w jakieś ekstremizmy :D Pomiędzy nurtem "Skoro ja nie słyszę różnicy na moim fajnym sprzęcie to inni robią tylko ściemę" a nurtem "Tak wyraźnie słyszę, że to trzeba mieć zniszczony słuch lub kiepski sprzęt aby mi wmawiać, że jest coś takiego jak autosugestia lub błąd testowy" granica jest mocno rozmyta. O kwestiach finansowych, kolekcjonerskich czy mentalnych nawet nie wspominam ;)

Każdy ma swoje metody porównawcze i zasady podejścia do tematu więc jedynie mogę napisać jak to u mnie wygląda ...

1. Autosugestia zdecydowanie istnieje. Świetnie to wytestowałem na sobie. Jedyna szansa aby ją wyeliminować to faktycznie ślepy test. Niestety nie zawsze jest to proste i często angażuje dodatkowe osoby. O licznych niezamierzonych błędach w swoich testach, które sprowadziły mnie na manowce wolę nawet nie wspominać :oops:
2. To, że ja czegoś nie usłyszę to nie znaczy, że różnicy nie ma. Zawsze to kwestia sprzętu i wyczulenia ucha. Tym nie mniej każdy ma jakąś barierę po której dalsze ładowanie kasy w sprzęt niekoniecznie będzie się łączyć z poprawą brzmienia. Określenie tej bariery nie jest zadaniem łatwym. Tym bardziej, że trzeba czasem spojrzeć prawdzie w oczy. A może nawet jest najtrudniejsze. :?
3. Różnice w brzmieniu mogę podzielić na kilka grup. 1) Wyraźnie słyszę za każdym razem 2) Muszę nagrać i porównywać zapętlając niewielkie fragmenty aby znaleźć różnice które dopiero wtedy odnajdę w punkcie1 3) Nie słyszę różnic ale słyszy je ktoś komu ufam (a najlepiej udowodnił to przez ślepy test) lub na innym sprzęcie więc przyjmuję że są 4) Nie ma różnicy. Być może jest więc nie zwalczam ale raczej podchodzę do tematu sceptycznie :lol:
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Re: Melodika Purple Rain

#139

Post autor: adler »

zbyszek1982 pisze: Moja żona niepytana sama zwróciła uwagę na różnicę w dźwięku, a nie wiedziała, że kable są inne. ;)
Podejrzewam że kątem oka widziala jak grzebiesz przy sprzęcie ;)
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Re: Melodika Purple Rain

#140

Post autor: adler »

Regsoft pisze: Muszę nagrać i porównywać zapętlając niewielkie fragmenty aby znaleźć różnice które dopiero wtedy odnajdę w punkcie1 3)
Jeszcze trochę i będą sprzedawane kable o ktorych sprzedawca napisze "kable grają fenomenalnie,a niekidy doprowadzają sluchacza do szalu jedyne 1000zl za metr i masz odjazd." A kabelek wart 5zl za metr.Ktoś w tym wątku już kiedyś napisal , Panie I Panowie zmieniajcie klocki a nie kable,bo w nich jest sedno sprawy. :naughty:
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Melodika Purple Rain

#141

Post autor: kangie »

"Żona z kuchni usłyszała różnicę" ;)

Pamiętam jak swoją małżonkę zamęczałem kablami, wkładkami, VTA i innymi duperelami :D Analogowcy do końca normalni nie są.

P.S. Adler, dużo mądrego w tym co piszesz. Zresztą pozostali też ciekawie piszą. Dobry temat!
"Life is too short for boring HiFi..."
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Melodika Purple Rain

#142

Post autor: kielek »

Moim zdaniem nie jest tak,że cena powoduje to czy dany kabel lepiej spasuje się z naszym systemem,w każdym bądź razie to na pewno nie jest reguła. Sam doświadczyłem,że kabel za normalne pieniądze(od kilku do kilkunastu złotych za metr) lepiej mi pasował do systemu niż duuużo droższe,więc nie ma popadajmy w skrajności. Tak jak pisałem wcześniej każdy system jest inny i inaczej reaguje na zmianę okablowania,w jednym jest to bardziej zauważalne w drugim może być mniej lub wcale. Jeśli komuś służy zabawa w zmiany okablowania niech to robi i nikomu nic do tego i odwrotnie. Jest to indywidualna sprawa każdego z nas.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Melodika Purple Rain

#143

Post autor: cooledit »

Tarkus pisze: Jedne źródła potrzebuję rozjaśnić, inne przyciemnić. Co byś polecał do jednej i drugiej opcji?
O ile dobrze pamiętam to na rozjaśnienie dźwięku duży wpływ ma domieszka srebra, więc jeśli masz możliwość, to spróbuj jakiegoś posrebrzanego kabelka np. Van Den Hul CLEARWATER
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Melodika Purple Rain

#144

Post autor: Tarkus »

cooledit pisze:
Tarkus pisze: Jedne źródła potrzebuję rozjaśnić, inne przyciemnić. Co byś polecał do jednej i drugiej opcji?
O ile dobrze pamiętam to na rozjaśnienie dźwięku duży wpływ ma domieszka srebra, więc jeśli masz możliwość, to spróbuj jakiegoś posrebrzanego kabelka np. Van Den Hul CLEARWATER
Dziękuję, zanotowałem. A z ekranowanych? VDH widzę tylko zakonfekcjonowane i to w mało zachęcających cenach. ;)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Melodika Purple Rain

#145

Post autor: cooledit »

Co do formy dostępności to niestety nie mam większego pojęcia, jak to teraz wygląda. Ja je mam od 20 lat i wtedy na metry bez problemu można było kupić.

Sprawdziłem. Teraz też na metry można kupić i samemu zarobić końcówki.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Melodika Purple Rain

#146

Post autor: Myszor »

adler pisze:
Regsoft pisze: Muszę nagrać i porównywać zapętlając niewielkie fragmenty aby znaleźć różnice które dopiero wtedy odnajdę w punkcie1 3)
Jeszcze trochę i będą sprzedawane kable o ktorych sprzedawca napisze "kable grają fenomenalnie,a niekidy doprowadzają sluchacza do szalu jedyne 1000zl za metr i masz odjazd." A kabelek wart 5zl za metr.Ktoś w tym wątku już kiedyś napisal , Panie I Panowie zmieniajcie klocki a nie kable,bo w nich jest sedno sprawy. :naughty:
Mam znajomego, który kiedyś namiętnie odsłuchiwał kondycjonery prądu. Chyba dopiero piąty czy szósty mu przypasował i okazał się godnym zasilać jego sprzęt:) Naprawdę nawiedzony koleś if you know what I mean.
Nigdy bym mu jednak nie powiedział by ładował kasę w klocki,a nie w kondycjoner prądu bo:
- klocki miał zacne
- jak byłem mały to kiedy mama w kuchni włączała młynek do kawy to u mnie w pokoju buczało w radio
- sprawiało mu to radość

Można właścicielowi tuningowanego Golfa trójki doradzać by zamiast w alusy inwestował w nową furę bo od alusów nie poczuje różnicy w jeździe....
Tylko po co ?
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Melodika Purple Rain

#147

Post autor: bartek3033 »

Regsoft pisze: 3. Różnice w brzmieniu mogę podzielić na kilka grup. 1) Wyraźnie słyszę za każdym razem 2) Muszę nagrać i porównywać zapętlając niewielkie fragmenty aby znaleźć różnice które dopiero wtedy odnajdę w punkcie1 3) Nie słyszę różnic ale słyszy je ktoś komu ufam (a najlepiej udowodnił to przez ślepy test) lub na innym sprzęcie więc przyjmuję że są 4) Nie ma różnicy. Być może jest więc nie zwalczam ale raczej podchodzę do tematu sceptycznie :lol:
Dochodzi też kwestia czy odsłuchujesz je równocześnie, czy może w dłuższym okresie czasu, i odwołujesz się jedynie do zapamiętanego wzorca.
I tutaj chciałbym poruszyć też jeszcze jedną kwestię. Może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą. Mianowicie ktoś wie jak warunki atmosferyczne mają wpływ na dźwięk w pomieszczeniu zamkniętym? Głównie chodzi mi o wilgotność i temperaturę powietrza. Mam doświadczenie jedynie z przestrzeni otwartej, gdzie przy systemach plenerowych o bardzo dużej mocy, zmiana temperatury o o kilka stopni, lub wilgotności o kilkanaście procent, znacząco wpływa na dźwięk. W mieszkaniu straty zapewne będą dużo mniejsze, choćby ze względu na odległości, ale może to jest kolejnym powodem, dlaczego raz gra fajnie, a raz już trochę mniej.
Myszor pisze: - jak byłem mały to kiedy mama w kuchni włączała młynek do kawy to u mnie w pokoju buczało w radio
Nie od dziś wiadomo że różne urządzenia potrafią siać po sieci, zwłaszcza oświetlenie itd. Myślisz, że czemu dźwiekowcy nie lubią się ze świetlikami :mrgreen: poza tym kwestia podłączenia wszystkiego, ewentualne pętle masy itd, a nawet taka błahostka jak zasilanie wszystkiego z jednego źródła o czym niektórzy zapominają. ma wpływ.

Btw, ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz. W pro sprzęcie, standardem są połączenia symetryczne. Dlaczego zatem w domowym sprzęcie nie wykonuje się interkonektów czy jak to zwiecie, w technologi symetrycznej? zapewniło by to większą redukcje zakłóceń niż samo ekranowanie itd.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Melodika Purple Rain

#148

Post autor: zbyszek1982 »

bartek3033 pisze: Dlaczego zatem w domowym sprzęcie nie wykonuje się interkonektów czy jak to zwiecie, w technologi symetrycznej?
Do tego ten domowy sprzęt by musiał mieć jeszcze odpowiednią konstrukcję. W droższych sprzętach już się coraz częściej spotyka zdublowane wejścia, standardowo przez RCA i zbalansowane przez XLR.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Melodika Purple Rain

#149

Post autor: darkman »

bartek3033 pisze: ktoś wie jak warunki atmosferyczne mają wpływ na dźwięk w pomieszczeniu zamkniętym? Głównie chodzi mi o wilgotność i temperaturę powietrza.
Ja wiem jaki mają na dźwięk instrumentów.
bartek3033 pisze: dźwiekowcy nie lubią się ze świetlikami
A nie lubią się? Oświetlacz to bardzo często również dźwiękowiec w małych zespołach, a zwłaszcza ekipach reporterskich.
(ta sama osoba - poważnie!).
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Melodika Purple Rain

#150

Post autor: bartek3033 »

Darkman możesz jaśniej? Bo ogółem od wilgotności zależy tłumienie wyższych częstotliwości, jednak nigdy nie zagłębiałem się w temat, czy na przestrzeni kilku metrów kwadratowych idzie co wyczuć.

Co do świetlików, rzecz jasna trochę napisane żartobliwie, jednakże na samą myśl o dzieleniu zasilania ze świetlikami, dźwiękowcom włos się jeży, a owa miłość rośnie :mrgreen:
ODPOWIEDZ